Alıntı hans345 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eski mesajlarına baktığımda akademi sürecinden yıllar önce elendiğini görüyorum. Büyük ihtimalle dışardan lisansını almışsın, ardından nickine bakılırsa Sunexpress'e girmişsin bir sonraki durağın da Qatar olmuş. Ne güzel imkanın varmış ki ATPL almışsın ve hatta Sunexpress 30.000 € ek olarak B737 type ücreti ister ve bu miktarı maaştan kesmez, onu da bir şekilde (ya kredi ya nakit) ödeyebilmişsin.

Şimdi eleştirdiğin bu insanların özel uçuş okuluyla lisansını alması için cazip kredi seçeneklerinin olması gerekir. Şu an pilot adaylarına yönelik cazip kredi seçenekleri yok. Çekilmek istenen kredi miktarı 100 bin liranın üstündeyse, iki katı kadar teminat (taşınmaz ipoteği) isteniyor. Türkiye'de eğitim almaya kalkan bir aday 60-70 bin euro ödemeli, bunun için de 120 bin €'luk bir evi ipotek ettirmeli?! Amerika ya da Avrupa ülkelerinde eğitim almak isteyen bir kişi için bu miktar 40-45 bin €, ipotek tutarı da yaklaşık 90 bin € kadar. Herkesin babası müteahhit, kaptan, iş adamı değil ki bu miktarların altından kalkabilsin.

Sözleşme miktarı bence de çok yüksek ancak dışarıdan eğitim alamayacak kişilerin başka bir seçeneği de yok. Kimsenin de güle oynaya imza attığını zannetmiyorum.

Herkesin eleştirdiği şeyler ile eylemleri her zaman aynı olmuyor. Buna en iyi örneği senin üzerinden verebilirim. Önceki mesajlarında "Boğaziçi Koç Odtü İtü Sabancı mezunu adamlarla lise mezunlarını da bir tutamam" demişsin ve THY'yi de lise mezunu tecrübesiz f/o aldığı için eleştirmişsin ama şu an yüzlerce lise mezunu f/o ve kaptan pilotun görev yaptığı Qatar'da çalışıyorsun.
Saçma sapan hesaplamalar yapmışsın canım benim, hiç gereği yoktu bunlara boşuna yormuşsun kendini, laf sokabilmek için eski mesajları okumakla. sunex cadet ilanı da vardı o zamanlar, girdim, her şey yolunda giderken bazı olaylar oldu, biraz sancılı bir süreç sonucu ayrıldım. Ayrılmamın birçok sebebi var, burada anlatamayacağım şeyler. uçuşlarım hala başlamadı qatar'da. sxs hoşuma gidiyor hala, bu yüzden nickim. Nasıl bir sunex nefreti varsa artık, benim nicki gördüğün her başlıkta komik şekillerde bana laf geçirmeye çalışıyorsun.

Sunex nefretiyle dolup taşarken yazdığın akıl dolu mesajında gözden kaçırdığın bir nokta var ki, beni epey güldürdü. İlgili mesajda lise mezunları hakkında dediğim şeyler thy'nin nasıl vites düşürdüğüne dikkat çekmeydi. Amerika'da da pilotların birçoğu lise mezunu, Avrupa'da da. O ülkelerde de durum aynı, Harvard mezunu adamla lise mezunu adamı bir tutmaz kimse. ben tk'nın aradığı adayların niteliğini ne kadar düşürdüğüne dikkat çekerken, sense yazdıklarımdan "boğaziçi mezunları lise mezunlarından daha iyi pilot olur" demişim gibi bir imada bulunarak kendi kendine komik olmuşsun.

Bir de "başka seçenek yok" demişsin. Sanırsın pilotaj eğitimini alamamak dünyanın sonu, hapse falan giriyorsun pilotaj eğitimi alamayınca. Haklısın, adamın parası yoksa hayatta kalabilmek için tk akademiye yönelmesi lazım. Kimse güle oynaya imza atmıyor demişsin. Ben süreçten dlr1 ve 2'yi geçtikten sonra mülakatta elenmiştim ama en azından sürecin içinde bulunmuştum. Sense sürecin kıyısından köşesinden geçmemene rağmen süper tespitler kasıyorsun burada. Mülakatı geçtiğini öğrenince bayılan adam görmüştüm. Burada foruma bakarak sallamak daha kolay tabi haklısın. bir de sunex yüzünden bana saldırman lazım, argüman bulamayınca da bunları yazıyorsun. bu mesajı da büyük ihtimalle silersin ya, neyse.