Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Gelecegin Seyrusefer,haberlesme Ve Izleme Teknolojisi (fans)

SCHEDULING & PLANNING Array dispatcher of future - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4715

Thumbs up Gelecegin Seyrusefer,haberlesme Ve Izleme Teknolojisi (fans)

Merhabalar,

Bildiginiz uzere 21.yy da haberlesme, seyrusefer., izleme ve hava trafik yonetiminin degisecegi ve FANS(Future Air Navigation System) gunumuzde CNS/ATM adiyla da bilinen uydu sistemine dayali bir sistemin butun dunyada yaygin hale gelecegi biliniyor...

Bu sistem neden gerekli?

Bu sistem gunden gune artan hava trafigi nedeniyle yasanan gecikmeler kazalar ve hava trafik yonetiminin saglikli bir sekilde yurutulmesini zorlastiran nedenler yuzunden tum dunyada ihtiyac duyulmaktadir...

Peki bu sistemin gelmesiyle neler degisecek,

1-Temel amac: hava sahasinin kullanilir kapasitesini yukseltmek ve emniyetli bir sekilde haberlesmeyi uydudan gelen veriler araciligiyla daha kaliteli sesli haberlesme ve uydu verilerini ekranda gorerek bilgi sahibi olmak..
    2-Gecikmeler ve isletme maliyetleri azalicak
    3-Kapasite kullanimi esneklik ve emniyet en ust seviyeye cikacak.
    4- Insan hatalari en aza inicek
    5-Meteoroloji verileri ve ekipman guvenilirlilgi articak
    6-Sistemin asiri yuklenmesi onlenecek
    7-Yakit tuketimi ve bakim maliyetleri azalicak
    8-Is gucu verimliligi articak
    9-Bildiginiz uzere ucak ile haberlesme VHF kisa menzilli bant ve HF uzun menzilli bantlarla saglaniyor.bilirsiniz ki sinyalin azalmasi sonucu olusan ses bozulmalari cok tehlikelidir buna ornek 1977 yilinda KLM ve PANAM Sirketlerinin iki murettebati arasinda Tenerifte yasanan Ve 600 kisinin olumune yol acan TWO ve TO kelimelerinin yanlis anlasilmasindan oturu meydana gelen uzucu kazadir... ama bu sistemin gelmesiyle sinyal bozulmasi olmucak ve iletisim cok saglikli olarak yapilacak
    10-Gunumuzde NDB , VOR , ILS, DME yer esasli kullanilan seyrusefer sistemleri var ama bu sistemler cografi nedenlerden dolayi veya artan trafigi karsilayacak kapasiteye sahip olmayislarindan dolayi yeterli gelemiyorlar.. Bu yuzden bunlarin yerine GPS (ABD) ve GNSS sistemiyle veriler daha guvenilir olucak
    11 son olarak izleme konusuna deginicem bildiginiz uzere dunyadaki bir cok ulke ucaklarin yerini gosterecegi super bir radar sistemine sahip degildir bu yuzden ADS sisteminin gelmesiyle bu sorun da ortadan kalkacaktir....

simdi bu bilgilerden sonra benim sorum su bu sistemin 2010 yilinda kullanilmasi planlaniyor bu projeyi dunyada hangi guc eline alicak cok merak ediyorum cunku cok yuksek maliyetli bir proje oldugunu dusunuyorum. ve bu sistem gercekten islicek mi ? Bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Air Traffic Controller Array maykmayk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4690

İlk olarak her proje başlangıcında bir tarih konulur ancak o tarih uzar gider. Biz bu tarihe 2010+ desek yanlış birşey söylemiş olmayız.

Hemen ADS hatta bir ileriki adımı olan ADS-B konusuna değinmek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda Eurocontrolden gelen ve bu konuda çalışan iki kişi bize bu konu hakkında bir sunum yaptı ve bizim de onlara sorular sorma olanağımız oldu. Günümüzde birçok uçak ADS donanımına sahip, hatta sunum sırasında ufacık bir modeme bağlanan cep telefonu kadar bir anten vasıtası ile o an hava sahamızda uçmakta olan ADS donanımına sahip uçakları gözlemleyebildik.

Hatta aldığımız bilgiler sadece pozisyon değildi, uçağın milliyetine kadar birçok bilgiye ulaşabildik. sadece bir anten ve laptop'la.

Bu şekilde düşününce kulağa çok hoş gelen bir sistem gibi görünse de Dünya'da şu an geçerli olan sistem RADAR ve Frekansa dayalı sistemdir. Bu tip sistemleri kullanabilmek için çok uzun yıllar süren testlerden geçirmek, güvenilirliğini ispatlamak ve dökümanlarda bunu kullanılabilir olarak yayınlamak gerekiyor.

yani şu anda bu sistemlerin kullanımı 2010 dan çok daha uzun bir süre sonra olacak gibi görünüyor.

Aslına bakılacak olursa milyon dolarlık uçaklar, hepsi son derece modern donanıma sahip ama biz hala RADAR ve frekansa bağımlı olarak çalışıyoruz.Bu tip çalışmaların hava sahalarının güvenliği için hızla devam etmesi gerekiyor. Artık frekanslar yoğunluğu kaldıramaz oldu. Pilot arkadaşlar frekansta boşluk bulup konuşabilmek için tetikte bekliyor ve belki yapmaları gereken checkleri bile doğrudüzgün yapamıyorlar.

Sistem pozisyon bilgisini GPS'ten alıyor. Yani eski günlerde yaptığı gibi ABD GPS yayınlarını bozmak veya tamamen kaldırmak isterse sistem ne olacak. Bu sistemlerin pozisyon bilgisini uydudan alması için şu anda geçerli olan sistem GPS, Avrupalıların geliştirmekte olduğu GALILEO ne zaman devreye girer, devreye girdiği zaman GPS gibi sağlıklı çalışır mı bunların hepsi muamma.

Bu tip sistemlere sempati ile yaklaşmak gerektiğini ancak hemen de üzerlerine atlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta herşey gelip ticaret boyutuna dayanıyor. Bu kadar para akıtıp, bu kadar araştırma yapanlan bu sistemleri deyim yerindeyse bize "öpücük karşılığı" vermeyecekler.

dispatcher of future adlı arkadaşın yazısının ilk başında belirtildiği gibi bu sistemler kullanılınca hayat toz pembe olmayabilir. Bu konuda en iyi örneklerden biri de MLS (microwave landing system) bence. Sistem üzerine o kadar çalışıldıktan Dünyada bikaç tane meydana kurulduktan sonra sistemin kurulum maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı şu anda ILS'den daha güvenilir olmasına rağmen kullanılmıyor.
    Konu maykmayk tarafından (30.Ağustos.2008 Saat 09:51 ) değiştirilmiştir.
    air traffic controller
    ankara acc

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Sistemlerin güvenilir olmasından ziyade tüm dünya'da geçerli en önemli kural maliyetlerin kabul edilebilir bir seviyede olması yani projelerin ekonomik boyutu... MLS ve ILS örneğinde olduğu gibi...

Yeni Üye Array rrooss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

maykmayk cok haklısınız kesinlikle. verdiginiz bilgiler icin tesekkurler

Haberin Tek Kaynağı Array servetbasol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Standart Konseptler

Herşey güzel de, yeni yeni sistemler olacak ta, lagara, lugara.

Insana yapılacak yatırımın dışındakilere ben güvenmiyorum.

Hep yazdım ve söyledim.

Yatırım insana yapılır.

Bana inanmıyorsanız, bu sistemlerin eski genel müdürü ne diyor ona bir bakın.

Sitemde Articles içerisinde HTK Kavramsalı nedir?
    Ingilizcesi içn de bakınız What is an ATM Concept

Gönderi için Sn.Ali Rıza SARAL'a teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı servetbasol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herşey güzel de, yeni yeni sistemler olacak ta, lagara, lugara.

Insana yapılacak yatırımın dışındakilere ben güvenmiyorum.

Hep yazdım ve söyledim.

Yatırım insana yapılır.

Bana inanmıyorsanız, bu sistemlerin eski genel müdürü ne diyor ona bir bakın.

Sitemde Articles içerisinde HTK Kavramsalı nedir?
    Ingilizcesi içn de bakınız What is an ATM Concept

Gönderi için Sn.Ali Rıza SARAL'a teşekkürler.
    Servet Bey size tamamıyle katılıyorum . Türkiyede manzara bu konuda çok kötü.

Sistemler önemli ama bu sistemi kullanacak kişinin bilgi, beceri, kabiliyet ve EĞİTİMİ bu sistemden daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı maykmayk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk olarak her proje başlangıcında bir tarih konulur ancak o tarih uzar gider. Biz bu tarihe 2010+ desek yanlış birşey söylemiş olmayız.

Hemen ADS hatta bir ileriki adımı olan ADS-B konusuna değinmek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda Eurocontrolden gelen ve bu konuda çalışan iki kişi bize bu konu hakkında bir sunum yaptı ve bizim de onlara sorular sorma olanağımız oldu. Günümüzde birçok uçak ADS donanımına sahip, hatta sunum sırasında ufacık bir modeme bağlanan cep telefonu kadar bir anten vasıtası ile o an hava sahamızda uçmakta olan ADS donanımına sahip uçakları gözlemleyebildik.

Hatta aldığımız bilgiler sadece pozisyon değildi, uçağın milliyetine kadar birçok bilgiye ulaşabildik. sadece bir anten ve laptop'la.

Bu şekilde düşününce kulağa çok hoş gelen bir sistem gibi görünse de Dünya'da şu an geçerli olan sistem RADAR ve Frekansa dayalı sistemdir. Bu tip sistemleri kullanabilmek için çok uzun yıllar süren testlerden geçirmek, güvenilirliğini ispatlamak ve dökümanlarda bunu kullanılabilir olarak yayınlamak gerekiyor.

yani şu anda bu sistemlerin kullanımı 2010 dan çok daha uzun bir süre sonra olacak gibi görünüyor.

Aslına bakılacak olursa milyon dolarlık uçaklar, hepsi son derece modern donanıma sahip ama biz hala RADAR ve frekansa bağımlı olarak çalışıyoruz.Bu tip çalışmaların hava sahalarının güvenliği için hızla devam etmesi gerekiyor. Artık frekanslar yoğunluğu kaldıramaz oldu. Pilot arkadaşlar frekansta boşluk bulup konuşabilmek için tetikte bekliyor ve belki yapmaları gereken checkleri bile doğrudüzgün yapamıyorlar.

Sistem pozisyon bilgisini GPS'ten alıyor. Yani eski günlerde yaptığı gibi ABD GPS yayınlarını bozmak veya tamamen kaldırmak isterse sistem ne olacak. Bu sistemlerin pozisyon bilgisini uydudan alması için şu anda geçerli olan sistem GPS, Avrupalıların geliştirmekte olduğu GALILEO ne zaman devreye girer, devreye girdiği zaman GPS gibi sağlıklı çalışır mı bunların hepsi muamma.

Bu tip sistemlere sempati ile yaklaşmak gerektiğini ancak hemen de üzerlerine atlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta herşey gelip ticaret boyutuna dayanıyor. Bu kadar para akıtıp, bu kadar araştırma yapanlan bu sistemleri deyim yerindeyse bize "öpücük karşılığı" vermeyecekler.

dispatcher of future adlı arkadaşın yazısının ilk başında belirtildiği gibi bu sistemler kullanılınca hayat toz pembe olmayabilir. Bu konuda en iyi örneklerden biri de MLS (microwave landing system) bence. Sistem üzerine o kadar çalışıldıktan Dünyada bikaç tane meydana kurulduktan sonra sistemin kurulum maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı şu anda ILS'den daha güvenilir olmasına rağmen kullanılmıyor.
    Örnek olsun diye yazıyorum;

Kıta Avustralyasında klasik Radar anteni yok!!! Gözlem ve Gözetleme ADS tabanlı. GBAS yaklaşma usullerinin sertifikasyonu yakın zamanda tamamlanacak

Malezya eskiyen Radar antenlerini yenilemeyip ADS tabanlı gözetleme sistemleri kuruyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)