Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: THY’de neler oluyor ?

Onursal üye Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    8231

Standart THY’de neler oluyor ?

WELCOME to Constantinople!’

THY’de çalışan Yunanlı pilot, İstanbul’a inerken böyle diyormuş.

THY mensupları arasında biraz da kızgınlıkla anlatılan bir ‘hikâye’.
    Bir soru akla geliyor hemen:
    “THY, Hava Kuvvetleri kökenli tecrübeli pilotları temizliyor mu?”
    Yoksa, Türk pilotlarının bir ‘kıskançlığı’ mı bu iddia?
    THY Uçuş İşletme Başkanlığı’nın bundan bir süre önce yayınladığı genelgede özetle; “Pilot yaş haddinin 63 olarak uygulanmaya devam edilmesi, ancak ortaklık tarafından uygun görülenlerin 65’inci yaş gününe kadar uzatılması konusunda genel müdürlüğün yetkili kılınması...” deniliyor. Genelgenin altındaki ifadelerde, 60 yaşına basanların durumuna yönelik ‘tazminat’ dahil çeşitli alternatifler sunuluyor. Yani ‘esnek’ bir genelge; ama sonuçta “Al tazminatını git!..” anlayışı da kokuyor biraz.
    THY’den ayrılan bir personel bunun altında ince ‘oyun’ların yattığını söylüyor.
    Emeklilik ve tip değiştirme yaşı hakkında böyle bir genelge varken,
    THY yönetimince emekli edilen 63 yaşındaki kıdemli pilotların emekli edilmesinde bir gerekçe yok. Ancak iddiaya göre, işlemin arkasında ‘keyfi’ ve ‘siyasi’ nedenler yatıyormuş. Bir yerde stresten kurtulduğu için sevinen ama bir yerde de THY’nin haline üzüldüğünü kaydeden THY’nin bir mensubu, “Biz gidiyoruz ama yaşı 60’ı doldurup ayrılmak istemeyenlerin, başlarına bir şey gelir düşüncesiyle yönetime daha yakın olmaya başlamalarına dikkat çekmek isterim” diyor.
    Ve devam ediyor:
    “THY gelişiyor, büyüyor, kâr ediyor deniyor ama bir de personele sormak lazım...”
    YABANCI PİLOTLAR
    Büyüyen THY’de pilot sayısı yaklaşık 1700’e yükselmiş durumda. Pilotlar ise başta Hava Kuvvetleri olmak üzere Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden, THK Akademisi’nden ve özel kurslardan yetişenlerden oluşuyor.
    Peki hangi uçaklarda kimler uçuyor?
    - Küçük filolarda (Boeing ve Airbus 320’lerde) artık Yunan, Alman, Finlandiya, hatta Hintli pilotlar da uçuyor. Bu pilotlar ülke dışında verilen ilanlarla alınıyor ve sözleşmeli olarak çalışıyorlar.
    - Büyük filolarda (Airbus 340 gibi uçaklarda) ise durum ilginç... Yukarda ‘yaşını dolduranlar’ emekli edilirken, bundan sonra yabancı pilotların
    alınmasına ağırlık verileceği anlaşılıyor. (Bu sayının son alımlarla 300’ü bulacağı söyleniyor.) Genel müdürlüğün bu konuda açık davranmadığı belirtiliyor.
    Yabancı pilotlar için sadece ‘ehliyet’in yeterli olmadığı, bunların ‘eğitim’den geçirilmesi ve Türkiye’nin koşullarını iyi öğrenmeleri gerektiği söyleniyor.
    Hosteslerin sorunu ise ayrı. THY, çalışanlarına biraz diktatörce mi davranıyor? Tabii onların da söyleyecekleri vardır.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...arid=42&gid=61
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

Pilot Array
    İtibar Gücü
    4007

Geçen yıldan bugüne kadar bu forumda değişik konu başlıkları altında yabancı pilot istihdamı ve işsiz pilotlar konusuna bende bir çok defa deyinmiş,eğer tedbir alınmassa, durumların kötü yönde gelişeceğini söylemiştim.
    Yabancı pilot istihdamı sadece yeni pilotları değil tecrübeli pilotlarında işlerini bozacağını söylemişdim ve yeni pilotları alıp yetiştirme sektöre kazandırmanın önemine değinmiştim ve eskiden kalan kötü alışkanlık olan köken ayrımı yüzünden özellikle özel havayollarında ihtiyacın yabancıdan sağlanmya gidildiğini değinmiştim. Şirketlerin vermesi gerektiği Type eğitiminin suistimal edildiğini belirtmiştim, bu durumun ilerde tecrübeli pilotlarıda etkileyeceğine değinmiştim, çünkü suistimalcilerin ekmeğine yağ sürüldü.
    THY de bu yabancılar yarın uçuculukla ilgili yöneticide olabilecekler, demedi demeyin, ve sonra yerli Kaptan FO kıyımına özelliklede asker kökenlilerden başlayacaklar kendilerine dahada yer açmak için.
    Okullardanda pilot almalarını ve type eğitiminin şirketlerin vermesi gerektiğini, sadece TSK kaynağını kullanırım alışkanlığından vazgeçmelerini, bütün kaynaklardan gelen pilotları süratle eğiterek sektöre kazandırılması gerektiğini, yoksa evdeki bulgurdanda olunacağını yazmıştım. Fakat Bazı forum üyelerince yanlış anlaşılmış, sanki konu asker sivil kökenli gibi kısır tartışmalara çekilmiş ve basite indirgenmişdi, istemeyerekte olsa bir kaç kişi ile bu tartışmaların içinde kendimi buluvermiştim.
    Evet yazarın gazetede yazdığı konu ve yaptığı tespitlere tamamen katılıyorum. ben aylar öncesinde anlatmak istediğimde buydu, ihtiyacı yerli kaynaktan sağlayalım boşlukları dolduralım başkaları yabancı ve kendi adamları ile doldurmadan, kimse kendisini sağlamda sanmasın bu iş tecrübelileride bozar diye.
    Bugün yapılmak istenen maalesef asker kökenlileri THY den bişekilde çıkarmak , göstermelik bak biz okullardanda yerli pilot alıyoruz diye bi kaç kişi alıp, gerisini süratle yabancıdan temin etmek, Kendi adamları ( o adamların modelini biliyoruz) yetiştikçe yabancının yerine yerleştirmek, yaniii gazetedeki yazarın söylediği gibi aslında hedef siyasi kadrolaşma.

Yine söylüyorum bu ihtiyaç fazlası yabancı pilot alımına dur denmez , ve tecrübesiz , yerli kaynak yok sen tip parası ver bak yabancı veriyor olayları devam ederse , yoksen 200 saatliksin sende pilotmusun denip bu insanlar yetiştirilmez ise, Yabancı gelir tecrübelininde işini alır Kaptan yetişmez ve bu açık kapanmaz hale gelir, şirketlerin uçucu yöneticileri bile yabancılardan olması zaruriyeti doğar, Kaptanlar işsiz kalıverirler Türk havacılığı diye bişey kalmaz. bunlar çok uzak değil emareleri belirdi bile, 1- 2 seneye kalmaz bu iş buhale gelecektir .
    Hep beraber işsizler kırathanesinde okey'e dönerken birbirimize anılarımızı anlatırız artık.

Pilot Array
    İtibar Gücü
    3857

Hocam bu thy zihniyeti kontrolsüz büyümeyle zıvanadan çıktı artık. Özellikle "çapulcu" yabancı pilotlara verdikleri ekstra haklarla iyice saçmaladılar. Hava kuvvetlerinden gelen onca deneyimli pilotları dlr hatta psikomotor bahanesiyle bile almıyorlar. Ama "keser döner sap döner gün gelir hesap döner"

Soru: Bu farklı kültürlerden bir çok yabancı pilot varlığı CRM açısından nasıl değerlendirilir?

Onursal üye Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    8231

THY açısından pilotlar

- DÜNKÜ THY pilotlarıyla ilgili yazımız yankı uyandırdı. THY’ye yakın çevrelerin görüşüne bakılırsa, bazı tecrübeli pilotlara ‘yol verilirken’ bir gerçeği de vurgulamak gerekiyor:
    - Türkiye’de hızla büyüyen havacılık sektöründe zamanında uçuş okulları kurulmaması ve sivil pilot yetiştirilmemesi nedeniyle sıkıntı doğdu.
    Bugün tüm dünyada hızlı büyüyen şirketler yabancı pilota yöneliyor. Boeing 777 gibi Türk pilotlarının tecrübesi olmadığı uçak tipleri THY filosuna katıldığı için bu uçakta ciddi tecrübeye sahip yabancı pilot alımının gerekli olduğu kaydediliyor.
    THY kurallarına göre 55 yaşından sonra pilotlar tip değiştiremiyor. 55 yaş civarındaki A320, 737 gibi orta menzilli uçaklarda görev yapan pilotlar eksikliği bahane ederek uzun menzilli uçaklara geçmek istiyor. Çünkü daha fazla kazanmak istiyor. 55 yaşından sonra öğrenme yetileri sınırlı kaptan pilotların bu uçaklara geçişi ne kadar doğru?
    - Bugün havayolu şirketleri sivil kökenli pilotlara yöneliyor. Bu pilotların genç yaşta havayolu uçaklarında uçmaya başlamaları, iyi yabancı dilleri büyük avantaj.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...arid=42&gid=61

Daha fazla kazanmak...!!! Uzun menzilli uçaklara geçmek için salt bu saikle mi hareket ediyor pilotlarımız ?
    İnanılır gibi değil...
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş