2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 ve 14

Konu: SunExpress MPL Süreci (ITEP, Mollymawk ve Simülator) Olumlu- Kurul Olumsuz

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tecrübeni paylaştığın için teşekkür ederim @eminekekilli İki hafta içinde sınavım var ve cesaretlendirici oldu, inşallah senin hakkında da en hayırlısı olur.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı eminekekilli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Sayın Arkadaşlar,
    İsmim Emine. Makine yüksek Mühendisiyim. Çukurova üniversitesinden mezun oldum. 1991 doğumluyum.Evliyim ve bir kızım var. Kendimi kısaca tanıttıktan sonra yaşadığım tecrübeleri bu foruma diğer paylaşım yapan herkes gibi bir borç olarak görmekteyim ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Çünkü bunun için kendime söz verdim.
    Öncelikle daha önce THY Süreçlerinden DLR, Kurul Mülakatı gibi süreçlerden geçip DLR-2 den başarısız olduğumu belirtmek isterim. THY ile en son verilen Retest hakkında da ilk kez girdiğim CRM den başarısız olunca SunExpress in de açık ilanını görünce başvurmak istedim.
    ITEP:
    Geçerli bir dil belgem olmadığı için bana gönderilen sınava evde girdim. 28 Ağustos tarihindeydi. Sınav IELTS den benim fikrimce daha kolaydı. Bilindiği üzere 4 part vardı ve Listening te Venedik sorusu gelmişti. Speaking te de "Yenilenebilir enerji olarak ne önerirsiniz benzin gibi yakıtlar tüketildiği için yerine ne kullanılmasını talep ederdiniz? " diye bir soru geldi. Yüksek lisans tezim bu konu olduğu için hemen cevapladım. Diğer soru da "En son hangi ülkeyi ziyaret ettiniz?" şeklindeydi. Hatırladığım bunlar arkadaşlar. Zaten forum da İngilizce ile alakalı fazlaca başlık yer almakta. Bu yüzden diğer part lara geçmek istiyorum.
    MOLLYMAWK
    ITEP sınavından sonra 18 eylül tarihi için Mollymawk sınav daveti geldi. Sınav hakkında pek bir bilgim yoktu ama hemen https://www.mollymawk.de/ sitesine girip üye oldum. Sonrasında 2 tane "Temel Beceri(Fizik ve Matematik)" ve 3 tane "Temel Yetenek( Spatial Orientation, Working Memory ve Time Sharing" olan Modüllerin çıkacağını öğrendim. Yaptığım ilk şey forumu taramak oldu. Sonrasında da tabiki herkesin bildiği Gençer Güleryüz ün hazırlamış olduğu pdf e çalışmak oldu. Pdf te gerçekten herşey yazıyor. Benim size önerim Fizik ve Matematik için örnek soruları 3 kere çözün, sınavdan önce de unutmamak için çözün ve hemen geçersiniz.Çünkü sorular aynı sadece rakamlar farklı. Diğer modüller için de benim Time Sharing skorum:2900 başlangıç ve 4445 Skorum oldu. Bu modülde Gencer beyin dediği gibi uçağı engelden kurtarmak, göstergelerin kırmızı ibreyi geçmesini engellemek ve OLABİLDİĞİNCE soru yanıtlamak. Ben hep soru yanıtladım. Uçak engele takıldı ama ben soru yanıtlamaya öncelik verdim çünkü soru yanıtlamak çok puan kazandırıyordu. Matematik hesaplamalarını da Cankan Günaydın ın "Alpha Bravo Veritabanı" dosyasından alıştırma yaptım. Tabi sürekli alıştırma yapınca kesinlikle daha yüksek skorlar elde ediliyor. Sınav sonucum:75 (4600) Working Memory için de başta 1151 sn ve 10 hata yapmıştım. Skorum 743 sn 