3. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 ve 231

Konu: Dev e-nabız usülsüzlüğü ! Boşa mülakatlara hazırlanıyor olabilirsiniz !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı memorizetherule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Foruma bıraktığınız mesajlara baktım da ''Malum şirket'' ''Elenenler dava açmalı'' ''Malum şirketle savaş'' gibi şeyler yazdığınızı gördüm. Sürecin başında olduğunu iddia eden birine göre fazla ''bilenmiş'' bir ruh hali. Bu ağır ifadeleri kullandığınız ve açıkça bilendiğiniz bir şirkette çalışmak için DLR CRM Kurul süreçleriyle uğraşmaya değmez be hocam. Gerçi süreçle hiçbir alakanız olmadığına bugün ayın 26' sı olduğu kadar eminim ya neyse. Hadi hayırlı forumlar
    Hocam anlamamakta ısrar ediyorsunuz galiba. Ben bu hukuksuzluk sebebi ile eleneceğimi gordum surecle alakam olmasa niye ugrasayayim? Malum şirket e-nabizi kaldirsa ne karim olacak kaldirmasa ne karim olacak ?
    3. Kere soruyorum, konunun hukuksuzluğu ile ilgili veya sadece konu ile ilgili bir yorum yapacak misiniz, yoksa beni mi tartisacaksiniz ?

Asil üye Array Anders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4017

Alıntı avionics77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu mantıktan hareketle bir insandan bizi öldürmesini isteyelim ve o insan suç işlememiş olsun. Ne de olsa zorla değil, rızamız var. Böyle şey olur mu? Olayın hukuksuzluğundan dem vuruyor arkadaş da. E-Nabız'a bakma yetkisi yok THY'nin. Şimdi biz THY'ye rıza ile gösterince THY doktorunun davranışı aklanıyor mu? Hukukçu olarak söyleyeyim, böyle bir şey yok.

E-Nabız ile hastalık gizlemeye çalışma gibi bir durum yok. İlaç yazabilmek için doktorların salladığı teşhisler yüzünden zorda kalan adayların hakkı yeniyor. Sıkıntı bu.
    Siz kendi rızanız dahilinde kendi bilgilerinizi bir başkasıyla kanunen paylaşabilirsiniz. Ancak bir başkasından kendinizi öldürmesini isteyemezsiniz. Adam öldürmekle bu durumun uzaktan yakından hiç bir şekilde bir ilgisi bulunmamakta. Olayı farklı yerlere çekmeye gerek yok. Hukukçu olarak bu ikisi arasındaki farkı iyi biliyor olmanız gerekmekte.

Ek olarak bu bilgileri paylaşmak zorunda değilsiniz zaten. Ben bu bilgileri paylaşmak istemiyorum dediğiniz taktirde hiç kimse sizin elinizden telefonunuzu zorla alıp bu sisteme girmeyecek.

Olay çok basit. THY doktoru sizden bu telefonunuzdan e-nabız kayıtlarınız göstermek isteyecek, siz de kanunen haklarınızı bildiğiniz için, gizli kalmasını istediğiniz bilgileri paylaşmama hakkınızı kullanarak bu durumu karşı tarafa ileteceksiniz. Böylece hiç kimse hiç kimsenin sağlık geçmişini göremeyecek. Gayet basit bence bu durum.

Alıntı AhmetMemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun üstte anlattigim gibi insanlara ve türk yasalarina karşi buyuk bir suç işlenmesi. Nedeninin vs bir önemi yok. Sadece verilerimi korumak istiyor, belki bir kadin olarak 3. Bir şahsın doğum kullandigim doğum kontrol haplarinin bilgilerine kadar öğrenmesini istemiyorum. Tartisilacak birsey yok. Ya ek tetkik istesin, ya da süreci resmi hale getirsin. Herşey çok basit.
    Yani Türk Ceza Kanununa göre "Yalan Beyan" suçu işlenmesi değil.

Verilerinizi korumak istiyorsanız 1. sınıf sağlık raporu alırken de bu verileri gizleyeceksiniz bu durumda. Doğru olduğunu taahhüt ettiğiniz evrakta yalan, yanlış, sahte bilgi vermek de Türk kanunlarına göre büyük bir suç.

