10. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 8910111220 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 91 ile 100 ve 231

Konu: Dev e-nabız usülsüzlüğü ! Boşa mülakatlara hazırlanıyor olabilirsiniz !

Asil üye Array Anders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4017

Alıntı P38Lightning Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @gedlight Sağ olun hocam.

@Anders hocam, şayet kabul ederseniz size bir eleştiride bulunacağım. Yukarıdaki mesajlarınızın birinde " Hangi kanun maddesinden dolayı sizden telefonunuzdan e-nabızı açıp bakmak istemenin hukuksuz olduğu sonucuna vardınız? Benim en başından beri merak ettiğim konu bu. Çünkü sürekli isteyemez diyorsunuz ama ben bununla alakalı hiç bir kanun maddesi göremedim. Yazılı olarak talep edilmesi gerekir şeklinde bir ifade de yok gözümden kaçırmadıysam."diyorsunuz.

Kaçırmanıza gerek yok, zaten böyle bir kanun maddesine ihtiyacınız da yok.

Kanun maddeleri hazırlanırlarken " her durum ve koşul hesaba katılarak" yazılmazlar. Bunun aksi olsaydı aynen askerlikteki gibi " Pisuvarda abdest almayacağıma, gazinodaki masa tenisi masasında yemek yemeyeceğime, silahımla doldur-boşalt yaparken sigara yakmaya çalışmayacağıma" gibi güzide yasalarımız olurdu.

Kanun yapıcı, yasama faaliyetleri esnasında 'genel bir tanım yapar ve temel kavramları sıraladıktan sonra emsal teşkil edebilecek olayları da işaret ederek yasayı hazırlar'. Yasaların uygulanması esnasında ise sizin sözünü ettiğiniz üzere her bir spesifik durum için ayrı bir kanun maddesi aranmaz. Bir olayın kanuna aykırılığının tespit edilebilmesi için, o olayı birebir karşılayan kanun maddesinin varlığına 'her zaman' ihtiyaç duyulmaz. Olayın mahiyeti ve nev'i göz önünde bulundurularak emsal olaylar , teamüller ve ilgili benzer diğer kanun maddelerinden çıkarsama yoluna da başvurulabilir.

Kanunda belirtilmeyen bir eylem suç teşkil etmez evet ancak bir olayın kanuna aykırılık teşkil ettiğinin belirlenmesi için de o olayın kanununun olması gerekmez. Hukukta uçları temsil eden bu darboğaza "Roma Mermerlerinin Soğuğu" diyebiliriz.

Sonlandıracak olursak, ilgili kişinin telefonumuzdan verilerimize bakmak istemesi hukuksuzluk teşkil etmeyebilir fakat "bakmak istemekte ısrarcı davranması, bakmak istemeye zorlar tavırlar içinde olması (burada talebini sözel olarak ifade etmesine dahi gerek yoktur) ve ilgilinin bu talebini reddedersek sürecin olumsuz sonuçlanabileceği ihtimalini tutum ve davranışlarıyla hissettirmesi" bir hukuksuzluk alametidir.

e-nabız'ın çok faydalı olabilecek bir proje olduğuna inanıyorum ancak uygulamadaki aksaklıklar sebebiyle yaşanmakta olan mağduriyetleri de kimse görmezden gelmemeli. Konuyla ilgili arkadaşlarımızın "e-nabız uygulamasının iptali talebi ile açılmış olan davayı ve çıkan kararı" incelemelerini istediğimi de belirtmek isterim.
    Hocam, eğer bu durumdan bahsediyorsanız, bu durumda olayı hukuksuz, kanunsuz olarak değerlendiremezsiniz. Kişisel verilerinizi, açık rızanızla paylaşabileceğinize dair kanun maddesi bulunmakta. Kanunsuzluktan, hukuksuzluk, hukuka aykırılıktan bahsediyorsak eğer, kanun maddesini referans almamız gerekir.

Bilgilerin ele geçirilmesiyle ilgili bir hukuksuzluk olduğu iddia ediliyorsa, o zaman ilgili kanun maddesi gözetirek işlem yapılır. Askerde lavoya ihtiyaç giderilmez diye yazmıyor o zaman yorum yapabiliriz diyemeyiz eğer emsal bir karar yoksa. Yıllarını bu işe vermiş hakimler dahi kanun maddelerinden faydalanırken, kafamıza göre hukuka, kanuna aykırı diyemeyiz.

Kanuna aykırılık teşkil etmesi için, öncelikle aksini belirten bir kanun olması gerekir. Zaten cümle kendi kendisini cevaplıyor. Aksini gösteren bir kanun yoksa, hangi kanuna nasıl aykırı olacak bu durum?
    Atlantic Flight Academy '33

Aktif Üye Array prenzlauerberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

ne hukukçuyum, ne de sağlıkçı. bir aday olarak kendi gözümden durumu naçizane yorumlayacağım:

kendi telefonunuzdan e-nabız geçmişi istenmesi gibi garip bir yöntemle irdelenmek çok doğru görünmüyor bana.
    hukuka aykırı mıdır? hiç sanmıyorum. kendi isteğinizle paylaştığınız bir bilgi basıl suç olsun?
    bilgi vermezsem işe almayacaklar? evet büyük ihtimalle. ama bu da bana kanuna aykırılık olarak görünmüyor. sadece istemediği için bile almayabilir, son anda vazgeçebilir. hukuk zemininde suç teşkil etmez.
    adil mi? bence değil. kurunun yanında yaşın yanmasına müsait bir sistem. gerçekten de alakasız teşhisler bulunabilir, doktorlar bir ilacı yazmak için rastgele teşhis girmiş olabilir.
    toptan bu uygulamayı iptal etse iyi olur adaylar için ama niye etsin ki? hukuk açısından herhangi bir sıkıntı yoksa kendisine en “garanti” adayları bulma çabası çok normal.

e sonuç?
    konu ile ilgili tek ümidim, şirket hekimlerinin e-nabız bilgilerini olduğu gibi kabul etmeleri yerine, ilgili şüphe uyandıran hastalığın şu anda bulunup bulunmadığı, bir sıkıntı teşkil edip etmediği ile ilgili ek tetkik, muayene istemesidir. yani körü körüne o bilgilere itimat etmeyip sadece destekleyici bilgi olarak kullanmalıdır. umarım ki ekstra efor sarfedip insanları kaybetmek yerine kazanmak eğilimindedirler. (ya da olurlar)
    zira uzun yıllar bir hayal kurup peşinde koşmanın ne demek olduğunu iyi bilirim.
    herkese hayallerine giden yolda başarılar ve bol şans...
    03’18 Başvuru ✔
    03’18 IELTS Academic ✔
    05’18 DLR ✔
    07’18 İÜ CRM Mülakatı ✔
    07’18 Kurul Mülakatı ✔
    09’18 Sağlık Raporu ✔
    12’18 Ayjet 11th THY Fleet(#83)
    ATPL Courses 756h > 14/14 ✔
    ATPL Exams > 14/14 ✔
    VFR Flights > 85/85h ✔
    IFR Simulator > 36/36h ✔
    IFR Flights > 12/64h
    IFR Multi-Engine Simulator > 0/5h
    IFR Multi-Engine Flights > 0/11h
    MCC Training > 0/15h

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı prenzlauerberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne hukukçuyum, ne de sağlıkçı. bir aday olarak kendi gözümden durumu naçizane yorumlayacağım:

kendi telefonunuzdan e-nabız geçmişi istenmesi gibi garip bir yöntemle irdelenmek çok doğru görünmüyor bana.
    hukuka aykırı mıdır? hiç sanmıyorum. kendi isteğinizle paylaştığınız bir bilgi basıl suç olsun?
    bilgi vermezsem işe almayacaklar? evet büyük ihtimalle. ama bu da bana kanuna aykırılık olarak görünmüyor. sadece istemediği için bile almayabilir, son anda vazgeçebilir. hukuk zemininde suç teşkil etmez.
    adil mi? bence değil. kurunun yanında yaşın yanmasına müsait bir sistem. gerçekten de alakasız teşhisler bulunabilir, doktorlar bir ilacı yazmak için rastgele teşhis girmiş olabilir.
    toptan bu uygulamayı iptal etse iyi olur adaylar için ama niye etsin ki? hukuk açısından herhangi bir sıkıntı yoksa kendisine en “garanti” adayları bulma çabası çok normal.

e sonuç?
    konu ile ilgili tek ümidim, şirket hekimlerinin e-nabız bilgilerini olduğu gibi kabul etmeleri yerine, ilgili şüphe uyandıran hastalığın şu anda bulunup bulunmadığı, bir sıkıntı teşkil edip etmediği ile ilgili ek tetkik, muayene istemesidir. yani körü körüne o bilgilere itimat etmeyip sadece destekleyici bilgi olarak kullanmalıdır. umarım ki ekstra efor sarfedip insanları kaybetmek yerine kazanmak eğilimindedirler. (ya da olurlar)
    zira uzun yıllar bir hayal kurup peşinde koşmanın ne demek olduğunu iyi bilirim.
    herkese hayallerine giden yolda başarılar ve bol şans...

Kesinlikle enabız olayının en mantıklı özetidir.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Anders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burda sorun e-nabıza bakılması mı? Yoksa THY tarafından kabul edilmeyen bir rahatsızlığın e-nabızda göründüğü için başarılı bir şekilde gizlenemeyeceğinden dolayı sürecin tamamlanamaması mı?

Eğer şahsi bilgiyse problem, zaten 1. sınıf sağlık raporu alırken aşağı yukarı orda e-nabız sistemi üzerinde görünen veya görünmeyen tedavi geçmişinizi belirtiyorsunuz. Tabi yalan beyanda bulunmayacaksanız..
    Gizlemek mi? Sırf geçmişte psikologa gittiği için elenen birine ne diyeceksiniz merak ediyorum? 5 yıl önce olumsuz bir dönem geçirdim ve belki bana yardımcı olabilir diye 1 -2 seans psikologa gittim diyelim.Beni bu yüzden eleyecekler biliyorsunuz sanırım? Bir başkası aynı olumsuzluğu yaşayıp psikologa gitmediği için elenmeyecek veya özel bir psikologa gidip kayıtlara geçmediği için. Bu hukuksuzluğu savunmayı iyi niyetle açıklayamıyorum kusura bakmayın.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Ha bir de kendi rızamız ile olduğu sürece hukuka aykırı değil diye bir argüman var.Arkadaşlar nasıl ki kanuna aykırı sözleşmeler geçersizdir yani sizin rızanız! olsa da kanuna aykırı bir sözleşme imzalamışsanız bu geçersizdir. Aynı şekilde kanuna aykırı şekilde yapılan veya yaptırılan eylemlerdeki rızanız dikkate alınmaz. Sizin e nabız sisteminize sizin hesabınızdan sözde sizin rızanızı alarak erişmeleri bu isteği kanuna uygun yapmaz.

Bu şunun gibi; diyelim benim ölme rızam var sana istediğin kağıdı imzalarım kamera kaydına bile alabilirsin rızam var diye söylerim, beni öldürünce rızamı aldığın için suçsuz mu olacaksın?

Asil üye Array Anders - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4017

Alıntı pistonhead Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gizlemek mi? Sırf geçmişte psikologa gittiği için elenen birine ne diyeceksiniz merak ediyorum? 5 yıl önce olumsuz bir dönem geçirdim ve belki bana yardımcı olabilir diye 1 -2 seans psikologa gittim diyelim.Beni bu yüzden eleyecekler biliyorsunuz sanırım? Bir başkası aynı olumsuzluğu yaşayıp psikologa gitmediği için elenmeyecek veya özel bir psikologa gidip kayıtlara geçmediği için. Bu hukuksuzluğu savunmayı iyi niyetle açıklayamıyorum kusura bakmayın.
    Hocam dikkat ederseniz, yazmış olduğum mesajımda "rahatsızlık" ifadesini kullanmışım. Yapılan hatalı kayıtlardan bahsetmiyorum.

E-nabız olayının ortaya çıkmasında da, bir arkadaşımızın e-nabız dönemi öncesi maalesef gizlediği bir rahatsızlığın (hatalı kayıt vs. değil, gerçek rahatsızlık) ortaya çıkması sonucu uygulanmaya başladı bu. Yani olayın içinde sadece hatalı kayıt yüzünden mağdur olanlar yok.

Hatalı kayıt yüzünden süreci olumsuz tamamlanan adaylar için zaten söylenecek bir şey yok.

Kanuna aykırılık varsa, zaten bunun yaptırımları da bellidir. Ancak şunu atlıyoruz. Veriler, yazılı, sözlü ve dijital olarak talep edilebilir. Siz bu verileri sunmamakta özgürsünüz. Benim anlamadığım konu bu.

Yine bir öldürme örneği verilmiş. TCK Madde 84'e göre, intihara azmettirme, intihara teşvik etme, başkasının intihar kararını kuvvetlendirme ve başkasının intiharına yardım etme fiileri suç olarak tanımlandırılmıştır ve cezası ağırdır. Hala rıza ile öldürme ve öldürülme örneklerinin verilmesini anlayabilmiş değilim.

Açık rıza tanımı, bu kadar basit bir olay değil. Açık rızam var diye bana istediğini yapabilirsin tarzı bir şey de yazdığımı hatırlamıyorum. Toplum güvenliğini, emniyetini ilgilendiren durumlar haricinde şahsi veriler açık rıza aranarak talep edilebilir. Ölümle, cinayetle nasıl ilişki kurulabiliyor anlayamıyorum.

İlgili kanunda gayet açık bir şekilde "açık rıza" ifadesinin tanımı yapılmış. Veri talep edilirken bu şartlara uyulmuyorsa zaten ortada açık rıza'dan bahsedemeyiz. Baskı, tehdit, cebir, hile, yalan olmadan sebebi belirtilirken kendi elinizle göstermeniz isteniyorsa bu en fazla etik olmayabilir.
    Atlantic Flight Academy '33

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

"Göstermeme" durumunda sonucunun ne olacağı belli iken "rızası ile gösterme"deki rıza hukuken sakattır.Burada bir şantaj vardır.

Failin Hak Sahibi veya Yükümlü Olduğu Bir Şey ile İlgili Şantaj Suçu (TCK 107/1)

Fail, kendisinin bizzat hak sahibi olduğu veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağını veya yapmayacağını söyleyerek mağduru tehdit ettiğinde şantaj suçunun bu şekli oluşur. Suçun bu şeklinde fail hukuken korunan bir hakkını mağdura karşı tehdit amacıyla kullanmaktadır. Şantaj suçunun bu hali üç değişik şekilde işlenebilir;

.
    .
    .
    Mağduru Yükümlü Olmadığı Bir Şeyi Yapmaya Zorlama Şeklinde Şantaj Suçu: Suçun bu halinde fail kendisinin hak sahibi olduğu veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağını veya yapmayacağını söyleyerek mağduru “yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya” zorlamaktadır. Örneğin, fail mağdura karşı, “İşimi yapmama yardım etmezsen daha önce işlediğin suçu savcılığa bildiririm” şeklinde tehditte bulunduğunda şantaj suçu gerçekleşmiş olur. Çünkü, mağdurun faile yardım etme yükümlülüğü yoktur.

.
    .
    .

THY benim göstermeme hakkımın bulunduğu gizli sağlık verilerimi beni göstermezsem işe almayacağını "belli ederek" şantaj yapıp bana göstertemez.

Bunun çırılçıplak soyun sana bir bakayım diyerek beni seçmesinden hiçbir farkı yok.THY benden soyunmamı isteyemez,THY benden benim kişilik haklarıma zarar verecek,mahremim olan hiçbir şey isteyemez.Sağlık verileri de kişinin mahrem verilerindendir.THY benim mahrem sağlık verilerime bakmak isteyemez.Bakması değil bakmak istemesi bile suçtur.

Kaldı ki bu verilere değil bakmak istenmesi,bakılması, kayıt edilmesi bile anayasaya aykırıyken,AYM bunu iki kez iptal etmişken bunu savunurken THY avukatı değilseniz önce savunduğunuz şeyin hangi yasa hukuk içtihat neye dayandığını bir düşünün derim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Kimse kimseye şantaj yapmıyor, THY kendi kişisel veri sözleşmesinde belirttiği üzere sizin sağlık geçmişi verilerinizi isteyeceğini bildiriyor, sizden istiyor. Siz de kendi elinizle istenilen yoldan teslim ediyorsunuz veya THY hekimine "bu bilgileri sizinle paylaşmak istemiyorum" diyorsunuz.

Sizin bu mantığınıza göre aynı şekilde;
    - Adli sicil kaydınız,
    - Nüfus kayıt örneği bilgileriniz,
    - Kimlik fotokopiniz,
    - SGK hizmet dökümünüz,
    vb. tüm bilgilerinizin istenmesi sizin için şantaj olacaktır. Sonuçta işveren bu bilgileri vermezseniz sizi işe almayacağını sizin deyiminizle "belli ediyor". Bu bilgilerin öbür bilgilerden tek farkı ise; e-devletten alınan tüm belge dökümleri qr kod ile doğrulanabilmekte fakat e-nabız sistemi yeni gelişen bir sistem olduğu için böyle bir uygulama henüz yok. Emin olun doğrulama geldikten sonra e-nabız dökümü de yazılı olarak istenecektir.

Ayrıca e-nabız geçmişinize birinin bakmak istemesi hangi yasaya veya hangi yönetmeliğe göre suçtur? Herhangi bir hukuki dayanak olmadan her gelen bir şey sallıyor. Üstte defalarca farklı yazılarda bu durumun hukuki dayanağı olduğunu anlattık. Hala suçtur da suçtur, hangi yasaya göre suç kardeşim bu? Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi kanununa göre suç değil,, kanunda net olarak sağlık verileri gibi özel bilgilerin kişinin rızası halinde kullanılabileceği belirtilmiş, üstüne rıza kelimesinin tanımı yapılmış. Bildiğin ekstra bir kanun mu var bu konuda bunu kısıtlayan?

Sonuç olarak tüm polis akademilerinde ve askeri okullara öğrenci alımında standart olarak yapılan bu uygulamayı şirket de kendi içinde verdiği bir karar sonucu yapıyor. Ekstra olarak gıda sektöründe çalışan fabrikalardan da operatör alımında aynı yöntemi uygulayanlar var.

1- Doktor sizden e-nabız geçmişinizi açmanızı istiyor. (Kişisel veri korunması kanunu çerçevesinde değerlendirilir.)

2- Siz geçmişinizi kendi rızanız ile telefonunuzdan açıp doktora veriyorsunuz. (Kişisel veri korunması kanunundaki "rıza" maddesi çerçevesinde değerlendirilir.)

3- Doktor bu veriyi alıp bir değerlendirme yapıyor ve sizin uygun olup olmadığınıza karar veriyor. (Yasal yollarla elde edilen kişisel verilerin işlenmesi kanunu çerçevesinde değerlendirilir.)

Daha önce de söyledim tekrar söylüyorum. Eğer ortada bir şantaj, kişisel verileriniz izinsiz kullanımı, kişisel hak ihlali vb. bir durum olduğunu düşünüyorsanız bunun çözümü 1 sayfalık bir dilekçe ile savcılıkta suç duyurusunda bulunmaktan geçer.

Burada cadet programı başlığında insanların bilgi almak istediği alanlarda 5 farklı konu açıp 80 tane mesaj yazıp forumu kirleterek ancak kendinizi üzersiniz.

Madem şantaj yapılıyor veya kişisel verileriniz izinsiz kullanıldı, buyurun savcılığa suç duyurusunda bulunun, biz de görelim sonucunu.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı pistonhead Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Göstermeme" durumunda sonucunun ne olacağı belli iken "rızası ile gösterme"deki rıza hukuken sakattır.Burada bir şantaj vardır.

Failin Hak Sahibi veya Yükümlü Olduğu Bir Şey ile İlgili Şantaj Suçu (TCK 107/1)

Fail, kendisinin bizzat hak sahibi olduğu veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağını veya yapmayacağını söyleyerek mağduru tehdit ettiğinde şantaj suçunun bu şekli oluşur. Suçun bu şeklinde fail hukuken korunan bir hakkını mağdura karşı tehdit amacıyla kullanmaktadır. Şantaj suçunun bu hali üç değişik şekilde işlenebilir;

.
    .
    .
    Mağduru Yükümlü Olmadığı Bir Şeyi Yapmaya Zorlama Şeklinde Şantaj Suçu: Suçun bu halinde fail kendisinin hak sahibi olduğu veya yükümlü olduğu bir şeyi yapacağını veya yapmayacağını söyleyerek mağduru “yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya” zorlamaktadır. Örneğin, fail mağdura karşı, “İşimi yapmama yardım etmezsen daha önce işlediğin suçu savcılığa bildiririm” şeklinde tehditte bulunduğunda şantaj suçu gerçekleşmiş olur. Çünkü, mağdurun faile yardım etme yükümlülüğü yoktur.

.
    .
    .

THY benim göstermeme hakkımın bulunduğu gizli sağlık verilerimi beni göstermezsem işe almayacağını "belli ederek" şantaj yapıp bana göstertemez.

Bunun çırılçıplak soyun sana bir bakayım diyerek beni seçmesinden hiçbir farkı yok.THY benden soyunmamı isteyemez,THY benden benim kişilik haklarıma zarar verecek,mahremim olan hiçbir şey isteyemez.Sağlık verileri de kişinin mahrem verilerindendir.THY benim mahrem sağlık verilerime bakmak isteyemez.Bakması değil bakmak istemesi bile suçtur.

Kaldı ki bu verilere değil bakmak istenmesi,bakılması, kayıt edilmesi bile anayasaya aykırıyken,AYM bunu iki kez iptal etmişken bunu savunurken THY avukatı değilseniz önce savunduğunuz şeyin hangi yasa hukuk içtihat neye dayandığını bir düşünün derim.
    Boşuna yormuşsunuz kendinizi bu kadar yazarak hocam. Siz ne derseniz deyin bunlar savunmaya devam edecek. İnsan "acaba THY'nin maaşla forumda görevlendirdiği üyeler mi" diye düşünmüyor değil.

Adama rıza hukuka aykırılığı ortadan kaldırmıyor diyorum, bana "göstermek zorunda değilsin o zaman" diyor. Adamların çalışma algoritması bu şekilde. Hukuka aykırı uygulamayı "beğenmiyorsan def ol" modunda savunuyorlar. Diğerleri geliyor "thy sana bilmem kaç bin euro yatırım yapıyor hebele höbele" diye trollük yapıyor. Sanki biz sorunlu insanlar kokpite alınsın diyoruz. Hatalı veri yüzünden mağdur oluyor insanlar diyoruz hala "THY sana o kadar yatırım yapıyor" muhabbeti çeviriyorlar. Hele şu "benizmirden" nickli arkadaş. Tam bir troll.

Bunlarla baş etmek mümkün değil hocam. Boşuna kanundan alıntı falan yapmışsınız. AYM'nin bile iptal ettiği uygulamayı savunan insanlara bunu anlatamazsınız. AYM hakimlerinden daha bilgililer zira.
    THY
    28.8.19 - Başvuru
    7.11.19 - DLR
    11.11.19 - DLR Olumlu Maili

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Çok şey yazacaktım fakat sildim, Olayın Hukuki boyutunu bir türlü anlamak istemeyen arkadaşlar ile daha fazla tartışmak istemiyorum.
    Bugün attığım adıma gelirsek, şu şekilde bir Cimer Kaydı oluşturdum :

10. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci ... 8910111220 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)