1. Sayfa - Toplam 10 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 94

Konu: iTep

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart iTep

iTepe girmiş tecrübe edinmiş birileri var mı ? ieltse göre zorluk olarak arasında farklılık var mı ?

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Soru sayıları ve süre açısından Ielts’ten daha hafif görünüyor ama ben de yakında girecek olmama rağmen henüz yeterli kaynak bulamadım çalışabilmek için
    PPL.....................done
    ATPL Exams........done
    CPL....................done
    IR......................done
    IELTS.................done
    PIC....................done
    Multi Engine........done

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı burak_db Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soru sayıları ve süre açısından Ielts’ten daha hafif görünüyor ama ben de yakında girecek olmama rağmen henüz yeterli kaynak bulamadım çalışabilmek için
    bende pek fazla kaynak bulamadım itep için şuan ieltse göre hafif gözüküyor fakat yinede çok güvenemiyorum.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı canq1994 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iTepe girmiş tecrübe edinmiş birileri var mı ? ieltse göre zorluk olarak arasında farklılık var mı ?
    Hocam selamlar. ITEP sitesinden 10 Dolar ödeyerek gerçek sınavın bir örneği ile kendinizi sınayabiliyorsunuz. Ielts'e göre çok basit. Grammar Reading Listening sonucunu hemen yazıyorlar. Ben Grammar değerlendirme dışı olduğundan cevaplamadım ama Reading 4.5 Listening 4 aldım ki geçer puanları 3.5 Sunex için (IELTS e girmedim ama denemelerde tam 6 bandındayım). Keşke THY de ITEP kabul etse.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Arkadaşlar merhaba,
    iTEP sınavına bugün girmiş biri olarak tecrübelerimi paylaşmak isterim.
    Öncelikle korkmayın
    Ben daha önce TOEFL veya IELTS vermemiş olduğum için nasıl bir şey ile karşılaşacağımdan bihaber girdim sınava. Bu sebeple benim kadar stresli olanlar varsa lütfen sakin olun.

GRAMMAR
    Bu bölüm Sunexpress için geçerli olmadığından sınava alıştırma olsun diye yaptığımız bölüm. Bence çok zor değildi. Sınav arayüzüne alışabilmek adına şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

LISTENING
    Toplamda 3 bölüm var. İlkinde 4 kısa diyalog var. Her bir konuşmadan sonra soru geliyor. Dolayısıyla toplamda 4 soru var.
    İkinci bölümde hafif uzun denebileceğimiz bir diyalog ve sonrasında arka arkaya 4 soru var. Önce diyaloğu dinleyip sonra cevapları işaretliyorsunuz.
    Son bölümde, benim girdiğim sınavda bir üniversite hocasının bir konu hakkında uzun denilebilecek bir konuşması vardı. Sanırım yaklaşık 6-7 dakika sürüyor. Ardından arka arkaya 6 soru cevaplıyorsunuz.

READING
    Benim genellikle en korktuğum bölümdür. IELTS denemelerinde çok kötü puan yaptığımı söyleyebilirim. Ancak bence sınavın en kolay bölümüydü. İki bölümden oluşuyor. Yaklaşık 20 dakika sürüyor hatırladığım kadarıyla.
    Textler ve soruların kolay olduğunu düşünüyorum. Intermediate seviyesindeydi bence.

WRITING
    İki bölümden oluşuyor. İlk bölümde kısa bir mektup veya not, ikinci bölümde ise verilen bir konu hakkında yorum yazmanız bekleniyor. Bence fena değildi.