Yukarda da yazdım. Bilgilerinizi paylaşmak istemiyorsanız, bu bilgileri paylaşmama hakkınız bulunmakta. THY hekimleri zorla kolunuzdan tutup kayıtlarınıza bakmıyor bildiğim kadarıyla.
    Atlantic Flight Academy '33

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Diyelim ki ben şirketim. Bir kişiye yatırım yapıyorum, onu pilot olarak yetiştiriyorum. Eğitimini tamamlıyor, lisansını alıyor, başlıyor uçmaya. 3 yıl geçiyor, eski bir sağlık sorununu gerekçe göstererek 10 yıllık sözleşmeyi tazminatsız feshedip gidiyor. O da ne? Aslında sağlık sorunu nüksetmemiş, daha fazla maaş için başka bir şirkete geçmiş. O da ne? Pilotumdan olduğum yetmiyormuş gibi bir de eğitim masrafından doğan borcu bana takıp kaçmış.
    Bunun tekrar yaşanmaması için elimden geleni yapar mıyım? Yaparım. Üçkağıda bile başvururum. Çünkü alemin enayisi ben değilim.
    İşin bir de bu yanından bakmak lazım bence. Şirketin tek derdi adayları elemek olsa, ya da kusursuz olanı arıyor olsa en basitinden sadece göz derecesi sıfır olanları alıyorum der ve adayların belki de yarısını eler. Ki, gerçekten sağlık sorunu yaşayan pilotlara şirket içinde uygun pozisyonlarda iş teklifi yapıldığı, personelin şirket içinde değerlendirilmeye çalışıldığı, "uçamıyor musun, güle güle o zaman" denilmediği bilinen bir şey. Burada şirketin kendini koruma refleksini görmek lazım.

Yukarıda da anlatıldığı gibi tam olarak bir hukuksuzluktan da söz edilemez. Bir hukukî boşluktan faydalanma durumu söz konusu. Bu anlamda hukukî açıdan yapabilecek bir şey yok. Arada kötü niyet taşımayan masum insanlar da yanıyor elbet, onlar için de en iyi çözüm, tavsiye edildiği gibi, hatalı tanı veya tetkiki başlatmak için koyulan geçici tanıların sistemden silinmesini talep etmek olacaktır. Şirkete kendini koruma çabalarını bıraktırmaya çalışmak pek gerçekçi değil.

Yeni Üye Array acerb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı AhmetMemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel, sorgulama sürecine başlamizsin bu da bir gelişme fakat devam edelim. Neden kendilerine karşı kullanilabilir bu durum sizce ? Hukuksuz ve usülsüz bir iş yaptiklari için olabilir mi ? "Abi lütfen o kadina tecavüz etme, kanitlar aleyhinde kullanilabilir çünkü yoksa sen haklisin abi", "facebook lütfen bilgileri başka şirketlere satma, sen haklisin da senin aleyhine kullanilabilir bunlar " . Ne kadar mantikli değil mi ?
    Yoksa ben olumsuz aldım dur ben şunlarla bir uğraşayım kendi bilgisayarlarında sistemime girdiler suç işlediler bir şikayette bulunayım da görsünler demenizin önüne geçmek için mi ?Öyle konuşuyorsunuz ki bu şirkette avukatlar yok bunlar süreçleri takip etmiyor önlemlerini almıyor.THY Türkiye'nin en başarılı şirketlerinden biri öyle ben yaptım oldu demezler rahat olun.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Anders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz kendi rızanız dahilinde kendi bilgilerinizi bir başkasıyla kanunen paylaşabilirsiniz. Ancak bir başkasından kendinizi öldürmesini isteyemezsiniz. Adam öldürmekle bu durumun uzaktan yakından hiç bir şekilde bir ilgisi bulunmamakta. Olayı farklı yerlere çekmeye gerek yok. Hukukçu olarak bu ikisi arasındaki farkı iyi biliyor olmanız gerekmekte.

Ek olarak bu bilgileri paylaşmak zorunda değilsiniz zaten. Ben bu bilgileri paylaşmak istemiyorum dediğiniz taktirde hiç kimse sizin elinizden telefonunuzu zorla alıp bu sisteme girmeyecek.

Olay çok basit. THY doktoru sizden bu telefonunuzdan e-nabız kayıtlarınız göstermek isteyecek, siz de kanunen haklarınızı bildiğiniz için, gizli kalmasını istediğiniz bilgileri paylaşmama hakkınızı kullanarak bu durumu karşı tarafa ileteceksiniz. Böylece hiç kimse hiç kimsenin sağlık geçmişini göremeyecek. Gayet basit bence bu durum.

Verilerinizi korumak istiyorsanız 1. sınıf sağlık raporu alırken de bu verileri gizleyeceksiniz bu durumda. Doğru olduğunu taahhüt ettiğiniz evrakta yalan, yanlış, sahte bilgi vermek de Türk kanunlarına göre büyük bir suç.

Yukarda da yazdım. Bilgilerinizi paylaşmak istemiyorsanız, bu bilgileri paylaşmama hakkınız bulunmakta. THY hekimleri zorla kolunuzdan tutup kayıtlarınıza bakmıyor bildiğim kadarıyla.
    Off bir bitmedi be hocam şu "THY sizi zorlamıyor" muhabbetiniz. Sizi sözleşme hakkındaki başlıklardan da hatırlıyorum, habire aynen böyle "beğenmiyorsan def ol THY zorlamıyor" modundaydınız. Bu yazdığınız mesajdan da aynı anlam çıkıyor zira o kayıtları göstermek istemediğimizde ne olacağını hepimiz biliyoruz. DLR-2'den elenmenize rağmen sonradan size sunulan fırsatla akademiye girebilmişsiniz. Belli ki siz de pilot olmayı en az bizim kadar istemişsiniz ve hayalinizin peşinden koşmuşsunuz. Şimdi gelip de burada elimizde olmayan sebeplerden eleneceğimiz için isyan edince içine girdiğiniz bu "THY zorlamıyor beğenmiyorsan gösterme" tavrınız hoş değil.

1500 kez dediğim gibi, mesele e-nabız bilgilerini gizlemek değil. Bakın daha bugün bir arkadaş başlık açmış, gittiği dermatolog antidepresan yazmış ve kullanmamasına rağmen süreçten elenmiş. Bakın dermatolog diyorum. Adam psikiyatriye bile gitmemiş. İlgili başlık Kurul Mülakatı ana başlığı altında, açın okuyun. E-Nabız diye bir sistem olmasaydı bu arkadaş anti depresan kullanıyor bahanesiyle elenmeyecekti.

Siz zamanında e-nabız kontrolü olmadan akademiye girdiğiniz için bizi anlamak yönünde bir çaba sarf etmiyorsunuz.

İlk paragrafta kurduğunuz alakaya gelirsek; biriyle "bilgi paylaşmak" bir suç değildir. Fakat birinin "E-Nabız bilgilerine bakmak" yasal değil. Hatta E-Nabız olayı yasal değil. Bu sebeple öldürme örneği verdim. Örneklerin ağırlığı açısından bakmak yerine "verilen rıza hukuka aykırılığı ortadan kaldırmıyor" gözüyle baksaydınız beni daha iyi anlardınız.

Velhasıl, bu mesele hakkında yapılabilecek tek şey var. O da AirportHaber'deki köşe yazarlarına mail atıp durumu ara sıra gündeme getirmelerini sağlamak. Başka hiçbir şey yok. Dolayısıyla bu E-Nabız muhabbeti hakkında da daha fazla yazmayacağım. Diğer arkadaşlara da bunu tavsiye ediyorum.

İyi akşamlar
    THY
    28.8.19 - Başvuru
    7.11.19 - DLR
    11.11.19 - DLR Olumlu Maili

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Anders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hocam anlamiyorsunjz heralde, kimse zorla alıyor demiyor, talep bile edemezler deniyor. Cimer cevaplarında "talep eden olursa şikayet edin" deniyor. Kimse insan haklari ve yasalara aykiri davranamaz. Bir işe alim sürecinde kimse bir kadina " kocanla haftada kaç defa seks yapiyorsun, inanmamiz için videolarini göster ama kendi rizanla tabi ) , ya da bir erkeğe "eşcinsel olmadigini bize goster, kendin istersen tabi ) " gibi bilgiler talep edemez. Kaldı ki zaten tam da verdiğim örneklerin bile bulunduğu e-nabiz gibi bir sisteme hangi hakla girebilir ? Sen benim işverenim olacaksin sahibim değil şirket olarak benim kullandigim havacilikla uzaktan yakindan alakali olmayan özel bilgileri nasil benden talep edebilirsin, hele devlette bile calismayan 3. Bir kişi olan iş yeri hekimi ile ben yaptirdigim kadinsal muayeneleri bile neden paylaşayim ?

Zaten her şeyi geçtim, yasal olarak bunlari talep edemiyor olmalari hatta sizin telefonunuzu alip bakiyor olmalarinin sebebi nedir sizce ?

