1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 23

Konu: E-nabız Hatalı Teşhis Değiştirme/Sildirme Başvurusu Hk.

Üye Array P38Lightning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Standart E-nabız Hatalı Teşhis Değiştirme/Sildirme Başvurusu Hk.

Herkese selamlar.

Forumda e-nabızla ilgili bir konuya yazdığım mesaj sonrası çok sayıda arkadaşımızdan özel mesaj şeklinde sorular gelmeye başladı. Herkese tek tek cevap vermek elbette isterim ancak bu mümkün olamıyor ne yazık ki.

Bu sebeple kendi e-nabız sorunumu ne şekilde çözmeye çalıştığımı, takip ettiğim başvuru adımlarını, şu ana dek yaşadıklarımı anlatarak benzer sorunu yaşayan arkadaşlara da yardımcı olması amacıyla bu konuyu açmak istedim.

Benim sorunum bir hekim/asistan iletişimi aksaklığından kaynaklandı. Bir devlet hastanesinin genel cerrahi bölümüne kıl batması şikâyeti ile başvurdum. Almam gereken teşhis "yumuşak doku enfeksiyonu" iken "plonidal sinus ile uyumlu apseli kist" şeklinde gerçekleşti. Bunun THY süreçleri açısından sıkıntılı bir yanı şu anda yok, ancak ileride sorun yaşayabileceğimi düşünerek ve işleyişi de öğrenmek bakımından bu yola başvurdum.

Gelelim neler yaptığıma;

- İk iş muayene olduğum hekime konuyu anlatarak haklı olduğuma kendisini ikna ettim ve teşhisi değiştirmesini istedim. Bunu kendisinin yapamayacağını söylemesi üzerine aynı hastanedeki hasta hakları birimi ile görüştüm. Tatmin edici hiç bir bilgi alamadığım gibi "yapmasanız da olur aslında" demeye getirerek konuya ne kadar da hakim olduklarını(!) ispat ettiler. Tamamen vakit kaybı ve boşa giden emek demek bu. Baştabip yardımcısı ile de görüşmek istedim fakat başaramadım. Bunlara zaten gerek yokmuş.

-Devamında "nasıl başvuru yapılır?" üzerine internette araştırmalara koyuldum.Kayda değer şeyler bulamadım. Sonrasında sağlık bakanlığını arayarak bir kaç telefon görüşmesi yapmaya çalıştım. Çıkan her görevli bir diğerine aktara aktara sinir hastası etti beni, 20 dakikalık bir hengame sonrası ilgili birimlere yönlendirildim ve sözlü bir şikâyet kaydı bıraktım. Görevli tarafından "talebiniz alınmıştır" denmesi üzerine telefonu kapattım. 2 dakika geçmeden " Hadi ya, bu kadar basit mi yani ?!?" diye düşünmeye başladım. Bu kadar kolay olmaması lazımdı çünkü. Ciddi bir işlem bu ve yazılı bir talep olması gerekir netice olarak. İşin özü, bakanlık birimlerini telefon ile aramanın da bence bir manası yok.

-Ertesi gün ilçe sağlık müdürlüğüne giderek konuyu anlattım ve bilgi aldım. Şikâyet konusuna dair kısa bir dilekçe vermemi istediler. İlk hazırladığım dilekçeyi sunacakken yetersiz olacağını hissettim ve ikinci dilekçeme talebimle birlikte;

>başvurduğum hastane ve bölüm
    >başvuru tarih ve saati
    >başvuru sebebim (rahatsızlık, hastalık)
    >doktorun ismi
    >aldığım teşhis
    >reçete edilen ilaçlar (varsa)
    >bölüme gitmeden internet üzerinden MHRS'den aldığım randevu bilgilerini gösterir ekran çıktısı(varsa)

gibi bilgileri de ekledim. Bunları dilekçeme eklememi kimse söylemedi ancak ben faydalı olacağını düşündüm. Dilekçenin tesliminden sonra bir evrak takip numarası aldım.

-Ek olarak MHRS web sitesi aracılığıyla da görüş, öneri, istek opsiyonunu kullanarak durumumu bildirdim. Neye yarar bu bilmiyorum ama yapmış bulundum. Şu ana kadar MHRS üzerinden yaptığım başvuruya dair hiç bir gelişme yok, yalnızca "MHRS'yi kullandığınız için teşekkür ederiz......" şeklinde bir robot e-mail cevabı geldi. Yani bunu da yapmaya gerek yok gibi.. Size kalmış.