SPEAKING
    İki bölümden oluşuyor. Sınav başlamadan alıştırma yapabilmek için birkaç tane kısa soru soruluyor ve bu bölüm değerlendirilmiyor. Sınav öncesi güzel bir motivasyondu bence.
    İlk bölümde size herhangi bir konu hakkında yorum yaptırıyor. İnternette araştırdığımda sevdiğiniz biri, sevdiğiniz bir yer, sevdiğiniz bir yemek gibi örnekler vardı. 30 sn düşünüp not alma ve 45 sn konuşma süreniz var.
    İkinci bölümde ise verilen opsiyonlu bir konu hakkında bir seçim yapmanız ve onun üzerine konuşmanız bekleniyor. 45 sn düşünüp not alma ve 60 sn konuşma süreniz var. Verilen konuya göre bu süre bana çok kısa geldi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Sorunuz olursa cevaplamak isterim. Sonuç geldiğinde de paylaşacağım.

Herkese başarılar.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı smzgg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,
    iTEP sınavına bugün girmiş biri olarak tecrübelerimi paylaşmak isterim.
    Öncelikle korkmayın
    Ben daha önce TOEFL veya IELTS vermemiş olduğum için nasıl bir şey ile karşılaşacağımdan bihaber girdim sınava. Bu sebeple benim kadar stresli olanlar varsa lütfen sakin olun.

GRAMMAR
    Bu bölüm Sunexpress için geçerli olmadığından sınava alıştırma olsun diye yaptığımız bölüm. Bence çok zor değildi. Sınav arayüzüne alışabilmek adına şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

LISTENING
    Toplamda 3 bölüm var. İlkinde 4 kısa diyalog var. Her bir konuşmadan sonra soru geliyor. Dolayısıyla toplamda 4 soru var.
    İkinci bölümde hafif uzun denebileceğimiz bir diyalog ve sonrasında arka arkaya 4 soru var. Önce diyaloğu dinleyip sonra cevapları işaretliyorsunuz.
    Son bölümde, benim girdiğim sınavda bir üniversite hocasının bir konu hakkında uzun denilebilecek bir konuşması vardı. Sanırım yaklaşık 6-7 dakika sürüyor. Ardından arka arkaya 6 soru cevaplıyorsunuz.

READING
    Benim genellikle en korktuğum bölümdür. IELTS denemelerinde çok kötü puan yaptığımı söyleyebilirim. Ancak bence sınavın en kolay bölümüydü. İki bölümden oluşuyor. Yaklaşık 20 dakika sürüyor hatırladığım kadarıyla.
    Textler ve soruların kolay olduğunu düşünüyorum. Intermediate seviyesindeydi bence.

WRITING
    İki bölümden oluşuyor. İlk bölümde kısa bir mektup veya not, ikinci bölümde ise verilen bir konu hakkında yorum yazmanız bekleniyor. Bence fena değildi.

SPEAKING
    İki bölümden oluşuyor. Sınav başlamadan alıştırma yapabilmek için birkaç tane kısa soru soruluyor ve bu bölüm değerlendirilmiyor. Sınav öncesi güzel bir motivasyondu bence.
    İlk bölümde size herhangi bir konu hakkında yorum yaptırıyor. İnternette araştırdığımda sevdiğiniz biri, sevdiğiniz bir yer, sevdiğiniz bir yemek gibi örnekler vardı. 30 sn düşünüp not alma ve 45 sn konuşma süreniz var.
    İkinci bölümde ise verilen opsiyonlu bir konu hakkında bir seçim yapmanız ve onun üzerine konuşmanız bekleniyor. 45 sn düşünüp not alma ve 60 sn konuşma süreniz var. Verilen konuya göre bu süre bana çok kısa geldi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Sorunuz olursa cevaplamak isterim. Sonuç geldiğinde de paylaşacağım.

Herkese başarılar.
    Selamlar, umarım sonucunuz olumlu olur, tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.

Listening'te 2. ve 3. bölümlerde diyalog önce dinleniyor sonradan arka arkaya sorular cevaplanıyor dediniz. Dinlenen diyalogla ilgili not alınabiliyor mu yoksa anlayıp anladığımız kadarını mı cevaplıyoruz.
    Türk Hava Yolları
    28.08.2018 - Online Başvuru
    17.09.2018 - Dyned Davet Maili
    26.09.2018 - Dyned (2.0)
    04.10.2018 - Dyned Olumlu Maili
    10.10.2018 - DLR Çalışma Linki
    10.12.2018 - DLR Tarih Seçim Maili
    25.01.2019 - DLR Sınavı
    31.01.2019 - DLR Olumlu Maili

Sunexpress
    16.10.2018 - Başvuru Maili
    09.12.2018 - Belge Gönderimi
    27.12.2018 - ITEP Linki (deadline 08.01)
    08.01.2019 - ITEP Olumsuz Maili (Listening)
    07.04.2019 - ITEP Olumsuz (Listening)

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı aoztari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar, umarım sonucunuz olumlu olur, tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.

Listening'te 2. ve 3. bölümlerde diyalog önce dinleniyor sonradan arka arkaya sorular cevaplanıyor dediniz. Dinlenen diyalogla ilgili not alınabiliyor mu yoksa anlayıp anladığımız kadarını mı cevaplıyoruz.
    Merhaba,
    Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Listening'te not alınabiliyor diye hatırlıyorum. İlk bölümde genelde ihtiyaç kalmıyor ama hatırladığım kadarıyla 2.ve 3.bölümlerin başında "You can take notes" gibi bir cümle söylendiğine eminim.
    Kolaylıklar.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhabalar sınav test merkezlerinde değil de gönderilen link üzerinden kendi bilgisayarınız üzerinden gerçekleşiyor diye okudum. Doğru mudur acaba? Umarım başarılı geçmiştir. Teşekkürler şimdiden
    29.05.2018 > Online Başvuru ✓
    25.06.2018 > Evrak Teslimi Davet Maili ✓
    02.07.2018 > Evrak Teslimi - Boy/Kilo Ölçümü ✓
    09.07.2018 > DLR 1 Çalışma Linki Maili ✓
    17.08.2018 > DLR1 Sınav Tarihi Seçim Maili ✓
    26.09.2018 > DLR1 Sınavı (Bekleniyor)

Yeni Üye Array feuetsang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Evet, kendi bilgisayarınızda gerçekleşiyor.

Yeni Üye Array safa. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Merhaba,

Bilenin bilmeyene borcu vardır düşüncesiyle olumsuz sonuçlanmış olsa da sınav hakkında tecrübelerimi paylaşmak isterim. Daha öncesinden IELTS deneyimim olduğu için şahsi kıyaslamalar da yapmaya çalışacağım. Fakat section yapıları tamamen farklı olduğu için çok tutarlı bir çıkarım olmayacaktır.

Öncelikle , sınav için istenen tarihte bir hafta süresi olan bir link geliyor. Bana 3 gün süreli bir link verdiler. Başka bir arkadaş 5 gün süreli bir link almış. Bu süre içinde istediğiniz zamanda/mekanda kendi bilgisayarınızdan girebiliyorsunuz. Ben ilk hatayı burada yaparak bir hafta olarak beklediğim sınava çalışma süresinden ilk golü yiyerek mecburen hazırlık sürecini 3 güne düşürdüm. Size de 24 saat içerisinde girecekmiş gibi hazırlığınızı yapmanızı öneririm. Zaten tarih isteme mantığı da buradan geliyor ya. Ben hazırım sınava girmek istiyorum diyorsun.

Bir diğer konu , ben yetişmeyeceğini düşündüğüm için deneme sınavı almadım. Almanızda fayda var. Pahalı birşey değil zaten. En azında ortamı , sınav akısını anlamış olursunuz. Almazsanız da altta basettiğim döküman zaten sınava hazırlıyor sizi.

Sınav ile ilgili tüm detaylara hakim olabilmek için şu dökümanı mutlaka inceleyin. : https://www.itepexam.com/wp-content/...on-22JUN12.pdf .Sectionlarla ilgili süre , soru tipleri , sorulara yaklaşım taktikleri ve geçiş ekranlarındaki detaylara kadar herşey güzelce anlatılmış. Mutlaka bakın. Tüm sorularınız cevabı bu dökümanda var.

Grammar kısmı Sunexpress kriterleri içinde olmadığı için çok önemli değil. Ama heyecanınızı atmak için güzel bir modül. Ben hepsini yaptım diye düşünüyorum. Sorular çok kolaydı.
    Zamanlardan ve passive yapılardan sorular geldi. Gerisi daha da basit sorulardı.

Listening kısmında ise , dökümandaki soruların sesli halini şu listeden bulabilirsiniz : https://www.youtube.com/watch?v=MeSC...cjLkWQyOX5kc2s
    Part 1 ve 2 herkesin üstesinden gelebileceği zorlukta diye düşünüyorum. Fakat Part 3 için söylemek istediğim birşey var. Uzunca bir ders anlatılıyor. Benim konum Venedik şehrinin tarihi, içme suyu ve su üzerine şehir kurma konularındaki sorunlarla nasıl başa çıktıkları gibi bilgilerden bahsetti. O kadar çok detaylı bilgi verildi ki neleri not alacağımı şaşırdım. Not alırken de bazı bilgileri kaçırdım. Sorularda ise o detaylı bilgilerin bir çoğu sorulmadı. Daha çok cümlelerin ana fikrine odaklanmak doğru bir hareket olacaktır. Genel olarak IELTS'den daha kolay gibi geldi bana.

Reading section'ı beklediğimden kolay çıktı. IELTS reading'inden kesinlikle çok daha kolay. Part 2'de daha çok dolaylı olarak anlatılmak istenen fikirler üzerine sorular geldi.

Writing , ilk kısımda bir not veya mektup yazmanız isteniyor. Bana gelen konu biraz ilginçti , Eğitimin devam ederken ailemle çıkman gereken 1 haftalık bir seyahat için öğretmenime bir not yazmam istendi. Alışkın olmadığım bir tarz. Tüm örnekler genelde teşekkür mektubu davet mektubu vs iken böyle birşey beklemediğim için planlama kısmında fazla zaman harcadım. Part 2'de ise Ailemle çıkacağımız bir tatil için sahilde lüks bir otelde 3 gün ve dağda 1 hafta kamp seçeneklerini değerlendirmem istendi. Burada ielts writing tekniklerinden faydalandım biraz. Genel olarak IELTS daha sistemli bir writing sınavı yaptığı için ben IELTS'i daha kolay buldum.

Speaking, öncelikle şunu söyleyeyim ki bu konu da kesinlikle bir IELTS olamaz. iTEP dökümanında bu kısımda kolaylık sağlaması için soruları yanıtlarken tanıdığınız birisiyle konuşuyormuş gibi düşünmeniz tavsiye ediliyor. İşe yaradığını düşünüyorum. Ben bu kısımda biraz heyecan yaptım sanırım. Odağı kaybettiğim , planlama yaparken anlatmayı düşünüp konuyu oraya bağlayamadığım yerler oldu. Bu nedenle de yanıtı yetiştiremedim. Part 1'i hatılayamıyorum fakat Part 2'de Geleneksel aile toplantılarınız var mı, bu tarz toplantıların faydaları nelerdir gibi bir soru geldi. Bu arada part1 de soruyu hem dinliyorsunuz hem de ekranda görüntüleniyor, part2 de ise sadece 1 kere dinleyebiliyorsunuz.

Benim olumsuz sonuçlanan iTEP tecrübem bu şekildeydi. Sınava girecek herkese başarılar diliyorum.
    10.03.2018 - IELTS Academic S:6 O:6
    30.08.2018 - Askerlik 370 KD2
    31.08.2018 - Başvuru
    20.09.2018 - DLR1 çalışma linki
    14.11.2018 - DLR1 tarih maili
    04.12.2018 - DLR1 (14:15)
    06.12.2018 - DLR1 Sonucu - MIC FAIL
    ..
    .

1. Sayfa - Toplam 10 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş