3. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 ve 36

Konu: Teknisyen Yonetmeligi (SHY-66) & Uçak Teknisyeninin Yemini(Aviation Mechanic's Creed)

Teknisyen Array apronax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4600

..... .
    Konu apronax tarafından (11.Mart.2008 Saat 10:28 ) değiştirilmiştir.
    TC-JGE

Yeni Üye Array Ermeydan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı pantheon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    shgm nin yeni taliatını okuyan varmı?
    ben 4 senelik mezun olarak sadece 1 ve 2 modüllerinden mi kredilendirme isteyebilecem.. kredilenmirme ne demek..
    modüllerin içerikleri o kadar geniş ki.. adamlar ne bulursam yazayım demiş resmen..

ben yeni mezunum şimdi..

bi işe girecem.. bir

1 sene iki sene tecrübe edincem.. iki

sonra şirketten form doldurup lisans sınavına girecem.. doğru mu anladım ben şimdi..???

kafamda sorular:

aü shyo.. neyin lisansını vermeye devam ediyo??!!

daha önce lisan alanlar için dönüşüm daha mı kolay olacak..

hiç elinde örnek lisans sorusu olan varmı???

lisans sınavlarının şirkete veya kişiye maliyeti ne olacak..???

yeni mezunlar sınava girebiliyo mu? deneyim süresinden sonra mı???

not: bence kişiler şirketlerde modül modül eğitilecek.. liseler yani.. ve sınava sokulacak.. liseler bence şanslı.. dil bilen yaşayacak.. gibi..
    Bildiğim kadarıyla bizim okul artık lisans vermiyor çünkü shgm bu yetkiyi aldı. Şu anda SHYOların derslerinin modüllere sayılma ihtimali var. Yani jar147. Bu sınav talimatı buna açıklık getirmiş mi bilmiyorum.
    ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ

Aktif Üye Array spitzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4587

Alıntı Ermeydan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla bizim okul artık lisans vermiyor çünkü shgm bu yetkiyi aldı. Şu anda SHYOların derslerinin modüllere sayılma ihtimali var. Yani jar147. Bu sınav talimatı buna açıklık getirmiş mi bilmiyorum.
    Dersleri modüllere sayma ihtimali umarım gerçekleşir,aksi takdirde shyo'ların hiçbir esprisi kalmayacak bence,bize(erciyes shyo) SHGM'den yetkililer gelecek önümüzdeki günlerde aldığım bilgileri buraya yazıcam.
    Aircraft Maintenance Technician

Yasaklı Array
    İtibar Gücü
    0

BİZİ sınav yapacakları sınava sokmak lazım önce..
    bi de shgm dekileri..
    adamlar easa 66 yı 5 senede kelimesi kelimesine çevirmişler..
    üstüne üstlük bazı yerleri yanlışş..15 modülünde bazı yerler..

ben daha kısa sürede çevirirdimm
    shgm bence shpgm sivil havacılık pilotları genel müdürlüğü olsun..

...............studentteck mek aviator maviarot@daaat kom
    BY

Yeni Üye Array Ermeydan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Geçtiğimiz günlerde shgm sınav talimatını yayınladı. Daha sonra dönüşüm talimatı yayınlandı. Ben de gündüz çıktısını almıştım fakat şimdi siteden kaldırmışlar. Neden olduğunu bilen var mı acaba? Bir de bu talimatlar shyoların derslerinin modüllere sayılıp sayılmayacağına açıklık getiriyor mu?
    ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bizim okuldan(A.Ü SHYO) aldığım duyduğum bilgilere göre,ne kadar doğrudur bilemicem,sadece matematik ve fizik modüllerinden muaf tutulacakmışız arkadaşlar...zaten SHGM bu süreci kaç senedir yönetemiyor..ben açıkçası olumlu bir adım beklemiyorum..Personle sayısı yetersizmiş SHGM de...Bu işin sonu umarım biran önce gelir...Rahat bi nefes alırız..İnşallah..
    ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU HAV. ELEK.-ELEKTRONİK

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

bu yazıyı bir siteden aldım bilginize :

SHY 66 DÖNÜŞÜM TALİMATININ GETİRDİĞİ ÇELİŞKİLER… (17.03.2008)

Havacılık sektörünün merakla beklediği Hava Aracı Bakım Personeli Lisans Yönetmeliği (SHY-66.01) Dönüşüm Talimatı 14.03.2008 tarihi itibari ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Dönüşüm Talimatı; Mevcut SHD-T-35 lisanslarının SHY 66-01 yönetmeliği esas alınarak SHY 66 lisanslarına dönüştürülmesini içermektedir. İlgili talimatın yayınlanıp yürürlüğe girmesi sektör için oldukça sevindiricidir. Çünkü 01.06.2008 tarihine kadar lisansların dönüştürülmemesi sektör için çok ciddi sıkıntılar doğuracaktı. Dönüşüm Talimatının içeriğine bakıldığında ülkemizde yaklaşık lisanslı 4000-4500 Teknisyeni direk olarak ilgilendiren pek çok konunun olduğu görülmektedir. Dönüşüm Talimatı incelendiğinde akıllara bir takım sorular gelmektedir. Yürürlükte olan fakat henüz uygulanmayan eski Dönüşüm Talimatında bile fazla olan sınırlamalar yeni yayınlanan talimatla daha da artırılmış durumdadır. Kazanılmış haklar kapsamında olaya bakıldığında mevcut SHD-T-35 lisanslarının yeni dönüştürülecek SHY-66 lisanslarını tam olarak kapsamadığı yorumu ortaya çıkmaktadır. Her lisans kategorisi için bir takım sınırlamalar getirildiği görülmektedir. Örneğin; Motor-Gövde kategorisinde II. Sınıf Hava Aracı Bakım Teknisyeni Lisansına sahip olan bir teknisyenin dönüşüm yapacağı SHY-66 B1.1 kategorisindeki lisansında, “Elektrik ve Elektronik Konuları” başlıklı sınırlamanın olduğu görülmektedir. Bu sınırlamayı kaldırmak için ilgili teknisyen; yürürlükten kaldırılan Dönüşüm Tablosunda belirtilen konuların dışında 1. modül (Matematik), 2. modül (Fizik), 9. modül ((İnsan Faktörleri) 10. modül (Havacılık Kuralları) den sınava girmek zorundadır. Bu modüller teknisyen lisansının alt yapısını oluşturan eğitimlerdir. Bu eğitimleri almayan kişinin lisans sahibi olması düşünülemez. Bahsi geçen konularda alt yapıya sahip olmadığını varsayan bu Dönüşüm Talimatı tüm sektörde rahatsızlık yaratmıştır. Bu modül başlıkları “Elektrik ve Elektronik konuları” başlıklı sınırlamayla kesinlikle örtüşmemektedir. Ve ilgili teknisyenin kazanılmış hakkının tekrar sınavla tespit edilmesi anlamını taşımaktadır.

Bir başka örnek ise; Elektrik-Elektronik kategorisinde II. Sınıf Hava Aracı Bakım Teknisyen Lisansı sahibi bir teknisyenin, lisansı SHY-66 lisansına dönüştürülürken yürürlükten kaldırılan dönüşüm talimatında hiçbir sınırlama getirilmemekteydi. Kazanılmış haklar kapsamında değerlendirildiğinde mevcut yetkileri aynen korunmaktaydı. Ancak yeni yayınlanan Dönüşüm Talimatında “Temel Konular” başlığında bir sınırlama getirilmiş ve bu sınırlamanın kaldırılması istenildiğinde 1. modül, 2. modül, 8. modül (Temel Aerodinamik), 9. modül, 10. modül ve 5.14 - 6.3.1.a - 6.5 - 6.9 - 7.1 - 7.2 - 7.3 - 7.17 - 7.18 - 13.1.c - 14.2 parçalı modül alt başlıklarından sınava girmeleri gerektiği görülmektedir. Bu durumda akla şu sorular gelmektedir. “Temel Konular” başlıklı sınırlama B2 lisansı alacak teknisyeni uçak üzerinde hangi işlerde sınırlamaktadır? Hangi işleri yapacak hangilerini yapamayacaktır? Diğer bir soru ise; kazanılmış haklar kapsamında bakıldığında Motor-Gövde kategorisi için “Elektrik ve Elektronik” konuları başlıklı sınırlama, SHD-T-35 lisanslarında olmadığı için yeni bir yetki alanı oluşturduğu ve bu yetkinin kazanılabilmesi için sınav yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. Ancak “Elektrik Elektronik” kategorisi lisans yetkilerinde SHD-T-35 ile SHY-66 arasında yeni bir kazanım, yeni bir yetki alanı oluşmamaktadır. Dolayısıyla Elektrik Elektronik lisans kategorisindeki sınavlar hangi anlamda değerlendirilmektedir? Kaldı ki Motor-Gövde kategorisi için ifade ettiğimiz teknisyen eğitiminin alt yapısını oluşturan 1 , 2 , 8 , 9 ve 10. modüllerin sorgulanması ve tekrar sınav istenmesinin mantığı anlaşılamamaktadır. Ülkemizde yıllardır uçak bakımları, SHD-T-35 lisans talimatına göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen lisanslı teknisyenler tarafından yapılmaktadır. Dönüşüm için bu kadar sınırlama ve sınav yapılmasının istenmesi anlaşılamamaktadır.

Yeni yayınlanan Dönüşüm Talimatının henüz işin başındayken tekrar gözden geçirilmesini ve konunun ilgili taraflarınca tartışılmasının faydalı olacağı havacılık sektöründeki tüm ilgililerin bilgisine sunulur.

Aktif Üye Array spitzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4587

derslerin modüllere sayılmaması cidden sıkıntılı bir durum oluşturuyor,part66 da belirtildiği üzere hiçbir teknik eğitim almayan biri 5 yıl aktif teknisyenlik yapıp modülleri verip teknisyen olabiliyo,öte yandan uçak dışı teknik bölümlerden mezun biri ise 3 yıl aktif teknisyenlik yapıp modülleri verip uçak teknisyeni olabiliyor,biz ise 2 yıllık aktif teknisyenlik yapıp modülleri verip uçak teknisyeni olabilicez,ben sadece 1 yıl kazanmak için mi okudum bu bölümde,ne esprisi kaldı sivil havacılık yüksekokularının,avrupa düzeyinde lisans vericeklermiş öyle diyorlar,önce verdiğiniz eğitimleri gözden geçittirin ondan sonra gelin bizden isteyin,ne verdiniz de ne istiyorsunuz?
    arkadaşlar biraz gerildim kusura bakmayın...
    Aircraft Maintenance Technician

Aktif Üye Array air_psycho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4637

Boşuna gerilmişsin. 3 yıl yerine 2 yıl deneyimle lisans alabileceğin konusunda yanılıyorsun. Henüz Türkiyedeki tüm teknik eğitim kurumları gibi Anadolu Üniversitesi SHYO'nun da JAR-147si yok. Olmadığı için sen de kalifiye personel kategorisinde değerlendirilip 3 sene deneyim ile lisans alabileceksin. Ama bu sadece şimdilik böyle görünüyor. Bir düzenlemeye gidilmesi söz konusu olabilir.

1 yıl için mi 5 yıl okudum diye serzenişte bulunacağına okulun sana kazandırdıklarına, senin okuldan ne kadar birşeyler aldığına kafa yormanı tavsiye ederim. Üniversite mezunu olman sebebiyle bazı imtiyazlar kazanmak isteyişini anlayabiliyorum. Ama bir örnekle açıklayayım, bazı okullar mükemmel derecede yetenekli işletmeciler mezun ediyor, ama bunların işverenlerinden bazıları çok akıllı ilkokul mezunları

Teknisyen Array apronax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4600

mantıken doğru , düz lise mezunu birisi bile 5 sene çalışıp lisans alabilir. Ama o adamın işe girme şansı binde bir iken senın yüzde doksan. O yüzden düz mantık bakmaya gerek yok boşa okumuyorsun yani
    TC-JGE

3. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)