Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: Pilot Anonsu

Spotter Array Soony - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4055

Standart Pilot Anonsu

Bir arkadaş anlatıyor kendisi havacı değil ama işte söz uçaklardan açıldı anlatıyor bir havayolu ile yurt içi uçarken Kaptan Pilot demişki "Lady is Centilmen I'm ..... " dedikten sonra "Döndüm arkama bir baktım hepimiz Türk'üz başka miletten yolcu yok" diyor yani böyle bir şey olması mümkün mü?Pilot anonslarda ne söyler?İyi Günler...
    Hayat 500 knot'da başlar...

İtibar Gücü
    4055

liste ellerinde ve de baktılar hiç yabancı uyruklu yolcu yok o zaman da Türkçe mi okuyacak.. yoksa ing. mecburi mi yine de..

Ayrıca :
    Pilotlar anons sırasında ne derler ? Kesin bir kural var mıdır , söyleyecekleri hakkında ? MECBURİ ANONS ETMELERİ GEREKEN konular nedir ?

Emergency halde, pilotlar ne şekilde anons yaparlar ?
    Mesela uçak pistten çıktı; o zaman ne denir ?

Efe Cem Elci
    Misafir

Havayollari şirketleri bunları Operating Procedures veya Operations Manual olarak adlandırılan belgede belirtirler.

Örnek olarak:

Standard Passenger Announcement
    1. Time permitting passenger announcements may be made during taxi.
    2. Explain any delays once established at the hold position.
    3. Make announcement enroute as appropriate to satisfy passenger interest.
    4. Make arrival announcements prior to Top of Descent with destination weather.
    5. Make announcement enroute, if necessary, to seat passengers and/or Cabin Crews due to expected turbulence.
    6. Explain all delays in clear, honest terms in appropriate languages.
    7. Use multi-lingual cabin crews to translate as necessary.

Elimde standard bir anons kalıbı olacak diğer OM'da bulabilirsem paylaşırım.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Soony Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir arkadaş anlatıyor kendisi havacı değil ama işte söz uçaklardan açıldı anlatıyor bir havayolu ile yurt içi uçarken Kaptan Pilot demişki "Lady is Centilmen I'm ..... " dedikten sonra "Döndüm arkama bir baktım hepimiz Türk'üz başka miletten yolcu yok" diyor yani böyle bir şey olması mümkün mü?Pilot anonslarda ne söyler?İyi Günler...
    pilotlar yabanci idi belkide ne de olsa cok sayida yabanci pilotumuz mevcut...

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Geçen bir arkadaşımla konuşuyordum o bahsetmişti. Uçakta sadece Türkler olduğundan Türkçe yapmış anonsu. Ama bu bir kural ihlali midir değil midir bilmiyorum. Anons esnasında, uçulan havayolu şirketi, uçuş numarası, tahmini varış süresi ve irtifa bilgileri veriliyor diye nazarımda kalmış. Ama bunlar benim yolculuk esnasında hafızamda yer edenler. Elbette konu hakkında çok daha bilgili arkadaşlar vardır.

Not: Kaptan "Lady is Centilmen" dememiştir umarım
    Belge Teslimi (Dil Belgesi Hariç): 04.05.2010 (Ok)
    TOEIC : 08.05.2010 (Ok)
    VTS : 18.05.2010 (Ok)
    DLR : 21.07.2010 (Ok)
    Sağlık Raporu : 29.07.2010 (Ok)
    Uçuş Testi : 12.08.2010 (Ok)
    Mülakat : 17.08.2010 (Ok)

THY Flight Academy
    FIT College of Aeronautics
    Second Filo

İtibar Gücü
    4055

Ladies and gentlemen

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    3730

Emergency halde, pilotlar ne şekilde anons yaparlar ?
    Mesela uçak pistten çıktı; o zaman ne denir ?
    Prosedürler bittikten sonra uygun bir dil ile yolculara anlatilmasi gereklidirki, kabindeki bir nevi Heyecan, telas azalsin diye.

Eger böyle bir olay yasandiktan sonra hicbir aciklama gelmiyor ise icinizde telas olusmazmi?

Escadrille de Lafaye Array BUZZER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3720

Alıntı Acceleration Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Prosedürler bittikten sonra uygun bir dil ile yolculara anlatilmasi gereklidirki, kabindeki bir nevi Heyecan, telas azalsin diye.

Eger böyle bir olay yasandiktan sonra hicbir aciklama gelmiyor ise icinizde telas olusmazmi?
    onunda prosedurunu sız yaparsınız zaten değilmi?

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Pilotun bilgilendirme anonsu yapması zorunlu değil sanırım. Bu konulara meraklı biri olarak uçağa girdiğimde herşeyi dikkatle takip ederim. Benim uçuşlarımdaki tespitlerime göre Sunexpress pilotlarının çoğu anons yapmıyor. Pegasus pilotları çoğunlukla, Thy pilotları hemen hemen her seferinde anons yapıyor. Ama dinlediğim tüm pilotların ortak yanı anons yaparken benzer ses tonu , konuşma biçimi. Birbirlerini dinleye dinleye ortak bir anons tarzı yarattılar sanırım.

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    3730

Alıntı BUZZER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onunda prosedurunu sız yaparsınız zaten değilmi?
    Prosedürden kastin nedir? Kabin Ekibinin disinda siz Cockpit Ekibinden birseyler beklemek istemezmisini her nekadar Kabin ekibi ucusum önemli bir parcasi olsada Cockpit ekibide önemli bir düzeyde payi yokmudur, yoksa bir rejected takeoff durumda kabin ekibinin cockpite atliyarak bir ucagi kahramanca durdurmasimi mantiklidir??

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş