1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 23

Konu: 2019 Tüm Süreç Tecrübem // Olumlu

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

yesil 2019 Tüm Süreç Tecrübem // Olumlu

Merhabalar arkadaşlar! Öncelikle herkes için ve havacılık adına güzelliklerle dolu, hayallerini gerçekleştirmek adına kendinden emin adımlar attığı, sağlıklı bir sene diliyorum. Sessiz sedasız başlayıp devam eden bu keyifli sürecin sonuna geldiğim için baştan beri yazmayı umut ettiğim tüm süreç tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şimdiye kadar hemen her gün ziyaret edip faydalandığım bu güzel dayanışma ortamında birilerine ufak da olsa bir katkı/ilham/motivasyon olursam ne mutlu.

Kendimden ve sürecimden genel olarak bahsetmem gerekirse; süreç benim için 2019 Haziranda başlayıp yine 2019 Aralık ayının son günlerinde aldığım ‘’sağlık süreciniz olumlu’’ mailiyle sonuçlandı, şu anda filo planlaması için bekliyorum. Çok uzun zamandır havacılıkla ilgili değilim fakat çeşitli vesilelerle içine çekildiğim, ilk görüşte olmayan sonradan-aşk olarak nitelendirebilirim; bu yüzden ben orada olmak istiyorum, olabilirim, olmalıyım inancı ve heyecanıyla motivasyonum epey yüksekti. Üniversiteden yeni ve taze mezun olup doğrudan sürece başlamış ve dolayısıyla (stajlar ve kısa yurt dışı eğitim-çalışma tecrübeleri dışında) iş tecrübesi olmayan bir kadın aday olarak bunlarla ilgili herhangi bir tereddüt yaşamadım ve hiçbir aşamada önyargı ya da ayrımcılık hissetmedim.

Süreç boyunca şahsi olarak faydasını gördüğüm başlıca şeyler: pozitif düşünce, disiplinli çalışma ve sabır, sabır, sabır oldu Hepimizin farkında olduğumuz üzere, genel olarak uzun ve fazlaca aşamalı bir yolculuğa çıkıyoruz, bu yüzden sakin, pozitif ve sabırlı olmak ve birbirimizden faydalanıp ilham alacağımız tüm tecrübe ve bilgilerin yanısıra, sürecin gerçekten fazlasıyla kişiye özgü olduğunu kabul etmek önemli. Karşılaştırmalar yapmak, kendimizi diğer adaylardan geride veya ileride, eksik veya fazla hissetmek ancak zarar verecektir düşüncesiyle kendi ihtiyaçlarımıza odaklanmak, kendi çalışma ve kaynak planlamamızı yapmak, kendi hızımızda seyretmek bu aşamaları çok daha rahat atlatmamızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

DYNED

İlana başvurumdan 1 ay sonra, Temmuz ayında dil belgem olmadığından ve bir an önce başvurumu yapmak istediğim için girdim bu sınava. İngilizce temeli olan biri için endişe edilecek ya da çalışılacak bir sınav değil fakat odaklanılarak dikkatli ve hızlı yapılması gerekiyor. Yeni başlayanlar için, bu sınavı geçseniz dahi Kurul Mülakatına kadar IELTS ya da TOEFL sınavlarını vermeniz gerekiyor.

