5. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 41 ile 50 ve 231

Konu: Dev e-nabız usülsüzlüğü ! Boşa mülakatlara hazırlanıyor olabilirsiniz !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı tblgn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağlık bilgileri ne kadar özelse, adres, telefon bilgileri de o kadar özel. Bunları vermeden başvuru yapmaya çalışan var mı?
    Doğum yılı da özel bir veri mesala. Onu da vermeyelim. Böylece yaş sınırına takılma sorunu da ortadan kalkar.
    Konu defalarca detaylı bir şekilde açıklanmıştır, burada da belirttiğim üzere herşey açık ve net. http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490. Şirketin talep edebileceği bilgiler belli, edemeyecekleri belli. Bunun yanında benim özel sistemime benim telefonumdan benim özel şifremle girmeleri çok daha büyük bir usulsüzlük, öyle olmasa zaten bunu istedikleri belgelere yazabilme cesaretini gösterirler, veya resmi olarak doktor onaylı geçmiş bilgilerinizi isterlerdi. Diyorum ya, adres bilgilerini, sabıka kaydını falan resmi belge olarak talep ediyorlar, e-nabız çıktılarını da etsinler edebiliyorlarsa. Siz hangi resmi-özel kurumda birinin sizin e-devletinize falan girip inceleme yaptığını gördünüz ? Durum çok net, anlamak istemeyenlere daha fazla diyecek birşeyim yok.

Bundan sonrası artık yapılabilecekleri konuşacağım benim gibi potansiyel mağdur ve mağdur arkadaşlarla,bunun dışında kimseye bir cevap vermeyeceğim.

Mağdur arkadaşlarım, ben ilk olarak İl sağlık müdürlüğüne detaylı bir dilekçe verip bana konulan tanıyı sildirmek istemediğimi, fakat sistemimde gözükmesini istemediğimi, sadece devlet hastanesinde çalışan doktorların görebilmesini istediğimi belirteceğim. Silme konusuna şu anda olumlu cevap vermediklerini gördük, e-nabızın kendisi de zaten mahkemelik ve davası sürmekte. Fakat ben sağlık bakanlığında tutulsun, sadece benim ekranımda görünmesin gibi bir talepte bulunacağım. Sonrasında ise Cimer ve gerekli kurumlara aynı talepte bulunmayı düşünüyorum. Olumlu bir haber gelmemesi durumunda, süreci dondurarak bakanlığa dava açacağım. Bunun yanında toplu bir şekilde e-nabızın android ve apple store uygulamalarını kişisel verilere saygısızlık bakımından google ve apple'a şikayet edebiliriz. Bu işin e-nabız kısmı.

Malum şirketler ile alakalı ise, mağdur insanlar ile beraber yasal yollardan cimer gibi her türlü şikayeti yapacağım. Özellikle sürece girmiş ve elenmiş arkadaşların açabileceği davalar veya yazacağı yazılar ciddi önem taşımakta. Bunun yanında bu konu hakkında kamuoyu oluşturmak için çalışabiliriz. Barolar birliği, sosyal medya gibi kanalları toplu kullanabiliriz. Her türlü öneriye açığım. Sevgiler.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Anders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla hocam benim ne olduğuma inanıp inanmamanız önemli değil. İsterseniz kendimle ilgili bu bilgiyi -tamamen kendi rızam dahilinde- akademiden olmadığımı da kanıtlayabilirim ki bu hiç zor değil. Ek olarak ben akademiden olsam dahi, benim rakibim akademiye girmeye çalışan adaylar değil, akademideki arkadaşlar olur ki, zaten öyle bir durumda rakibim olmaz, devre arkadaşlarım, yol arkadaşlarım olabilirler en fazla. Şuan pilotaj eğitimimi tamamlamak üzereyim, dolayısıyla akademi süreciyle bir bağlantım bulunmamakta.

Benim sizin iddialarınız çürütmeye çalışmam gerekmiyor. Verdiğiniz örnekler saçma sapan zaten. Değil çürütülecek üzerine konuşulacak dahi örnekler değil. Cinsel muayenelerin sistemde görülmesi farklı şey, "kocanla haftada kaç defa seks yapiyorsun, inanmamiz için videolarini göster ama kendi rizanla tabi, ya da bir erkeğe "eşcinsel olmadigini bize goster, kendin istersen tabi" şeklinde anlamsızca örnekler vermek farklı bir şey. Bu söylediğiniz şeylerin cinsel rahatsızlıklarla hiç bir bağlantısı yok.

Eğer talep dahil edilmemesi dahi istemiyorsanız bunu şirkete belirtebilirsiniz. Bunun önünde herhangi bir engel yok. Ben de özellikle bunu vurgulamaya çalışıyorum ama kendi kafanızda yarattığınız seneryolara inanmış olmalısınız ki beni sözde rakiplerimin(!) önünü kesmek için yaptığımı iddia ediyorsunuz.

Ben sulandırdığımı düşünmüyorum açıkçası. Mantıksız örnekler vererek konuları farklı yerlere çekmeye çalışan sizsiniz. Dediğiniz gibi okuyan herkes durumu görüyor Allahtan. Bu konuyla ilgili kendi fikrimi belirtirken işi özellikle cinselliğe çekere bu konuyu sulandırmaya çalışan sizsiniz.

Ek olarak alım için belli bir limit yok. Her ilanda, ilgili koşulları sağlayan bir adayların hepsi alınmaya çalışıyor.

Yaklaşık 10 senedir bu foruma üyeyim. 1 günlük üyenin benim her konuyu sulandırdığımı iddia etmesi inanılmaz derecede komik geliyor nedense.. Sanki insanların eşleriyle kaç kez birlikte olduğundan bahseden ben mişim gibi..
    Son defa yazıyorum, ısrarla cevap vermediğiniz 6 konu var:
    1) Bu sizce yasal bir yol ise, neden istenen şartlara e-nabızınıza açıp bakacağız gibi birşey eklenemiyor, hatta kendi telefonumuzdan kendi şifremizle sistemimize girilip bakılıyor. Buyursunlar, resmi belge ile istediklerini talep edebilirler. Daha önce özel veya devlet hiçbir kurumda böyle bir örnek gördünüz mü ? Zaten istenmesi bile yasal değil diyorum fakat hadi ona karşı çıkıyorsunuz diye birşey demiyorum.
    2) Örnekler neden saçma sapan, ben çalıştığım şirket ile cinsel muayenelerimi paylaşmak zorunda mıyım ? Belki eşcinselim ve havacılığı uzaktan yakından etkilemeyecek anal bir muayene oldum. Şirketimle veya hekimle bu bilgiyi paylaşmak istemiyorum. Örnekleri cinsellikten vermemin sebebi konuyu sulandırmak için değil, insanların en çok korumak istediği veri grubunun başında gelmesi.
    3)"madem bir kadına kocanla haftada kaç kere beraber oluyorsun diye sorulması örneği saçma sapan", o kadının orada kullandığı doğum kontrol yönteminden tutun yaptırdığı hamilelik testine kadar bilgileri hangi hak ile bir şirket görebiliyor ? Bu ikisinin arasında ne fark var ? Birini yasal yapan, diğerini ise yasa dışı yapan nedir ? Ya ikisini de kabul etmek ikisi de olabilir demek zorundasınız, ya da ikisini de ret etmelisiniz çelişkiye düşmemek için.
    4) E-nabız'da niçin verilerimi sağlık bakanlığında çalışan doktorlar görsün, verilerimi sadece aile hekimim görsün veya verilerimi doktorlar dahil kimse göremesin diye bir seçenek var? Emniyet kayıtlarında, adres kayıtlarında e-devlette böyle bir seçenek var mı verilerimi polis dahil kimse göremesin gibi ? SHGM gibi bir devlet kurumu gidip koskoca uçuşa elverişlidir raporu verirken e-nabızınızı açmanızı ona rağmen isteyemiyorken malum bir şirket bunu nasıl istiyor ? Şirket kriterlerini belirlemekte tabi ki özgürdür, class-1 'de 30 db duymaya okey deniliyorken kendisi 20 db diyebilir. Class 1'de olmayan ekstra bir tetkik isteyebilir. Fakat bilgilerinize hukuksuz bir şekilde ulaşmayı talep edemez.
    5) Sürekli kişi ha kendi beyan ediyor ha e-nabızdan görünüyor gibi bir mantık kurup bunu da doğru kabul edip sonrasında bu yanlış hipotez üzerine bina ediyorsunuz her şeyinizi. E-nabız ile benim yaptığım beyanın ne alakası var, ben beyanımı en doğru şekilde yaparım, şirket de ek tetkiklerini ister şüphelenirse, başka da birşey yapamaz beyanıma güvenmek durumunda kalır. Sürekli saklayacak birşeyiniz yoksa e-nabıza neden karşı çıkıyorsunuz demeniz çok manasız. Ben beyanımı düzgünce yapmak istiyorum, ama konuyla alakasız onlarca özel verimin bir şirketin veya onun yetkisiz hekiminin eline geçmesini istemiyorum. Çok basit.
    6) Sizce mesela e-nabızdan kaydımı gizlesem, her şey on numara şekilde çözülmüş olur mu malum şirket kayıtlarıma da baksa sonra onayı verse ?
    Bunlara cevap vermeyip hala kafanıza göre birşeyler döndürmeye çalışıyorsunuz.

