1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: Aralık 2019 CRM Tecrübem (Olumlu)

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Thumbs up Aralık 2019 CRM Tecrübem (Olumlu)

Merhaba arkadaşlar,

Aralık 2019'da girdiğim CRM mülakatım olumlu olarak sonuçlandı. Bu foruma özellikle CRM bazında çok şey borçlu olduğumu düşündüğüm için naçizane tecrübelerimi size aktarmak istedim. Umarım mülakata gireceklere bir faydam dokunur.

Mülakata şehir dışından geldiğim için öncelikle bir gece konaklamayı hem dinlenme hem de motivasyon açısından mantıklı buldum, bu konuda da mülakat merkezine yürüyerek 10 dakika mesafede olan Ramada'yı sizlere tavsiye ederim. F/P olarak bir gecelik konaklama için çok mantıklı olmasa da en yakın otel olma konusunda bana güven vermişti.

Mülakatın yapıldığı bina DLR'a girdiğiniz binadan daha da uzakta, belki ekstra 5 dakikalık mesafeyi kat ediyorsunuz yürüyerek. Pist doğrultusunda devam ediyorsunuz yeni bir insan kaynakları binası mevcut orada yapılıyor mülakatınız. Herkesin dile getirdiği gibi ve Ali Genç'in kitabında da bahsettiği gibi THY'de güleryüzlülük adeta bir kural haline getirilmiş, içeride hem güvenlik görevlileri hem de diğer çalışanlar aşırı kibar ve size değer veriyorlar. Bana beklerken çay ikramı teklifi yapan bir abimiz bile vardı, sağolsunlar sizi orada dışarıdan sıradan bir aday gibi görmeyip insani olarak da değer veriyorlar.

Sıra size yaklaştığında tek tek içeri alınıyorsunuz. Kapalı bir yerde tek başınıza beklerken sanki biri sizi termal kamerayla izliyormuş ve vücut ısınızı sanki ölçüyor ve gerginliğinizi tespit etmeye çalışıyorlar gibi bir hissiyat oluşmuştu bende Ama merak etmeyin öyle bir şey olduğunu tabi ki de zannetmiyorum benimkisi biraz fazla Hollywood filmi izlemekten oldu Sıranız geldiğinde mülakatçılardan birisi sizi içeriye davet ediyor...

En genel tabiriyle ve belki de en basit kelimelerle, bu mülakatı geçtiysem şu sebeple geçmişimdir dediğim, kendime ilke olarak edindiğim söz şudur: "Her insan hata yapabilir; herkesten ve en başta kendinden hata bekle, bu beklentiye göre davran". Bu söz sizde Terzioğlu'nun tezindeki CRM'in evreleri kısmında içinde bulunduğumuz evreden tanıdık gelebilir, zaten ta kendisidir.
    Mülakatta bana yöneltilen her soruya mümkün mertebe mükemmel olmadığımı belirterek yanıt verdim. "Elbette ki noksan olduğum noktalar vardır...", "Sizler benden çok daha hakimsinizdir...", "Benim naçizane düşüncem şudur ki...", "Takdir edersiniz ki..." gibi alçakgönüllü girişler yapmaya çalıştım; çünkü karşımızdaki insanların bizlerden ATPL sahibi pilotlar gibi CRM'e hakim olmamızı veya bir uçağı uçuracak kadar teknik bilgi sahibi olmamızı istediklerini asla düşünmüyorum. NatGeo'daki uçak kazası raporu serilerini düşünelim, orada hatırladığım kadarıyla bir kazanın oluşumunda teknik problemler dışında yüksek ego (ben hata yapmam, bana bir şey olmaz, benim yaptığım iş yanlış olamaz, kötü olaylar başkalarının başına gelir) düşünceleri veya asertif olamama (kaptanım/şefim zaten çok deneyimli birisi o zaten işini biliyordur, şimdi üstüme bir laf etsem yanlış anlaşılır, bu konuda kendisini uyarsam bana ekstra iş kitlenebilir) sorunları baş göstermektedir. Bunları anlattığımız hikayelere yedirirken de mümkün mertebe yanlış anlaşılmaları engelleyici ifadeler de vermeliyiz diye düşünüyorum.

Örneğin,
    "Yüksek egolu değilim, her zaman hata yapabilirim fakat bu demek değildir ki kendime güvenmem. Kendime güvenirim ve yaptığım işi yüksek bir mevkiye sunmadan önce mutlaka bir arkadaşıma sorar ufak tefek hatalarımı telafi etmeye çalışırım."

Veya,
    "Asertif olmam gerektiğinde olurum, fakat bu demek değildir ki onca senelik kaptana iğneleyici sözlerimle haddini bildiririm. Yanlış olan bir şey gördüğümde 'kaptanım şu husus beni endişelendiriyor, siz daha iyi bilirsiniz ama az önce kontrol ettiğim dökümanda bu duruma karşı şu aksiyonu almamız gerektiği yazıyor. Siz de uygun görürseniz ben bu işi yapmak için gerekli aksiyonu almaya hazırım. Ne yapmamı istersiniz?' minvalinde saygılı şekilde konuşurum."

Bana şaşırdığım derecede çok teknik soru geldi, fakat bunun sebebinin kendi kendime uçaklar hakkında öğrendiğim şeyleri anlatmaya başlamam olduğunu düşünüyorum. Eğer teknik soru gelmesini istemiyorsanız bence bu konuda çok detaya girmemenizi tavsiye ederim. (Ben de bilmişlik için demedim, sadece havaalanında beklerken bir 777 gördüğümü söylemiştim ve ondan sonra en az 5-6 tane teknik soru aldım.) Bunlar dışında aldığım soruların hepsi daha önceki adayların yazdıkları sorulardan hiç de farklı değildi. (İkna örneği, stresli an örneği, neden bu meslek? duygusal çöküntü yaşadığın örnek...) İnanın hiç farklı bir soru yoktu. Teknik sorular da motor çeşitleri, jetstreamler ve şirket hakkında internet sitesinde bulunabilecek birkaç detay hakkındaydı. Yanlış yaptığım birkaç soru oldu, üstüme geldiklerinde siz haklı olabilirsiniz ben heyecanla yanlış yanıtlıyor olabilirim şekilnde konuştum. Birkaç kere de yüksek ego testine maruz kaldığımı net şekilde anladım. "Ne yani sizin yaptığınız iş yanlış çıktığı için mi arkadaşınıza kızdınız?" şeklinde testlerdi, en azından ben öyle olduğunu düşünüyorum. Son olarak, hazırladığınız olumsuz özelliklerin mutlaka yedeklerini kafanızda oluşturarak gidin, beğenmezlerse sunabileceğiniz ekstra bir iki özelliğiniz olursa çok daha rahat edersiniz.

Umarım vermeye çalıştığım bu genel bilgiler birileri için faydalı olur Yanlışım varsa affola, umarım hakkımızda en hayırlısı olur.

Herkesin hayalindeki bu mesleğe kavuşabilmesi dileklerimle.
    Bachelor's Degree -->[OK]
    IELTS Academic --> [O:7, S:6]

THY
    Online Application --> 07.2019
    DLR-1 Study Link ---> 07.2019
    DLR-1 Exam ---> 08.2019 [OK]
    CRM --> 12.2019 [OK]
    Kurul --> 01.2020

CRM Tecrübe Yazım

"A soul in tension, that's learning to fly,
    Condition grounded but determined to try,
    Can't keep my eyes from the circling skies,
    Tongue tied and twisted just an earth bound misfit, I."

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Çok teşekkürler hocam. Darısı başımıza.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tebrik ederim kurul içinde tarih almışsınız sanırım 😊 süreçte hangi kitapları okumuştunuz?
    09.08.2019 - THY Başvuru
    11.09.2019 - Dyned Davet
    19.09.2019 - Dyned Sınavı
    23.09.2019 - Dyned Olumlu Maili
    23.09.2019 - DLR Çalışma Linki
    21.10.2019 - DLR Tarih Seçim Maili
    19.11.2019 - DLR Sınavı (Olumlu -25.11.19-)
    29.01.2020 - CRM Tarih Seçim Maili
    19.03.2020 - CRM Mülakatı

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Çok teşekkürler arkadaşlar darısı sizin başınıza evet kurula girdim sonuçlanmasını beklemekteyim. Okuduğum kitaplar şunlardı:

**Menderes hocamızın kitapları (Kalbimdeki Kanatlar, Havada Kalan Sorular,Mayday Mayday Mayday). Özellikle Mayday kitabının en son kısmı CRM için örnek F/O davranışlarını anlatıyor okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

**FAA Risk Assessment Handbook (Bunu da süreci başarıyla tamamlamış bir hocamdan tavsiye almıştım. Sizler de benim gibi "Pilotlar nasıl ve neden risk alır, ya da hiç mi almazlar" şeklinde soru işaretleriyle boğuşuyorsanız bunu okumanız kafanızda risk algısını çok büyük ölçüde oturtacaktır. )

**Yüksek İrtifa, Bulutların Üstüne Tırmanırken (Mülakatta bu kitapların faydasının dokunacağı soru almasam da ileride çalışanı olmak istediğimiz şirketi anlatan çok değerli bilgiler içeren kitaplar olduklarını düşünüyorum.)

**HAVUP (Askeri pilotlarla ilgili olan kısımları haricinde zaten bu sürecin "Holy Bible"ı diyebileceğimiz ve mülakatta bize hakkında soru sorulabilme ihtimali yüksek olan bir eser olduğunu düşünüyorum.)

**Murat Terzioğlu'nun yüksek lisans tezi. (Terzioğlu'nun hem akademik hem de pilot kişiliği bu tezde verilen bilgileri birbiriyle tamamlıyor ve bunu okuduğumda bilgi birikimimin gerçekten arttığını hissettim.)

Aslında çok da farklı eserler okumadım, ama altta tavsiye edeceğim youtube kanallarının da faydasını çok gördüm, sizlerin de izleyip bilgi edinmesini isterim:

*Captain Joe, Mentour Pilot, kokpit.aero, Kaptan Baha, Emre Özel, Uğur Demiröz, Boarding Info, Takeoff Channel, 74Gear.

THY
    CRM --> 12.2019 [OK]
    Kurul --> 01.2020

CRM Tecrübe Yazım

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

tebrikler, yazı için teşekkürler, başarınızın davamını dilerim.
    benim garip bir sorum olacak eğer cevaplarsanız, siz ne giymiştiniz ve mülakatı yapan kişiler ne giymişti acaba?
    22.08.2019 Başvuru
    9.10.2019 Dyned
    10.12.2019 DLR
    12.12.2019 DLR Olumlu
    18.03.2020 CRM...

Üye Array barryseal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Çok güzel noktalara değinmişsiniz ve çok samimi bir yazı olmuş. Tebrik ederim. İnanıyorum ki bu fikirleriniz sizi kurulda bir adım öne taşıyacaktır. Şimdiden başarılar dilerim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hocam umarım aynı güzel haberinizi kurul mulakatı için de alırız. Tebrikler, kalan sürecinizde de başarılar dilerim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Herkese güzel dilekleri için çok teşekkürler Umarım hepimiz hayallerimize kavuşuruz arkadaşlar, aynı şekilde ben de sizlere en samimi duygularımla sürecinizde başarılar diliyorum.

Alıntı monsieur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tebrikler, yazı için teşekkürler, başarınızın davamını dilerim.
    benim garip bir sorum olacak eğer cevaplarsanız, siz ne giymiştiniz ve mülakatı yapan kişiler ne giymişti acaba?
    Bence garip bir soru değil hocam çok önemli bir detay olduğunu düşünüyorum kılık kıyafetin. Ben koyu renk takım elbise tercih ettim, karşımdaki kişiler de bir o kadar resmi giyinmişlerdi iki kişide de çok şık takım elbise vardı. Bu durumda mülakatçıların karşısında olabildiğince şık çıkmanın bize artı olarak döneceğini düşünüyorum

THY
    CRM --> 12.2019 [OK]
    Kurul --> 01.2020

CRM Tecrübe Yazım

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tebrik ederim. Kurulda başarılar.

Çömez Kaptan
    DLR-1 Tecrübem

Fizik Tecrübem

Matematik Tecrübem

CRM Tecrübem

KURUL Tecrübem

------------------------

"Kurtuluş ve yükselişi, ancak varlığına dayanan ve milletin mülkü olan gizli kapalı hazineleri verimli hale getirmesini bilen, şahsi menfaatini, millet menfaati uğrunda feda eden, ruhu idealist, dimağı realist şahsiyetlerde aramalıdır.” M. Nuri Demirağ

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Sonucunuzu tebrik ederim.
    Yaklaşım şekliniz ve kurduğunuz cümleler yapıcı ve olması gerektiği gibi.
    Teknik sorular sorulduğunda,doğru cevabı vermenizden ziyade motivasyonunuzu ölçüyorlar. Elbetteki doğru cevabı verebilmek artı bir yön fakat; CRM psikolojik açıdan ölçüm yapan bir yöntem. Yani her teknik soruya doğru cevap vermeniz gerekmiyor. "Bilmiyorum" da diyebilirsiniz ya da "bu konuda fikrim yok" gibi cevap verebilirsiniz. Bu cevapları verirken sergilediğiniz beden dili, ses tonu ve karşıya verdiğiniz mesaj önemli. Örneğin; "bilmiyorum ama öğrenmeye çok istekliyim" ya da "bu konuda kendimi geliştireceğime inanıyorum" gibi cevaplar da motivasyonunuzu, ilginizi gösterir.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)