3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 28 ve 28

Konu: Paralel,Aletli Pistler EL KİTABI

Yasaklı Array ugurduna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı 737ci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgilerinizden emin olmadan yazmayın öyleyse! Madem bu işi bu kadar ciddiye alıyorsanız ,RVSM de dikey ayrımın 1000ft olduğnu bilirsiniz,ve genelde kullanılan 5nm lik yatay ayrımıda,hal böyle iken paralel uçuş yapacak iki uçağın nasıl 760ft ayrım ile uçacağını söylüyorsunuz,ve birisi 760m demiş iken neden ikinci yazınızda 760m çok diyerek bunu üsteliyorsunuz?Kimseye sataşmaya niyetim yok o yazı şaka niyetliydi ve bunu belli eden smiley koydum,eğer zorunuza gittiyse silerim.
    Siz bence bilerek konuşmuyorsunuz. Neden mi?
    -Paralel Operasyon için geçerli mesafe 700ft. değil. Bu sonuç orataya çıktı.
    -Bu mesafe 760mt.
    -Sizin dediklerinizden yola çıkarak; 700ft. kısa bir mesafedir, 760mt kısa bir mesafe değil oluyor ve yatay ayrımın 5 nm olduğundan bahsediyorsunuz. Yani 700ft.'i yeterli görmüyor; aradaki mesafenin -760mt.'nin;yaklaşık 0.4nm- yeterli olduğunu ve yatay ayrımın 5 nm olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumda şu sonuç ortaya çıkıyor;
    Bence siz yatay ayrım ile paralel operasyonu karıştırıyorsunuz.
    Konu ugurduna tarafından (30.Ağustos.2007 Saat 23:52 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

"ICAO 4444 CHAPTER 5. SEPARATION METHODS AND MINIMA" alınmıştır bu dökümana göz atarsanız yeterli bilgiye ulaşacaksınız.RVSM ile ilgisi olmadğınız zaten bende biliyorum, oradaki yaklaşık 300m ile kıyaslayarak mantık yürütmeniz için yazmıştım...Bu yeterli olur sanırım?
    Konu 737ci tarafından (31.Ağustos.2007 Saat 00:22 ) değiştirilmiştir.

Yasaklı Array ugurduna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Hocam ben size ne diyorum, siz nelerden bahsediyorsunuz! Burada tartışılan Paralel Operasyon, fakat siz minimadan, seperasyondan konuşuyorsunuz. Olay açık ve net; Paralel Operasyon için, VMC şartlarda iki mist merkez hattı arasındaki mesafe min. 700ft.; diğer koşullarda min. 760mt. Bunda mutabıkız. Fakat hala sizden agresif bir yaklaşım alıyorum. ICAO 4444'ü inceledim, inceliyorum. Sonuçta eksik bildiğim bir konuyu da tam anlamıyla öğrenmiş oldum. Ancak dediğim gibi neden bu yaklaşımınızı sürdürdüğünüzü anlamış değilim...

Hızlı üye Array The Controller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4655

ICAO Doc. 4444 ve Annex 14 Cilt 1'in son sürümlerinden birebir çeviridir ! Yeterli olacaktır sanırım

KALKAN UÇAKLAR İÇİN

Paralel pistler; bağımsız aletli kalkışlar için şu şekilde kullanılabilir:

a) Her iki pist de öncelikle kalkışlar için kullanılıyorsa (bağımsız kalkışlar)
    b) Bir pist kalkış-inişler için kullanılırken, diğer pist öncelikle kalkışlar için kullanılıyorsa; ve
    c) Her iki pist de kalkış-inişler için kullanılıyorsa.

Bağımsız Paralel Kalkışlar İçin Gerek ve Usuller

Bağımsız IFR kalkışlar, paralel pistlerde şu şartlar altında yürütülebilir:

a) Pist merkez hatları arasında, Annex 14, Cilt 1’de belirtilen mesafeler varsa;
    b) Kalkıştan sonra izlenecek yollar, kalkışın hemen ardından birbirinden en az 15 derece açı ile ayrılıyorsa;
    c) Uçakların pist başından 2 km (1 NM) mesafede iken saptanmasına olanak tanıyan uygun gözetim radarı (SSR, PAR, ADS-B vb.) varsa; ve
    d) ATS çalışma usulleri, gerekli yol ayrımının sağlanacağını garanti ediyorsa.

GELİŞ UÇAKLARI İÇİN

A. Operasyon Tipleri

Paralel pistlerde;

a) Bağımsız paralel yaklaşmalar; ya da
    b) Bağımlı paralel yaklaşmalar; ya da
    c) Ayrılmış paralel operasyonlarda,

aynı anda aletli operasyon düzenlenebilir.

Paralel yaklaşmaların uygulandığı her zaman; her iki piste gelen uçakların sıralanmasından ve ayrılmasından, farklı radar kontrolörleri sorumlu olacaktır.

Bağımsız Paralel Yaklaşmalar İçin Gerek ve Usuller

Paralel pistlere bağımsız paralel yaklaşmalar yapılması için şu şartlar karşılanmalıdır:

a) pist merkez hatları arasındaki mesafe, Annex 14, Cilt 1’de belirtildiği kadar olacak; ve
    1. pist merkez hatları arasındaki mesafe 1035-1310 m arasında ise, azimut doğruluğu min. 0.06 derece ve tazeleme oranı 2.5 ya da daha az olan bir SSR donanımı varsa, pozisyon tahmini ve sapma uyarısı veren yüksek çözünürlüklü bir ekran varsa; ya da
    2. pist merkez hatları arasındaki mesafe 1310-1525 m arasındaysa, aşağıdaki “3.” Maddesinde belirtilene eşit ya da bundan daha iyi performanslı bir SSR donanımı varsa ve uçakların operasyon emniyetinin tehlikeye atılmayacağı düşünülüyorsa; ya da
    3. pist merkez hatları arasında 1525 m ya da daha fazla mesafe varsa, azimut doğruluğu min. 0.3 derece ve tazeleme oranı 5 sn daha az olan uygun bir gözetim radarı varsa;
    b) her iki pist için de, ILS veya MLS yaklaşmaları kullanılıyorsa;
    c) bir pist için olan pas geçme hattı, diğerinden en az 30 derece ayrılıyorsa;
    d) bölgeye ilişkin mania teftişi ve değerlendirmesi tamamlanmışsa;
    e) pilotlara pist ismi ve ILS localizer ya da MLS frekansı mümkün olduğunca erkenden verilmişse;
    f) ILS localizer’a ya da MLS son yaklaşma hattına oturmak için radar vektör tekniği kullanılıyorsa;
    g) Pist merkez hattı uzantıları arasında en az 610 m (2000 ft) genişliğinde bir NTZ (Geçişsiz Saha) oluşturulmuş ve radar ekranında gösteriliyorsa;
    h) Her bir piste yapılan yaklaşmaları iki ayrı radar kontrolörü takip ediyorsa ve 300 m’lik (1000 ft) dikey ayırma azaldığı zaman:
    1) uçakların belirtilen NTZ içine girmemesi sağlıyor; ve
    2) aynı ILS ya da MLS hattındaki uçaklar arasındaki uzunlamasına ayırma minimasını sağlıyorlarsa;
    vs… şeklinde ilerliyor.

ÖNEMLİ NOT: Bir ILS localizer kursuna ya da MLS son yaklaşma hattına oturmuş bir uçak, diğer pist için aynı şekilde (ILS ya da MLS) yaklaşan uçakla, ikisinden herhangi bir NTZ içine girmediği müddetçe ayrılmış sayılır.

Annex 14 Cilt 1’de verilen değerler (Pist merkez hatları arasındaki mesafe)

- Bağımsız paralel yaklaşmalar için 1035 m
    - Bağımlı paralel yaklaşmalar için 915 m
    - Bağımsız paralel aletli kalkışlar için 760 m
    - Ayrılmış paralel operasyonlar için 760 m

ATC Array atc_ayt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Standart supervisor

The Controller arkadaşımıza teşekkürler. ayrıca her iki yaklaşma kontrolörü pozisyonu için arada koordineyi sağlayacak bir supervisor kontrolör şartı da mevcuttur.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

biraz geç ama ilgilenenlere bilgi:ıcao standartlarına göre paralel pist operasyonu için pist merkez hatları arası mesafe 760m olmalı yani maykmayk haklı.antalyada paralel pist gerekli altyapı hazır olmamasına rağmen kalkan uçaklara vektör ayırması uygulanmak suretiyle paralel pist kullanılmaktadır.atatürk te ise aynı anda iki uçak iniş veya kalkış yapamamaktadır 36 r\l pistlerine.ancak atatürk te çalışan çevik zeki ve fedakar kontrolör arkadaşlar hızlı aynı zamanda güvenli ve emniyetli trafik akışı, uçakların ne yerde ne havada fazla beklememeleri adına sorumluluk alarak inisiyatif kulalanarak en azından bu pistlere aynı anda bir iniş bir kalkış yaptırmaktadır.herkese iyi günler:

Üye Array
    İtibar Gücü
    4535

Alıntı maykmayk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet doğru tanım "iki pistin merkez hatları arasındaki mesafe" olmalı...Amerika'da FAA kuralları işliyor burdakinden bazı farklılıkları olabiliyor...ama nedense ben ısrarla 760 metre olarak hatırlıyorum...dökümanı incelemeye hala fırsatım olmadı ancak durum kullanılan yaklaşma türüne ve RADARların güvenilirliğine..uçakların iniş mi kalkış mı oluşuna göre değişiklik göstermekteydi...

neyse daha fazla hariçten gazel okumayalım dökümanı inceledikten sonra yazalım...Bu arada dökümanı yazan arkadaşımla da irtibata geçip bize bilgi vermesini isteyebilirim...
    İki pist arasında asgari 760 mt yada 2500 ft olduğu durumlarda eş zamanlı paralel pist operasyonları yapılabilir. Daha fazla bilgi ATM 4444 ve Annex 14 dokümanlarında bulunabilir.

Haberin Tek Kaynağı Array servetbasol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Standart Parallel Runway Seperation

Alıntı Rainmaster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha fazla bilgi ATM 4444 ve Annex 14 dokümanlarında bulunabilir.
    Doc.4444 Chapter.6 ve Annex-14 Chapter.3 ekte
    Parallel R/W
    Konu servetbasol tarafından (03.Kasım.2008 Saat 15:19 ) değiştirilmiştir.

3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş