Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 29

Konu: Uçak Kanatları / 1

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart uçakların kanatları onca ağırlığa rağmen neden kırılmaz?

tamamen fizikle ilgili bi soru bu,her zaman merak etmişimdir özellikle teknisyen ve mühendis arkadaşşlardan tatminkar cevaplar bekliyorum.

şimdi uçakta hafiflik esastır sanırım,gereksiz ağırlık olması istenmez öte yandan sağlamlıkta istenir. kanatlarda yakıt deposu var ve bu binlerce litre yakıtla ağırlaşıyor,bunun üstüne birde motorların ağırlığı var, moment etkisini düşünürsek motor konumu gövdeden uzaklaştıkça kanatların gövdeyle bitiştiği yerdeki kuvvet artacak,özellikle 4 motorlu uçaklarda gövde kanat kesişimindeki yerde dehşet bir kuvvet oluşması lazım,karada hareket esnasında kanatlarda belli oranda esnemede oluyor,peki kanadın cart diye kırılması gibi bir ihttimal varmı ben bunu merak ediyorum .
    2. olarakta motoru arkada ruddere yakın yerde ve gövdeye yakın konumlandırılmış uçaklar kanımca daha sağlamlar çünkü kanada ek yük getirmiyorlar.
    yorumları alayım..

Üye Array
    İtibar Gücü
    5079

1.Merak etme hiçbirşey olmaz.O uçağı imal eden firma herşeyi düşünüyor ve ona göre orada malzeme kullanıyor.Ayrıca özellikle kanatlarda esneme olması istenir çünkü esneme payı olazsa o kanat pat diye kırılır.Bir Airbus 340’ın kanatları yüksek bir türbülansta 1.5 metre aşağıya, 5 metre de yukarıya kadar esneyebilir.Ayrıca motorlar kanada yük getirmezler,kanatlar o motoru kaldırıcak biçimde tasarlanır.

2.Valla o konuda bilgim pek yok yanlış yorumda yapmak istemiyorum.

Özel Üye Array serkandemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5294

Alıntı Mert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamamen fizikle ilgili bi soru bu,her zaman merak etmişimdir özellikle teknisyen ve mühendis arkadaşşlardan tatminkar cevaplar bekliyorum.

şimdi uçakta hafiflik esastır sanırım,gereksiz ağırlık olması istenmez öte yandan sağlamlıkta istenir. kanatlarda yakıt deposu var ve bu binlerce litre yakıtla ağırlaşıyor,bunun üstüne birde motorların ağırlığı var, moment etkisini düşünürsek motor konumu gövdeden uzaklaştıkça kanatların gövdeyle bitiştiği yerdeki kuvvet artacak,özellikle 4 motorlu uçaklarda gövde kanat kesişimindeki yerde dehşet bir kuvvet oluşması lazım,karada hareket esnasında kanatlarda belli oranda esnemede oluyor,peki kanadın cart diye kırılması gibi bir ihttimal varmı ben bunu merak ediyorum .
    2. olarakta motoru arkada ruddere yakın yerde ve gövdeye yakın konumlandırılmış uçaklar kanımca daha sağlamlar çünkü kanada ek yük getirmiyorlar.
    yorumları alayım..
    kanatların içinde bulunan rib yapısı sayesinde kanat üstünde oluşan kuvvetler kanat köküne ve burdanda gövdeye aktarılır böylece kanat üstünde titreşimden ve ağırlıktan oluşan etki en aza indirilir

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı nıghtELF Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.Merak etme hiçbirşey olmaz.O uçağı imal eden firma herşeyi düşünüyor ve ona göre orada malzeme kullanıyor.Ayrıca özellikle kanatlarda esneme olması istenir çünkü esneme payı olazsa o kanat pat diye kırılır.Bir Airbus 340’ın kanatları yüksek bir türbülansta 1.5 metre aşağıya, 5 metre de yukarıya kadar esneyebilir.Ayrıca motorlar kanada yük getirmezler,kanatlar o motoru kaldırıcak biçimde tasarlanır.

2.Valla o konuda bilgim pek yok yanlış yorumda yapmak istemiyorum.
    tatminkar oldu hocam,emeğine ve bilgine teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı serkandemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanatların içinde bulunan rib yapısı sayesinde kanat üstünde oluşan kuvvetler kanat köküne ve burdanda gövdeye aktarılır böylece kanat üstünde titreşimden ve ağırlıktan oluşan etki en aza indirilir
    ilgine ve bilgine teşekkür ederim.

Özel Üye Array serkandemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5294

ilgine ve bilgine teşekkür ederim.

rica ederim herhangi bi sorun olursa buraya yaz elimizden geldiği kadar cvplamaya çalışalım

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    5093

Fuselage [govde] a monte motorlar (orn. MD8X serisi) sanirim kanatlardan gecen hava akimini dagitmadigi icin tercih edilebiliyor. Ayrica motorlar kanada takilmayarak kanat aerodinamigi de korunmus oluyor ve drag [surtunme] engellenmis oluyor.

Ancak her ucagin bir servis sekli vardir. Yani firmalar ucaklarini tasarlarken kimi noktalari dengelerler ve ucak hangi sekilde hizmet verecekse ona uygun bir tasarim yaparlar. Eger govdeye monte motorlar ucagin ucacagi mesafe icin fazla kazanc saglamiyorsa ve motorlari govdeye monte etmek daha karmasik bir yakit&hidrolik sistemi gerektiriyorsa bundan kacinirlar.

Ornegin dikkat ederseniz b737 lerin hic birinde inis takimlarinin kapaklari yoktur. Ana inis takimlari yerlerine katlanir ve acikta dururlar. Bu ucagin altinda ki hava akimini bozarak ufak bir surtunme yaratir. Ancak bu surtunme ucagin uctugu mesafeyi goz onune aldigimizda o kadar ufaktir ki bu kapaklari ucaga koymamak agirlik ve bakim acisindan daha karlidir.

Saygilar.
    Cuneyt Ozseker

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

emeği gecnlere tekrar teşekkürler.

TURKISHAIRLINE(nginee)R Array turkishairliner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5164

şimdi uçakta hafiflik esastır sanırım,gereksiz ağırlık olması istenmez öte yandan sağlamlıkta istenir. kanatlarda yakıt deposu var ve bu binlerce litre yakıtla ağırlaşıyor,bunun üstüne birde motorların ağırlığı var, moment etkisini düşünürsek motor konumu gövdeden uzaklaştıkça kanatların gövdeyle bitiştiği yerdeki kuvvet artacak,özellikle 4 motorlu uçaklarda gövde kanat kesişimindeki yerde dehşet bir kuvvet oluşması lazım,karada hareket esnasında kanatlarda belli oranda esnemede oluyor,peki kanadın cart diye kırılması gibi bir ihttimal varmı ben bunu merak ediyorum ...
    Esnek karakterdeki yapılar, rijid karalterdeki yapılara oranla çok daha zor kırılabilen yapılardır!.. Gerekli ağırlık ve moment dengeleme hesapları da yapılmış ise ki kesinlikle öyledir; kanadın salt motor ağırlığı ya da yakıt deposunun ağırlığı nedeniyle kırılması mümkün değildir. Çünkü kanattaki bu yükler; rib ve spar gibi kanat içerisinde yeralan bağlantı elemanı ve yük taşıyıcıları aracılığı ile dengelenerek gövdeye bağlanır. Bu nedenle kanat üzerindeki aşağıda görülmekte olan yük dağılımı:

şeklinde optimize edilirek kanadın dayanabileceği limitler dışında yüke maruz kalması önlenir.

Saygılarımla,

Söylediklerinize dikkat edin, düşünceleriniz olur;
    Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınız olur;
    Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınız olur;
    Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınız olur;
    Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerleriniz olur;
    Değerlerinize dikkat edin, karakteriniz olur;
    Karakterinize dikkat edin, KADERİNİZ OLUR!..
    Indra GANDHI

http://img.photobucket.com/albums/v85/bbroker/atam.png --- turkishairliner --- http://www.ucuyorum.com/kurdela1.gif

UCUYORUM.COM ANAYASASI ve FORUM KURALLARI' na özen göstererek Forum Yönetimi' ne sağlamış olduğunuz destek ve katkılardan dolayı

TURKISHAIRLINE(nginee)R Array turkishairliner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5164

yorumları alayım..
    Motorları Rudder' a yakın B727 gibi uçaklarda; evet, dediğiniz gibi kanada daha az yük gelir!. Fakat bu defa da bütün yük ve ağırlık, uçağın arka (kuyruk) tarafında toplanmış olduğundan bu durumda da uçağın kıçı ve başı arasında bir dengesizlik ortaya çıkar. Bu dengeyi sağlayabilmek için uçağın içine denge ağırlıkları (safra) yerleştirilir ve uçağın burnunun kazayla dahi olsa kalkması önlenir!.

Detay için bakınız: http://www.aerospaceweb.org/design/u...ructures.shtml

Saygılarımla,

Söylediklerinize dikkat edin, düşünceleriniz olur;
    Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınız olur;
    Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınız olur;
    Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınız olur;
    Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerleriniz olur;
    Değerlerinize dikkat edin, karakteriniz olur;
    Karakterinize dikkat edin, KADERİNİZ OLUR!..
    Indra GANDHI

http://img.photobucket.com/albums/v85/bbroker/atam.png --- turkishairliner --- http://www.ucuyorum.com/kurdela1.gif

UCUYORUM.COM ANAYASASI ve FORUM KURALLARI' na özen göstererek Forum Yönetimi' ne sağlamış olduğunuz destek ve katkılardan dolayı

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş