Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Uçağa Yaklaşma?

Üye Array supplement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Standart Uçağa Yaklaşma?

arkadaşlar, malum uçak üzerinde bazı ışıklar var kimisi sabit kimisi yanıp sönüyor. benim merak ettiğim (özellikle apronda çalışan arkadaşlardan ricam) bu ışıkların uçağa yaklaşma hususunda anlamları var mı?

ya da özetle apronda çalışan personel hangi durumlarda uçağa yaklaşabiliyor, bunun için bir ikaz sistemi var mı? hem iniş hem de kalkış prosedürü nelerdir?

şimdiden teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

uçakların motoru çalışır durumdayken yanar ışıkları o durumda kesinlikle yaklaşılmaz uçaklara bildiğim kadarıyla

Üye Array supplement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

onu biliyorum da, hangi durumlarda hangi ışıklar ne anlama gelir, mesela kanat uçlarında (sağda yeşil solda kırmızı) pos/nav ışıkları var, sonra strobelar var, tepede ve altta beacon var. motorun çalıştığını bir tek beacon haber verir, o yüzden detay istedim zaten.

Yeni Üye Array DLMOPS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Icon15

Ucak kuleden motor çalıştırma aldıgında veya motorlar çalışıyorken beacon'lar yani uçagın gövdesinin ortasında alt ve üst olarak ikitane olan kırmızı yanıp yanıp sönen ışıklar yanmak zorundadır.
    ucagın kanatların uclarında olan beyaz flash olarak yanan strobel lambalar ucagın pist'e cıktıgında veya havadayken yakmak zorunda olan lambalar.
    ucak apronda yada taxside hareket etmeye başlamadan önce mutlaka yakmak zorunda oldugu ön dikmede bulunan yuvarlak lamlara taxi lambası denir.
    bu lamba yandıgında bilinki uçak hareket ediyor yada yeni başlıyor.
    ucaklar kalkışta yada inişde belirli bir yüksekligin altına düştüklerinde yaktıkları landing light uçagın markasına göre yerleri değişir. çoğunlukla öndikmede ve kanatlarda olurlar.alçalmada ucagının önünü aydınlatan lamba

Üye Array Cruel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

beacon lar yani altında ve üstünde yanan turuncu lambalar uçağa yaklaşma manasındadır. Motor çalıştırıyorum anlamındadır. Ben rampte çalışıyorum ve bu ışıklar sönmeden uçak park alanındayken uçağa hizmet verilmiyor. Taki bu ışıklar sönene kadar. Uçak taksi yolundayken yani piste çıkmadan önce veya park alanına girmeden önce en önde tekerleklerin orda yanan lambalar ise ben hareket halindeyim taksi yolundan karşıya geçme manasını içerir. Belki bu lambaların başka anlamları vardır ama apronda bu şekilde oluyor. Hatta bazı pilotlar çok kafa adamlar oluyor. Taksi yolunda karşıdan karşıya geçmek gerekiyorken beklediği halde ışıklarını kapatmayan pilotlar var. Ama dediğim gibi bazılarıda söndürüyor bu ışıkları ve nede olsa ben bekliyorum sen işini gör manasında geçin diyor

ATC Array Tower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Lithos öyle birşey söyledinki anılarım canlandı. Gece saat 3. Işıklarını yakmamış bir Atlasjet CRJ uzaktan belirdi. Terminal tarafından kulenin bulunduğu teknik bloğa yayan geçiyoruz iki arkadaş. (manyakmıyız nedir o saatte apronda ne işimiz varsa) cepler dolu, yaka kartı, telefon, fotoğraf makinesi, bozuk para, tam donanımlı yavaş yavaş karşıya geçerken terbiyesiz pilotun ışıkları yakıp taksiyi hızlandırması neticesinde can havliyle koşturmamız. Rüzgarın etkisiyle yaka kartının uçması bozuk paraların saçılması. Emniyet bilinciyle, FOD olmasın diye uçak üstünüze gelirken geri dönüp dökülenleri almak. Kurtulmanın sevinciyle apronda gece yarısı deli deli bağırmak. Hey gidi günler...

Şimdi neden yayandınız diye soranlar olabilir açıklayayım. Ben İstanbul stajındayken tam anlamıyla ye kürküm ye mantığını gördüm. Sabahları takım elbiseli janti 2 delikanlı olarak arkadaşımla meteoroloji kapıdan giriyoruz aprona. Kuleye gideceğimiz için araç bekliyoruz ve alakasız bir yerden yolunu değiştiren herhangi bir araç gelip alıyor kuleye bırakıyor sağolsun bizi. Staj normalde 5te bitiyor akşam. Ama biz işe meraklıyız, iç hatlarda da kalıyoruz hazır akşam 8 de tekrar gidiyoruz hergün kuleye. Tek fark bu sefer gündelik kıyafetlerimizleyiz. Yine çıkıyoruz meteoroloji kapıdan geçen araçlara el kaldırıyoruz durmuyorlar. Artık sabrımız kalmamış 15 dakikadır 100 tane araç bizi sallamamış. Önüne atlıyoruz araçların durdurmak için. Etrafımızdan dolaşıp hızla kaçıyor terbiyesizler. Mecbur yayan devam yola artık. Ye kürküm ye diyoruz biz bunu gördük

Yeni Üye Array ReCeP TEBERİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Istanbul Sabiha Gökcen International Airport
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Tower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama biz işe meraklıyız, iç hatlarda da kalıyoruz hazır akşam 8 de tekrar gidiyoruz hergün kuleye. Tek fark bu sefer gündelik kıyafetlerimizleyiz. Yine çıkıyoruz meteoroloji kapıdan geçen araçlara el kaldırıyoruz durmuyorlar. Artık sabrımız kalmamış 15 dakikadır 100 tane araç bizi sallamamış. Önüne atlıyoruz araçların durdurmak için. Etrafımızdan dolaşıp hızla kaçıyor terbiyesizler. Mecbur yayan devam yola artık. Ye kürküm ye diyoruz biz bunu gördük
    Meraklı olmak gibisi var mı?
    Yine meraklı bir arkadaşımla SAW eski terminalde boarding yapıyoruz. Uçağa kabin info gidecek ve son co-bus ile gönderiyoruz arkadaşımı. Co-bus yolcuyu boşaltıp hemen ayrılıyor ve ops da push-back e başlayınca arkadaşım şimdiki 27 numaralı açık park pozisyonunda 5 dk bekliyor. EPey sıkılmış ki terminal karşıda yürüyerek geçerim ne olacak diyor ve apronun ortasından koşturar koştura geliyor. Tam o sırada Sunexpress uçağıda apronda kat ediş gerçekleştiriyor olmasın... Dönüp baklıyorrr Ammma kocamanmış be diye... Sonra kule trafik kanalında alın şu trafikçiyi apronun ortasından diye anons edince bizim amirler uyanıyor tabi. Alıyoruz kızı içeri.
    Hatırladığım kadarıyla savunma bile yazdırmadılar.... Ama biz bir ay maytap geçtik arkadaşla...
    everyone has the right to fly

Üye Array Cruel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Lithos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yada hareket halindeyken ışıklarını açmayanda oluyor. Uzaktan bakınca hareketsiz gibi görüldügü için (IST için konuşuyorum, kulenin ordan karşıya geçerken) sen basıp geçiyorsun karşıya. Fakat neden se uçak birden 213 ün ordan bitince gazlamaktan başka çaren kalmıyor.
    oda ayrı bir konu tabi. Dikkatli olmak lazım =)

allah kaza bela vermesinde

Aktif Üye Array LTBS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4876

Uçağın kanat uçlarında sağda yeşil solda kırmızı olmak üzere lamba vardır. Gemilerdeki borda feneri diyebiliriz. Uçağın yönünü belirler. Sancak yeşil , iskele kırmızı
    A/C WTD O/G DUE TO INBD TFC

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş