Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 28 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 271

Konu: THY Teknik A.Ş - HABERLER / MESAJLAR

I'm Back! Array Administrator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Standart Sefa İnan : Teknik A.Ş de komplo teorileri

Önceden yazı planlaması yapmama rağmen, gelişen yeni ve ani olaylar, benim bu yeni konular üzerinde yoğunlaşmama neden oluyor ve haftalık yazımın gündemini belirliyor.
    Bu hafta sizlere; şimdiye kadar bu köşelerde yazılmamış, değişik bir konu yazmayı planlamıştım ancak, son günlerde gerek yöneticileriyle, gerekse şirket olarak gündemden düşmeyen benim sevgili THY’emle ilgili yeni bir haber aldım.

THY Teknik’te çalışan arkadaşlarımın çoğunun, son derece mutsuz olduklarını ve rahatsız bir ortamda çalıştıklarını iyi bilen biriyim., Dozajı her geçen gün artan Kamçı (aşırı çalışmaya zorlanma) sistemiyle beraber, zorbalık olarak nitelenebilecek yeni bir Toplu Sözleşme sisteminin yürürlülüğe sokulmak istenmesiyle ilgili; resmi belgeler ve düzenlenmiş Taahhütname tarafıma yollandı.

Sözleşmenin başlığı “REKABET YASAĞI SÖZLEŞMESİ”. İçerik olarak deniliyor ki; bu sözleşme; “işçinin, işyerinde çalışırken eğitimini aldığı ve öğrendiği iş ve ticaret sırlarını, işten ayrıldıktan sonra işverene zarar verici davranışlarda bulunmamasını” sağlayacak.
    Burada insanın kahkahalarına engel olması olanaksız!. Bu saçma sözleşme metnini hazırlayan ve hazırlatanlara şu soruyu sormak gerekir:“Hangi işçin şimdiye kadar bir şirket kurdu da, sana zararlı olmaya çalıştı?”, “Hangi işçin, hangi ticari sırlarını açıkladı şimdiye kadar?

“...işçi,ayrıldığı tarihten itibaren ….. süre ile İstanbul, Ankara, İzmir illerinde çalışamayacakmış.( Sanırım, Antalya unutulmuş, lütfen onu da ekleyin!) ve rakip firmalara ortak olamayacak ya da yeni bir havayolu kuramayacakmış( ne işçiymiş bu yaa..?) gibi saçma, sapan bir çok madde. Tabiî ki bu sözleşme tek taraflı, sadece işvereni koruyan maddeler içermekte, işçi lehine bir maddeye rastlanamamaktadır. Ayrıca cezai şartlar ve sene kısmı nokta, nokta keyfe keder bırakılmış.

THY yönetimi ve Teknik A.Ş, bu çalışmayı, 05.09.2006 tarih ve 636 sayı no.su ile THY Teknik Uçak Bakım Başkanlığı / Hukuk Müşavirliği’nden istemiş. Yani, Ocak 2007’de bitecek olan Toplu İş Sözleşmesi öncesi, gerekli hazırlıkları yapmak için şimdiden planlar içerisindeler. Ayrıca, Uçak Bakım Başkanlığı, Uçak Teknisyenlerinin hepsini içinde barındırdığından, bu sözleşmeyi sadece Uçak Teknisyenlerine yönelik kabul etmek mümkün.

Teknik A.Ş, acaba neden böyle bir çalışma yaptırmak, “eski köye yeni adet” getirmek istemiştir? Uçak Teknisyeni’nin çok zor ve eğitim masrafı en yüksek olan branşlardan biri olduğu yadsınamaz bir gerçek...
    İşverenin sözleşmelerle kendini koruma altına alması da, son derece doğal.
    Ama, bu tür sözleşmeler tek taraflı yapılırsa, dayatmayla imzaya açılırsa, buna sözleşme değil, zorbalık denir ve anti-demokratiktir. Günümüzün özgür, demokratik sendikacılık(!) anlayışına göre de kabul edilemez, çalışanların demokratik kazanımlarını geri almaya yönelik, onları ücretli köleler durumuna getirecek çağdışı bir uygulamadır.
    Belgeyi inceledim ve neden bu belgeye ihtiyaç duyulduğunu anlamaya çalıştım. “Eski köye yeni adet” getirmenin anlamı neydi? THY Teknik ne yapmak istiyordu?
    Evet, Uçak Teknisyeni zor ve pahalı yetişiyordu, şirket büyük yatırımlar yapıyordu, bunlar son derece doğru. Peki, şimdi şapkayı önümüze koyup bir düşünelim isterseniz.

Teknik A.Ş den bir Teknisyen neden ayrılmak istesin?
    a) Ekonomik ve sosyal hakların yetersizliği,
    b) Huzursuz bir ortamda çalışma zorunda kalmak,
    c) Kariyer planlamasını yapamaması,
    d) Kendisine hak ettiği değerin verilmemesi,
    e) Teknik A.Ş’nin geleceğinden şüphe duyulması..
    f) Yöneticilere ve Sendikaya güvensizlik

E.Posta kutuma gelen ve tarafıma iletilen huzursuzluklar bunlar.
    Bu nedenleri ortadan kaldırmadan, en azından ekonomik ve sosyal haklar dışında kalan (Toplu Sözleşmeyle çözümlenmesi gerekir) kısımları düzeltmeden bu tür şark kurnazlığı içine girmek istersen, işin çok zor Teknik. A.Ş.!

Sayın Teknik A.Ş Yöneticileri; Hukuken birçok kanun maddesini farklı yorumlayarak işinize geldiği gibi yürütmeye çalışabilirsiniz. Alt yöneticilerinizi kullanarak, bu sözleşmenin imzalanmazsa neler olabileceğini, insanları bekleyen tehlikeleri anlatabilirsiniz, Başka şirketleri ara****** ayrılacak olan o kişileri işe aldırtmayabilirsiniz, Hatta “Aba Altından Sopa” da gösterebilirsiniz.
    Ama başarılı olamazsınız.

Bana sorarsanız; ben bu işte yine bir karşılıklı oyun görüyorum.
    Çünkü Teknik A.Ş’nin yöneticileri, personellerinin sendikalı ve toplu İş sözleşmesi hükümlerine göre hak ve çıkarlarının korunduğunu bilmiyor mu?
    Yeni şirket oldum diye, kendisine bir zararı olmayan Sendikayı devreden mi çıkartmak istiyor?
    Ya da işveren, Ocak ayında sonuçlanması beklenen Toplu İş Sözleşmesinde, yeni haklar ve ücretler isteyecek olan sendikaya, “bu sözleşme örneğini personele imzalatır, sizin yaptırım gücünüzü ortadan kaldırım“ diye onlara da aba altından sopa mı göstermek istiyor?
    Ya da, işveren ve sendika, baştan anlaşıp personelin bu Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ekonomik beklentilerini unutturup, bu blöf olabilecek sözleşme maddesine mi odaklanmasını istiyor?
    Ve sözleşme görüşmelerine başlanıp, en az 7 ay bekledikten sonra imzalar atılıp, çalışanlara; “para alamadık, ama Sendikasızlaştırma girişimlerini önledik ve sizlere o sözleşme taslağını imzalattırmadık” diyerek, durum mu kurtarılmaya çalışılacak?

Bu Komplo Teorilerini kurmamın ve bu yazıyı yazmamın nedeni; THY A.Ş’nin, çalışanlar adına Sendika ile yapılmış karşılıklı akitleri varken, bu akit dışında personelle teke- tek sözleşme yapmak şu anda mümkün değilken, bu çalışmayı neden böyle bir anda ortaya attıklarını anlamaya, yöneliktir.
    İşyerimizde örgütlenen ve çalışanları temsil eden(!) Sendika’nın olayları daha dikkatli izlemesini, onlar izlemiyorsa çalışanın son derece dikkatli olmasını, oyuna gelmemesini, tepkilerini zamanında ve yerinde ortaya koyabilmesi ve duyarlı kamuoyunun dikkatinin çekilmesine yöneliktir.
    Unutmayın ki, çalışanların en büyük güvencesi; mesleklerini simgeleyen bileklerindeki altın bileziktir. Bunun, ucuza pazarlanmasına sessiz kalırsanız, umursamazsanız, sadece kendinizin değil, özel sektörde çalışan meslektaşlarınızın da ekonomik hakları bakımından önünü tıkar, mesleğin saygınlığına gölge düşürürsünüz.

Çalışanların birliği ve uyanıklığı, bu oyunları bozacaktır...

İyi haftalar dileğimle.

Sefa İnan
    ...:::||---------------------------------------------------------------||:::...

"Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil" (Fużūlī)

Ben sana yapsam... Mesela, yıllardır üzerinde çalıştığın fikirleri senden izinsiz alıp kullansam… Binbir uğraşla, geceni gündüzüne katarak hazırladığın projeyi müşterilere sunup, işi kendime alsam… Senin tasarımının üzerine kendi imzamı atsam ve onunla bütün ödülleri toplasam… Seni deli gibi çalıştırıp, sonra paranı ödenmeden işten çıkarsam… Sana ait olan her şeyin aslında benim olduğunu söylesem… Çocuğun için bile "Üzerinde hakkın yok, o senin değil, benim çocuğum" desem… Üstelik bütün bunları yaptıktan sonra da "Amaaan, ne var bunda! Yaptığım kötü bir şey değil ki, herkes yapıyo…" diye işin içinden çıksam… Ne hissedersin?

İşte bu yüzden sende yapma!

La vita e bella Array BORA BORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5584

Standart Otomobil Veucak Bir Mi Thy'

Otomobil ve Uçak Bir mi THY?

16 Ekim 2006, 13:10:01

THY Teknik A.Ş. İş Geliştirme Müdürü Mehmet Tilla, Toyota Adapazarı ve Mercedes-Benz Türk Hoşdere fabrikalarını incelediklerini belirterek, "Yalın üretim sistemiyle THY'de operasyonel giderlerin yüzde 15'ini bulan bakım ve onarım masrafları azalırken, uçakların bakım için yerde kalma süresi de kısalacak. Bir havayolu şirketi için bu çok önemli bir avantaj" dedi.

Maliyetleri düşürürken üretim hızını artırdığı için otomotiv sektörünün vazgeçilmezi olan 'yalın üretim' sistemi, şimdi de Türk Hava Yolları'nın (THY) rekabet gücünü arttıracak. Türkiye'de Toyota, Mercedes-Benz Türk, Ford Otosan, Oyak-Renault, Tofaş, Temsa gibi otomotiv üreticileri tarafından kullanılan bu sistem sayesinde THY'de operasyonel giderlerin yüzde 15'ini bulan bakım ve onarım masrafları azalırken, uçakların yerde kalma süresi de kısalacak. THY yolları bünyesinde faaliyet gösteren ve uçaklara bakım-onarım hizmeti veren THY Teknik A.Ş.'nin İş Geliştirme Müdürü Mehmet Tilla, israfı ortadan kaldıran yalın üretim sistemi çalışmalarına 2006 yılı başında başladıklarını belirterek, "Aslında Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Otomotiv sektöründe çok başarılı olduğu için tüm dünyada diğer sektörlerde de uygulama alanı bulunan bir sisteme geçiyoruz" dedi.

TOYOTA VE MERCEDES'E GİTTİK

ABD'li uçak üreticisi Boeing'in işbirliğiyle yalın üretim çalışmalarının yürüttüklerini anlatan Tilla, şunları söyledi: "Boeing'in desteğinin yanı sıra Türkiye'deki uygulamalardan da faydalandık. Toyota'nın Adapazarı'ndaki otomobil fabrikasına, ardından da Mercedes-Benz Türk'ün Hoşdere'deki otobüs üretim merkezine giderek, incelemelerde bulunduk" diye konuştu. Havayolu şirketlerinin zorlu rekabet koşullarında giderlerini en aza indirmeye çalıştıklarını vurgulayan Tilla, şöyle devam etti: "Bir havayolu şirketinde personel giderleri (yüzde 40) ve akaryakıt harcamaları (yüzde 20) operasyonel maliyetin toplamda yüzde 60'lık kısmını oluşturuyor. Üçüncü en önemli maliyet kalemini ise yüzde 15 ile uçakların bakım ve oranım masrafları. Dolayısıyla bu kalemdeki giderlerin azalması, şirketlerin rekabet gücünü doğrudan etkiliyor."

BİR KEREDE 45 BİN DOLAR

İsrafı en aza nasıl indiririz düşüncesinden hareketle çeşitli çalışma grupları oluşturarak, 20 farklı proje geliştirdiklerini ifade eden Tilla, şöyle konuştu: "Teknik ekibin de desteği sonucu iş süreçlerini hızlandıran yeni uygulamaları başlattık. Örneğin, teknik görevlerini yerine getirebilmek için bir gün içinde 3 bin 800 metre yol yürümek zorunda kalan çalışanımız, yaptığımız iyileştirmeler sonucunda artık aynı işi sadece 700 metre yürüyerek yapabiliyor. Verimlilik ve zaman açısından çok önemli bir tasarruf sağlandı. Böylece, devreye soktuğumuz 20 yeni uygulamanın sadece bir kez uygulanması bile 45 bin 300 dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor."

Toyota başlattı

BİR malın veya hizmetin üretimi için gerekli olmayan, değer katmayan işlemlerin, gereksiz malzeme ve işgücü hareketlerinin, gereksiz stokların, hataların ve uzun hazırlık sürelerinin ortadan kaldırılmasını amaçlayan yalın üretim sisteminin kökeni 1950'li yılların Japonya'sına dayanıyor. Japon otomotiv devi Toyota tarafından geliştirilen ve Toyota Üretim Sistemi olarak da anılan bu sistem, 1980'lerde ilk ürünlerini vermeye başladı. 1980-1985 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları 'Dünyayı Değiştiren Makine' adlı kitapta yayınlanırken, bu üretim sistemi için 'yalın' terimi ilk kez kullanıldı.

Mayısta ayrı bir tüzel kişilik oldu

THY, sektörde yaşanan rekabete uyum sağlamak için bu yıl yüzde 100 hissesi kendine ait olan THY Teknik A.Ş.'yi kurdu. THY'ye bağlı olarak hizmet veren Genel Müdür Teknik Yardımcılığı, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 4464 sayılı kararı gereğince, 26 Mayıs 2006 tarihinden itibaren 'THY Teknik A.Ş.' adı altında ayrı bir tüzel kişilik olarak hizmet vermeye başladı. Böylece THY'nin asıl işi olan yolcu ve yük taşımacılığına yoğunlaşması hedeflendi.

20 yılda bir uçak parası harcıyoruz

İki motorlu ve geniş gövdeli bir yolcu uçağının yıllık bakım maliyeti 3 milyon dolar olduğunu belirten Mehmet Tilla, "20 yıllık süreçte bu rakam 60 milyon doları buluyor. Böyle bir yolcu uçağının ortalama 65 milyon dolara satın alındığını düşünürsek, bu oldukça önemli bir rakam" dedi. Bir uçağın bakım ve onarım için sadece bir gün yerde kalmasının 30 bin dolara mal olduğunu söyleyen Tilla, şöyle konuştu: "Çoğunluğu teknisyen ve mühendis olmak üzere toplamda 2 bin 848 personel ile yerli yabancı 40 civarında özel havayolu şirketine hizmet veriyoruz. THY ise 100'ü aşkın uçaktan oluşan filosuyila ana müşterimiz konumunda. Önemli bir bakım için 1 hafta 10 günü buluyor. Yalın üretim anlayışı sayesinde iş yapış sürecini daha da hızlandıracağız. Böylelikle, ana müşterimiz olan THY'nin uçakları bakım için çok daha az yerde kalacak. Ağır rekabet koşulları düşünülürse, bir havayolu şirketi için bu çok önemli bir avantaj."

http://www.turkiyehaberci.com/detay.asp?hid=4828

Aktif Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart THY Teknik A.Ş - HABERLER / MESAJLAR

Uçak Teknisyenlere Derneği (UTED) Başkanı Tevfik Kırmacı, THY Teknik A.Ş’nin İstanbul dışındaki meydanlarında görev yapan personelini, “İhtiyaç fazlası” olduğu gerekçesi ile geri çekmesine tepki gösterdi. UTED’in Kasım sayısında THY Teknik A.Ş yetkililerine seslenen Kırmacı, bu duruma tepki göstererek, plansız bir şekilde uygulamaya konan bu kararın tekrar incelenerek düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Antalya ve İzmir meydanlarında teknisyenlerin çalışma koşullarına da dikkat çeken Kırmacı, tesipt edilen sorunların çözülmesini istedi.

Kırmacı demecinde Hava-İş Sendikası’na da seslenerek, iki ay sonra THY Teknik A.Ş’nin yapacağı toplu iş sözleşmesinden önce teknisyenlerin isteklerine kulak verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

İtibar Gücü
    5584

Standart THY Teknik A.Ş. ISO14001 ile OHSAS 18001 aldı

THY Teknik A.Ş.’den yapılan açıklamada; ISO 14001Çevre yönetim ile OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği sertifikası alan ilk ve tek bakım merkezi olduğu belirtildi.
    http://www.airhaber.com/?p=857

İtibar Gücü
    5584

Tebrikler...ee nede olsa Serkan orada calisiyor

Özel Üye Array serkandemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5254

Alıntı la vita e bella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrikler...ee nede olsa Serkan orada calisiyor

eheuheu teşekkürler tabi şirkete bişiler katıyoruz:P

Üye Şikayetleri İçin Tıklayın

Forumla İlgili Düşünceleriniz İçin Tıklayın

İtibar Gücü
    5584

Standart THY Teknik ödülü kutluyor

ISO 9001 Kalite Yönetim, ISO 14001 Çevre Yönetim, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sertifikaları alan THY Teknik, bugün 14:00-15:00 arasında Atatürk Havalimanı B Kapısı, Yeni Hangar’da bir kutlama töreni düzenliyor.

Özel Üye Array emre347 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5030

bizde tebrik ediyoruz
    İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

Üye Array CFM56-7B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Tebrik Ederiz.
    Bu Basarilarin Arkasaindaki Personeline Sirket Ne Gibi Surprizler Yapacak?Merak Ediyorum Dogrusu!!!

Hızlı üye Array brake_unit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5063

V2500 ve CFM56® motorlarının ana bakımları için sabiha gökçene bakım merkezi açacakmış. ayrıca yılda 200 motor yapılacakmış...
    UZAKTAN KOMUTA BOYUTUNA ULAŞAN HAVACILIK, TEKNİSYENSİZLİK BOYUTUNA
    ULAŞAMAZ!!!
    UTED

1. Sayfa - Toplam 28 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)