2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 28

Konu: Paralel,Aletli Pistler EL KİTABI

Pilot Array Spin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4581

760 metre yada 760 ft bunu ülkemizde yapacak kapasitede alt yapı yok... Bence ülkemizdeki kafa yapısı ile zaten bunu hayata gecirmek Türk karayollarındaki havaya taşımak olur.

Bir birimizin haklarına ne yerde nede havada saaygı duyuyoruz... Bence bu sistem bir sürü sorun yaratır eğer bizim içimizde birşeyler değişmezse.
    CHECK6

MELEKLERİN OLMADIĞI YERDE SEYTANLAR OLUR

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bayağı zaman önce DHMİ web sitesinden paralel pistler ile ilgili bir döküman indirmiştim ancak şu anda linkini bulamıyorum, bulabilirsem bilgilendirme için burada yayınlarım. O dökümanın "BÖLÜM 1 Operasyonel Kavram ve Düşünceler" bölümünü aynen aşağıya kopyalıyorum...
    Meydan kapasitesini arttırmak için paralel veya yakın-paralel pistlerin kullanımı eski bir kavramdır. Annex14, Cilt1, Bölüm3, 3.1.10 ’da; paralel pistlerin, “medium” veya “heavy” sınıfındaki uçaklar tarafından sadece Görerek Meteorolojik Şartlar (VMC) altında eşzamanlı kullanıldığı yerlerde, pistlerin merkez hatları arasındaki minimum mesafenin 210m.(690 ft.) olması önerilmektedir. Bununla birlikte, Aletli Uçuş Kuralları (IFR) altında, paralel pist operasyonlarının emniyeti; Surveillance Radar Gözetim Sisteminin doğruluğu, bir uçak Aletli İniş Sistemi (ILS) Localizer Course’ undan veya
    Mikrodalga İniş Sistemi (MLS) Son Yaklaşma Track’inden saptığında kontrolörlerin olaya müdahale etmedeki kabiliyeti, uçakların piste doğru yapacakları seyrüseferin hassasiyeti ve kontrolör, pilot, uçak tepki zamanları gibi faktörlerden etkilenmektedir.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Aşağıdaki linkte hem bu konu hemde daha birçok konu ile ilgili çok değerli dökümanlar var..

http://www.ans.dhmi.gov.tr/TR/anasayfa.html

Air Traffic Controller Array maykmayk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4698

ilgili -yukarıdaki- dökümandan 24. sayfadaki şekile bakılırsa yanlış hatırlamamışım ....ama bu çok değişken bir durum yukarıda bahsedilen 210 metre ise VMC şartlarda gerçekleşebiliyor..yani havanın her an VMC şartları sağlaması pek de mümkün değil...

Spin gene ülkemizdeki kafa yapısına değindirmiş...ne yaparsak yapalım seni memnun etmek pek mümkün olmayacak galiba evet bazı şeyler yavaş ilerliyor ama geçen zamana ve gelişen teknolojiye ayak uydurma çabamızla bu operasyonları gerçekleştirmeye çalışıyoruz..

pist tamam, kısa zamanda RADAR da tamam... bi de bakmışsın ki 760 metre yanında başka bir uçakla aynı anda kalkış yapıyorsun...

Bunlar yadsınacak ve yabana atılacak gelişmeler değil...maliyetlerini alt alta yazıp toplasan ne çıkar bi düşün...

daha olumlu ve yapıcı yaklaşmanın herkese faydası var diye düşünüyorum...
    air traffic controller
    ankara acc

Hızlı üye Array The Controller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4663

Doc 4444. Bağımsız paralel operasyonlar için 760 m demekte

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Mutabık doğrudur,
    sn. uğur duna sanrım sanal atc siniz aman diyeyim paralel operasyon yapmaya kalkışmayın bu bilginizle, ltba da felan yapmaya kalkışırsanz boyaları çızdırırsınz haberiniz olsun

Yasaklı Array ugurduna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı 737ci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mutabık doğrudur,
    sn. uğur duna sanrım sanal atc siniz aman diyeyim paralel operasyon yapmaya kalkışmayın bu bilginizle, ltba da felan yapmaya kalkışırsanz boyaları çızdırırsınz haberiniz olsun
    Biz de zaten Ataturk'te yapıyoruz demedik! Aksine Ataturk'te yapmıyoruz, yapılamaz dedik! Eğer tüm yazılanları okursanız, okumaya zahmet ederseniz, paralel operasyon Türkiye'de sadece "ANTALYA"da yapılabilir dedik! Ayrıca Sn. Tayyare'nin belirtmiş olduğu "Annex14, Cilt1, Bölüm3, 3.1.10" dökümanında VMC şartlar altında pist merkez hatları arasındaki min. mesafenin 690ft. olarak belirtmiş. Demekki ben bunu biliyormuşum. Ayrıca, Doc. 4444'ü inceledim. Evet, 760 metre diyor. Yeni birşey öğrenmiş oldum. Buradan da anlaşılacağı üzere benim ifade ettiğim de kısmen doğru. Şimdi; siz bana nasıl böyle ithamlarda bulunursunuz? Bildiklerimiz doğru değilse, hatalıysa, eksikse bile bu şekilde hitap edemezsiniz. Eğer kendinize sataşacak birileri arıyorsanız, benim gibi, bu işe gerçekten gönül vermiş ve her an yeni birşeyler öğrenmeye çalışan insanlardan uzak durun derim ben. Ben ne gerçek bir pilotum, ne de gerçek bir ATC. Her ne kadar yaptığımız iş sanal da olsa, siz de Sanal Havacılık'la uğraşıyor olsaydınız bizim bu işi ne kadar ciddiye aldığımızı görürdünüz.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bilgilerinizden emin olmadan yazmayın öyleyse! Madem bu işi bu kadar ciddiye alıyorsanız ,RVSM de dikey ayrımın 1000ft olduğnu bilirsiniz,ve genelde kullanılan 5nm lik yatay ayrımıda,hal böyle iken paralel uçuş yapacak iki uçağın nasıl 760ft ayrım ile uçacağını söylüyorsunuz,ve birisi 760m demiş iken neden ikinci yazınızda 760m çok diyerek bunu üsteliyorsunuz?Kimseye sataşmaya niyetim yok o yazı şaka niyetliydi ve bunu belli eden smiley koydum,eğer zorunuza gittiyse silerim.
    Konu 737ci tarafından (30.Ağustos.2007 Saat 18:24 ) değiştirilmiştir.

Yasaklı Array ugurduna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

RVSM'in kurallarını biliyorum. Ayrıca konu RVSM ile alakalı değil. Peki, o zaman siz söyleyin bana 5 nm = 760mt. midir? Madem 700ft. ile yatay ayrım olmuyor. 760mt. ile yatay ayrım mı oluyor? Dediklerinizden bu sonuç çıkıyor. Ya da ben farklı yorumluyorum...

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Mutabık yanlış anlamışsınız,paralel operasyonu yatay ayırımla karıştırıyorsunuz ama yinede 760mt. olarak diğer arkadaşlar sayesinde olduğunu düzelttiğinize göre artık sorun kalmamıştır.
    Konu 737ci tarafından (30.Ağustos.2007 Saat 18:49 ) değiştirilmiştir.

2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş