1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 22

Konu: THY e-Nabız Usülsüzlüğü

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart THY e-Nabız Usülsüzlüğü

Merhaba arkadaşlar. Biliyorum bu konu ile ilgili onlarca yazı var forumda ama ben genel olarak olayla ilgili bilgi paylaşımı sağlamak adına bazı yerlere değinmek istiyorum. Öncelikle bu uygulamanın etik dışı ve usülsüz olduğunu biliyoruz. Daha önce bir arkadaş mesajında sağlık bakanlığına şirket ismi vermeden yaptığı şikayette bunun açık bir şekilde yasak olduğu bilgisini teyit etmişti. Havacılık konusunda doktor bir tanıdık ile uzun süren telefon görüşmeleri yazışmaları neticesinde de şöyle bilgiler aldım

"Geçmişe bakarak tekrar rapor istemesi uygun değil. Zaten shgm raporu verdikten sonra pilotaja engel bir inkapasite durumu oluşmamışsa bu şekilde geçmiş hastalıklarla ilgili sıkıntı çıkartmak çok saçma. Askerler olsun polisler olsun farklı tarzda mevzuatları bulunan işe alım raporlarında doktor geçmişe yönelik değil şu anki durum üzerinden gözlem, muayene, bilgi edinme vs yaparak gerekli gördüğü konularda tekrar değerlendirme isteyebilir ama geçmişe yönelik değerlendirme hem kişisel gizlilik hakları bakımından yasak hem de ahlaki açıdan etik dışı. Kişinin tekrar değerlendirme ile hastalık konusunda kesin bir şekilde bulgu bulunamamışsa veya belirtilen mevzuatlarda sorun teşkil etmiyorsa hasta geçmişini saklı tutma hakkına da sahip. Sorun teşkil edebilecek şeylere yönelik gerekli görülürse muayene ve tetkikler sonucunda karar verilir geçmiş üzerinden değil."

Bu uygulama ile ilgili forumda uzun uzun yaptığım araştırmalarda THY hekiminin adayların telefonundan e nabız uygulaması açarak kendilerine teslim etmelerini istemiş sanırım. Bunun sebebi olarak aklıma iki senaryo geliyor. Ya hekimlerin özel kurum statüsü veya yetkinlik konuları yüzünden e nabıza erişimi/görüntüleme yetkisi yok ya da hekim e nabıza girip görüntüleme yaptığında sisteme bilgisi düşüyor (normalde doktorlar e nabıza ulaştığında tanı koymak zorunda devam eden işlemleri yapmak için. Tanı koyma durumu yani muayene olmadığında bu kişisel verilerin ihlali anlamına gelir) ve işe alım süreci olduğu için bu durum net bir şekilde yasak olduğu için(Sisteminizi diğer doktorlara kapattığınızda hekim girmeye çalışırsa yetki için sizden kod almak zorunda. Bu da sisteme kayıt düştüğüne kanıt) bu işi sizin telefonunuzdan yapıyor.

Şimdi işin özet kısmına gelecek olursak. Geçmişte sadece gereksiz evhamlandığımız veya tamamen geçici sonrasına etkisi olmayan tanılar yüzünden elenmek gerçekten de adil değil. Şu anki durumuma göre muayene olmak en büyük hakkımız. Bu uygulama gerçekten de çok büyük bir haksızlık ve etik dışı aynı zamanda yasal değil. Eğer sorun teşkil edecek birşeyden şüpheleniyorsa hekim tetkik rapor vs istesin ama geçmiş hastalıklar yüzünden beni hayallerimden etmesin. Kimseyi etmesin. Hiç e nabız kullanmamış veya bir şekilde sıkıntısı e nabız sistemine düşmemiş insanlarla eşit rekabet edebilmek adına bu sistemin yasal bir zemine oturtulması ve çifte standartın kaldırılması gerekiyor.

Bunu sağlamak adına bu sağlık kurulundan KALMIŞ VEYA GEÇMİŞ tüm arkadaşlar bilgi konusunda yanlışlık olmaması adına doktorların aday telefonundan veya şifre ile adayın kendi hesabı üzerinden(kendi hekim sisteminden değil) e nabız bilgilerine ulaşmışsa veya farklı bir senaryo gerçekleşmişse tüm detaylarıyla süreci anlatsınlar ki olaya tam hakim olabilelim. Ben 22 yaşındayım henüz sağlık kuruluna girmedim 5 yıl sonraysa 5 yıl sonra 3 yılsa 3 yıl sonra bu konunun bir şekilde çözülüp çocukluk hayalim adına aramda engel kalmasın istiyorum. Eğer siz de yardımcı olabilirseniz bu konuyu sosyal medya ve basın yoluyla sesimizi yükseltip gerekli kamuoyu ile ilgili yerlere müracat edip bir şekilde çifte standartı ortadan kaldırmak istiyorum. Ben geçtim kalanlardan banane diye düşünmeyin lütfen. Geçen arkadaşlar da gerekli bilgilendirmeleri yapsın ki haksızlık ortadan kalksın.

Sürece dair bilgi paylaşımı bekliyorum sizden.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Forumda bu e nabız uygulamasını savunanlar bile var.Gerekçeleri ise "siz Thy'den rahatsızlıklarınızı saklıyorsanız zaten suç işliyorsunuz bu şekilde rahatsızlıklarınızı saklamanız mümkün olmayacak vb" .Fakat e-nabız da doktorların yanlış veya abartılı tanı girdikleri pek çok kez yaşanıyor.Örneğin ben belimdeki ağrı için gittiğim doktorda "ben kamburum acaba bende skolyoz mu var" gibi bir soru sormuştum.Tek amacım bilgi edinmekti ve doktor film çekip inceledikten sonra sende skolyoz yok dedi ama (daha önce hiç bakmamıştım) bu Thy durumundan dolayı e nabız geçmişime baktığımda orada bende skolyoz olduğu yazıyor Benzer şeyleri kulak ve göz muayenelerinde de yaşadım.Bir şüphe üzerine doktora gidiyorsunuz bakıyor inceliyor yok diyor ama sisteme tanı olarak bunu giriyor sonra işin içinden biz çıkamıyoruz. Çoğu zaman doktorlar oraya bir şey girmek mecburiyeti hissediyorlar ve doğru-yanlış-abartılı konusuna fazla takılmadan bir şeyler karalıyorlar onlar da elbette geleceğimizi etkileyeceğini düşünmeden bunu yapıyorlar. Bende sağlık bakanlığı yetkilileriyle bunu konuştum bunun tamamen yasa dışı olduğunu mahkemeye gitmem gerektiği söylendi bana. Tabi burası Türkiye kimi kime şikayet ediyorsunuz ne hukuk var ne adalet.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hocam benim de iki yıl önce göz numaramı ölçtürmeye gittiğim doktor bana şaşı teşhisi koymuş. Defalarca detaylı göz muayenesinden geçtim bir doktor bile şaşı demedi. Zaten göz numaralarım aynı iki göz de 1.75 miyop. Göz numarası aynı olan bir insana nasıl böyle saçma salak teşhisler konuluyor akıl sır ermiyor. Gerçekten şaşıysam ve kör olduğumdan dolayı bunu göremiyorsam eyvallah pilot yapmasınlar. Fakat hatalı teşhis yüzünden elenebilecek olmak da koyuyor açıkçası.

Bu doktorların saçma teşhislerinin acısını çekeceğiz işte. Yapacak bir şey yok. Ben de 24 yaşındayım ve çocukluk hayalimdi. Elenen arkadaşların sebeplerini duydukça benim de pek bir umudum kalmadı açıkçası sürece dair.
    THY
    28.8.19 - Başvuru
    7.11.19 - DLR
    11.11.19 - DLR Olumlu Maili

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Arkadaşlar bence biraz sığ düşünüyorsunuz. Türk Hava Yolları size minnet borcu olan bir şirketmiş gibi ağlayıp sızlamanın usülsüzlük diye yaftalamanın anlamı yok. Şirket bizler arasındaki uygun kişilere uzun vadeli ve büyük yatırımlar yapıyor. Ve bence şunu gözden kaçırıyorsunuz (kendime ait şirketimde birkaç sene yaklaşık 60 kişiye maaş vermiş biri olarak söylüyorum) burası bir şirket. Elbetteki para kazanma ve gelecek hedefi ile hareket edecekler. Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir uçağın başına geçeceksiniz. Onlarca insanın hayatı ellerinizde ve sadece şirketinizi değil THY gibi bayrak taşıyan bir şirkette ülkenizi de temsil ediyorsun. Sadece hayaliniz diye pilot olmaya hakkınız yok bence. Eğer bu olgunluğu taşımıyorsanız eğitimlerden anladığım kadarıyla ya henüz olgunlaşmamışsınız yada zaten uygun değilsiniz. Ve son birşey daha. Bütün yazdıklarım bir kenara 100 kişi alınacaksa ve 100 000 kişi başvuruyorsa en iyi 100ü almak için 999 900 kişiyi nasıl elerdiniz? Belki bu mantık sizi rahatlatır. Saygılarımla...

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Saglik gerekliliklerine aykiri bir durum gorduklerinde direk eleme yapmiyorlar, once kontrole gonderip one gore karar veriyorlar diye biliyorum.
    Pegasus Cadet 8. Filo

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı cansugun1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bence biraz sığ düşünüyorsunuz. Türk Hava Yolları size minnet borcu olan bir şirketmiş gibi ağlayıp sızlamanın usülsüzlük diye yaftalamanın anlamı yok. Şirket bizler arasındaki uygun kişilere uzun vadeli ve büyük yatırımlar yapıyor. Ve bence şunu gözden kaçırıyorsunuz (kendime ait şirketimde birkaç sene yaklaşık 60 kişiye maaş vermiş biri olarak söylüyorum) burası bir şirket. Elbetteki para kazanma ve gelecek hedefi ile hareket edecekler. Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir uçağın başına geçeceksiniz. Onlarca insanın hayatı ellerinizde ve sadece şirketinizi değil THY gibi bayrak taşıyan bir şirkette ülkenizi de temsil ediyorsun. Sadece hayaliniz diye pilot olmaya hakkınız yok bence. Eğer bu olgunluğu taşımıyorsanız eğitimlerden anladığım kadarıyla ya henüz olgunlaşmamışsınız yada zaten uygun değilsiniz. Ve son birşey daha. Bütün yazdıklarım bir kenara 100 kişi alınacaksa ve 100 000 kişi başvuruyorsa en iyi 100ü almak için 999 900 kişiyi nasıl elerdiniz? Belki bu mantık sizi rahatlatır. Saygılarımla...
    Biz sığ düşünmüyoruz, sizin okuduğunuzu anlama probleminiz var.

İsyan edilen durum hatalı teşhislere yönelik. Kimse "10 yıl boyunca psikiyatrik tedavi görmüş adamları pilot yapsınlar" diye ağlamıyor. Başka bir başlıkta bir arkadaş muayeneye gittiği doktorun ilaç yazabilmek için bir teşhis girmek zorunda olduğunu ve bunun için de hastalığıyla alakasız bir teşhis girdiğini yazmış. Başka bir arkadaş (kendisi tıp okuyor) kas ağrısı sebebiyle gittiği aile hekiminin kendisine "kas ağrısı" deyip sisteme "kronik iskemik göğüs ağrısı" yazdığını söylemişti. Misal.

Her şeyi geçtim, E-Nabız kontrolünün yasal olmadığını THY de biliyor ki adayın cep telefonundan bakıyorlar. Zira sistemde hangi IP adresinden girildiği gözüküyor ve THY doktorunun kendi bilgisayarından öyle bir şeyi kontrol ettiği ortaya çıkarsa dava açılabiliyor kendisine.

60 kişiye maaş veriyorsunuz ama pilot olabilmek için cadet ilanı kovalayıp 140 bin euro borç altına girmek için bin takla atıyorsunuz bizim gibi.

Okuduğunu anlamaktan aciz bir insanın eylemlerinde çok da mantık aramamak lazım gerçi.
    THY
    28.8.19 - Başvuru
    7.11.19 - DLR
    11.11.19 - DLR Olumlu Maili

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Fazla söze gerek yok, @avionics77 gayet güzel açıklamış.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

.................................................. .................................................. .....................

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı cansugun1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sığ düşünen kesinlikle sizsiniz. Arkadaşın da dediği gibi okuduğunuzu anlayamamışsınız.

Şöyle açıklayayım;

e-Nabız uygulamasının 5 milyon üzerinde kullanıcısı var fakat her hastaneye giden insan bu sisteme kayıtlı değil(tahmin edersiniz ki ülkenin nüfusu bu rakamın hayli üzerinde), sisteme hiç kayıt olmamış ya da hesabını sonradan kapatmış insanların e nabız a yönelik kayıtları bulunmuyor birinci yanlış burası(hesabını sonradan kapatanların açık olduğu döneme ait kayıtları duruyor. Fakat hekim kendi sisteminden asla ulaşamıyor. Aktive edilirse kayıtlar kaldığı yerden devam ediyor)

İkinci soruna gelelim. İki tip insan türü vardır; sağlığına dikkat edip kendi durumunu kontrol altında tutmak isteyen insanlar ve kolu kopmadığı sürece hastaneye gitmeyen kendi kendine reçete yazıp antibiyotik vb ilaç alıp çıkıkçı vs gibi saçma bilinçsiz yöntemlerle hayatını idame ettiren insanlar.

THY'nin yaptığı bu uygulama ikinci tip bilinçsiz insanları birinci tip bilinçli insanların önüne atabilecek haksız rekabet ortamı sağlayacak çifte standarta sebep olmaktadır.

Tekrar üzerine basarak söylüyorum derdim medikal geçmişimi saklamak DEĞİL eşit şartlarda rekabet edebilme fırsatının verilmesi.

Peki bu nasıl yapılır? THY'nin class-1 raporunun bakmadığı kontrol etmediği hastalıklar vs için kendi kontrol sistemi oluşturması ve standart bir şekilde herkese eşit uygulama yapması. Böylece e-Nabıza baktıklarında sağlam sandıkları adayların da büyük bir kısmının sorunlu olduğunu görünce belki de kuralları esnetme yoluna gider ve yine bizim için şans oluşur.

Belki de oluşmaz ama ben en azından adil bir rekabet ortamında adil şartlarla elenmiş olurum

İddia ediyorum ki e-Nabızda elenen insanların en az yüzde 30'u şu anda eğitim gören pilot adaylarının en az yüzde 20'sinden daha sağlıklıdır.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490

Arkadaşlar konu hastalik gizlemek etik mi değil mi değil. Zaten bir şirketin size özel bir hesaptan sizin şifrenizle sizin telefonunuzdan size özel bilgilere bakması başlı başına bir hukuksuzluk. Konuya buyrun : http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)