-Dilekçemin tesliminden sonra aynı gün içinde altın vuruşu da yaparak süreci boostlamak ihtiyacı istedim. Evet, CİMER vasıtasıyla da bir şikâyet kaydı oluşturdum. İyi ki CİMER'i kullanmışım dediğim an ise CİMER başvurumdan tam 3 gün sonra il sağlık müdürlüğünden aranmam ve şikâyetin bana ait olup olmadığı, haberimin olup olmadığı bilgilerinin sorulduğu telefon görüşmesiydi. Talebin bana ait olduğunu doğruladım ve teşekkür edip kapattılar. "Tamam bu iş çözülür 10 güne kadar" diye heveslendim tabi ilk başta ancak 1 aydan fazla oldu şu anda, sonuç yok. Bu arada ilçe sağlık müdürlüğünü de 2-3 günde bir arayarak başvurumu takip ediyorum arada kaynayıp gitmesin diye..

An itibariyle henüz teşhisimi değiştirtebilmiş değilim arkadaşlar, bekliyorum. e-nabız'da işleyişin henüz oturmamış olduğunu, besleme ve geliştirme fonksiyonlarının etkili biçimde çalışmadığını düşünüyorum. Beta aşamasında hizmet veren bir uygulama görüntüsü çiziyor. Sistemin hekim üzerine odaklı oluşu; yapılabilecek en ufak bir hatanın tüm külfetini hastaya yüklüyor. Bu sebeple sizlere tavsiyem başvurduğunuz sağlık kuruluşunda doktor ile yüz yüzeyken kendisi ile görüşün. Ne teşhisi girdiğini, neden girdiğini sorun. Gerekirse doktorun bilgisayarına bakmak istediğinizi söyleyin gerekçenizi bildirerek. Çünkü sonrasında can sıkıcı şeylerle karşılaşabiliyorsunuz. Aldığım hatalı teşhisi değiştirtebilirsem e-nabız hesabımı askıya almayı/silmeyi dahi düşünüyorum.. Bakalım neler olacak.

Evet, başvurunuzu yaptınız, bekleme aşamasına girdiniz ve süreç şu şekilde devam edecek:

> İl/ilçe sağlık müdürlüğü denetçilerinin hekim ile olan görüşmesi sonucunda karar veriliyor. Fakat bu noktada muayene olduğunuz hekimin görüşünün de tek başına yeterli olmadığı, hastane heyetinin toplanarak hekiminizin nihai kararını onaması ve sonucunda bir nevi heyet raporu niteliği taşıyan resmî bir evrakın tanzim edilmesi gerektiği de söyleniyor. Veri değişikliği/kaldırılması işlemlerinin e-nabız teknik elemanlarına ilgili ve yetkili sağlık birimlerince gönderilecek bu resmî evrak ile ancak mümkün olduğu belirtiliyor.

Bunca zahmet, bunca gerginlik sonunda olumlu bir netice alamamak ihtimali de cabası.. Başvuruma dönük yapılan işlemler, hangi aşamada olduğu gibi bilgilere erişmek ise hayal, ne CİMER, ne MHRS..

Şahsen ilk defa bu işi yaptığımdan pek tecrübeli sayılmam, yazdıklarım ve anlattıklarım "izlenmesi gereken başvuru adımlarını birebir içermemektedir". Yol gösterici olması açısından kendi sürecimdeki deneyimlerimi olabildiğince açık şekilde aktarmaya gayret ettim. Farklı bir yol izleyen arkadaşlar varsa başlık altında lütfen paylaşsınlar, faydalı olacaktır. Kendi başvuruma dair herhangi bir gelişme olursa, olumlu yahut olumsuz, buradan paylaşacağım.

Hepinize kolay gelsin.
    Most of us are blind to the truth of reality. We only see what our past has programmed us to see.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bende e-nabız ile ilgili öğrenebildiklerimi paylaşayım;

E-nabız dan veri değiştirme/silme işlemi EĞER TEŞHİS DE HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ mümkün imiş. Şöyle ki;
    Önce bakanlığı arayıp e-nabız verilerimin silinmesini istediğimi söylediğimde, bunun il ya da ilçe sağlık müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvurularak mümkün olduğunu söylediler. İl sağlık müdürlüğüne giderek yetkili birisi ile görüşmek istediğimi söyledim, sağ olsun oradaki hanımefendi durumu ayrıntısıyla dinleyerek anlamaya çalıştı ve yazılı olarak onlara yollanan genelge/bildirge nasıl adlendirirsek onu gösterdi. Belgede yazan her madde teşhiste hata varsa izlenecek yolları anlatıyordu. Kendisine hata olmadığını, benim bu veriyi sildirmek istediğimi söylediğim ve mümkünse bakanlığı arayarak yazıda belirtilmeyen, yani herhangi bir hata olmayan verinin silinmesi ile ilgili bilgi almasını rica ettim. Bakanlıktan konu ile ilgili bir memuru aradı ve telefonu hoparlöre alarak dinlememi sağladı ve aldığımız cevap "EĞER TEŞHİS DE HATA VARSA DEĞİŞİKLİK YA DA SİLİNME YAPILABİLİR" oldu.

İzlenecek yolda anladığım kadarıyla söyle imiş;
    Hata olduğu düşünülen veri ile ilgili olarak; teşhis-tanı-ilacı yazan ile hekim ile görüşülerek, hekim de onay verirse aynı yıl içerisindeki veriyi hastane silebilir ya da değiştirebilirmiş. Bunun dışında hekim e ulaşma durumu yoksa, ya da hekimle görüşmek istenmiyorsa, 3. derece yetkin devlet hastanesinde durum ile ilgili muayene ve heyet talep edilip, heyet raporu ile e-nabız verilerindeki hatayı anlatarak ilçe/il sağlık müdürlüğüne dilekçe yazdığımızda, ilgili müdürlük dilekçeyi değerlendirip bakanlığa yollarsa gerekli işlem yapılıyormuş.

Özet olarak, veride yanlışlık yoksa sildirmek/değiştirmek mümkün değilken, veride hata varsa bunu ispatlayarak değişmesi mümkün. E-nabız randevu/hastalık/ilaç listelerimizde, class 1 raporu almış olsak bile, kabul edilmeyen bir veri varsa Thy ile ilgili plan yapmamız/ hayal kurmamız artık manasız.

Not: Yazdıklarım tamamen kendi tecrübem ve anladıklarımdan ibaret olup, tabii ki hiç bir kurum/kuruluş ya da kişiyi bağlamamaktadır. Sadece plan yaparken / hayal kurarken bu verileri dikkate almanız nacizhane önerimdir.

Her şeyin hepimiz adına gönlümüzce olması dileklerimle, saygılar..

İtibar Gücü
    0

Katkınızdan ötürü teşekkürler HySou. Çokça merak edilen bir konuya dair sizin de verdiğiniz bu bilgiler olsa kesinlikle yol gösterici olacaktır.

Herhangi bir sonuç almanız halinde lütfen forumu bilgilendirin, ben de oldukça merak ediyorum çünkü.
    Most of us are blind to the truth of reality. We only see what our past has programmed us to see.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı P38Lightning Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katkınızdan ötürü teşekkürler HySou. Çokça merak edilen bir konuya dair sizin de verdiğiniz bu bilgiler olsa kesinlikle yol gösterici olacaktır.

Herhangi bir sonuç almanız halinde lütfen forumu bilgilendirin, ben de oldukça merak ediyorum çünkü.
    tabiki..

Alıntı HySoU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3. derece yetkin devlet hastanesinde durum ile ilgili...
    Üçüncü Basamak Sağlık Kurumu diye geçiyor tam doğrusu buymuş..

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhaba,
    Benim de bu konu hakkında hala sonuç alamadığım bir tecrübem oldu. Aile hekimim “Kramp” tanısı gireceği yerde el sürçmesi yaşayarak tanımı “Kraniyal Sinir Yaralanması” olarak girmiş. Bu hatalı tanıyı fark etmem 1 yılı buldu ben de kendisine durumumu anlattım, önce sistemden silmeye çalıştı ancak 1 yıl geçtiği için silemedi. Sonra ilgili mercilere değiştirilmesi konusunda başvuruda bulundu (bu aşamada tam olarak kime hangi dilekçeyi gönderdiğini maalesef bilemiyorum). Silinme işleminin 1 ay kadar sürebileceğini söyledi ancak süre geçmesine rağmen hala silinmedi, beklemedeyim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı cwings Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Benim de bu konu hakkında hala sonuç alamadığım bir tecrübem oldu. Aile hekimim “Kramp” tanısı gireceği yerde el sürçmesi yaşayarak tanımı “Kraniyal Sinir Yaralanması” olarak girmiş. Bu hatalı tanıyı fark etmem 1 yılı buldu ben de kendisine durumumu anlattım, önce sistemden silmeye çalıştı ancak 1 yıl geçtiği için silemedi. Sonra ilgili mercilere değiştirilmesi konusunda başvuruda bulundu (bu aşamada tam olarak kime hangi dilekçeyi gönderdiğini maalesef bilemiyorum). Silinme işleminin 1 ay kadar sürebileceğini söyledi ancak süre geçmesine rağmen hala silinmedi, beklemedeyim.
    Bence doktordan durumu anlatan bir yazı al ve dilekçe ile il sağlık müdürlüğüne başvur..

İtibar Gücü
    0

Konuyla ilgili arkadaşların faydasına olabileceğini düşündüğüm ve e-nabız uygulamasına yönelik olarak sonlanmış ve sürmekte olan hukuki işlemlerin bir mini özetini barındıran bu bağlantıyı paylaşıyorum:

https://www.ttb.org.tr/haber_goster....3-39749bad91cd

Ayrıca dileyen arkadaşlar için TTB ve TDB tarafından e-nabız uygulamasının durdurulması istemiyle açılan yürütmeyi durdurma idari davasının karar metni:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...lTAz7PST70CAJO

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı P38Lightning Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyla ilgili arkadaşların faydasına olabileceğini düşündüğüm ve e-nabız uygulamasına yönelik olarak sonlanmış ve sürmekte olan hukuki işlemlerin bir mini özetini barındıran bu bağlantıyı paylaşıyorum:

https://www.ttb.org.tr/haber_goster....3-39749bad91cd

Ayrıca dileyen arkadaşlar için TTB ve TDB tarafından e-nabız uygulamasının durdurulması istemiyle açılan yürütmeyi durdurma idari davasının karar metni:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...lTAz7PST70CAJO
    Hocam sagol paylastigin icin, okudum ama anladigim kadariyla E Nabiz uygulamasi iptal edildi diyor dogru mu ?
    02.09.2018 Online Basvuru
    19.10.2018 Dyned sinavi davet maili
    15.11.2018 Dyned sinavi
    22.11.2018 [B]Dyned [Olumlu] Maili
    05.02.2019 DLR 1 Tarih Secim Maili -
    18.03.2019 DLR 1 Sinavi
    04.04.2019 DLR 1 Olumsuz Mail [Fizik] -
    02.06.2019 Online Basvuru
    24.06.2019 DLR 1 Tarih Secim Maili
    12.07.2019 DLR 1 [Fizik] Re Test
    22.07.2019 DLR 1 Re Test Olumlu Mail -
    04.09.2019 CRM Mulakat Tarih Secim Maili
    15.11.2019 CRM Mulakati
    18.11.2019 CRM Olumsuz Mail

05.11.2019 - Sunexpress Basvuru

11.11.2019 - Pegasus Basvuru
    13.11.2019 - Pegasus 'Aday Onay Formu' Maili

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı HySoU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende e-nabız ile ilgili öğrenebildiklerimi paylaşayım;

E-nabız dan veri değiştirme/silme işlemi EĞER TEŞHİS DE HATA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ mümkün imiş. Şöyle ki;
    Önce bakanlığı arayıp e-nabız verilerimin silinmesini istediğimi söylediğimde, bunun il ya da ilçe sağlık müdürlüklerine yazılı dilekçe ile başvurularak mümkün olduğunu söylediler. İl sağlık müdürlüğüne giderek yetkili birisi ile görüşmek istediğimi söyledim, sağ olsun oradaki hanımefendi durumu ayrıntısıyla dinleyerek anlamaya çalıştı ve yazılı olarak onlara yollanan genelge/bildirge nasıl adlendirirsek onu gösterdi. Belgede yazan her madde teşhiste hata varsa izlenecek yolları anlatıyordu. Kendisine hata olmadığını, benim bu veriyi sildirmek istediğimi söylediğim ve mümkünse bakanlığı arayarak yazıda belirtilmeyen, yani herhangi bir hata olmayan verinin silinmesi ile ilgili bilgi almasını rica ettim. Bakanlıktan konu ile ilgili bir memuru aradı ve telefonu hoparlöre alarak dinlememi sağladı ve aldığımız cevap "EĞER TEŞHİS DE HATA VARSA DEĞİŞİKLİK YA DA SİLİNME YAPILABİLİR" oldu.

İzlenecek yolda anladığım kadarıyla söyle imiş;
    Hata olduğu düşünülen veri ile ilgili olarak; teşhis-tanı-ilacı yazan ile hekim ile görüşülerek, hekim de onay verirse aynı yıl içerisindeki veriyi hastane silebilir ya da değiştirebilirmiş. Bunun dışında hekim e ulaşma durumu yoksa, ya da hekimle görüşmek istenmiyorsa, 3. derece yetkin devlet hastanesinde durum ile ilgili muayene ve heyet talep edilip, heyet raporu ile e-nabız verilerindeki hatayı anlatarak ilçe/il sağlık müdürlüğüne dilekçe yazdığımızda, ilgili müdürlük dilekçeyi değerlendirip bakanlığa yollarsa gerekli işlem yapılıyormuş.

Özet olarak, veride yanlışlık yoksa sildirmek/değiştirmek mümkün değilken, veride hata varsa bunu ispatlayarak değişmesi mümkün. E-nabız randevu/hastalık/ilaç listelerimizde, class 1 raporu almış olsak bile, kabul edilmeyen bir veri varsa Thy ile ilgili plan yapmamız/ hayal kurmamız artık manasız.

Not: Yazdıklarım tamamen kendi tecrübem ve anladıklarımdan ibaret olup, tabii ki hiç bir kurum/kuruluş ya da kişiyi bağlamamaktadır. Sadece plan yaparken / hayal kurarken bu verileri dikkate almanız nacizhane önerimdir.

Her şeyin hepimiz adına gönlümüzce olması dileklerimle, saygılar..

Hocam ellerine saglik.

Peki, gecmiste bir sorun daha sonra guncel MR'da sorun yok olduysa yani tamamen iyilesmis ve MR goruntusu temiz... bu gerekceyle gecmis veriyi silebilir miyiz? yoksa THY bu durumda, "Tamam iyilesmis" diyip kabul eder mi?
    02.09.2018 Online Basvuru
    19.10.2018 Dyned sinavi davet maili
    15.11.2018 Dyned sinavi
    22.11.2018 [B]Dyned [Olumlu] Maili
    05.02.2019 DLR 1 Tarih Secim Maili -
    18.03.2019 DLR 1 Sinavi
    04.04.2019 DLR 1 Olumsuz Mail [Fizik] -
    02.06.2019 Online Basvuru
    24.06.2019 DLR 1 Tarih Secim Maili
    12.07.2019 DLR 1 [Fizik] Re Test
    22.07.2019 DLR 1 Re Test Olumlu Mail -
    04.09.2019 CRM Mulakat Tarih Secim Maili
    15.11.2019 CRM Mulakati
    18.11.2019 CRM Olumsuz Mail

05.11.2019 - Sunexpress Basvuru

11.11.2019 - Pegasus Basvuru
    13.11.2019 - Pegasus 'Aday Onay Formu' Maili

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı İbo27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ellerine saglik.

Peki, gecmiste bir sorun daha sonra guncel MR'da sorun yok olduysa yani tamamen iyilesmis ve MR goruntusu temiz... bu gerekceyle gecmis veriyi silebilir miyiz? yoksa THY bu durumda, "Tamam iyilesmis" diyip kabul eder mi?
    tanı da hata var diye başvurup, 3 basamak bir hastanede heyet raporu alınıp ki burada daha dikkatli incelenecektir, bu rapor ve dilekçe ile il sağlık müdürlüğüne başvurup, oradaki yetkililer inceleyecek ve onları ikna etmelisin sonrasında bakanlığa iletilmesini sağlamalısın sonra inşallah sinir diye umut ediyorum..

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)