Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Türk Hava Yolları İlk Uçaklar : JU/F-13 LİMUZİN

Özel Üye Array Kmalkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4565

ucak2 Türk Hava Yolları İlk Uçaklar : JU/F-13 LİMUZİN

JU /F - 13 LİMUZİN Genel Bilgiler :

Junkers F-13, ilk metal gövdeli (duraluminum) ve yolcu uçağı olarak J-13 adı ile Dessau/Almanya’da bulunan Junkers fabrikasında Başmühendis Otto Reuter liderliğinde bir ekip tarafından dizayn edilmiştir. 10 Şubat 1919 yılında imalatı başlatılmış ve 25 Temmuz’da ise Mercedes DIIIA tipi su soğutmalı 170 hp gücündeki motoru olan F-13’ün ilk uçuşu Alman test pilotu Emil Monz tarafından yapılmıştır.

...

İlk Junkers F-13 (HERTA) ve Otto Reuter..........F-13 Kokpitinin içten görünümü..............ÜRETİM AŞAMASI

İlk uçuşundan sonraki iki ay içinde, 185 hp BMW IIIa motoru ile güçlendirilmiş F-13, 13 Eylül 1919’da 8 kişiyi 86 dakikada 22.146 ft (6.750 m.) çıkartarak bir dünya rekoru kırmıştır. Bu dünya rekoru neticesinde dünyanın her yanında tanınmış ve birçok ülke ve şirketten talep görmüştür.

...

Tek motorun arkasında pilotlar için üstü açık yanları kapalı bir kokpiti bulunmakta idi. Dört yolcu için pencereli, iç aydınlatması olan ve ısıtılabilen bir kabin mevcuttu. Yolcu koltuklarında o zamanlarda diğer uçaklarda bulunmayan emniyet kemerleri vardı.

..

İsviçre Hava Yollarına ait bir F-13 ............................................ 1922 - Genova-Zurih-Nurmberg Yolculuğu

Bunca özelliğine rağmen Alman Havacılık Pazarında gerekli önemi bulamamıştır. Üstüne üstlük bir de I.Dünya Savaşı sonrasında alman havacılığına ve uçak üretimine getirilen yasak neticesinde Junkers, fabrikasını Fili-Moskova’ya taşımak zorunda kalmıştır. Burada F-13’ler Ju-13 adı altında üretilmiş, Rus ve İran hava kuvvetlerinde kendi savunması için bir makineli tüfek takılmış şekilde, nakliye ve irtibat görevlerinde kullanılmışlardır.

TÜRK Havacılığı ve JUNKERS F-13 :

1925 yılında JUNKERS tarafından Moskova’daki uçak fabrikasında üretilmiş iki, 1926 yılında ise bir olmak üzere üç adet F-13 Türkiye’ye gönderilmiştir.
    1926 yılında 120 Alman ve 50 Türk personelden oluşan ekip Alman-Türk Ortak Uçak Üretim Firmasının (TOMTAŞ) faaliyet göstereceği Kayseri Tayyare fabrikasını üretim için tesis etmiş, 6 Ekim 1928’de Kayseri’de ilk Uçak Fabrikası resmen açılmıştır.

1927 yılında TOMTAŞ emrinde bulunan bir F-13 uçağı ile Vecihi Hürkuş Ankara-Kayseri arasında ulaşım uçuşları yapar. Hürkuş’un bu uçuşlarının, yurdumuzda ilk hava yolları uçuşları olduğu düşünülebilir.

Ancak 1928 yılının başlarında Türk-Alman ortak uçak üretim şirketi olan TOMTAŞ, F-13 Limuzin uçağı üreteceği sırada, yüksek maliyet ve işgücüne dayalı anlaşmazlık neticesinde üretim faaliyetleri iptal edilmiştir. 28 Mayıs 1928’de ise TOMTAŞ’ın kapatılması sonucunda, tayyare fabrikasının faaliyetine de son verilmiştir. Bunun üzerine TOMTAŞ emrinde bulunan 3 F-13 uçağı önce 6.Tayyare bölüğüne tahsis edilmiş, sonrasında bu uçaklar, 1928 yılında Yeşilköy İrtibat Bölüğü’ne verilmiştir.
    1933 yılında mevcut F-13’lerden iki tanesi Türk Hava Postaları’na (THY’nin atası), hava foto versiyonu olan 882 numaralı diğer uçak ise Hava Kıt’aatı (Haritacılık ve kadastro) (Harita Gn.K.lığı’nın atası)’na tahsis edilmişti.

Harita Faaliyetleri için Hava Kıt'aatı'na ait F-13 uçağı (Pilotlardan biri Hv.Plt.Tğm. Kemal YADA)

TÜRK HAVA POSTALARI ve JUNKERS F-13 Limuzin

1934 - Türk Hava Postalarına ait F-13 Limuzin

1933 yılında kurulan Türk Hava Postaları’nın uçak filosu, Türk Hava Kuvvetlerinden devir alınan her biri dört yolcu kapasitesi sahip iki adet F-13 uçağına sahipti. 1933 – 1935 yılları arasında Ankara-Eskişehir-İstanbul uçuş hattında kullanılmışlardır.

.....

Yararlanılan Kaynaklar :
    1) http://en.wikipedia.org/wiki/Junkers_F_13
    2) http://www.pionnair-ge.com
    3) http://www.tayyareci.com
    4) http://www.ju-f13.de
    5) http://www.aeronautics.ru/
    6) THY. 50 nci Yıl Kitabı
    Konu Kmalkoc tarafından (14.Ocak.2009 Saat 14:19 ) değiştirilmiştir.
    Gelecegin en etkili silahı da, aracı da, hiç kuşkunuz olmasın, uçaklardır. Bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacaktır. Bu mucizenin gerçeklesmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı'dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir." Mustafa Kemal Atatürk

Eskişehir Tayyare Alayı - 1936

Özel Üye Array Kmalkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4565

Sayın Hocam,

Foruma ilk katıldığım zamanlarda benim ilgi alanım olan tarih yönünden katkı yapmak amacıyla, Türk Hava Yolları'nın başlangıcından bu zamana kadar ki uçaklarına ait bir yazı dizisi hazırlamak amacıyla 1934 yılındaki ilk uçakları ile başlamıştım bu konuya.

İlk olarak "TUPOLEV ANT-9/PS-9 ve Türk Hava Postaları" hakkında bilgi toplamış ve forumda paylaşmıştım. Sonrasında J/F-13 ile devam ettim. Sırada KING BIRD vardı ama baktım kimsenin ilgisini çekmedi yazmadım.

F-13'ün Türkiye, Türk havacılığının gelişimi ve hali hazır durumunu bilmek açısından önemi büyük. Zamanında ne kadar güzel ideallerin, mücadelelerin nasıl baltalandığını çocuk bile anlayabilir.

Aslında eğer zaman ayırırsanız lütfen TUPOLEV ANT-9/PS-9 konusuna sadece bir göz atın. Orada yaptığım vurguyu gördüğünüzde, genç arkadaşlarımıza halen daha öğrenci olanlara, öğrenci olacaklara ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılacak.

Saygılarımla
    Gelecegin en etkili silahı da, aracı da, hiç kuşkunuz olmasın, uçaklardır. Bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacaktır. Bu mucizenin gerçeklesmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı'dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir." Mustafa Kemal Atatürk

Eskişehir Tayyare Alayı - 1936

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

GüzeL konu teşekkurler benimde eski uçaklara çok büyük bir ilgim var..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş