Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: Afterburner nedir?

Forum Bağımlısı Array NitroCharger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4901

Standart Afterburner nedir?

Afterburner nedir? Yolcu uçaklarında sadece Concorde bu sistemi kullanmakta. Günümüz turbojet motorları afterburner etkisi olmadan en fazla kaç km sürate ulaşabilirler. Buradan bakıldığında Afterburner'ın pekte ekonomik ve cevre dostu bir sistem gibi durmuyor

Aktif Üye Array TC-ATM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5071

Sadece 1 dk içinde Google de buldum bakmanız kafi;

Özelikle jet uçaklarında kalkışta ve tırmanışta ivmelenmeyi artırmak, Stall da kalmayı minimuma indirmek amacıyla, Türbinlerin egzoslarına Jet denen yakıt memeleri ile yakıtın püskürtülmesi ile elde edilen itiş gücü. Afterbuner türkçede artyanma anlamına gelmejktedir. After burner yapan bir uçak jet lülelerinden çıkan alev sutunları ile belli olur. Sivil havacılıkta Concorde bu sistemle kalkışını sağlar. Normal bir cruse uçuşunun 4 katına kadar yakıt tüktimine sebeb olur. Bir f22 raptor afterburner yaparak 20 tonluk yakıtını 20 dakikada tüketebilir. saate 800 mil surate ulaşa bilir. Eski bir teknolojidir günümüzdeki jet avcı uçakları daha küçük afterburner özelikleri egzosları olup motorun tamamı çarklardan oluşurken, f14 tomcat gibi modeller motorunun yüzde 60 ın afterburner egzos sistemi oluşturmaktaydı. Bu yüzden yüksek sıcaklıktan dolayı IR etkisi ve Hesapsız Yakıt tuketimi sebebiyet verdiğinden 2006 yılı içinde servisten kaldırıldı. Aynı sebebiyetten mi25 ve mig31 lerde hizmetten erken kaldrırılmıştır

Alıntıdır "Vikipedi"

Saygılarımla...

Forum Bağımlısı Array NitroCharger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4901

Onu oraya yazan benim zaten
    Uyardılar beni daha imlalı yaz diye
    Ben Vikipedia yazarlarından biriyim.
    Bu yüzden daha yetkili ağızlardan bilgi alıp bilgi transferi yapıyorum.
    yani anlıyacağın o okuduğun yazıyı ben yazdım. İmladan belli olmuyormu
    En azından bilginin ulaştığını öğrenmiş olduk.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Afterburner
    Konu NitroCharger tarafından (20.Ağustos.2007 Saat 08:58 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye Array air_psycho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4903

After burner; Yakıt yanma odasında tam bir verimle yanmaz. Egzoz gazlarının bir kısmı yanmamış gazlardan oluşur. Motorun egzoz lülesine tekrar yakıt püskürtülür ve ateşleme yapılarak yakıt ve yanmamış gazlar bu kısımda tekrar yakılır ve ek bir itki sağlanır.

Afterburner'da ekonomik bir yaklaşımın gözönünde bulundurulduğu söylenemez tabiki de. Afterburner ani ivmelenmenin ve hızın gerektiği durumlarda kullanıldığı aşikardır.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

afterburner : artyanma...
    yanma odasında meydana gelen yanmadan dolayı cıkan egzoz gazı içersinde yanmamıs gazlar halen mevcuttur.. ve egzoz kısmına tekrar bir yakıt püskürtülmesi sonucu art yanma meydana gelir ve bu ekstra bir thrust yaratır genel olarak askeri uçaklarda kullanılır.

Pilot Array
    İtibar Gücü
    4832

Afterburner denilen sistemi çok teknik açıklamaya lüzum yok,kısaca nozzle dan çıkan sıcak eksoz gazının içine yakıt püskürtülür,bir nevi roket itişi sağlanır.Kısa süreler için kullanılır çünkü oluk oluk yakıt harcanır.Genelde askeri uçakların pistten ilk kalkış anında yada sesaltı hızdan sesüstü hıza ani çıkışlarını sağlamak için kullanılır.Concorde uçuşlardan çekildiğine göre;sivil havacılıkta kullanılmaz.Bu sistemin kullanıldığı motorlarlarda nozzle bölümü diğer uçaklara nazaran daha uzun olur,ve nozzle ucunda uçağa yön verecek nozzle kumanda yüzeyleri mevcuttur,böylece ses hızında nispeten daha uzun süren dönüşler,manevralar bu extra nozzle kumandaları sayesinde kolaylaşır,keskinleşir,böylece üstüne kilitlenilmiş olan savaş uçağı ses üstü hızda zırt diye manevralara geçerek bu kilitlenmeden kurtulur..
    Günümüz uçakları bu sistem olmadığından genelde max 0.85 mach a kadar ulaşabilirler ama tabiiki tek sorun bu sistemin olmayışı değil aerodinamik sorun ve önceliklerdir.Sonuçta uçağı ne amaçla uçuracağınız önemlidir,kanat yapısından,gövde yapısına,malzemeye,açılara,maliyetlere ve kullanılması düşünülen irtifalara kadar herşeyi düşünürsek ses üstü hızlar çokmu gereklidir,tartışılır..Ama bilimsel olarak deneme amaçlı üretilecek bir uçak şu anki teknoloji ile çok rahat bir şekilde ses üstü hıza ab sistemi olmadan ulaşabilir.Ama günlük kullanımı olacağını şahsen ben sanmıyorum..
    Saygılar..
    Konu penicilin tarafından (20.Ağustos.2007 Saat 13:14 ) değiştirilmiştir.

Pilot Array pilo84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5038

cıkıştan yönlendirmeye kuyruk vektörlemesi denir ilk su 27 de kullanılmıştır bundan onceki vektorlemeler kontrol yüzeylerinden bagımsız hareket edememektedir bu sayede su 27 Pugachev Kobra hareketini yapabilmektedir hucum acısı 140 derecelere kadar cıkabilmektedir (sadece ufak eklemer yaptım)
    A320 AKILLI BIDIK
    A320 airline pilot

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart concord ucak

ya ben concord ucaklar hakkında bılgı ıstıyorum sızden acıl

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    4542

Standart f-4

f-4 -1 de yazan bilgi.. ..afterburner kullanilirken ne kadar yakit akişi oldugu tam olarak bilinimez ancak military(maksimum a/b siz takat ) degerinin 4 kati kadar yakit akişi olur.. bu da saatte motor basına 48.000 libre ye tekamul eder..

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

evet concord ucaklarla ilgili bilgi verebilecek var mı?

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş