7. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 5678917 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 61 ile 70 ve 231

Konu: Dev e-nabız usülsüzlüğü ! Boşa mülakatlara hazırlanıyor olabilirsiniz !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Anders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farklı bir fikre, görüşe sahip insanlara kraldan çok kralcı, Thy'ci olmakla, fanboyla ifade ettiğiniz taktirde, bu ithamı kime yaptığınızın hiç bir önemi olmuyor. Henüz ülke olarak belli bir eşiği aşamadığımız için, yaşanılan fikir alışverişlerinde bu tür ifadelere çok sık rastlayabiliyoruz maalesef..
    Biraz fazla alıngan davranıyorsunuz bence. Ben tartışma yaratmak için söylemedim görüşümü dile getirdim. Ayrıca mesajım size değil denizmirden hocamaydı.
    Farklı fikirleri severim farklı bakış açıları insana daha doğru düşünme kabiliyeti katar ama farklı fikirler bazen kraldan çok kralcılık zemininde ortaya çıkınca farklı görüş olarak değerlendirilemiyor malesef.
    Evet ülkemiz hakkındaki görüşünüze kısmen katılıyorum ama bu durumun onunla alakası yok.Benim kraldan çok kralcılık yapıldığını söylememi eleştirmişsiniz. Ben beni rahatsız eden bir durumu dile getiriyorum, eleştiri yapıyorum, hatta çözüm önerisi fikrimi dile getiriyorum insanların mağduriyetine karşı.Siz benim belli bir eşikte olmadığım ithamında bulunuyosunuz beni tanımadan.Yani ben görüşümü sunuyorum siz ithamda bulunuyosunuz. Üzücü..
    Sizinle polemiğe girmeye de niyetim yok iyi forumlar.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bakın arkadaşlar, sizin kişisel olarak yazdığınız bence böyle olmalı da işte hastanın şunu gizlemesi etik mi de, yok havup kitabında şöyle geçiyor da gibi yorumların bizim gözümüzde hiçbir değeri bulunmamakta. Çünkü tartışma konusu ideal bir sistemin nasıl olması gerektiği, ideal pilot adayının nasıl davranması gerektiği falan değil. Bu sebeple özellikle Anders hocam, sizin de paragraf paragraf yazılarınızın hiçbir önemi kalmıyor. Ben anlayabilecek insanlara bu durumun hukuksuz olduğunu anlattım, bunun yanında hukuksuz olduğunun kanıtı olarak uygulamanın nasıl el altından yapıldığını söyledim. Siz de hatta hukuki olmadığını kabul ettiniz geçen yorumunuzda diye hatırlıyorum, etmediyseniz de önemli değil. Benim fikrim hukuksuz olduğu yönünde, sizinki de hukuksal olduğu tartışacak birşey yok.
    Benim amacım sadece bu bilgilerin yasal olarak talep edilmesi ve malum şirketin YASAYA UYGUN HAREKET ETMESİDİR. Bu sebep ile istediği veriyi açıkça söylesin, hangi tarzda bir belge istiyorsa resmi kanallardan sunsun. Yani durumun sebebi vs. hiç ama hiç umrumda değil. Yasalara uyulsun yeter ve ben uyulmadığını düşünüyorum siz uyulduğunu düşünüyorsanız yapacak birşey yok tartışmaya gerek de yok. Ielts sonucu, kimlik bilgileri, sabıka kaydı gibi verilerden bahsetmişsiniz, IELTS sonuçlarını malum şirket sizin british council hesabınıza giriş yaparak mı göstermenizi istiyor belge alarak mı ? Sabıka kaydınız için e-devletinizi açtırıp telefondan inceliyor mu ? Kimlik bilgileriniz için nüfus cüzdanı fotokopisi mi istiyor yoksa e-devletten mi bakıyor ? Benim tek derdim uygulamanın yasal olması. Mücadelem de bunun içindir. Zaten yasal olduğunda ne devlet onlara e-nabız kontrol hakkı verecek, ne onlar böyle birşey talep edebilecek ne de gerçekliğine bakmaya yetkileri olacak. Ben bunu bildiğimden zaten yasal olsun diyorum. Ha yine devlet izni ile işyeri hekimleri insanların e-nabızına girer, yasaya uygun bir biçimde bakar ise diyecek birşeyim yok süreçten çekilir işime bakarım. Yani YASA YASA YASA, HUKUK HUKUK HUKUK diyorum. Tartışmaya girmek istemiyorum daha fazla.

Dün ve Bugün ne yaptığıma gelirsek ilgili mağdur ve mağdur adayı arkadaşlar, Öncelikle Cimer'e aşağıdaki şikayette bulundum:

Sonrasında ise kokpitistihdam'a aşağıdaki maili attım:

Pazartesi günü ise il sağlık müdürlüğüne aynı tarzda bir dilekçe vermeyi düşünüyorum. Sonrasında cevap geldiği taktirde sildirme davası açmayı planlamaktayım. Bu e-nabız ile alakalı yapacaklarım arasında. Malum şirketler ile alakalı ise her türlü yasal yoldan şikayet ve sosyal medya yöntemi ile geri adım atmalarını sağlamaya uğraşacağım. Birkaç arkadaş ile özelden iletişim halindeyiz, forum isimleri gerçek isimleri olduğundan yazmak istemiyorlar konuya. Beraber hareket ediyoruz. Yasal yoldan hak arayışında olmak isteyenleri bekleriz.

Asil üye Array Anders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4017

Alıntı uruks112 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz fazla alıngan davranıyorsunuz bence. Ben tartışma yaratmak için söylemedim görüşümü dile getirdim. Ayrıca mesajım size değil denizmirden hocamaydı.
    Farklı fikirleri severim farklı bakış açıları insana daha doğru düşünme kabiliyeti katar ama farklı fikirler bazen kraldan çok kralcılık zemininde ortaya çıkınca farklı görüş olarak değerlendirilemiyor malesef.
    Evet ülkemiz hakkındaki görüşünüze kısmen katılıyorum ama bu durumun onunla alakası yok.Benim kraldan çok kralcılık yapıldığını söylememi eleştirmişsiniz. Ben beni rahatsız eden bir durumu dile getiriyorum, eleştiri yapıyorum, hatta çözüm önerisi fikrimi dile getiriyorum insanların mağduriyetine karşı.Siz benim belli bir eşikte olmadığım ithamında bulunuyosunuz beni tanımadan.Yani ben görüşümü sunuyorum siz ithamda bulunuyosunuz. Üzücü..
    Sizinle polemiğe girmeye de niyetim yok iyi forumlar.
    Cevap verirken alıntı yaparsanız yanlış anlaşılmaların önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Kusuruma bakmayın. Benim mesajımdan sonra yazılınca bana hitaben yazıldığını düşündüm.

Ancak; "Kraldan çok kralcı" demek eleştiri yapmak değildir maalesef. Bu tür ifadelerin tartışma kültüründe yeri olmadığını düşünüyorum açıkçası. Beni ya da başka birini kastetmiş olmanız ya da üzerime alınmam gerekmiyor. Siz fikrinizi belirtirken maalesef stereotipleştirme yapıyorsunuz. Tanımadığımız insanların yazdıklarıyla ilgili yorum yaparken bu tür ifadeleri kullanmadığımız zaman bu eşiği aşmış olacağız diye düşünüyorum..
    Atlantic Flight Academy '33

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Sayın Murat Herdem'in konuyla alakalı mükemmel bir yazısı için : https://www.airporthaber.com/kose-ya...-evlat-mi.html

Umudunuz yüksek olsun arkadaşlar !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

hocam belki sen pilot olup kullandigin a320 ile barcelona'dan düsseldorf'a gitmek icin kalkacan.. kaptan kokpitten cikinca da kapiyi kitleyip ucagi fransiz alplerine dusurcen.. ve bunun tek sebebi de gizledigin enabizda gittigin 41 psikologun kaydina ulasilamamasi, sendeki psikopatolojiye dair kimsenin fikir sahibi olamamasi olacak.. doktor--hasta gizliligi, kisisel veri gizliligi adi altinda rahatsizligini gizleyerek intiharla karisik cinayet isleyeceksin belki.. sen dahil 150 kisi ölecek diyelim mesela.. hadi seni sayma, 149 masum insan sen enabizda korkunç biseyleri gizledin diye ölecek..

mesajlarindan az cok tanidigim kadar soyle diyeyim birak senin kokpitte oldugun ucagi, yolcu oldugun ucaga bile binmem ben.. senle ucacagima max ile ucarim yasama sansim daha yüksek olur..

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı emrah_ar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam belki sen pilot olup kullandigin a320 ile barcelona'dan düsseldorf'a gitmek icin kalkacan.. kaptan kokpitten cikinca da kapiyi kitleyip ucagi fransiz alplerine dusurcen.. ve bunun tek sebebi de gizledigin enabizda gittigin 41 psikologun kaydina ulasilamamasi, sendeki psikopatolojiye dair kimsenin fikir sahibi olamamasi olacak.. doktor--hasta gizliligi, kisisel veri gizliligi adi altinda rahatsizligini gizleyerek intiharla karisik cinayet isleyeceksin belki.. sen dahil 150 kisi ölecek diyelim mesela.. hadi seni sayma, 149 masum insan sen enabizda korkunç biseyleri gizledin diye ölecek..

mesajlarindan az cok tanidigim kadar soyle diyeyim birak senin kokpitte oldugun ucagi, yolcu oldugun ucaga bile binmem ben.. senle ucacagima max ile ucarim yasama sansim daha yüksek olur..
    Hocam o zaman malum şirket dışında bir hava yolu kullanmayın çünkü dünyanın hiçbir yerinde, tr'de ise bu malum şirket disinda hicbir yerde, hatta malum şirkete pilotluk lisansi ile basvuranlarda boyle bir uygulama yok.
    Dediginiz kaza çok üzücü, fakat ona rağmen almanya yasalarını değiştirmedi, hasta hakları ve insan hakları herşeydir. Bunun daha e-nabiza işlenmeden tedavi olanı var, 2015 öncesi tedavi olmuş olani var. Hatta kara yollari daha riskli onlarda pilotlara oldugu gibi bircok psikolojik test de uygulanmiyor, Allah korusun uçurumdan aşağı sürerler öldürürler 50 kişiyi.
    Kişisel ithamlara ise cevap vermeyecegim. Hak hukuk mücadelesi verdiğim için uçurduğum uçağa binmeyecekseniz siz bilirsiniz. Tek yaptigim yasalara uyulmasını istemek, başka bir talebim yok. Malum şirkete yasalar yetki verirse buyursun baksın e-nabizıma. Ben beyanımı da doğru bir şekilde vereceğim. Sadece yüce adalete uyulsun.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Anders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap verirken alıntı yaparsanız yanlış anlaşılmaların önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Kusuruma bakmayın. Benim mesajımdan sonra yazılınca bana hitaben yazıldığını düşündüm.

Ancak; "Kraldan çok kralcı" demek eleştiri yapmak değildir maalesef. Bu tür ifadelerin tartışma kültüründe yeri olmadığını düşünüyorum açıkçası. Beni ya da başka birini kastetmiş olmanız ya da üzerime alınmam gerekmiyor. Siz fikrinizi belirtirken maalesef stereotipleştirme yapıyorsunuz. Tanımadığımız insanların yazdıklarıyla ilgili yorum yaparken bu tür ifadeleri kullanmadığımız zaman bu eşiği aşmış olacağız diye düşünüyorum..
    Kraldan çok kralcı demek bir eleştiri yapmak değil demişsiniz. Hani tabir olarak başka bir şey kullanılsa hak vereceğim ama THY personeli bile olmayan insanların THY avukatı kılığına bürünmesi akla kraldan çok kralcılık deyimi dışında bir şeyi getirmiyor. Bu deyimdir ayrıca. Bir hakaret değildir.

Bu mantıktan hareketle sizinle aynı fikre sahip olmayan herkes haksız. Hatta eleştiri anlayışımızı, ahlak kurallarını, kullanacağımız deyimleri bile sizin anlayışınıza göre belirlememiz gerekiyor. Haklısınız.

Stereotipleştirme yapılmamalı demişsiniz. Buna göre hiçbir yere hiçbir şekilde eleştiri yöneltilememeli. Forumun amacı "ben nasıl istersem öyle yazacaksınız aksi eleştiri sınırları dışına çıkar" mantığıyla birine itaat etmekse forumda kimse yazmasın bence.

Her şeyi ters ve ofansif olarak algılamaya meyilliyiz malesef.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Arkadaşlar o zaman şu şekilde anlatalım hukuki zeminde anlaşıp el sıkışalım sizlerle. çünkü ben THY'nin suç işlemediğini anlatmaya çalıştıkça kraldan çok kralcı oluyorum ;

95/46/EC Kişisel Verilerin İşlenmesi Ve Bu Tür Verilerin Serbest Dolaşımına Dair Bireylerin Korunması hakkında Avrupa Birliği Direktifi Türkçe Metni'ne göre;
    Direktif çerçevesinde üye ülkelerde kişisel verilerin işlenebilmesine ilişkin şartlar ise
    Direktifin 7. maddesinde sayılmaktadır. Bu kapsamda veri sahibinin açık ve kesin olarak
    rızasının alınması, bir sözleşmeden doğan yükümlülüğün yerine getirilmesi, bir kanuni
    yükümlülüğün yerine getirilmesi, veri sahibinin hayati menfaatlerinin korunması ve kamu
    yararının gerektirdiği bir işin yerine getirilmesi durumlarında kişisel verilerin işlenebileceği
    kabul edilmektedir.
    Pek çok hukuk sisteminde kişilerin sağlık durumları, cinsel yaşamlarına ilişkin
    verileri, dini ve felsefi inançları, ırk veya etnik kökenlerini belirten kişisel verileri ve siyasi
    görüşleri daha üst seviyede bir korunmayı gerekli kıldığından “hassas kişisel veri” olarak
    tanımlanmaktadır. Direktif’in 8/1. maddesiyle hassas kişisel veri niteliğini haiz verilerin
    işlenmesinin üye devletler tarafından yasaklanması gerektiği ifade edilmektedir. Söz konusu
    işleme yasağına ilişkin istisna hükmü ise (veri sahibinin açık rızasının olması durumu gibi)
    aynı maddenin ikinci fıkrasında düzenlenmektedir. Hassas kişisel verilerin, mahiyetleri
    itibarıyla, bireylerin toplum içerisinde ayrımcılık veya bir takım mağduriyetlere uğramasına
    yol açabilmeleri bakımından bu hüküm yüksek önemi haizdir.

Kısaca herhangi bir şirket hukuki düzlemde sizin rızanız olmadan verilerinizi kullanamaz, işleyemez.

Şimdi siz; "ama adam benden direkt açmamı istiyor, rızanız var mı diye sormuyor" da diyebilirsiniz, şükürler olsun ki aynı yönetmelikte "rıza" tanımı da yapılmış;
    Rıza: Veri öznesinin karşı tarafa, kendisine ait kişisel veriyi işlemesini özgür
    iradesiyle kabul ettiğini onaylayan her türlü davranış, işaret veya ifade ile
    açıklanan irade beyanı Direktif bakımından rıza olarak tanımlanmaktadır. Söz
    konusu irade beyanının, dışa vurulan, muhatap bakımından objektif bir
    değerlendirmeyle işlemeye onay vermek şeklinde anlaşılabilen bir davranış olması
    gerekmekte olup bu anlamda susma rıza olarak değerlendirilemez.

Uzun lafın kısası ortada hukuki olarak uygunsuz bir durum yok. Kendi rızanızla verilerinizi göstere de bilirsiniz göstermeye de bilirsiniz. Kimse kafanıza silah dayamıyor.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı benizmirden Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar o zaman şu şekilde anlatalım hukuki zeminde anlaşıp el sıkışalım sizlerle. çünkü ben THY'nin suç işlemediğini anlatmaya çalıştıkça kraldan çok kralcı oluyorum ;

95/46/EC Kişisel Verilerin İşlenmesi Ve Bu Tür Verilerin Serbest Dolaşımına Dair Bireylerin Korunması hakkında Avrupa Birliği Direktifi Türkçe Metni'ne göre;
    Direktif çerçevesinde üye ülkelerde kişisel verilerin işlenebilmesine ilişkin şartlar ise
    Direktifin 7. maddesinde sayılmaktadır. Bu kapsamda veri sahibinin açık ve kesin olarak
    rızasının alınması, bir sözleşmeden doğan yükümlülüğün yerine getirilmesi, bir kanuni
    yükümlülüğün yerine getirilmesi, veri sahibinin hayati menfaatlerinin korunması ve kamu
    yararının gerektirdiği bir işin yerine getirilmesi durumlarında kişisel verilerin işlenebileceği
    kabul edilmektedir.
    Pek çok hukuk sisteminde kişilerin sağlık durumları, cinsel yaşamlarına ilişkin
    verileri, dini ve felsefi inançları, ırk veya etnik kökenlerini belirten kişisel verileri ve siyasi
    görüşleri daha üst seviyede bir korunmayı gerekli kıldığından “hassas kişisel veri” olarak
    tanımlanmaktadır. Direktif’in 8/1. maddesiyle hassas kişisel veri niteliğini haiz verilerin
    işlenmesinin üye devletler tarafından yasaklanması gerektiği ifade edilmektedir. Söz konusu
    işleme yasağına ilişkin istisna hükmü ise (veri sahibinin açık rızasının olması durumu gibi)
    aynı maddenin ikinci fıkrasında düzenlenmektedir. Hassas kişisel verilerin, mahiyetleri
    itibarıyla, bireylerin toplum içerisinde ayrımcılık veya bir takım mağduriyetlere uğramasına
    yol açabilmeleri bakımından bu hüküm yüksek önemi haizdir.

Kısaca herhangi bir şirket hukuki düzlemde sizin rızanız olmadan verilerinizi kullanamaz, işleyemez.

Şimdi siz; "ama adam benden direkt açmamı istiyor, rızanız var mı diye sormuyor" da diyebilirsiniz, şükürler olsun ki aynı yönetmelikte "rıza" tanımı da yapılmış;
    Rıza: Veri öznesinin karşı tarafa, kendisine ait kişisel veriyi işlemesini özgür
    iradesiyle kabul ettiğini onaylayan her türlü davranış, işaret veya ifade ile
    açıklanan irade beyanı Direktif bakımından rıza olarak tanımlanmaktadır. Söz
    konusu irade beyanının, dışa vurulan, muhatap bakımından objektif bir
    değerlendirmeyle işlemeye onay vermek şeklinde anlaşılabilen bir davranış olması
    gerekmekte olup bu anlamda susma rıza olarak değerlendirilemez.

Uzun lafın kısası ortada hukuki olarak uygunsuz bir durum yok. Kendi rızanızla verilerinizi göstere de bilirsiniz göstermeye de bilirsiniz. Kimse kafanıza silah dayamıyor.
    Bak izmirli, e-nabızın kendisi zaten insan haklarına aykırı ve davalık, malum şirketin bu bilgileri talep etmesi tamamen hukuksuz. Fakat anlamak istemeyene anlayabilir, bu konularda artık cevap bile vermiyorum, konu dağılmasın diye. Çünkü burada yapacağımız aksiyonları konuşuyoruz. Herneyse, üstte saydıklarımın dışında, bir de veri edinmenin yönteminin facia olması durumu var ki bu da telefonlardan kişinin özel sağlık platformuna girip ver telefonu diye incelemek. Bu yöntemin savunulur tek bir tarafı var mı ? Şu ana kadar hangi kurumda böyle birşey gördünüz ? IELTS sonucunuzu britishcouncil hesabını açıp göster mi dediler, sabıka kaydınızı e-devletinize girin oradan açın mı dediler, diplomanızı aldıklarında okulun hocalarını arayıp bu çocuk mezun oldu mu diye mi sordular. Hayır, hepsinde belge istediler. Bu yöntem tam bir hukuksuzluk örneği, zaten en başta dediğim nedenlerden dolayı bunu hukuka uygun da yapamazlar siz inanmasanız da kimseye resmi olarak e-nabız çıktınızı getirin diyemezler.

Kaldı ki kişinin bilgilerini şirketle paylaşması öyle basit olmuyor, şirket size bir ton evrak imzalatıyor rızanızı aldığını göstermek için. Yoksa "aa kanka onu geçen söylemiştin ya" gibi bir tavırda olamıyor. Hatta çok sağolun, saçmalık dolu mesajınız sayesinde malum şirketin iş başvurularındaki kişisel verileri koruma sözleşmesinde neler yazmış olduğunu da şimdi bulmuş oldum.

Yeterli mi ?

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

e-nabız bildiğim danıştay tarafından bile yürütmesi durdurulmuş bir uygulama ama ülkede kanunun pul kadar değeri olmadığından sağlık bakanlığı tarafından iplenmiyor. "zorla baktırmıyorlar istersen gösterme şeklindeki zeka ve realite ile en ufak teması olmayan" gönderiler daha thy üyesi olmayan ergenlerin heyacanlı fikirleri veya siyaseten thy'nin bugünkü yönetimi ile aynı fikirde olan kişilerin net zırvası. belli oluyor zaten. bakın, kanuna aykırı işlem yapılamaz. kanuna aykırı işlem talebi de tam kanunsuzluktur arkadaşlar. e-nabız meselesinde bakanlık adeta evrensel hukukla savaşıyor. bu uygulamayı sağlık bakanlığının sürdürmesi de, thy veya başka bir şirketin bunu kullanması da evrensel hukuka aykırıdır, çünkü kamu yararı yoktur. germanwings kazası örneği veren kara cahil arkadaş o kazadan sonra almanya'da tartışılan konunun kişisel verilerin gizliliği değil de kokpit içi fiziksel yoklama durumunun tartışıldığını öğrenebilir kolayca. bir yasa/yönetmelik/kanun teklifi anayasaya aykırı ise onun savunulacak hiçbir tarafı yoktur. siz bu forumda thy avukatı olarak maaşa bağlı görev yapıyorsanız bu hukuksuzluğu savunmanızı yadırgayamam ama aksi durum oldukça komik. bunun savunusunu yapan arkadaşların süreçlerinin olumlu şekilde sonlanmasını gerçekten dilemiyorum. bir kişinin, kendisini ilgilendirmiyor diye bariz hukuksuz bir uygulamayı böyle ateşli şekilde savunması yıkıklıktan başka bir şey değildir.

7. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 5678917 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)