Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 13 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 125

Konu: CALL CENTER (ÇAĞRI MERKEZİ) Haberler / Mesajlar

Aktif Üye Array ugurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5124

Thumbs up CALL CENTER (ÇAĞRI MERKEZİ) Haberler / Mesajlar

Çağrı Merkezi nedir?

Çağrı Merkezi’ni birçok şekilde tarif etmek mümkündür. Genel olarak çağrıların tek bir merkezde toplandığı ve karşılandığı bir yer olarak düşünebiliriz.

Çağrı merkezinin kuruluş amacı müşteri ile firma arasında en hızlı iletişimi sağlamak, müşteri bağlılığı yaratmaktır. Tabi bunun yanında çok önemli diğer faktörlerde vardır. Örneğin Bankalar, şubeden yapılabilecek birçok işlemi çağrı merkezinden yaparak şubenin üzerindeki iş yükünü azaltmaktadır. Böylece şubeye gidecek müşteri sayısı azalacağı için banka’nın maliyetleri düşecek, iş yükü azalacaktır. Müşteri’de bankaya gitmek için harcayacağı vakti kazanarak zaman tasarrufu yapmış olacak ve bazı işlemlerden (havale – eft gibi..) ücretsiz yararlanabilecektir.

Çağrı Merkezindeki sesler kim?

Çağrı Merkezinde çağrı cevaplayan kişilere “Müşteri Temsilcisi” İngilizce ismi ile “ Agent “ denilmektedir. Çağrı merkezlerinin çeşitli telefon numaraları olabileceği gibi genelde finans kurumları 444’lü hatlar kullanmaktadırlar. Bu hatların anlaşma durumuna göre Türkiye’nin neresinden ararsanız arayın şehir içi görüşme ücreti olarak tarifelendirilmektedir.

Müşteri çağrı merkezini aradığında karşısına önce sesli yanıtlama sistemi ( IVR ) çıkar ve ulaşmak istediğiniz bölüme yönlendirmeyi sağlar. Karşınıza çıkan Müşteri Temsilcisi daha önce şirket’in belirlediği standart karşılama cümlesi ile telefonu açar ve yardım önerisinde bulunur.

Bir müşteri temsilcisi çağrı karşılayabilmek için sunduğu hizmetin gerektirdiği duruma göre en az 1 ay olmak üzere bir dizi eğitim alır. Başta “iletişim becerileri” olmak üzere , “telefonda doğru ve etkili konuşma” sunulan ürün ile ilgili “Ürün eğitimi” gibi eğitimler verilir. Bu eğitimlerin bazıları firmanın kendi bünyesindeki “Eğitim” bölümünden karşılanabileceği gibi bazı eğitimler de danışmanlık firmaları ile anlaşılarak verilir.

Çağrı merkezinde çalışan kişilerin en büyük özellikleri pozitif olmaları, analitik düşünme yeteneğine sahip olmaları ve olaylara çözüm odaklı yaklaşmalarıdır.

cagrimerkezim.com
    Sadece gülümse!

İtibar Gücü
    5124

Question Çağrı merkezinde kariyer?

KARİYER

Eğer çağrı merkezinde çalışmak istiyorsanız sizi birtakım süreçler bekliyor demektir.

İşletmeler Çağrı Merkezinde çalışacak kişileri birkaç elemeden geçirerek işe alırlar. Bu süreç 3 veya 4 aşamadır ve şöyle sıralayabiliriz :

Telefon Mülakatı

Toplu Mülakat

Birebir Mülakat

ÇM Yöneticisi veya İK yöneticisi ile Mülakat

Bazı şirketlerde bu sıralama veya aşamalar değişebilir. Şimdi bu mülakatlarda dikkat edilen konulara bakalım.

Telefon Mülakatı : Buradaki amaç kişinin ses tonu, diksiyonu, vurguları istenilen düzeyde olup olmadığını anlamaktır. Bu aşamada düzgün diksiyona sahip adaylar toplu mülakatlara çağırılırlar.

Toplu Mülakat : Adaylara telefon mülakatında önceden bir konu verilir ve toplu mülakata gelirken bu konu hakkında kompozisyon yazmaları istenir. Bunun yanında telefonda hiçbir konu söylenmeden de görüşmeye çağırılabilir. Eğer telefon mülakatında konu verilmediyse, adaylar görüşmeye geldiklerinde toplu mülakatın yapılacağı salona seçilerek iki grup'a ayrılır ve o anda verilen konu üzerinde tartışmaları istenir. Buradaki amaç, eğer konu önceden hazırlanmışsa anlatma kabiliyeti, anlatımdaki düzen, seçilen kelimeler, toplum önünde konuşma yeteneği gibi noktalara dikkat edilir. Eğer bir tartışma grubu oluşturulmuşsa, ekip içinde iletişim, uygun dil kullanımı, mantıklı örnekler verme, alternatif çözümler üretebilme, tartışma boyunca sakinliğini koruyabilme gibi noktalara dikkat edilerek bir puanlama yapılır. Bu aşamadan geçen adaylar birebir mülakatlara çağırılırlar.

Birebir Mülakat : Müşteri temsilcisi olacak adaya daha önce CV'sinde yazmış olduğu bilgiler üzerinden gidilerek sorular sorulur. Kendisini ifade etme yeteneği ölçülür ve aday daha yakından tanınmaya çalışılır. Burada bazı açık uçlu sorulan sorulardan birkaç tanesi şöyle olabilir :

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Son işinizden neden ayrıldınız?

Kariyer hedefleriniz nelerdir?

Yüksek performans ile çalışmak için kendinizi nasıl motive edersizin?

Neden Çağrı Merkezi'nde çalışmak istiyorsunuz?

Ayrıca bu mülakatın sonuna doğru çağrı merkezi'nde yapılacak görev, çalışma ve vardiya düzeni, eğitimler hakkında bilgi, varsa deneme süresi ve sözleşmeden bahsedilir.

Yönetici ile mülakat : Bu aşamada aday Çağrı Merkezi Yöneticisi veya İnsan Kaynakları Yöneticisi ile birebir mülakata alınır. Adayın kendisini tanıtması istenir. Bu tanıtımlar sırasında genel olarak tüm kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır. Bu görüşme son aşamadır ve genellikle sohbet havasında geçer.
    Sadece gülümse!

İtibar Gücü
    5124

Question Çağrı merkezinde çalışmak nasıldır?

Özellikle havayollarının çağrı merkezinde çalışmak çok zevklidir ancak çağrı merkezi de hizmet sektörünün bir halkasıdır ve sinirlere hakim olmak burda da şarttır.Çok fazla yükselme imkanı yoktur en fazla takım lideri olabilirsiniz onun dışında bi ihtimal proje müdürü de olabilirsiniz performansa bağlı...

İyi bir ses tonu, hızlı klavye ve bilgisayar kullanabilme ve akıcı bir Türkçe gerekli olan şartlardır.Aynı zamanda ikinci bir dil biliyorsanız bildiğiniz yabancı dil üzerinden çağrı alıyorsanız maaşınız da ona göre belirlenir.

Gençlerin olduğu dinamik bir ortamdır.Ama zamanla telefona bakmak istememe, eve gidince konuşmaya bile hali kalmama, ses tellerinin ve de kulakların zarar gördüğü bir o kadar da stresli ortama da sahip çalışma ortamıdır...

ABD'de iki yıldan fazla çağrı merkezinde çalışanların mahkemede tanıklık yapmalarına izin verilmiyor, sebebi yalan söylemeye eğimli oldukları ve yalanlarını ses tonlarına yansıtmamak olarak gösteriliyor. - Doğrudur -

Kısa dönem çağrı merkezinde çalışmak zevkli iştir ama uzun zaman yapılacak bir iş değildir "müşteri hizmetleri temsilciliği" Devamlı aynı şeyleri haftanın -genellikle- 6 günü (hatta çağrılar yoğunsa 7 günü) 100-150 kişiye tekrar etmek zamanla insan da bıkkınlık uyandırsa da zamanında severek yapmış olduğum bir işti orası ayrı
    Sadece gülümse!

Hızlı üye Array Galactica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5039

Çok güzel yazmışsın... Yıllar önce Lufthansa çağrı merkezi elemanına yapılan bir telefon şakasını dinlemiştim de, gerçekten işiniz zor, kolay gelsin
    Golf Lima Oscar Romeo Yankee

PILOTS DO IT BETTER.

Hızlı üye Array AcuWings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Ugurcan,
    ben 6 ay calistim, okul zamani iyi para kazandiriyordu ama bogazini delik desiyor adamin.. Isi bir de ABd'de yapinca daha da zor oluyor..

Bu arada abd'de call center'da calisanlarin mahkeme sahiti olarak cagirilmadigini bir sekilde desteklersen sevinirim. Bilgini nereden aldigini bilmiyorum ama son derece yanlis.. Zira abd'de kimlerin sahit olabilecegini eyaletler ve yerel yonetimler belirler. Federal hukumetlerde juri yoktur, hakim vardir.

Iste sana bir ornek...

A prospective juror may be excused if he/she:

Has a physical or mental disability that would prevent him/her from serving. The prospective juror is required to provide a doctor's note explaining the disability. If the prospective juror does not have a doctor, a professional caregiver can provide a sworn statement explaining the disability instead.
    Must provide actual and necessary care for another and alternate arrangements are not feasible.
    Will suffer an extreme financial burden if required to serve that would substantially prevent the prospective juror from paying his/her necessary daily living expenses.
    Is unable to read or understand the English language.
    Is at least 75 years of age and wishes to be excused from this summons, or this and all future summoning for jury service.
    Will be temporarily away from the court’s jurisdiction at the time for which the juror is summoned.
    Is an AZPOST certified law enforcement officer employed by the State of Arizona or a political subdivision.
    Peki ne oldu bu ülkeye?
    Ne oldu da zulümden kaçan aydınlara sığınak olan ülke, bugün kendi aydınlarının sığınak aradığı bir korku diyarı haline geldi. "Beynini, yüreğini, vicdanını yitiren" ülkelere ne olduğu, tarih kitaplarında yazıyor. Buna geçit vermemeliyiz.

Can Dundar - Milliyet

İtibar Gücü
    5124

Yazdığın yazıyı yarım anlayabildim AcuWings Ingilizcem çok iyi değil ancak tam Türkçe'sini yazarsan daha iyi anlamış olurum -hiç ingilizce bilmeyenler bilmiş olur hem-

Ben bilgimi call center'da çalışmadan önce eğitmenimiz tarafından almıştım.Dediğin gibi eyalete göre farklılık gösteriyorsa genelleme yapmak istemem tabikide!

Ben de yaz tatilinde çalışmıştım ilk gün sesim kısılmıştı günde 5 saat durmaksızın konuşmaktan.Yolcu sorunları bi yana her arayan sadece kendi sorunu varmış gibi ilgilenmemizi istiyor ama müşteri bilmiyorki orda ondan önce belki 100 kişinin sorununu halletmişim ben Artık takatim kalmamış, ama yine de her müşteriyle "güleryüzlü" bir ses tonu ile konuşmayı ihmal etmezdim, çünkü ben de çağrı merkezini aradığımda sevecen bir ses tonu duymak isterim, hayatından yada işinden bıkmış bir ses tonu kimin hoşuna giderki
    Sadece gülümse!

Kabin Memuru Array
    İtibar Gücü
    0

Cok zor gibi gorunuyor! aslina bakarsan yazdiklarini okumadan once isin bu boyutunu hic dusunmemistim!
    simdi yazilanlari okudugum da bazi dip nioktalara vardim!
    Hani derler ya her is disaridan bakildiginda guzel gorunur!
    Ve ya Davulun sesi uzaktan hos gelir!
    Bana hep rahat hep oturarak fiziksel yorgunluk vermeyen bir is gibi geliyor du!
    ama isin bu gorunmeyen boyutuda varmis demekki!
    Tesekkurler

İtibar Gücü
    5124

Evet sevgili sezai, maalesef uzun zaman yapılacak bir iş değil. Ve fiziki olarak yorulmak sürekli bilgisayar başında olmak çok etkiliyor. Rahat yanları da var tabi yok değil ama nihayetinde zamanla insanı bunaltan bir iş
    Sadece gülümse!

Kabin Memuru Array melodi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5172

kesinlikle zor bir iş bedenen değil ama beyin çok yoruluyor öyle olaylarla karşılaşıyorsunuzki ve kulağınızda yalnızca bi kulaklık yapabileceğiniz şeyler kısıtlı kimisi ağlaya ağlaya arıyor öylesine sadece bana yardım edin demek için kimisi uçağı kaçırmış küfrediyor günde milyonlarca rezarvasyon yapıyorsunuz kararsız insanlara tabii bunlarda yanlışlıklar oluyor ve bu kişi açıp size dava açmak istiyor ses kaydınız alınıyor iş uzun süreli olamaz asla bu işin ilk hastalığı ses telleri zedelenmesi.hiç bir iş kolay değil maalesef Allah yardımcımız olsun...

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

hangı bankanın cagrı merkezıdne calısıonuz

1. Sayfa - Toplam 13 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)