Alıntı perasperadastra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam arkadaşımızın yaşadığı durum kısmen bende de var geçen sene Şubat ayında Spontan Pnömotorax (Spontaneous Pneumothorax) hastalığını geçirdim. Tam da IELTS sınavını geçip başvuru yapmaya hazırlandığım zamandı. Zaten ciğer hastalığı olduğu için tanı koydukları an dünyam karardı bu kesin benim pilotluk hayallerimi baltalar diyerek ameliyata girdim. Sonraki günlerde; araştırınca JAR-FCL-3 'e göre hastalığı geçirdikten sonra 1 sene içinde tekrar geçirmezse "fit" olabilir diyor. Babamın arkadaşı Prof. göğüs cerrahı ile görüştüğümde ise bana hostesler , pilotlar bunu ara sıra geçiyor tedavi edip gönderiyoruz senin için rahat olsun dedi. Benim canımı sıkan durum ise başvuru formunda geçirilmiş hastalıklar kısmına ben bu hastalığı yazdığım zaman süreci otomatik olarak kaybetmiş olur muyum çünkü havayolu şirketi sağlıklı adam varken niye daha önce problem geçirmiş bir adamı tercih etsin diye düşünüyorum ve acaba değerlendirme aşamasında herkese eşit bakıp durumu sağlık raporuna mı bırakıyorlar onu merak ediyorum. Çünkü süreci kazanır da sağlıktan dolayı elenirsem ( Jar-FCL 3'de Maybe diyor) en azından elimden geleni yaptım kaderimde böyleymiş deyip geçeceğim esas korktuğum başvuruda ya da mülakatta ön yargılı yaklaşılıp süreci direkt kaybetmek. Şimdi 1 sene dolmak üzere ve ben ilan açılmasını bekliyorum sizce bu durum benim THY Akademi için mülakat sürecimi olumsuz etkiler mi?
Geçmiş olsun. İstersen içinin rahatlaması için bütçen de yetiyorsa sürece başlamadan da bu sağlık raporunu alabilirsin. SHGM onaylı hastanelerden (internetten rahatlıkla bulabilirsin) 1. sınıf sağlık raporu almak istiyorum diyip muayenelere dahil olabiliyorsun. Yarım gün içerisinde hallediyorlar, hastanesine göre değişiyor ancak ilk muayenenin yaklaşık 450-800 lira gibi bir maliyeti var. Sırf önceden ameliyat geçirdin diye kurul için bir dezavantaj yaşayacağını zannetmiyorum, önemli olan mesleğini rahatlıkla sağlıklı bir şekilde sürdürüp sürdüremeyeceğin.