1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 35

Konu: Simülatör tecrübem (olumlu)

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart Simülatör tecrübem (olumlu)

Herkese merhabalar
    Sunex sim tecrübemi paylaşmak istiyorum.
    Öncelikle Gelen dökumanlarda da42 ve garmin 1000 ikilisi vardı. Buna göre çalıştım fakat sınav tam bir süpriz oldu benim için çünkü analog göstergeler ile sınava tabi tutulduk. da42 nin müsait olmadığı söylendi.

Da42 ve garmin ikilisi aşağıdaki foto gibi ayrıca standby enstrümanlar harici göstergeler dijital ise buna glass kokpit diyorlar ekstra ve bedava bir bilgi (:

Ve sınavda bana gelen yavru şu şekildeydi

Dipnot: Eğer siz uçuş dinamiklerini anladıysanız, garmin ile yeterince çalıştıysanız korkmanıza gerek yok.

Gelelim aradaki farklara aradaki tek fark şu garmin de herşey derli toplu ve birarada durmakta. Analog sistemlerde her sistem için bir gösterge söz konusu. Kronometre kokpitin orta yerinde biyerlerde. Sürekli göz ucuyla bakmanız gerekiyor beni en çok zorlayan nokta bu idi.

Önce briefing yapılıyor. Briefing de sorabildiğiniz kadar soru sorun karşınızda yıllardır uçmuş tecrübeli bir pilot var her zaman böyle tecrübeli insanlarla sohbet edemiyoruz. Briefing sonrası task kurası akabinde uçuşlar başlıyor.
    İlk olarak deneme uçuşu yapıyorsunuz ve uçağı tanımaya çalışıyorsunuz. Hoca size otopilotun nasıl uçtuğunu gösteriyor. Daha sonra kontrolleri size bırakıyor ve uçmaya başlıyorsunuz. Dönüşleri yükselme ve alçalmaları yapıp uçağa adapte olmaya çalışın. Evdekinden farkı lövyenin sert olması ve tepkilerin geç olması. Ha birde geç tepki verdiği için zamanında müdahale etmezseniz hatalarınız büyüyebiliyor dikkat edin. Söylediklerim biraz havada kalıyor ama orada anlıyorsunuz. Test uçuşu sonrası hazırım diyorsunuz taskı bir kere uçuyorsunuz ve sizden kendinizi değerlendirmeniz isteniyor ben kendime 4 verdim. İkinci uçuş ise sınav formatında ilerliyor aynı şekilde uçuyorsunuz ve bitiriyorsunuz. her taskta headinginiz değişiyor. ilk uçuş 90 da idi sonraki uçuş 180de başlamıştı. Uçuş planınızı dizinize koyabilirsiniz. Alçalış ve yükselişleri ben renkli boyayarak anlayacağım şekilde yapmıştım çok faydalı oldu. 2.uçuş sonrası kendime yine 4 verdim çünkü irtifa ile çok mücadele etmiştim kesinlikle 5 değildi

Dönüşler 17-18 derece yatış ile yapılıyor. Hızınıza göre değişiklik gösterebilir. Gaza müdahaele etmiyoruz. Hızınıza göre dönüş açınızın doğruluğunu gösteren bir alet var.
    Standart Rate Turn Coordinator

Bu enstrüman ile hızınız ne olursa olsun kanadı alttaki şeritlerde tutarsanız 90 derecelik bir dönüşü 30sn de alırsınız (:

Ben hep bu enstrümanı kestim dönüşlerde.

Heading indicator de 45 dereceler biraz sıkıntılı hakim olmak lazım (gözünü seveyim garminin) şöyle birşey kendisi

Yükseliş ve alçalışlarda hocanın size söylediği dereceleri tutturmanız önemli. Varyo indikatörünü kesip uçağın burnuna konsantre olmanız daha önemli bence. Çünkü ben varyo ile mücadele ederken hoca 3-4 derecede tutmaya çalış demişti. O derecelerde uçak istenilen tırmanma profili olan 500feet per minute ı yakalıyor.

Uçak kontrolü xplane fsx e göre çok daha kolay. Evde mücadele ediyorsanız size horizontal trim vermenizi tavsiye edeceğim. 105-110 knot 2000 feete gelin ve uçağı düz tutmak için joysticki itme yada çekme ihtyacı hissedeceksiniz. Özellikle düz uçuşta. Bu etkiyi azaltmak için yatay trim vereceksiniz. Horizontal trim up ve trim down olarak ayarlarda görebilirsiniz. Bu ikisine tuş atayın ve bir noktada uçağa kumanda vermeden düz uçtuğunu göreceksiniz. İşleri çok daha kolaylaştıracak en aızndan evde (:

Evet gözlemlerime dayanarak özet yapmak gerekirse.
    Önemli olan patterni kesinlikle doğru uçmak. 90 derece yerien 120 dönmeyin yada sağa döneceğiniz yerde sola dönmeyin.
    İrtifa kaçırılır v/s kaçırılır bunları kısa sürede toparlamanız önemli ve hatalarınızı paylaşmanız önemli. Ben kendi kendime konuşarak uçtum. Arada hocayla savaş uçakları ile kısa sohbetimiz oldu. Odağımı kaybetmeden 10:30 dk ile uçuşumu bitirdim. Hata yaptığım yerlerde biraz yüksek kaldım hemen alçalıyorum dedim kendi kendime.

Evde bol bol pratik yapın. Pes etmeyin. Hatta bir gözlemci olsun yanınızda eksik gördüğü yerleri söylesin size. Yüksek kaldın alçak kaldın dönüşü kaçırdın vs hatalarınızı söylesin. Bence bu kısım çok önemli. 2 arkadaş benimle beraber girmişlerdi umarım onların da olumlu sonuçları olmuştur. (:

Sorusu olan arkadaşlar bu posta yazarlarsa herkes faydalanmış olur güzel olur. Vakit darlığından hızlıca yazmaya çalıştım hatalarım varsa affola

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhabalar,

Bu kadar güzel ve detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Umarım sürecinizin geri kalanı da olumlu geçer.

3 aralıkta mollymawk sınavına gireceğim. Herkes gibi benimde kafamda kontenjan ile ilgili sorular var. Acaba konu ile ilgili bilginiz var mıdır?

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Maalesef hiç bilgim yok ama siz bu konuları hiç düşünmeyin sürece odaklanın ve acaba kontenjan doldu mu acaba bunlar yetkin insanlar mı acaba sim hocası bize gıcık kaptı bizi elemek mi istiyor diye düşünenleri sollayın (:

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hocam bir de, DA42'nin lövyesi düz, tek el ile kontrol edilebiliyor. Size gelen simülatördeki lövye görseldeki gibi mi? İki elle mi kontrol ettiniz? Çünkü ben büyük ihtimalle DLR için aldığım joystick ile çalışacağım. Bir de sunexpress simülatör testi için eğitim veren simülatör merkezleri var, sizce gerekli mi?

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Görseldeki lövye vardı. logitech 3d ile çalıştım ben de sizin gibi. İki el ile kontrol ettim.

Bence evdeki çalışmalar yeterli olur ama sim kokusu alayım, göstergelere aşina olayım derseniz neden olmasın derim. Ben gerek görmedim yıllardır fs9 da mücadele veriyorum elim biraz yatkın (:

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Teşekkürler paylaştığınız için, fsx’te benim de göstergelerim çok oynak ve tecrübe yazılarında sim kontrol etmesi daha kolay dendikçe içime su serpiliyor. Diğer aşamalarda da olumlu tecrübe yazılarınızı bekliyoruz.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

@winglets Simulatör sınavına ne zaman girdiniz?

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

23.11 de girdim hocam. 25 karakter sınırı

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tebrikler, geçmiş olsun Psikolojik Mülakat planlaman yapıldı mı ?

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hayir, beklemedeyim ya sizin ?

1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)