DLR-1

DYNED sınavımdan 1 ay sonra, Ağustos ayında sabah seansında girdim. Teşekkürler forum sınavı Emeği geçen herkese bu vesileyle çok teşekkür ederim. Tam bu noktada, old school bir yöntem izleyerek güzel bir defter edindim kendime. Henüz CBT’leri denemeye başlamadan, forum ve paylaşılan kaynaklardan her modülü tek tek tanıyıp, önemli noktaları-trickleri yazıp çizip not aldım. Bilgi modülleri için atpl ya da başka bir üyelik satın almadım, forumdaki içerik ve paylaşılan kaynaklar yeterliydi. Sunex CBT’lerini de epey kullandım, forumda ilgili bölümde anlatıldığı üzere bazı modüller sınavda buna daha yakın. Fizik ve matematik sorularını de yazarak çalışmak akılda kalıcılık ve soruları içselleştirme anlamında çok faydalı oldu. MIC için Skytest ve joystick çalışması sınavda rahat etmemi sağladı. PPT için farklı küp açılımlarını ve kısayolları anlatan youtube videosu, OWT için mod yöntemi, MEK sayı ve şekillere hikaye yazma+farfan, ROT açık küp yöntemi, RMS 4’lü gruplar halinde akılda tutma ile çalıştım. Her gün ve her modül için ayrı ayrı performansımı not ettim, gelişimimi ve eksiklerimi tespit etmek böylelikle rahat oldu. Her aday kendi rahat ettiği şekilde düzenli çalıştığında, CBT’lere aşinalık kazandığında başarı şansı yüksek ve hatta sakinlik koşuluyla keyifli bir sınav diye düşünüyorum.

IELTS

DLR-1 olumlu mailinden CRM mülakatına kadar geçecek olan 2 aylık süreyi (CRM olumlu olursa sonrasına sıkıştırmak istemediğim için) dil belgesini hallederek değerlendirmek istedim ve Ekim ayında IELTS Academic sınavına girdim. Sınava hazırlık olarak soru tiplerine aşina olmak adına 3-4 adet Cambridge denemesi çözdüm ve IELTS Liz kaynağından writing taktiklerine, grafik anlatımına vs. göz gezdirdim. Sınavda Writing Task 1’da bir sürecin aşamalarını gösteren diagram açıklamamız istenmişti, genellikle grafik-tablo çalışıldığı için bunu da küçük not düşmek isterim. Sınav gününden 2 hafta sonra overall ve speaking 8 olarak açıklandı sınavım, sonuç belgesi elime ulaştığında mail yoluyla Kokpit İstihdam’a gönderdim.

CRM

DLR-1 olumlu mailinden 2 ay sonra, Kasım başında girdim CRM Mülakatına. Hazırlık aşamasıyla başlamam gerekirse, çok sevdiğim HVUP kutsal kitabı ve Murat Terzioğlu’nun tezi CRM mantığını anlamadaki ilk kaynaklarım oldu. Motivasyon için Kalbimdeki Kanatlar’ı okudum Menderes Kaptan’dan. CRM hazırlık sürecimin kendimce önemli ve faydalı bulduğum bir parçası olarak elime bir tomar kağıt alıp şimdiye dek yaşadığım olaylardan, anılardan, duygu ve düşüncelerimden kayda değer bulduğum her şeyi yazdım, henüz bir başlıkla/konuyla bağdaştırmadan. Sonra bazılarını atıp beni anlatabileceğine inandığım, karakteristik ve sistematik örnekler seçerek bunlarda hangi yeteneklerin, özelliklerin, eksiklerin, bileşenlerin yer aldığını belirledim ve böylece hem hayatım film şeridi gibi gözlerimin önünden geçmiş oldu, hem de kendimi CRM ve pilotluğa uygun(suz)luk ekseninde değerlendirmiş oldum. Bunlara ek olarak da malum teknik konular, uçak sistemleri, Air Crash Investigation özellikle CRM ile ilişkin kazalar, havacılık haberleri, THY raporları ve tarihi, uçak modelleriyle ilgili çalışmalarıma devam ettim. Forumda bahsedilmiş olanlardan çok farklı bir kaynak kullanmadığım için ayrı ayrı listelememe gerek olmadığını sanıyorum.

Mülakat gününe gelecek olursak, mülakatın ilk yarısında neredeyse sadece mezun olduğum bölüm, yani henüz yapma fırsatı bulamadığım mesleğimle ilgili konuştuk. İsteyerek okuduğum, mesleğimi aslında çok sevdiğim, iyi stajlar ve yüksek ortalamaya rağmen neden bırakmayı göze aldığım ekseninde epey sorguladılar. Bu meslekle ilgili içselleştirdiğim ve kokpitte kullanabileceğim yetenekler hakkında soru geldi. Bunları öncesinde iyi düşünüp, düşüncelerimi açık ve içten bir şekilde aktardım o yüzden rahat geçtik konuyu, mantıklı buldular. Yurt dışı tecrübeleri, çatışma örnekleri, hobi olarak başladığım bir alanda sonra eğitmenlik yapmam, buradaki çatışma ve sorunlar üzerine sorularla devam ettik.

Pilotluk nedenlerimiz ve motivasyonumuzla ilgili etraflıca düşünüp gidiyoruz zaten mülakatın bel kemiği olduğu için. Bu konuda hiç konuşmadık. Konuyu kendi kontrolümle buna getirme şansım da olmadığı için biraz tedirgin hissettim çıktığımda. Formda uzunca anlatmıştım, belki o yüzdendir belki de sıra gelmemiştir diye düşündüm.

Devamında diğer mülakatçı söz aldı ve formda yazdığım olumsuz iki özelliğimin bana ne gibi negatif etkileri olduğunu konuştuk. Stres seviyem, son zamanlarda en çok stres yaratan olay, olumsuz sonuçlanırsa ne hissedeceğim ve ne yapacağımı da onunla konuşup mülakatı bitirdik. Teknik soru, durumsal farkındalık sorusu hiç sorulmadı. Gerçekten söyledikleri gibi bizi tanımak için yapıldığını, geçilip kalınacak bir sınav gibi düşünmemek gerektiğini çıktığım anda daha iyi anladım. 3 gün sonra mülakat sonucunu alıp havaya uçtuğumda İstanbul Havalimanı’nda eve dönüş uçuşumu bekliyordum

KURUL MÜLAKATI

Kasım ayı, mülakat bereketi yüksek bir ay oldu ve CRM’den yaklaşık 3 hafta sonra Kurul Mülakatı’na girdim. Aradaki süre çok fazla olmadığı için aynı tempoda ve benzer şekilde çalışmamı sürdürdüm, bilgilerimin üzerine eklemeye çalıştım yalnızca güncel havacılık haberlerine ve şirkete ilişkin bilgilere daha fazla ağırlık verdim. Özel olarak Kurul Mülakatıysa teknik konularda kendimi kaybedeyim endişem olmadı ancak merak ettiğim her şeyi araştırıp süreçteki yakın dostum meşhur defterime yazıp çizip içime sindirmeden geçmedim. Kişisel olarak da kendimi, sürecimi, güçlü ve zayıf yönlerimi, pilotluk motivasyonumu ve neden?’lerini, alternatif planlarımı yeniden gözden geçirdim.

Mülakat günü geldi ve öğleden sonra yapılacak olan Kurul Mülakatı için 8 kişilik bir gruptuk. Onlar kendilerini muhtemelen bilmiyor olsalar da hepsine güzel sohbetleri ve yatıştırıcı etkileri için teşekkürler. Evrak kontrolü, boy-kilo ölçümü (hydration first), bekleme odasında adaylarla muhabbet ve mülakat aşamalarını takip eden güzel bir gün oldu.

Sohbet havasında rahat ve samimi bir mülakat geçirdim. Mülakatım bilindik yer-yön durumsal farkındalık soruları, kendinden ve ailenden bahset, neden ve nasıl pilotluk?, B planın nedir, zayıf yönlerin ve bunun için neler yaptığın, çatışma örnekleri, bu soruları takip eden sorular ve son olarak da Kaptan’la İngilizce olarak geçen birkaç teknik soru-cevap ve son dönemde yaşanmış THY Odessa Accident’ı üzerine konuşmalar şeklinde seyretti ve yaklaşık 30 dakika kadar sürdü. Odaya adım attığım andan itibaren genel olarak hal tavır ve davranışlar, giyim kuşam oturuş, özgüven, iletişim ve konuşma şekli gibi unsurlar ve elbette hikayemiz ve özelliklerimiz üzerinden etraflıca değerlendirildiğimizi hissettim; o yüzden söylediğimiz tek bir şey üzerinden, ufak hatalar yüzünden kimsenin olumsuz ya da güçlü/olumlu birkaç noktamız yüzünden olumlu sonuç alacağını düşünmüyorum.

SAĞLIK RAPORU

Kurul Mülakatı’ndan 3 hafta sonra gelen mail ile 2019 yılını geride bırakmak üzereyken yılın son günlerinde sağlık raporumu teslim etmem istendi. İstanbul’da SHGM’nin yetkilendirdiği hastanelerin birkaçını arayıp görüştükten sonra uygun bulduğum bir tanesinden randevu aldım. Aç karnına gittiğimde tetkik ve muayeneler sabah erkenden mesai saatiyle birlikte başladı ve öğlene kadar tamamlandı. Havacılık tıbbı bölümünden bir görevlinin yönlendirmesi ve zaman zaman eşlik etmesiyle tüm işlemler rahat ve hızlıca halloldu. Sizin dikkatli bir biçimde yapmanız gereken iki test, görme alanı testi ve işitme testi diyebilirim; diğerleri sıradan muayeneler zaten. Öğlen bu hastaneden kapalı zarfta teslim aldığım sağlık raporumu belirtilen gün ve saatte THY Uçuş Hekimliği’ne teslim ettim. THY Hekimi birkaç basit muayene ve kontrolden sonra raporu onayladı ve ‘’hayırlı olsun’’u duymuş oldum ve aynı gün içinde sağlık sürecimin olumlu tamamlandığına dair maili aldım. Şu anda filo planlaması bekliyorum diğer arkadaşlarla birlikte.

Dilerim birilerine ulaşır ve faydası dokunur bu cümlelerin. Emeği geçen, bu güzel ortamın bir parçası olan herkese yeniden teşekkür ederim. Umarım hayal edip çabalayan herkesin gönlünden geçen olur, hayırlısı olur. Yolunuz açık ve aydınlık olsun!

Üye Array Cancún - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Tebrik ederim, sanırım aynı gün kurula girdik seninle

Havada görüşmek üzere..
    Haziran'19 THY& Pegasus& SunExpress Başvuru
    Temmuz'19 DynEd
    Ağustos'19 DLR-1
    Ağustos'19 iTep
    Ekim'19 Genel Yetenek
    Ekim'19 iTep
    Ekim'19 Pesta X

Ekim'19 CRM
    Ekim'19 IELTS
    Kasım'19 Kurul
    Aralık'19 2. Başvuru..

Aralık'19 Mollymawk
    Aralık'19 Simülatör

Aralık'19 Class-1
    Ocak'20 Psikolog
    Ocak'20 Kurul..
    Mart'20 BAA #6th Fleet

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tebrik ederim, umarım akademi ve sonraki meslek hayatınız da aynı şekilde başarılarla dolu geçer. Kıyafetle alakalı bir sorum olacaktı. Sağlık raporunu THY hekimine teslim etme aşamasında kıyafetle ilgili herhangi bir şart var mı? CRM ve Kurul mülakatlarına gider gibi takım elbise ile mi gittiniz, yoksa smart casual yeterli midir?

Üye Array yipyip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Benim de boy kilo ölçümü ile ilgili bir sorum var. Boyunuz kilonuz bildiğiniz gibi mi çıktı ? Kilo özellikle +-1 oynayabilir mi sizce. Tebrik ederim bu arada, bir kadın olarak gurur duydum
    02.07.19 - Online Application
    25.07.19 - DynEd Exam Date Mail
    01.08.19 - DynEd Exam
    06.08.19 - DynEd Exam ( Score : 2.7 ) ✔
    06.08.19 - DLR Study Docs
    02.09.19 - DLR Exam Date Mail
    23.09.19 - DLR Exam
    26.09.19 - DLR Exam ✔
    22.11.19 - CRM Date Mail
    18.12.19 - CRM
    23.12.19 - CRM ✔
    04.01.20 - TOEFL Exam
    10.01.20 - TOEFL ✔
    20.01.20 - Committee Date Mail
    06.02.20 - Committee

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Cancún Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrik ederim, sanırım aynı gün kurula girdik seninle

Havada görüşmek üzere..
    Sanırım öyle oldu, ben de seni tebrik ederim. Görüşmek üzere

Alıntı kramer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrik ederim, umarım akademi ve sonraki meslek hayatınız da aynı şekilde başarılarla dolu geçer. Kıyafetle alakalı bir sorum olacaktı. Sağlık raporunu THY hekimine teslim etme aşamasında kıyafetle ilgili herhangi bir şart var mı? CRM ve Kurul mülakatlarına gider gibi takım elbise ile mi gittiniz, yoksa smart casual yeterli midir?
    Çok teşekkür ederim. THY Hekimine rapor teslimi için istediğiniz şekilde gidebilirsiniz, bir şart veya gereklilik yok. Başarılar.

Alıntı yipyip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de boy kilo ölçümü ile ilgili bir sorum var. Boyunuz kilonuz bildiğiniz gibi mi çıktı ? Kilo özellikle +-1 oynayabilir mi sizce. Tebrik ederim bu arada, bir kadın olarak gurur duydum
    Bildiğim ve çalıştığım gibi çıktı evet Kilo, güne ve yeme içme durumunuza göre oynayabilir veya yuvarlama yapılabilir. Çok teşekkür ederim, umarım gönlünüze göre olur. İyi şanslar

Üye Array Glenward - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Hayırlı olsun, güzel bir motivasyon yazısı. Bir sorum olacaktı: THY ekimi E-Nabız kontrolü yaptı mı ? Neler ve hangi ilaçlar var sizin E-Nabızınızda. teşekkürler

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

tebrikler kisa surede sureci olumlu tamamlamissiniz, cok da guzel anlatmissiniz. hayirli olsun

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı trk_emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tebrikler kisa surede sureci olumlu tamamlamissiniz, cok da guzel anlatmissiniz. hayirli olsun
    Teşekkür ederim hocam. Umarım yakında sizden de güzel haberler alırız, başarılar dilerim.

Üye Array Passionate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Tebrikler, eğitim hayatınızda başarılar dilerim
    Paylaşım için de teşekkür ederiz
    30.08.2018 THY Online Başvuru (Zafer Totemi)
    04.10.2018 Dyned
    12.10.2018 Dyned Olumlu
    08.01.2019 DLR-1
    10.01.2019 DLR-1 Olumlu
    04.04.2019 CRM
    08.04.2019 CRM Olumlu
    11.05.2019 IELTS IDP
    24.05.2019 IELTS (O:7 S:7)
    03.07.2019 Kurul Mülakatı
    19.08.2019 Kurul Mülakatı Olumsuz
    21.11.2019 Kurul Mülakatı Re-Test
    03.12.2019 Kurul Mülakatı Olumlu
    12.12.2019 Sağlık Raporu Teslimi
    13.12.2019 Sağlık Raporu Onayı
    31.12.2019 BAA (Litvanya) 5.Filo (Zafer!)

Üye Array sketchcube - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Tebrik ederim, eğitim ve meslek hayatınızda da başarılar diliyorum. Yalnızca dlr için 4 ay beklemiş bir aday olarak sürecinizi akıcı geçmiş gibi gördüm. Tekrardan başarılar diliyorum, darısı bizlere
    THY
    24.12.2018 - Online Başvuru
    16.01.2019 - DYNED Testi
    22.01.2019 - DLR Çalışma Linki
    02.05.2019 - DLR Tarih Seçim Maili
    22.05.2019 - DLR

DLR MIC FAIL. RETEST.

10.06.2019 - Online Başvuru
    04.11.2019 - DLR Tarih Seçim Maili
    04.12.2019 - DLR Retest
    11.12.2019 - DLR Retest Olumlu
    29.01.2020 - CRM Mülakatı Tarih Seçim Maili
    13.03.2020 - CRM Mülakatı

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)