Asil üye Array Anders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4017

Alıntı AhmetMemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son defa yazıyorum, ısrarla cevap vermediğiniz 5 konu var:
    1) Bu sizce yasal bir yol ise, neden istenen şartlara e-nabızınıza açıp bakacağız gibi birşey eklenemiyor, hatta kendi telefonumuzdan kendi şifremizle sistemimize girilip bakılıyor. Buyursunlar, resmi belge ile istediklerini talep edebilirler. Daha önce özel veya devlet hiçbir kurumda böyle bir örnek gördünüz mü ? Zaten istenmesi bile yasal değil diyorum fakat hadi ona karşı çıkıyorsunuz diye birşey demiyorum.
    2) Örnekler neden saçma sapan, ben çalıştığım şirket ile cinsel muayenelerimi paylaşmak zorunda mıyım ? Belki eşcinselim ve havacılığı uzaktan yakından etkilemeyecek anal bir muayene oldum. Şirketimle veya hekimle bu bilgiyi paylaşmak istemiyorum. Örnekleri cinsellikten vermemin sebebi konuyu sulandırmak için değil, insanların en çok korumak istediği veri grubunun başında gelmesi.
    3)"madem bir kadına kocanla haftada kaç kere beraber oluyorsun diye sorulması örneği saçma sapan", o kadının orada kullandığı doğum kontrol yönteminden tutun yaptırdığı hamilelik testine kadar bilgileri hangi hak ile bir şirket görebiliyor ? Bu ikisinin arasında ne fark var ? Birini yasal yapan, diğerini ise yasa dışı yapan nedir ? Ya ikisini de kabul etmek ikisi de olabilir demek zorundasınız, ya da ikisini de ret etmelisiniz çelişkiye düşmemek için.
    4) E-nabız'da niçin verilerimi sağlık bakanlığında çalışan doktorlar görsün, verilerimi sadece aile hekimim görsün veya verilerimi doktorlar dahil kimse göremesin diye bir seçenek var? Emniyet kayıtlarında, adres kayıtlarında e-devlette böyle bir seçenek var mı verilerimi polis dahil kimse göremesin gibi ? SHGM gibi bir devlet kurumu gidip koskoca uçuşa elverişlidir raporu verirken e-nabızınızı açmanızı ona rağmen isteyemiyorken malum bir şirket bunu nasıl istiyor ? Şirket kriterlerini belirlemekte tabi ki özgürdür, class-1 'de 30 db duymaya okey deniliyorken kendisi 20 db diyebilir. Class 1'de olmayan ekstra bir tetkik isteyebilir. Fakat bilgilerinize hukuksuz bir şekilde ulaşmayı talep edemez.
    5) Sürekli kişi ha kendi beyan ediyor ha e-nabızdan görünüyor gibi bir mantık kurup bunu da doğru kabul edip sonrasında bu yanlış hipotez üzerine bina ediyorsunuz her şeyinizi. E-nabız ile benim yaptığım beyanın ne alakası var, ben beyanımı en doğru şekilde yaparım, şirket de ek tetkiklerini ister şüphelenirse, başka da birşey yapamaz beyanıma güvenmek durumunda kalır. Sürekli saklayacak birşeyiniz yoksa e-nabıza neden karşı çıkıyorsunuz demeniz çok manasız. Ben beyanımı düzgünce yapmak istiyorum, ama konuyla alakasız onlarca özel verimin bir şirketin veya onun yetkisiz hekiminin eline geçmesini istemiyorum. Çok basit.

Bunlara cevap vermeyip hala kafanıza göre birşeyler döndürmeye çalışıyorsunuz.
    Cevap vereyim. Açıkçası pek sonuca varabileceğimi zannetmiyorum ama sizi kırmayayım hadi.

1) Bana göre yasal bir yol şeklinde bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Israrla ve inatla tekrar tekrar aynı şeyleri yazıyorum. Siz bu bilgileri paylaşmak zorunda değilsiniz. Sizden, herhangi bir kişi şahsi bilgilerinizi cebir, tehdit, şantaj ve hile yolu olmadan talep edebilir. Ancak muhtemelen 20. kez yazıyorum ama siz bu bilgileri vermek istemediğiniz taktirde hiç kimse sizden bunu zorla almayacaktır.

6698 sayılı kanunun 4. maddesine göre Kişisel Veri; "Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi" ifade eder. Dolayısıyla sizin paylaştığınız, şahsınıza ait her türlü bilgi bu kanunun kapsamındadır.

Aynı kanunda; "Hiç kimse, sağlık hizmeti sunumu için gerekli olan durumlar haricinde geçmiş sağlık verilerinin dökümünü sunmaya veya göstermeye zorlanamaz." ifadesi mevcutken, sağlık bilgilerinin hiç bir kurum ve kuruluş tarafından "talep edilemeyeceği" ile ilgili bir ibare mevcut değildir. Dolayısıyla, bu bilgileri paylaşmaya zorlandığınız taktirde her türlü kanuni hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu bilgiyi kendi rızanız dahilinde paylaşıyorsanız ortada bir hukuksuzluk yoktur. Ancak paylaşmak istemiyorsanız, hiç kimse sizi bu bilgileri paylaşmaya zorlayamaz. Tekrar tekrar söylüyorum. Üstünü vurguluyorum. Hiç kimse, istemediği hiç bir bilgiyi paylaşmak zorunda değildir.

2-3) Yukarda yazdığım gibi, bu bilgileri paylaşmak zorunda değilsiniz. Ek olarak E-Nabız olayıyla, sizin örneğini verdiğiniz eşinizle kaç kez birlikte olduğunuz, yaşadığınız cinsel birlikteliklerinin videosunun bulunup bulunmamasının bir bağlantısı bulunmamakta. Bu veriler e-nabız sisteminde görülen veriler değildir ve bu tarz taleplerle karşılaşırsanız, açacağınız dava kişisel verilerin korunmasıyla ilgili değil, tacizle ilgili olacaktır muhtemelen. Ek olarak SHGM'nin yetkilendirdiği hastanede raporunuzu alırken, doğruluğunu taahhüt ettiğiniz belgede hamile olup olmadığınız, jinekolojik ve menstrüasyon sorunlarınızın olup olmadığı, cinsel yolla bulaşan hastalığınızın, HIV virüsü taşıyıp taşımadığınızla ilgili bilgierinizi paylaşıyorsunuz. Tüm bunların dışında tıbbi geçmişinizdeki hastalıklar ve ameliyatlarınızdan da bahsediyorsunuz. "Yalan Beyan" suçu işlemeyecekseniz geçirdiğiniz tedavileri ve kullandığınız ilaçları, 1. Sınıf sağlık raporu alırken kendi isteğinizle belirteceksiniz. Geçmişte varikosel operasyonu geçirmiş olabilirsiniz. Bu veriyi de paylaşmak istemeyebilirsiniz. Ben de size üstüne vurgulayarak şunu diyorum zaten. Bu bilgileri paylaşmak istemiyorsanız, paylaşmamak konusunda sonuna kadar özgürsünüz.. Kimseyle bu bilgileri paylaşmak zorunda değilsiniz. Kimse sizin elinizden telefonunuzu almıyor, kafanıza silah dayamıyor.

4) E-Nabız sistemini kuran ben değilim, dolayısıyla bu sorunuzun muhatapı da ben değilim. Ancak SHGM gibi bir kurum beyana bakarken THY, daha önce yapılan yalan beyanlardan ötürü, adaylardan kendi geçmişlerini talep ediyor. 6698 sayılı kanuna göre, bu verileri adayın rızası dahilinde göstermesini talep etmek, kanunsuz bir durum değildir. Bu verilerin rıza olmadan ele geçirilmesi kanunsuz bir durumdur. Daha önceki mesajlarda ve yukarda örneğini verdiğiniz talepler "Taciz" kapsamında değerlendirilirken bu konu o şekilde değerlendirilmez. İsminiz, TC Kimlik numaranız, askerlik durumunuz, eğitim durumunuz, daha önce çalıştığınız kurumlar vs. gibi bilgiler de kanuna göre kişisel verilerdir. Siz bu verileri de paylaşmak istemeyebilirsiniz. Yine tekrar ediyorum, işe yarar mı biliyor ama bu verileri kendi isteğinizle paylaştığınız taktirde kanuna göre herhangi bir problem bulunmuyor.

5) Onlarca özel verinizi, kendi elinizle insanlara teslim ediyorsunuz zaten ilk başvurudan itibaren. Ek olarak şirketin hekimi yetkisiz değil, yanlış bilmiyorsam SHGM tarafından yetkilendirilmiş uçuş hekimi oluyor.

E-Nabızla yaptığınız beyanın arasındaki ilişki bence şu oluyor. Sizi kastetmiyorum ama X şahsının sahip olduğu bir rahatsızlık THY tarafından kabul edilmiyor. 1. Sınıf sağlık raporu alırken bunun muayenesi yapılmadığı için bu veri, e-nabız gibi bir sistem olmasaydı çok rahatlıkla saklanabilecekti. Ben açıkçası asıl problemin bu olduğuna inanıyorum. Zira e-nabız bilgisini talep etme konusu da bununla ilgili yaşanmış bir olaydan dolayı başladı. Demek ki şirket, bazı insanların rahatlıkla yalan söyleyebilecek durumda olduğunu tecrübe etti ki kanunsuzluk yapmadan, bu bilgileri adaylardan talep etmeye başladı. Ancak kanuna göre bu bilgiyi paylaşmak istemediğiniz taktirde sizi bu verileri paylaşmaya zorlayamaz. Zorlamadığı taktirde de kanunlara aykırı bir iş yapmamış oluyor.

Bu arada, sağlık raporu alırken doldurduğunuz evraklara şirket hekiminin erişim hakkı var diye biliyorum. Yani özel şirketin o "yetkisiz" hekimi, 1. sınıf sağlık raporu alırken verdiğiniz beyanlara erişim sağlama olanağı olabilir.
    Atlantic Flight Academy '33

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Neyse hocam. Gene birşey yazmamışsınız. Hala "kimse zorlamıyor" falan deyip durmuşsunuz. Ben ne sormuşum siz ne demissiniz...
    Zaten madde 1'in başında yasal bir yol olduğunu söylemediğinizi söylemişsiniz. Önce olayı yasallaştıralım, belirli mevzuatlara uygun olsun, sonrasını konuşuruz. Madde 1'den sonra yazdiklarınız zaten alakasiz idi ama olay zaten yasal değilse ve siz de bunu kabul ediyorsaniz konu zaten bitmiştir. Yasallaştiralim süreci, bunun için uğraşalım işte bırakın da.

Her neyse arkadaşlar, ben bu akşam cimer sikayetimi ve e-nabiz sistemine mailimi attim. Yaptıklarımizi birbirimizle paylaşarak güzel bir şekilde ilerleyebiliriz.

Yeni Üye Array bodybuilder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Kimse sizden zorla e-nabız bilgilerinize bakmak istemiyor. Zaten böyle bir şeyi de zorla kimse istemeyemez.

THY hekiminin böyle bir talebi olursa eğer, kişisel verilerimi göstermek istemiyorum dersiniz, hepsi bu kadar. THY hekimleri sizden silah zoruyla bu bilgileri göstermenizi talep etmiyorlar. Bunu bu kadar büyütmenin ne gereği var?

Kimse kusura bakmasın, 2015’teki Germanwings kazasında psikolojik sorunları olan ikinci pilotun intihar etmesi yüzünden 150 masum insan boş yere hayatını kaybetti. Geçmişte yaşadığınız en ufak bir psikolojik rahatsızlık dahi o uçağın kokpitinde bulunmanıza engel olmalı.

Şöyle özetlersem daha anlaşılır olacaktır; “geçmişte yalnızca bir kere antideprasan kullanmış bir pilotun sürdüğü uçağa mı binmek isterdiniz, hiçbir psikolojik rahatsızlık geçmişi olmayan bir pilotun sürdüğü uçağa mı?”.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı bodybuilder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kimse sizden zorla e-nabız bilgilerinize bakmak istemiyor. Zaten böyle bir şeyi de zorla kimse istemeyemez.

THY hekiminin böyle bir talebi olursa eğer, kişisel verilerimi göstermek istemiyorum dersiniz, hepsi bu kadar. THY hekimleri sizden silah zoruyla bu bilgileri göstermenizi talep etmiyorlar. Bunu bu kadar büyütmenin ne gereği var?

Kimse kusura bakmasın, 2015’teki Germanwings kazasında psikolojik sorunları olan ikinci pilotun intihar etmesi yüzünden 150 masum insan boş yere hayatını kaybetti. Geçmişte yaşadığınız en ufak bir psikolojik rahatsızlık dahi o uçağın kokpitinde bulunmanıza engel olmalı.

Şöyle özetlersem daha anlaşılır olacaktır; “geçmişte yalnızca bir kere antideprasan kullanmış bir pilotun sürdüğü uçağa mı binmek isterdiniz, hiçbir psikolojik rahatsızlık geçmişi olmayan bir pilotun sürdüğü uçağa mı?”.
    Tabi ki uçuş güvenliği gerektirecek bir sağlık verisini şirket isteyebilir, atıyorum önceden kullanmış olduğunuz psikiyatrik ilaçlar diye bir form verir, insanlar beyan eder. Bu beyanlara göre hareket eder. Eğer yasal olarak öğrenmesinin bir yolu varsa, öyle bir belge ister gerekli kurumdan mesela "sağlık bakanlığı onaylı daha önce psikaytrik ilaç kullanılmadığı belgesi" olabilir bu.

Ama yo dostum, kimse kimsenin kişisel şifresi ile kendi telefonundan bir sisteme girip onu inceleyemez. Zorla yapıp yapmaması değil mevzu, siz onu kabul etseniz de her türlü özel bilginize eriştiğinden zaten suçlu duruma düşüyor. Orada benim A'dan Z'ye aldigim alakali alakasiz tüm sağlıkla ilgili verilerim bulunuyor.

O kadar merak ediyorsa adaya sorsun, veya resmi belge talep etsin. Başka yapacak birşey yok. Böyle bir uygulamayı nerede gördünüz arkadaşlar ya ? Talep edilen bilgiler yasal değil, talep etme yöntemi ondan da beter. Hangi bilginizi ibraz ederken böyle bir yönteme kim başvurdu ? Sabıka kaydı mı getireceksiniz, resmi olarak belgenizi getiriyorsunuz aliyorlar. Nüfus bilgilerinizi mi getireceksiniz, nüfus belgenizin kopyasını istiyorlar. Hiç e-devletine gir ver bakalim bize telefonu diyen oldu mu ? Bu yöntemi nasıl savunabiliyorsunuz aklım almıyor. Herşey yasal olsun, nasil class-1 raporu istiyor veya ek tetkikler istiyorlarsa aynı şekilde aile hekimi onaylı e-nabız kaydi da istesinler bakalım(yiyorsa tabi).

Yeni Üye Array bodybuilder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı AhmetMemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi ki uçuş güvenliği gerektirecek bir sağlık verisini şirket isteyebilir, atıyorum önceden kullanmış olduğunuz psikiyatrik ilaçlar diye bir form verir, insanlar beyan eder. Bu beyanlara göre hareket eder. Eğer yasal olarak öğrenmesinin bir yolu varsa, öyle bir belge ister gerekli kurumdan mesela "sağlık bakanlığı onaylı daha önce psikaytrik ilaç kullanılmadığı belgesi" olabilir bu.

Ama yo dostum, kimse kimsenin kişisel şifresi ile kendi telefonundan bir sisteme girip onu inceleyemez. Zorla yapıp yapmaması değil mevzu, siz onu kabul etseniz de her türlü özel bilginize eriştiğinden zaten suçlu duruma düşüyor. Orada benim A'dan Z'ye aldigim alakali alakasiz tüm sağlıkla ilgili verilerim bulunuyor.

O kadar merak ediyorsa adaya sorsun, veya resmi belge talep etsin. Başka yapacak birşey yok. Böyle bir uygulamayı nerede gördünüz arkadaşlar ya ? Talep edilen bilgiler yasal değil, talep etme yöntemi ondan da beter. Hangi bilginizi ibraz ederken böyle bir yönteme kim başvurdu ? Sabıka kaydı mı getireceksiniz, resmi olarak belgenizi getiriyorsunuz aliyorlar. Nüfus bilgilerinizi mi getireceksiniz, nüfus belgenizin kopyasını istiyorlar. Hiç e-devletine gir ver bakalim bize telefonu diyen oldu mu ? Bu yöntemi nasıl savunabiliyorsunuz aklım almıyor. Herşey yasal olsun, nasil class-1 raporu istiyor veya ek tetkikler istiyorlarsa aynı şekilde aile hekimi onaylı e-nabız kaydi da istesinler bakalım(yiyorsa tabi).
    Size “neden e-nabız verilerini göstermedin?” diye baskı kuran yok. Şayet böyle bir talep gelirse de kabul edip, etmemek size kalmış bir şey.

Kendi telefonundan, kendi ellerinle e-devlet şifreni girerek, THY hekimine e-nabız verilerini gösterme durumunun “senin rızan” dahilinde gerçekleşmemesi imkansız. “Ben e-nabız verilerini göstersem bile THY hekimi bakamaz, suç işlemiş olur” argümanın ise fazlasıyla saçma. Sen kendin, ellerinle açıp verilerini gösteriyorsun zaten, THY hekiminin suçu ne burada? Gözünü mü kapatsın, başka bir yere mi baksın?

Sıradan bir arkadaşına e-devlet bilgilerini göstermenden farksız bir durum. Bu durumun yasal olarak bir suç tanımı yok. Olması da mümkün değil. Kişisel verilerinizin saklı kalmasını istiyorsanız “saklı tutun”.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı bodybuilder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Size “neden e-nabız verilerini göstermedin?” diye baskı kuran yok. Şayet böyle bir talep gelirse de kabul edip, etmemek size kalmış bir şey.

Kendi telefonundan, kendi ellerinle e-devlet şifreni girerek, THY hekimine e-nabız verilerini gösterme durumunun “senin rızan” dahilinde gerçekleşmemesi imkansız. “Ben e-nabız verilerini göstersem bile THY hekimi bakamaz, suç işlemiş olur” argümanın ise fazlasıyla saçma. Sen kendin, ellerinle açıp verilerini gösteriyorsun zaten, THY hekiminin suçu ne burada? Gözünü mü kapatsın, başka bir yere mi baksın?

Sıradan bir arkadaşına e-devlet bilgilerini göstermenden farksız bir durum. Bu durumun yasal olarak bir suç tanımı yok. Olması da mümkün değil. Kişisel verilerinizin saklı kalmasını istiyorsanız “saklı tutun”.
    Bir şirketin isteyebileceği veriler, işe alımlarda yapabileceği uygulamalar ve bunları isteyiş şekilleri kişisel verileri koruma kanunu ve anayasada belirtilmiştir. Siz bu saçma dusuncelere nasil kapiliyorsunuz anlamiyorum ama o zaman şirket her turlu bilgiyi bu şekilde isteyebilir.:
    -Bir mulakata gittiniz, birisi size sen kocanla haftada kac kere sevisiyorsun, goruntulerini kendi rizan varsa izletir misin ?
    -çıplak fotoğraflarını paylaşabilir misin, tabi kendin istersen
    -müslüman misin , camide fotoğraflarini gösterebilir misin, tabi kendi rızanla )

Gibi talepleri bir şirket mülakat aşamasında veya farklı hicbir aşamada yapamaz. Size göre o zaman şirket kendi rizanizla size her şeyi yapabilir. Siz hangi devirde yasiyor, hangi çağın hukuk kanunlari ile yonetiliyorsunuz ? Şu anda bir işçinin yapabileceği maksimum mesai bile belli kendi rizasi olsa da fazla mesai yapamiyor.

