44. Sayfa - Toplam 69 Sayfa var BirinciBirinci ... 34424344454654 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 431 ile 440 ve 685

Konu: THY Akademi sözleşme şartları

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Beyper ben bu ftl yi arastiriyorum ama tam olarak ne olduguna dair bir bilgiye ulasamadim. Birisi bana kisaca bir bilgi verebilirse sevinirim. Tesekkurler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı fnk_90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyper ben bu ftl yi arastiriyorum ama tam olarak ne olduguna dair bir bilgiye ulasamadim. Birisi bana kisaca bir bilgi verebilirse sevinirim. Tesekkurler.
    http://web.shgm.gov.tr/documents/siv...-FTL_Rev02.PDF

Burada 2019'dan itibaren uygulanacak olan uçuş saati, uçuş görev saati vs. ile ilgili kısıtlar var hocam. Buradan bilgi edinebilirsiniz.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Yeni sözleşme 160.000 euroya çıkmış deniliyor. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş var mı? Teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Euro 5,27 olmuş sözleşme 160 olsa nolur olmasa nolur

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı firstofficerkk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Euro 5,27 olmuş sözleşme 160 olsa nolur olmasa nolur
    Zaten o yüzden önemli ya 1 euroluk artış 5,30 TL'lik artışa denk geliyor. Yani 20k eur eder sana 105k civarı tl.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bence acilen kur sabitleme konusunda bir adım atılmalı. Ben anlamıyorum ya; pilotluk kafanın en çok rahat olması gerektiği meslek dallarında biri değil mi? Bir dünya zorlu DLR'sidir CRM'idir kuruludur badireleri atlatıp -ki olması gereken budur sonuçta pilotluktan bahsediyoruz- eğitim almaya hak kazanıyoruz ama daha eğitimin başından itibaren kur belasını düşünmeye başlıyoruz. Haliyle bu durum mesleğe adım atınca da katlanarak artıyor. Birkaç popüler haber sitesinden ve forumdan da duyduğumuz yoğun çalışma ve ftl olayları da eklenince değmeyin bizim pilotların haline. Bu kişi yolunu bulabilse mucizedir bence. Bakın arkadaşlar; 3 aylık kur geçmişine baktığımızda (ne kadar çabuk değiştiğini göstermek adına 3 aylık dilimi baz aldım) 28 şubat 2018 tarihinde(günün en yüksek değeri) 1 Euro= 4.67 Türk Lirası iken, bugün yani 16 Mayıs 2018 tarihinde 1 Euro, 5.3251 Türk Lira'sından işlem görmüş. Hızlı bir matematik yapacak olursak: (5.3251-4.67)x140000 diyecek olursak 28 Şubat'ta bu sözleşmeyi imzalayan birinin Mayıs-2018 itibariyle borcu daha şimdiden yaklaşık 92 Bin Türk Lirası kadar artmış. Forumdan duyduğum teyide muhtaç bilgilere göre göre 1000 Euro bandında bir kesinti oluyormuş(aksi durumda lütfen uyarınız) Yani Şubat ayında sözleşmeyi imzalayan biri daha şimdiden 17 ay daha fazla çalışmak zorunda kalacak ve takdir edersiniz ki bu olay bu kişinin omuzlarına büyük bir yük daha konduracaktır. Ha illa biri çıkıp "döğör odoyloron motövosyonono bozoyorson" diyecektir peşinen söyleyeyim amacım, sadece farkındalık yaratıp ona göre davranmanız ve bir nevi aynı yola baş koymuş dostlarımla dertleşmek. Demem o ki yönetimin acilen bu konuya bir el atması gerekmektedir.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Legrande Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni sözleşme 160.000 euroya çıkmış deniliyor. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş var mı? Teşekkürler.

Maalesef doğru hocam. Kuzenim akademi mezunu ve upgrade type eğitiminde, kendi aralarında konuşurlarken birisi söylemiş. Kesinlikle kur sabitlenmeli, buna ben de katılıyorum. Ama şirket de anladığım kadarıyla “pilotlar kaç(a)masın” istiyor. Hayırlısını dilemekten başka bir şey diyemiyorum.
    “Cahillerle tartışmaya girmeyin, ben hiç yenemedim.” Gazali

