Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: ucus okullari hakkinda onemli ucak ve maliyet hesaplamalari

Pilot Array missed approach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Standart ucus okullari hakkinda onemli ucak ve maliyet hesaplamalari

Sevgili arkadaslar,

Uzun zamandir sizlere yazamadim, yillar oldu diyebilrim ve bugun sizlere tekrardan vakit ayirmak istedim.

Sizere kimsenin bahsetmedigi, yazmadigi konulari paylasmak istiyorum, yoksa bu forumda herkezin her ucus okulu hakkinda bilgisi oldugunu goruyorum,

Birincisi ucus okullari icin en temel maliyet ucak yakit tuketimidir.

Cessna yi hem teknisyen hem ogrenci sever ama 30/lt yaklasan yakitla bircok okul yakiti vergi muafiyeti ile alsada kaldiramaz.

Diamond ucaklarin dizel motorlu tipleri var ve Mercedes motorlu ama fiyatlari cok pahali, fakat cift motorda ustune rakip yok diyebiliriz.

Evektor ise 12 lt gibi bir rakkamla karsimiza cikiyor, bazi tipleri ultralight sinifta bazilari ise ultralight olmasada kalkis agirligindan dolayi TC-U tescilleri var, buyuk sorun ise frenleme yaparken pedallarin ters donme durumu var ( kaza oldu bu yuzden)

Technam rotax motorlu-omru dolunca overhaul yerine motor degistiriyorsunuz ama kullanicilar memnun degil elden cikarmak istiyorlar.

En onemli konu ise ( ben rakkam uzerinden konusurum) 1 ogrencinin ucus okuluna maliyeti :

SEVGILI ARKADASLAR 20 EYLUL 2018 Itibari ile yapilan hesaplarda 1 OGRENCININ UCUS OKULUNA TURKIYEDEKI MALIYETI 23.000-25.000 EURO ARALIGINDADIR.

Hızlı üye Array Sem91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı missed approach Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili arkadaslar,

Uzun zamandir sizlere yazamadim, yillar oldu diyebilrim ve bugun sizlere tekrardan vakit ayirmak istedim.

Sizere kimsenin bahsetmedigi, yazmadigi konulari paylasmak istiyorum, yoksa bu forumda herkezin her ucus okulu hakkinda bilgisi oldugunu goruyorum,

Birincisi ucus okullari icin en temel maliyet ucak yakit tuketimidir.

Cessna yi hem teknisyen hem ogrenci sever ama 30/lt yaklasan yakitla bircok okul yakiti vergi muafiyeti ile alsada kaldiramaz.

Diamond ucaklarin dizel motorlu tipleri var ve Mercedes motorlu ama fiyatlari cok pahali, fakat cift motorda ustune rakip yok diyebiliriz.

Evektor ise 12 lt gibi bir rakkamla karsimiza cikiyor, bazi tipleri ultralight sinifta bazilari ise ultralight olmasada kalkis agirligindan dolayi TC-U tescilleri var, buyuk sorun ise frenleme yaparken pedallarin ters donme durumu var ( kaza oldu bu yuzden)

Technam rotax motorlu-omru dolunca overhaul yerine motor degistiriyorsunuz ama kullanicilar memnun degil elden cikarmak istiyorlar.

En onemli konu ise ( ben rakkam uzerinden konusurum) 1 ogrencinin ucus okuluna maliyeti :

SEVGILI ARKADASLAR 20 EYLUL 2018 Itibari ile yapilan hesaplarda 1 OGRENCININ UCUS OKULUNA TURKIYEDEKI MALIYETI 23.000-25.000 EURO ARALIGINDADIR.
    20-25 bin euro aralıgında fakat istenen fiyatlar onun 2.5 katı. siz eğitiminizi burada mı aldınız yoksa yurtdışında mı aldınız? bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim orada hangisi iyi hangisi daha ekonomik tarzında. teşekkürler şimdiden.

İtibar Gücü
    0

Ben ucus okulu satin almak uzere yaklasik 1 ay boyunca A dan Z ye tum incelemeleri-muhasebe vs kayitlari dahil olmak uzere yaptim, yararli olucagini dusundugumden bunlari paylastim, okullarin ciddi maliyetleri var ama orta dereceli bir okulda kar marji yaklasik %100, su anda Turkiyede bir okul kuculmeye gidicek , 1 okul satilmak icin yakin zamanda arayisina giricek ve bir okulda iflas asamasinda. Sektorde marka haline gelen bir okul kaliyor zaten birde oldukca buyuyen ancak operasyon yaptigi meydanda sorunlar yasayan okul var.

Bunun disinda ozel meydan/pist kurmak icin ciddi bir projesi olan kisi var.

Üye Array hannibal1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Direkt konuşup rakam vermeniz güzel. Fakat bu rakamın bileşenleri nelerdir? Nasıl hesaplanmıştır?

Yönetici Array hans345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Merhaba, foruma yeniden hoş geldiniz.