Siz insan haklarını da hukuğu da çok yanlış anlamışsınız..
    Sağlıkla ilgili belirtmesini isteyebilir havacilikla alakali olacak şeyleri, onu da asla sizin sisteminize size özel bir şifreyle sizin telefonunuzdan girerek yapamaz.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hayatınızda pilotluktan başka yapabileceğiniz başka hiçbir alternatif bulunmuyor mu? Kimse zorla telefonunuzdan e-nabızınıza bakmıyor, eğer e-nabızınız diğer doktorların görüntülemesi için kapalıysa ve THY e-nabızınızı görmek isterse sizin telefonunuza bir doğrulama kodu iletiyor. Eğer göstermek istemezseniz göstermemek sizin tercihiniz. Ama gönül rahatlığıyla zaten geçmiş kayıtlarınızı gösteremiyorsanız bir sıkıntı var demektir. THY konulan teşhislere bakar, size konulmuş olan teşhisin doğruluğunu sorgulamakla yükümlü değil. Ayrıca neden böyle bir risk alsın? Depresyon teşhisi kondu bana ama yanlışlıkla oldu deyince kabul edilmesini bekliyorsanız zaten pilot olmanın anlamını kafanızda yitirip sadece bunu saplantı haline getirmişsiniz demektir. Terapiste görünmeniz daha yararlı olur.

Bu arada benim de geçmişimde antidepresan kullanımı mevcut. Ve psikolojik olarak kısa bir dönem sıkıntı yaşadım. Ancak buna rağmen şansımı deneyeceğim yine de. Olursa olur olmazsa olmaz demekten başka çare yok.
    01 Haziran 2019: IELTS
    13 Haziran 2019: Overall: 6.0 Speaking: 6.5
    18 Haziran 2019: Online Başvuru
    21 Haziran 2019: DLR Çalışma Linki
    03 Temmuz 2019: DLR Tarih Seçim Maili
    18 Temmuz 2019: DLR Sınavı
    22 Temmuz 2019: DLR Sınavı Olumsuz Maili-Fizik
    Fizik Retest: Loading...

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Pilottobe123 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayatınızda pilotluktan başka yapabileceğiniz başka hiçbir alternatif bulunmuyor mu? Kimse zorla telefonunuzdan e-nabızınıza bakmıyor, eğer e-nabızınız diğer doktorların görüntülemesi için kapalıysa ve THY e-nabızınızı görmek isterse sizin telefonunuza bir doğrulama kodu iletiyor. Eğer göstermek istemezseniz göstermemek sizin tercihiniz. Ama gönül rahatlığıyla zaten geçmiş kayıtlarınızı gösteremiyorsanız bir sıkıntı var demektir. THY konulan teşhislere bakar, size konulmuş olan teşhisin doğruluğunu sorgulamakla yükümlü değil. Ayrıca neden böyle bir risk alsın? Depresyon teşhisi kondu bana ama yanlışlıkla oldu deyince kabul edilmesini bekliyorsanız zaten pilot olmanın anlamını kafanızda yitirip sadece bunu saplantı haline getirmişsiniz demektir. Terapiste görünmeniz daha yararlı olur.

Bu arada benim de geçmişimde antidepresan kullanımı mevcut. Ve psikolojik olarak kısa bir dönem sıkıntı yaşadım. Ancak buna rağmen şansımı deneyeceğim yine de. Olursa olur olmazsa olmaz demekten başka çare yok.
    Hocam bir özel şirket hekiminin size kod mod yollama şansı veya yetkisi yok. Kod yollayabileceği bir sisteme yetkisi bile yok. kendi şahsi telefonunuzu alip sizin kendi şifrenizle giriş yapıyor sisteme. Böyle saçmalık var mı ?Eğer durum dediğiniz gibi ise gelin mücadelemize katılın. Önce yasalar yolu ile bilgilerimizi alsınlar, sonrasında biz doğru beyanı yapariz zaten. İmzalanan kagitta dersiniz psikiyatrik ilaç kullandim diye.

5. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)