9. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 789101119 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 81 ile 90 ve 231

Konu: Dev e-nabız usülsüzlüğü ! Boşa mülakatlara hazırlanıyor olabilirsiniz !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Anders hocam kendi sözleşmelerine göre kişisel verilerimizi "sadece matbu dökuman" halinde talep edebiliyorlar. izin alma veya almama olayi yok, zaten telefonumuza bakmak gibi bir şeyi talep bile edemezler neyin izni. En başta buna haklari yok zaten.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı AhmetMemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Telefonumuza gelen e-nabız şifresini bir SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI HEKİME vermek, evet açık rızadır. Vermediğimizde de tetkik istemekten başka bir yaptırımı yoktur, beyanımıza güvenmek zorundadır. Fakat bir şirket hekiminin zaten şifremizi talep edebilecek yetkisi yok. Şifre falan talep edemiyor, hukuksuzca telefonumuzu alıyor.
    Bunu aynı kotondan bir pantolon aldıktan sonra sizden telefon numarası ve adres bilgilerinizin istenmesi gibi düşünebilirsiniz.

Bu arkadaşın bu veriyi isteme sebebi sizin bilgilerinizi kullanarak işlem yapacak olmasıdır. Bu noktada bilgilerimi vermek istemiyorum diyebilirsiniz ve kimse 3rd party program kullanarak veya kafanıza silah dayayarak bu verileri sizden almadığı sürece suç unsuru oluşmaz.

THY'nin yaptığı ise bunun sağlık versiyonundan başka bir şey değil. İsterseniz vermek istemiyorum diyebilirsiniz, kimse sizden zorla bu bilgiyi isteyemez.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı benizmirden Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu aynı kotondan bir pantolon aldıktan sonra sizden telefon numarası ve adres bilgilerinizin istenmesi gibi düşünebilirsiniz.

Bu arkadaşın bu veriyi isteme sebebi sizin bilgilerinizi kullanarak işlem yapacak olmasıdır. Bu noktada bilgilerimi vermek istemiyorum diyebilirsiniz ve kimse 3rd party program kullanarak veya kafanıza silah dayayarak bu verileri sizden almadığı sürece suç unsuru oluşmaz.

THY'nin yaptığı ise bunun sağlık versiyonundan başka bir şey değil. İsterseniz vermek istemiyorum diyebilirsiniz, kimse sizden zorla bu bilgiyi isteyemez.
    Zorla zaten isteyemez, öyle bir şeyi kim hayal edebilir. Zorla isteyemez demiyorum ki ben, isteyemez diyorum sadece. İsteyemez. Benim kisisel bilgilerimi kendi sozlesmelerinde belirttikleri gibi matbu döküman araciligi ile talep edebilirler.
    Koton ornegi ne alaka, işe girişle alakali bir durum yok. Ama haberinjz olsun artik onun için bile çoğu size belge imzalatiyor, beyanınızı alıyor alisveriste bile sizi kayit ederken. "Geçen söylemiştin kanka" mantığıyla yaklaşamıyor yani.

Asil üye Array Anders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4017

Alıntı AhmetMemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anders hocam kendi sözleşmelerine göre kişisel verilerimizi "sadece matbu dökuman" halinde talep edebiliyorlar. izin alma veya almama olayi yok, zaten telefonumuza bakmak gibi bir şeyi talep bile edemezler neyin izni. En başta buna haklari yok zaten.
    Hangi kanun maddesinden dolayı sizden telefonunuzdan e-nabızı açıp bakmak istemenin hukuksuz olduğu sonucuna vardınız? Benim en başından beri merak ettiğim konu bu. Çünkü sürekli isteyemez diyorsunuz ama ben bununla alakalı hiç bir kanun maddesi göremedim. Yazılı olarak talep edilmesi gerekir şeklinde bir ifade de yok gözümden kaçırmadıysam.

Ek olarak, evraklarınızı teslim ederken verdiğiniz bilgilerin (yaş, isim, soyisim vs.) doğruluğu için kimlik kontrolü de yapılıyordu. Bu durumda bu da sanırım kendi sözleşmelerine aykırı bir durum olarak değerlendirilebilir.
    Atlantic Flight Academy '33

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Kendi sözleşmelerinde yazıyor. Kimlik zaten ibraz edilmesi için bulundurulan bir nevi resmi evrak. Yine iki alakasiz olayi karistirdiniz.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

burada yüklediğiniz resimde şöyle bir madde var farkında mısınız?
    "THY'nin iş koşulları için gerekli olan sağlık kriterlerinin tespiti ve değerlendirmesin yönelik olarak işlenen sağlık verileri"

Sözleşmede açık açık yazmışlar thy'nin iş koşulları için gerekli sağlık kriterlerinin tespiti ve değerlendirmesine yönelik sağlık verisi diye.

Bildiğim kadarıyla THY'nin iş koşullarında zaten sağlık geçmişinizle ilgili maddeler de var, dolayısıyla bunları sizden isteyebilirler kendi sözleşmelerine göre. İsteyecekleri tespit metodu belirtilmemiş fakat bir önemi yok bunun. İster sözlü ister, ister yazılı ister, ister e-nabız çıktısı ister, isterse hastane hastane doktor doktor dolaştırtıp rapor ister. Siz kendi rızanızla teslim ettiğiniz sürece hukuki açıdan hiçbir sorun yok ortada.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hayir, sozlesmeyi okursaniz verileri ancak matbu dokuman halinde isteyebiliyorlar. Hatta shgm raporuna ozel dijital olarak alabiliyorlar. Telefonu acip gosterme gibi bir durum ile ilgili istekte bulunamazlar.

Üye Array P38Lightning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Güzel ülkemizin iç hukuk dinamikleri.. Anlaşılamıyor, şahıs nezdinde yorumlamalarla da daha karmaşık hal alıyor.

Esas söylemek istediğimi anlatmaya kalkmayacağım şu anda zira çok uzun sürecektir. Burada yalnızca son dönemde olanlara bakmak yeterli gelecektir. İlk olarak e-nabız uygulamasının gündemde olmadığı dönemlerde akademiye giriş hakkı kazanmış arkadaşlarımız. Bu neresinden bakarsanız bakın bir çifte standart görüntüsü çiziyor. Şu anda saçma sapan hatalar sebebiyle süreci tıkanan arkadaşlarımız bunu bile mazeret olarak göstermiyor, tek söyledikleri " teşhisim hatalı ve bunun düzeltilmesini istiyorum" dan ibaret. O sebeple "verileri THY'den gizliyorsun, bu etik değil, pilot olacak ve can taşıyacaksın" türünden insani tablolarla durumun ilgisiz yönlere çekilmemesi gerekir.

İkinci olarak da kurulun FB vermeyi kesmiş olması gibi bir komiklik daha var. Böyle şeylerin yaşanmakta olduğu bir süreçte adayların eşit şartlarda rekabet ettiklerini kim söylemeye cesaret edebilir ?

Ancak daha mühimi; ne yapılmaya çalışılıyor, adaylar yahut diğer ilgililer bu durumu nasıl okumalı ? THY kanadı, kamuoyunda oluşabilecek intibaları hesaba katıyor mu gibi meseleler hiç konuşulmuyor. Birileri bir şeyler yapıyor ve bunun yasa, yönetmelik, teamüller boyutunda uygunluğu konuşulmuyor. Yalnızca kendi durumlarımızı ve koşullarımızı belirterek piramit içine hapsediyoruz kendimizi.

Elimizde idare hukukuna dair ciddi bir ihlâl var. Hatalı teşhis giren, ilaç yazmak için teşhis giren hekiminden tutun da bu verileri kıstas olarak kabul edip süreci sonlandıran THY hekimine kadar. Boyun kaslarının zedelenmesi sebebiyle hekime görünen bir adayın "bel düzleşmesi, bel fıtığı başlangıç evre" teşhisi aldığını düşünün arkadaşlar. Elenme sebebi.. Peki hata kimde ?

Başlık sahibi arkadaşımızın olaya bakışını haklı görüyor ve isabetli buluyorum. Kusuru bulunan gerçek ya da tüzel kişilerin dokunulmazlıkları yoktur, keyfiyete de kimsenin tahammülü yoktur. Şurası çok açık ki sürecin standardizasyon sapması yaşamakta olduğu görünüyor, dilerim eşitlik ve hesap verebilirlik ilkeleri söz konusu olduğunda ilgililer vicdanlarında sızı hissetmezler.
    Most of us are blind to the truth of reality. We only see what our past has programmed us to see.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı P38Lightning Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel ülkemizin iç hukuk dinamikleri.. Anlaşılamıyor, şahıs nezdinde yorumlamalarla da daha karmaşık hal alıyor.

Esas söylemek istediğimi anlatmaya kalkmayacağım şu anda zira çok uzun sürecektir. Burada yalnızca son dönemde olanlara bakmak yeterli gelecektir. İlk olarak e-nabız uygulamasının gündemde olmadığı dönemlerde akademiye giriş hakkı kazanmış arkadaşlarımız. Bu neresinden bakarsanız bakın bir çifte standart görüntüsü çiziyor. Şu anda saçma sapan hatalar sebebiyle süreci tıkanan arkadaşlarımız bunu bile mazeret olarak göstermiyor, tek söyledikleri " teşhisim hatalı ve bunun düzeltilmesini istiyorum" dan ibaret. O sebeple "verileri THY'den gizliyorsun, bu etik değil, pilot olacak ve can taşıyacaksın" türünden insani tablolarla durumun ilgisiz yönlere çekilmemesi gerekir.

İkinci olarak da kurulun FB vermeyi kesmiş olması gibi bir komiklik daha var. Böyle şeylerin yaşanmakta olduğu bir süreçte adayların eşit şartlarda rekabet ettiklerini kim söylemeye cesaret edebilir ?

Ancak daha mühimi; ne yapılmaya çalışılıyor, adaylar yahut diğer ilgililer bu durumu nasıl okumalı ? THY kanadı, kamuoyunda oluşabilecek intibaları hesaba katıyor mu gibi meseleler hiç konuşulmuyor. Birileri bir şeyler yapıyor ve bunun yasa, yönetmelik, teamüller boyutunda uygunluğu konuşulmuyor. Yalnızca kendi durumlarımızı ve koşullarımızı belirterek piramit içine hapsediyoruz kendimizi.

Elimizde idare hukukuna dair ciddi bir ihlâl var. Hatalı teşhis giren, ilaç yazmak için teşhis giren hekiminden tutun da bu verileri kıstas olarak kabul edip süreci sonlandıran THY hekimine kadar. Boyun kaslarının zedelenmesi sebebiyle hekime görünen bir adayın "bel düzleşmesi, bel fıtığı başlangıç evre" teşhisi aldığını düşünün arkadaşlar. Elenme sebebi.. Peki hata kimde ?

Başlık sahibi arkadaşımızın olaya bakışını haklı görüyor ve isabetli buluyorum. Kusuru bulunan gerçek ya da tüzel kişilerin dokunulmazlıkları yoktur, keyfiyete de kimsenin tahammülü yoktur. Şurası çok açık ki sürecin standardizasyon sapması yaşamakta olduğu görünüyor, dilerim eşitlik ve hesap verebilirlik ilkeleri söz konusu olduğunda ilgililer vicdanlarında sızı hissetmezler.
    Güzel özetlemişsiniz hocam, size aynen katılıyorum.
    15.07.2019 IELTS General Başvuru ✓
    27.07.2019 IELTS Listening/Reading/Writing + Speaking Test ✓
    09.08.2019 IELTS Overall: 6 (Speaking: 6,0)

If this is to be our end, then I would have them make such an end as to be worthy of remembrance.

Üye Array P38Lightning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

@gedlight Sağ olun hocam.

@Anders hocam, şayet kabul ederseniz size bir eleştiride bulunacağım. Yukarıdaki mesajlarınızın birinde " Hangi kanun maddesinden dolayı sizden telefonunuzdan e-nabızı açıp bakmak istemenin hukuksuz olduğu sonucuna vardınız? Benim en başından beri merak ettiğim konu bu. Çünkü sürekli isteyemez diyorsunuz ama ben bununla alakalı hiç bir kanun maddesi göremedim. Yazılı olarak talep edilmesi gerekir şeklinde bir ifade de yok gözümden kaçırmadıysam."diyorsunuz.

Kaçırmanıza gerek yok, zaten böyle bir kanun maddesine ihtiyacınız da yok.

Kanun maddeleri hazırlanırlarken " her durum ve koşul hesaba katılarak" yazılmazlar. Bunun aksi olsaydı aynen askerlikteki gibi " Pisuvarda abdest almayacağıma, gazinodaki masa tenisi masasında yemek yemeyeceğime, silahımla doldur-boşalt yaparken sigara yakmaya çalışmayacağıma" gibi güzide yasalarımız olurdu.

Kanun yapıcı, yasama faaliyetleri esnasında 'genel bir tanım yapar ve temel kavramları sıraladıktan sonra emsal teşkil edebilecek olayları da işaret ederek yasayı hazırlar'. Yasaların uygulanması esnasında ise sizin sözünü ettiğiniz üzere her bir spesifik durum için ayrı bir kanun maddesi aranmaz. Bir olayın kanuna aykırılığının tespit edilebilmesi için, o olayı birebir karşılayan kanun maddesinin varlığına 'her zaman' ihtiyaç duyulmaz. Olayın mahiyeti ve nev'i göz önünde bulundurularak emsal olaylar , teamüller ve ilgili benzer diğer kanun maddelerinden çıkarsama yoluna da başvurulabilir.

Kanunda belirtilmeyen bir eylem suç teşkil etmez evet ancak bir olayın kanuna aykırılık teşkil ettiğinin belirlenmesi için de o olayın kanununun olması gerekmez. Hukukta uçları temsil eden bu darboğaza "Roma Mermerlerinin Soğuğu" diyebiliriz.

Sonlandıracak olursak, ilgili kişinin telefonumuzdan verilerimize bakmak istemesi hukuksuzluk teşkil etmeyebilir fakat "bakmak istemekte ısrarcı davranması, bakmak istemeye zorlar tavırlar içinde olması (burada talebini sözel olarak ifade etmesine dahi gerek yoktur) ve ilgilinin bu talebini reddedersek sürecin olumsuz sonuçlanabileceği ihtimalini tutum ve davranışlarıyla hissettirmesi" bir hukuksuzluk alametidir.

e-nabız'ın çok faydalı olabilecek bir proje olduğuna inanıyorum ancak uygulamadaki aksaklıklar sebebiyle yaşanmakta olan mağduriyetleri de kimse görmezden gelmemeli. Konuyla ilgili arkadaşlarımızın "e-nabız uygulamasının iptali talebi ile açılmış olan davayı ve çıkan kararı" incelemelerini istediğimi de belirtmek isterim.
    Most of us are blind to the truth of reality. We only see what our past has programmed us to see.

9. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 789101119 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)