Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 68 Sayfa var 1231151 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 673

Konu: Biz soralım pilotlar yanıtlasın(Sadece teknik ve uçuşla ilgili sorular)

Üye Array atc_pilot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Standart Biz soralım pilotlar yanıtlasın(Sadece teknik ve uçuşla ilgili sorular)

Merhabalar,
    Kontrolorler basligi altinda ''kontrolor arkadaslara sorular'' konu basligi mevcut ve cok faydali paylasimlar gerceklesiyor, bu konu basligi altinda da pilot arkadaslarimiza sorularimizi yoneltebilir ve yine faydali bir paylasim gerceklestirebiliriz.
    Saygilarimla.

Üye Array pilot21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Benim en çok merak ettiğim, hiç hayatım buraya kadarmış diyen pilot oldumu acaba ? yani havada öyle tehlike yaşadıki. Ömrüm buraya kadarmış artık dedikleri oldumu. Yani olduysa daha binmeyecem uçağa onun için soruyorum

Aktif Üye Array TC-ATM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5209

Ben hiç sanmıyorum öyle dediklerini belki diyenler olmuştur ama sadece o laf ta kokpit kabininden dışarı çıkmamıştır...

Üye Array atc_pilot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Merhabalar,
    Benim sorum otopilot kullanimi ile ilgili, ucusun hangi asamalarinda otopilot kullanilabilir ve ucusun hangi asamalarinda manuel kullanim zorunludur? Bununla ilgili sirketlerin belirledikleri prosedurler var midir?
    Saygilarimla.

Pilot Array ItaLLioNStaLLioN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4971

Alıntı pilot21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim en çok merak ettiğim, hiç hayatım buraya kadarmış diyen pilot oldumu acaba ? yani havada öyle tehlike yaşadıki. Ömrüm buraya kadarmış artık dedikleri oldumu. Yani olduysa daha binmeyecem uçağa onun için soruyorum
    pilotun doğru karar verebilmesi için soğuk kanlı olması gerekir,
    eğer "hayatım buraya kadarmış" derse emergency prosedürlerini yerine getirebileceğini hiç sanmıyorum..

Özel Üye Array Black_Falcon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5251

Alıntı atc_pilot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Benim sorum otopilot kullanimi ile ilgili, ucusun hangi asamalarinda otopilot kullanilabilir ve ucusun hangi asamalarinda manuel kullanim zorunludur? Bununla ilgili sirketlerin belirledikleri prosedurler var midir?
    Saygilarimla.
    ben pilot değilim ama şirket autopilot un nasıl kullanılacağına karışmaz uçağın kontrolü tamamen kaptan pilot'un ve yardımcı pilot'un kontolündedir diye biliyorum
    Konu Black_Falcon tarafından (03.Ekim.2007 Saat 22:06 ) değiştirilmiştir.

bu hayatta ya Pilot yada Kabin Memuru olmalısın

Hızlı üye Array Teia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4998

Artık şirketler autopilot la uçulmasını zorunlu kılıyor. VFR uçuşlar yasak diye biliyorum.

Air Traffic Controller Array maykmayk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5098

eminim ki pilot arkadaşlar detaylı cevap verecektir ancak otopilotla uçmamak demek VFR uçuş demek değildir. Kumandayı elinize alıp sadece uçaktaki ekipmanlarınıza bakarak IFR uçuş gerçekleştirebilirsiniz...

pardon eksik bir kısım oldu...Türkiye hava sahasındaki "kontrollü sahalardaki tüm kontrollü (IFR) uçuşlar" bizim kontrolümüz altındadır...yani bir de bize güvenmeniz gerekiyor
    air traffic controller
    ankara acc

Hızlı üye Array ProDrive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5248

Alıntı atc_pilot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Saygilarimla.
    otopilot zorunlulugu diye hicbir sirkette duymadim ancak line da pilotun manuel ucusu diyede birsey duymadim.biraz karisik bi cumle oldu ama aciklamaya calisayim.
    boeing 737 serisi icin konusursak el kitabinda 1000feet sonrasinda otopilot kullanimini serbest birakir ki cogu sirkette pilotun ustundeki is yukunu almak icin bin feette otopilotu devreye koyar.lineda manuel ucus tercih edilmez cunku hem dedigim gibi pilotun is yukunu arttirir pilot daha cabuk yorulur ve konsantrasyonu duser hemde pilotun vericegi fazla kumandalar ucak uzun oldugu icin arkada oturan yolcularin savrulmasina ve dolayisiyla memnuniyetsiz bir ucusa neden olur.buda ticari birer kurulus olan ve yolculardan para kazanan bir sektorde istenilmeyen bir durumdur.nereye kadar boyle devam eder buda genelde sirket prosedurunde belirlenmistir ancak kaptan insiyatifindedir.pf son yaklasmada 1000feete kadar otopilotta gelir (genelde tercih edilen budur) yada biraz daha once cikayim diyerek gorerek sartlari sagladigi yerde otopilottan cikabilir.ozetle su cok kullanilan lafi soyleyebilirim.ucagin ucusunu pilot bozarotopilot ucar ay basinda pilot maasini alirline da durum bu sekildedir.

Pilot Array plt radioman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4982

bildiğim kadarıyla kalkış öncesi ortaya çıkan bir otopilot arızası halinde mel'e göre uçuşa manuel devam edilir...

1. Sayfa - Toplam 68 Sayfa var 1231151 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)