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı teslawasright Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence acilen kur sabitleme konusunda bir adım atılmalı. Ben anlamıyorum ya; pilotluk kafanın en çok rahat olması gerektiği meslek dallarında biri değil mi? Bir dünya zorlu DLR'sidir CRM'idir kuruludur badireleri atlatıp -ki olması gereken budur sonuçta pilotluktan bahsediyoruz- eğitim almaya hak kazanıyoruz ama daha eğitimin başından itibaren kur belasını düşünmeye başlıyoruz. Haliyle bu durum mesleğe adım atınca da katlanarak artıyor. Birkaç popüler haber sitesinden ve forumdan da duyduğumuz yoğun çalışma ve ftl olayları da eklenince değmeyin bizim pilotların haline. Bu kişi yolunu bulabilse mucizedir bence. Bakın arkadaşlar; 3 aylık kur geçmişine baktığımızda (ne kadar çabuk değiştiğini göstermek adına 3 aylık dilimi baz aldım) 28 şubat 2018 tarihinde(günün en yüksek değeri) 1 Euro= 4.67 Türk Lirası iken, bugün yani 16 Mayıs 2018 tarihinde 1 Euro, 5.3251 Türk Lira'sından işlem görmüş. Hızlı bir matematik yapacak olursak: (5.3251-4.67)x140000 diyecek olursak 28 Şubat'ta bu sözleşmeyi imzalayan birinin Mayıs-2018 itibariyle borcu daha şimdiden yaklaşık 92 Bin Türk Lirası kadar artmış. Forumdan duyduğum teyide muhtaç bilgilere göre göre 1000 Euro bandında bir kesinti oluyormuş(aksi durumda lütfen uyarınız) Yani Şubat ayında sözleşmeyi imzalayan biri daha şimdiden 17 ay daha fazla çalışmak zorunda kalacak ve takdir edersiniz ki bu olay bu kişinin omuzlarına büyük bir yük daha konduracaktır. Ha illa biri çıkıp "döğör odoyloron motövosyonono bozoyorson" diyecektir peşinen söyleyeyim amacım, sadece farkındalık yaratıp ona göre davranmanız ve bir nevi aynı yola baş koymuş dostlarımla dertleşmek. Demem o ki yönetimin acilen bu konuya bir el atması gerekmektedir.
    ahahahaha mesaj süper olmuş döğör odoyloron motövosyonono bozoyorson zihniyetini zaten boşver, yazın hocam, getirebildikleri tek argüman "söylediklerin yalan hem sen teheyeden tekme yemişsin sjskjskjs" minvalinde şeyler.

Sonuna kadar katılıyorum hocam lakin gözden kaçırılan bir nokta var. Son 15 yılda euro ve dolar kurları hep artmış. Arada düşüşler var ama bu düşüşler doların 4.30'dan 4.15'e düşüp iki hafta sonra 4.40'a çıkması gibi. Yani konuştuğumuz sözleşme borcu bakımından en ufak önemi olmayan düşüşler.

Sözleşme borcu 160 bin euro olmuş ama zaten 140 bin euro iken de ödenmesi imkansız bir borçtu. Zira kur sabitlemesi yok, maaşlar lira borç döviz üzerinden. Hal böyleyken zaten 140 bin euroluk bir borç da -euronun yıllar içerisinde artacağını göz önünde bulundurursak- THY'den alınan maaşla 20 seneden önce bitirilebilecek bir borç değil. Borcu ödemenin mümkün olduğu tek yöntem olsa olsa TK'dan tazminatı taksitlendirerek ayrılmayı başarıp döviz ile maaş veren bir havayoluna geçmek olabilir. Zira o zaman 140 bin euro da olsa 160 bin euro da olsa birkaç sene içerisinde ödemek mümkün.

Fakat "döğör odoyloron motövosyonono bozoyorson" zihniyeti hiç kusura bakmasın ama THY'de çalışarak o borcu bitirmek imkansız gibi bir şey. Polyannacılık oynamayalım şimdi. Ülkede dövizin düşeceğini umut ediyorsanız, o zaman sözüm yok. Kendi içinizde bir mantığınız var, çelişmiyorsunuz ama "döviz artacak gitgide ama yine de herkes gözü kapalı imzalamalı" diyenler ne umut ediyorlar, nasıl düşünüyorlar anlamak mümkün değil.

Dolayısıyla borcun 160 bin euro olmasının çok da bir önemi yok gibi. Ha 140, ha 160. Zaten ölene kadar ödemek mümkün değil. Başka havayoluna geçeyim desen belki o zaman bu borç artışı önemlidir lakin burada daha akademiye imza atmamış insanların böyle bir planı olduğunu zannetmiyorum.

Kur sabitlensin diye umut ediyor herkes ama THY o kadar aleyhine bir adım atmaz diye düşünüyorum. Sonuçta kendileri ucuza mal ettikleri eğitimi bile bu kadar borca bağlamalarının sebebi pilotların ayrılıp başka yerlere geçmesini istememeleri.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

@Batuhan90 : zindanlar da insanlar kaçmasın diye sonuçta bir bakıma

@xcmex : katılıyorum saygılar

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı gündüz34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gençler farkındalık yaratmak istiyorsunuz ama ne yapmamız gerektiğini söylemiyorsunuz. fikriniz var fakat zikriniz yok. napalım söyleyin biz de onu tartışalım. evet kur sabitlenmemesi hata, maaşlar lira borç euro, insanlar için yük. eeeeeeeee devamı ?
    Sayın gündüz34
    Farkındaysanız dertleşmek ve farkındalık dedim. Bu işi bir eyleme dökelim demedim. Neden savunmaya geçtiniz bilmiyorum. Bunu bir atak olarak algılayıp defansa geçtiyseniz demek ki koruduğunuz bir kale var. Ne yapalım yani? Fikir beyan etmeyelim mi? Sorgulamayalım mı? Haplanmış kazlar gibi önümüze konanı yutalım mı? Daha açık sorayım o zaman SUSALIM MI? Bunu mu istiyorsunuz? Forumun kelime anlamı olarak tartışmaya ve fikir beyanına dayalı olduğunu hatırlatırım. Eylem konusunda da; bu işler kelebek etkisi gibidir. Fikir varsa eylem de gelecektir diyalekt ürünü olarak. Ha bu arada eylem derken -mek -mak yani fiil diyorum öyle pankart mankart değil.

44. Sayfa - Toplam 69 Sayfa var BirinciBirinci ... 34424344454654 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 7 kullanıcı var. (5 üye ve 2 misafir)

1. BerkayMonsieur,
  2. muhtelif,
  3. pilot_onur,
  4. trk_emre,
  5. xlogicx