Türkiye'de maalesef bugüne kadar birçok uçuş okulu kapatıldı - iflas etti - eğitim vermeyi bırakmak zorunda kaldı. Duha, Met Air, Sindel, Tarkim, Burak Havacılık, Bon Air benim hatırladıklarım. Birçok öğrencisi mağdur oldu. Türkiye'deki uçuş okulları modüler eğitim verse bile eğitim ücretinin tamamını inatla başlangıçta aldığı için 2-3 aylık öğrencileri bile mahkeme kapılarında geri kalan paralarını almak için hak arayışına girmek zorunda kaldı.

Ben özel pilotluk lisansımı Avrupa'da 5 bin €'ya almıştım. Yakıt + landing fee + instructor masrafları dahildi. Otorite tarafından kontrol uçuşumu yapmak üzere atanan examiner ile uçuşumu başarıyla gerçekleştirdikten sonra kendisiyle sohbet etmiştik. Türkiye'de eğitim fiyatlarının nasıl olduğunu sormuştu. 15.000 €'dan başlıyor PPL fiyatları dediğimde adam şok geçirmişti.

Türkiye'deki uçuş okullarında gereksiz bir “imaj” çalışması var. Bir uçuş okulunun temel olarak baş uçuş öğretmeni – uçuş öğretmenleri ve sekreteri olur. Bilgi almak istediğinizde de ya sekreteri ya da uçuş öğretmeni yardımcı olur. Türkiye'deki uçuş okullarında Pazarlama Müdürü, İletişim Müdürü, Planlama Müdürü vs. müdürden geçilmiyor. Eğitime bakıyorsunuz son 2 yılda kaç tane kaza – kırım gerçekleşmiş haberlerden takip edebilirsiniz. Bir de basına yansımayanları var tabii. Bunların birçoğu da pilotaj hatası. İsmi lazım değil bir uçuş okulunda çoklu motor eğitiminde öğretmen ve öğrenci “iniş takımınlarını açmadan” iniş yapıyor. Ciddi bir hata ve eğitimin sonlarına doğru gelindiği halde kazanılmayan bir checklist alışkanlığı söz konusu. Eğitmen pilotun hatasından bahsetmeye gerek yok zaten.

İtibar Gücü
    0

Oncelikte suna bakmamiz gerek, su anda Turkiyede ucus okulu kurmamizin maliyeti:

En az 6 ay SHGM den izin beklemek gerek, bu sure icinde okulun hangarini DHMI den kiralamak gerek, Anadoludaki meydanlarda aylik bir hangar kirasi 9000 tl gibi hesaplayalim , 1 cift motor Diamond = 250.000 usd, 2 adet Evektor alinsa 120.000 usd ( en ucuzu ikinci el tum ucaklar), okul icin 6 ay personele verilicek ucretler-arac-lisans basvurulari vs 100.000 usd, kabaca cebinizde 500.000 Usd varsa bir okul kurabilirsiniz.

ucak kiralama yoluna giderseniz ayda ucak basina 2500 Eur minumum gozden cikarmaniz gerekicek.

Okulda gerekli personel olmasi sart,
    sorumlu mudur-egitim muduru-ogretmen pilot-Camo-bakim muduru-teknisyen-muhasebe-yer dersi ogretmeni-kalite-guvenlik bunlar gibileri olmadan zaten ruhsat basvurusunda bulunamazsiniz, bu kisileri ise alip en az 6 ay maas vermeniz gerek ruhsat cikana kadar,

bunun haricinde ucak sigortalari ( en az ucak basina yillik 3000 Eur-cunku ucus okuluna daha pahali fiyat veriyorlar) ve ucak yedek parcasini ( yag-filtre-buji-balata-hatta pervane) bunun haricinde 1 ucus ogretmenine maksimum 6 ogrenci dusebiliceginden bununda planlamasini yapmaniz gerek,

Simulator fiyatlari oldukca yuksek ama ucus/benzinden tasarruf icin bunuda almak mantikli olur.
    Uculucak meydanda eger hangariniz yoksa DHMI konaklama parasi verilicek, diger taraftan ozel meydan olsaydi kendi hesaplarima gore bu gunku degerle ayda 300.000 tl kira ucreti odemek zorunda kalinirdi. ( bunu yapan bir kurum var su anda)

benzin ise 1.6 usd/litre su anda ucus okullarina, burdan en az 18000 litre lik bir planlama yapmak gerek- Benzin teminat karsiliginda satiliyor

Üye Array hannibal1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Detaylar için teşekkür ederim. Umarım özel teşebbüsler çoğalır ve rekabet sayesinde fiyatlar makul seviyelere iner.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Abilerim suan universite okuyorum seneye pilot egitimi almayi planliyorum suan kur baya yüksek ( guncel egitim fiyatlari bilmiyorum ) sizde 1 2 yil icinde kurlar dahada yukselecek turk okul fiyatları euro bazinda ne olur

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)