1 hata. Tek yöntem çalışmak. Gerçekten sürekli yapınca ilk başta gösterileni, söyleneni ve aşağıdaki engelliyi eliyordum. Geriye 1 kalınca onu, 2 kalınca herhangi birini seçiyordum kolaylıkla. Pratik bu modülün çözüm yolu inanın bana. Beyin sonuca bir kaç gün içerisinde alışıyor ve doğruyu seçiyor. Benim için en zor olan modül Spatial Orientation dı. Başta ağlıyordum kesin kalırım diyordum. Çünkü ilk başta 294 sn 20-30 hata yapıyordum. Bu modülü geçen herkes üstün yetenekli diye geçiriyordum, helal olsun diyordum. Yapamınca içimden diyordum ki DLR de küp çevirme nin küpün açık şekli kısayolu vardı,kesin bunun da bir kısayolu var ama kimse yazmamış diyordum. Forumları okuyorum kimse yöntem söylememiş herkes çalışın pratik yapın diyordu. Baktım gerçekten bir yöntemi yok bir deftere bütün skorlarımı yazdım. 500 kez yapmışım bir kaç gün ilerleme yok diye üzüldüm. Ama 4.gün den sonra sn lerim düşmeye başladı.Umutlandım. Ve dedim ki ben bunu yapacağım olacak dedim. Sınavdan önce 141 sn 1 hata skorumdu. Arkadaşlar gerçekten içtenlikle söylüyorum bu modülün tek yöntemi pratik yapmak nolur yılmayın devam edin. Sınav evde çözdüklerimden bir tık daha zordu. Değişik labirentler vardı o yüzden olabildiğince çalışın derim. Sn niz ne kadar düşük olursa sınavınız o kadar güzel olur diye düşünüyorum. Sınav sonucum da 160 sn ve 6 hata (Çünkü bir yolu kestirmeden gitmediğim için hatam fazla çıktı).
    SİMÜLATÖR
    Ben bu kısımdan çok korkuyordum. Çünkü forumda çok fazla SİM tecrübesi olumlu olarak yoktu (Cankan Günaydın,Macmac vb. arkadaşlar hariç). Korkma sebeplerimden biri de daha önce hiç SİM tecrübem olmaması (DLR MIC tecrübem vardı sadece). Hal böyle olunca 2 Kasım da sına tarihi aldım ama ben ne uçak kullanmayı biliyorum ne de öğrenebileceğim biri var. Başladım forumu taramaya. Burdan bana yardımcı olan herkese o kadar teşekkür ediyorum ki Allah bin kat razı olsun. Ben benim durumumda olanlar için yapmanızı tavsiye ettiğim şeyleri yazacağım. Umarım size yardımcı olabilirim. Öncelikle forumda bir link vardı " AYJET Simülasyon Da-42 hakkında " adlı başlık altında ben onu indirdim. Eğer bulamazsanız ben size mail atarım. Size 7 sayfalık bir pdf yoluuyorlar o pdf te nasıl uçulması kullanılması gerektiği yazıyor gerçekten ama bence hiç bilmeyen biri o pdf ile gitse başarısız olma ihtimali yüksek. O yüzden FSX indirdim,elimde DLR için satın aldığım Logitech 3D joystick im de vardı. Ama şimdi napacaz bilmiyordum. Evet burda bana bazı arkadaşların yardımı olmasa ben hala öğrenemezdim sağolsunlar. Evet şimdi yapılması gerekn bir kaç şey var gerisi yine pratiğe kalıyor onu söyleyeyim. 4 tane task var. Amacımız bu task leri düzgünce uçmak . Her birinde alçalma, yükselme, düz uçuş ve dönüşler mevcut. Simülatörü çalıştırnca ben sadece Free Flight sekmesinde öğrendiğim birkaç şey ile alıştırma yaparak öğrendim. Free Flight> Current Aircraft>Cessna C172SP Skyhawk G1000 adlı uçağı seçiyoruz. Daha sonra Current time and Season > Day ve Spring i seçiyordum ki aydınlık olsun. Yoksa çalıştığınız zaati ve konumu alıyor ve karanlık olabiliyor. Sonra Fly now diyoruz. Ve ALT tuşuyla yukardan ayarlar çıkıyor. Ordan World sekmesinden Map e tıklıyorum. Ve uçağı denizin üzerine getriyordum. Heading i istediğim bir dereceye ayarlıyordum. Yüksekliği de 3000,2500 veya 2000 yapıyordum. Sonra bu şeklide göreve başlıyordum. Task lerde Heading i oynatmamak için göstergelerin üzerinde alt ve üstte üçgen işaretlerinin birbirini karşılaması gereken Artifical Horizan göstergesi var. Buradaki üçgenler birbirini karşılar ise heading hep sabit kalıyordu. Dönüşlerde de ortadaki çizgi 0, 2. çizgi de 20 derece döünüşü gösteriyor. Hep 20 derece ile dönülmesi gerekiyormuş. Ve yükseklik allahım hiç mi yerinde durmaz , ne kadar zor burda sabit tutmak. Pratik yaptıkça hassasiyetine eliniz alışıyor ve ufak ufak tıklamalar ile uçağı aynı yükseklikte tutabiliyordum. Sınavdan önce baya pratik yaptım ve 50 kez uçmuşumdur hepsinin fotoğrafını çekiyordum. Diğer sınavlarda da olduğu gibi ÇALIŞMAK herşeyi yapabileceğinize inancınızı artıyor be başarmanıza yardımcı oluyor. Bütün modülleri yapabiliyordum. Sınav günü çok heyecanlandım. Çünkü ortam çok değişik herşey gerçek. Hocalar çok iyi kalipli insanlar belli. Herşeyi tek tek anlattı hocamız. Sonra kura çektik tabi en genç olan arkadaş çekti. Hoca sonra hepimizi SİM odasına aldı ve orda autopilotun yapışını gösterdi. Sonra herkes tek tek içeri girdi. Ben sonuncu girdim sınava. Girince düz uçuş, yükselme,alçalma ve dönüş yap dedi joystick e alışmam için bir kaç dk. Sonra deneme uçuşu olan 10 dk lık uçuş yaptım. Joystick hassastı yine ama düz uçuşlar güzeldi FSX teki gibi uçağın burnu havaya kalkmıyordu. Ben doğru yaptım ama bazı yerlerde yüksekliğim dk da 650 ft i bulduğu için eksiğimi hocaya söyledim oda evet dikkatli ol 2. de dedi ve kendine kaç veriyorsun diyince bende 4 dedim. Gerçek uçuş daha iyiydi hiç heading ve yükseklik toleranslarının dışına çıkmadım. Sınav bitince hoca kaç veriyorsun diyince de 5 dedim. Uçuşumu gösterdi gayet güzel dedi. Teşekkür ettim ve çıktım.
    SİM sonucum OLUMLU geldi. Ben bu aşamaya kadar geldim Kurul Mülakatım malesef olumsuz sonuçlandı.Ben sürecim olumlu da olsa olumsuz da olsa başardığım aşamaları yazacağıma dair söz verdim. Çünkü ben bana yardımcı olan kişiler ve bu forum olmasa başarılı olamazdım. Herkese çok ama çok teşekkür ederim. Yanlış ve eksik yazdıklarım varsa da şimdiden özür dilerim. İnanın hatırladığım herşeyi yazmaya çalıştım. Herkesin hakkında hayırlısı olsun ve yolumuz açık olsun.
    Saygılarımla
    "Ben doğru yaptım ama bazı yerlerde yüksekliğim dk da 650 ft i bulduğu için eksiğimi hocaya söyledim "

dk'da 650ft ne demek oluyor hocam.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Sayın hddsdd, "Aim to climb with 500 feet per minute as indicated by the vertical speed indicator" dk da vertical speed indicator benim 650 olmuştu onu demek istemiştim. Normalde 600 ü geçmemesi lazım hoca anlatırken öyle demişti. yani hızlı yükselmemeliyiz. Benim hatam o olmuştu denemede. Ama asıl uçuşta düzelttim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Paylaşım için çok sağolun. Çok yardımcı oldu.

2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)