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı acerb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yoksa ben olumsuz aldım dur ben şunlarla bir uğraşayım kendi bilgisayarlarında sistemime girdiler suç işlediler bir şikayette bulunayım da görsünler demenizin önüne geçmek için mi ?Öyle konuşuyorsunuz ki bu şirkette avukatlar yok bunlar süreçleri takip etmiyor önlemlerini almıyor.THY Türkiye'nin en başarılı şirketlerinden biri öyle ben yaptım oldu demezler rahat olun.
    Şirketin avukatları yok mu mantığı yanlış. Bundan çok değil 5-6 sene önceki sözleşmelerde istenen kefiller eğitim borcu için değil; ayrılma durumunda ödenecek tazminat için isteniyordu. Aday şirketten kaçıp başka yere gidince de THY kefillere bu tazminat için gidiyordu. Fakat alamıyordu. Neden mi? O cezai şartın kefile bağlanamayacağına karar veriyordu mahkemeler.

Sonra THY'nin avukatlarının aklı başına geldi de sözleşme için istenen kefilleri eğitim borcu için istetmeye başladılar.

Velhasıl THY'nin avukatları yok mu mantığı yanlıştır.
    THY
    28.8.19 - Başvuru
    7.11.19 - DLR

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı tblgn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diyelim ki ben şirketim. Bir kişiye yatırım yapıyorum, onu pilot olarak yetiştiriyorum. Eğitimini tamamlıyor, lisansını alıyor, başlıyor uçmaya. 3 yıl geçiyor, eski bir sağlık sorununu gerekçe göstererek 10 yıllık sözleşmeyi tazminatsız feshedip gidiyor. O da ne? Aslında sağlık sorunu nüksetmemiş, daha fazla maaş için başka bir şirkete geçmiş. O da ne? Pilotumdan olduğum yetmiyormuş gibi bir de eğitim masrafından doğan borcu bana takıp kaçmış.
    Bunun tekrar yaşanmaması için elimden geleni yapar mıyım? Yaparım. Üçkağıda bile başvururum. Çünkü alemin enayisi ben değilim.
    İşin bir de bu yanından bakmak lazım bence. Şirketin tek derdi adayları elemek olsa, ya da kusursuz olanı arıyor olsa en basitinden sadece göz derecesi sıfır olanları alıyorum der ve adayların belki de yarısını eler. Ki, gerçekten sağlık sorunu yaşayan pilotlara şirket içinde uygun pozisyonlarda iş teklifi yapıldığı, personelin şirket içinde değerlendirilmeye çalışıldığı, "uçamıyor musun, güle güle o zaman" denilmediği bilinen bir şey. Burada şirketin kendini koruma refleksini görmek lazım.

Yukarıda da anlatıldığı gibi tam olarak bir hukuksuzluktan da söz edilemez. Bir hukukî boşluktan faydalanma durumu söz konusu. Bu anlamda hukukî açıdan yapabilecek bir şey yok. Arada kötü niyet taşımayan masum insanlar da yanıyor elbet, onlar için de en iyi çözüm, tavsiye edildiği gibi, hatalı tanı veya tetkiki başlatmak için koyulan geçici tanıların sistemden silinmesini talep etmek olacaktır. Şirkete kendini koruma çabalarını bıraktırmaya çalışmak pek gerçekçi değil.
    Kusura bakmayın kurduğunuz mantık epey saçma sapan olmuş çünkü eski sağlık sorunu göstererek sözleşmeyi feshedip gitme gibi bir durum olmuyor. Sağlık sebebiyle sözleşmesi feshedilen aday zaten class-1 raporunu da alamıyordur ve o raporu alamıyorsa zaten başka şirkette de çalışamaz. Kurduğunuz mantık en baştan yanlış.

Her şeyi savunun da şu e-nabız olayını savunmayın. Epey komik oluyor. Neyse bu da son mesajım olsun bu mesele hakkında. Herkese iyi forumlar
    THY
    28.8.19 - Başvuru
    7.11.19 - DLR

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı tblgn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Her şirket risk aliyor, risksiz para kazanilamaz. Yapacak birşey yok diyeceksiniz ve hukuksal sinirlar içinde kalacaksiniz. Ortada bir hukuk boşluğu değil bir suç var. Bunu yapan her türlü şirket zaten ceza aliyor. Ticarette risk hayatin bir parçasi, hukuğun içinde kalarak her turlu onlemi alabilirsiniz. Bir banka olarak en risksiz yatirimi yapabilirsiniz, ama merkez bankasi baskanini arayip ben ona gore islem yapiyim enayi miyim para kaybedeyim derseniz suç işlemiş olursunuz.

Yeni Üye Array acerb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Size göre herkes yanlış ne güzel demişsiniz mahkeme öyle karar verdi diye buyrun bize hukuk dersi vermek yerine iddianızın doğruluğunu mahkemede kanıtlayın bizde alkışlayım.

3. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)