1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Yurt İÇİ - yurt diŞi Özel uÇuŞ okulu tavsİye , tecrÜbe tek baŞlik

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

tik Yurt İÇİ - yurt diŞi Özel uÇuŞ okulu tavsİye , tecrÜbe tek baŞlik

Herkese selamlar,

Thy , Sunex gibi ücretsiz (sonradan geri ödemeli) programların dışında hayali kokpit olan arkadaşların alternatif olarak deneyebileceği bir yol da bildiğimiz üzere özel uçuş okulları. Yine biliyoruz ki envai çeşit uçuş okulu var. Ülkemizde ve dünyada hava yolları ile istihdam öncelikli anlaşması olan da var mezuniyetinden sonra sana herhangi bir destek vermeyecek olan da var. Benim THY den hakkım var ancak ne olur ne olmaz diye uzun zamandır araştırma yapıyorum. Forumda bilgisine ve tecrübesine inandığım arkadaşlara özelden yazıyor, bilgi ediniyorum.. Bu başlığın benzerleri forumda sağ da solda var. Ancak dağınık ve çoğunlukla detaylı bilgilerden yoksunlar. Özel uçuş okuluna giden tanıştığım bir kaç arkadaşla konuştuktan sonra şuna karar verdik. İnsanlar pek de gittikleri uçuş okulu, ödenilen miktar ve eğitim süreci boyunca yaşadıklarını paylaşmıyor. Belki çekiniyor , eleştirilir diye düşünüyor. Belki de kendince yığılma olur ilerde ve işssizlik durumuyla karşılaşırım diye kendince totem yapıp , sessiz kalıyor. Bir sürü sebebi olabilir. Net olan şey ; bu konuda bir dayanışma yoksunluğu var. Tr de x uçuş okulundan PPL - ATPL alana , okulunu tavsiye eder misin ? dediğimde aman abi uzak dur , diyor. Ancak o şirket forumda bir yerlerde birileri tarafından gazlanıyor. Elbette öğrenmede , gelişimde kişisel farklılıklar var ancak bu başlıkla beraber parasal , eğitim , uçuş saatlerinin doldurulması , eğitimdeyken görülen ilgi , eğitmen kadrosu, uçak markaları - modelleri , ne kadar zamanda hangi lisanslar alınıyor , bu lisanslar hangi ülkelerde geçerli , eğitim sonrası okulun verdiği destek, taksitlendirme, bankalar , kredi , eğitimde karşılaşılan olumlu , olumsuz durumlar gibi bir sürü konuda fikir alışverişi yaparak uçuş okullarının bir krokisini çıkartabiliriz..

Direk uçuş okulu adını vermek , onun reklamını veya yergisini yapmak AMACIMIZ OLMAMALI. Dürüst bir şekilde varsa bilgimiz ve tecrübemizi paylaşmalıyız. Uçuş okullarına gitmiş veya hali hazırda gitmekte olan arkadaşlar tecrülerini paylaştıktan sonra dileyene uçuş okulunun adını özel mesaj aracılığıyla atabilir. Ancak görüşler seviyeli bir şekilde olumlu ve olumsuz ifade edilirse herhangi bir hukuki boyut ortaya çıkmadan bilgi paylaşımı edinmiş oluruz.

Piyasa tabiri caiz ise kurt sofrası. Parası olan da girmek istiyor, Kredi ile de hayallerine kavuşmak isteyenler var. Çok dikkatli olmak , ince eleyip sık dokumak lazım..

Ben ciddi anlamda Yurtiçi ve Yurt dışı programları araştırıyorum.. Bu başlığın altına da bulduklarımı veya forumdaki diğer ilgili post ları ekleyeceğim.

Özellikle rica ediyorum. Aklı başında bilgi verici bir başlık oluşturmaya çalışalım.. Kurumlara temelsiz çamur atma veya övgü lerde bulunmayalım. Çok ciddi mesele üzerine konuşulduğunu unutmayalım.

Ve Özellikle yine Tr de ya da Yurt dışından Uçuş okuluna giden arkadaşlardan rica ediyorum. Sessiz kalmayın, bir 5 dakika yazacağınız mesaj birilerinin karar sürecinde ciddi anlamda bir etkiye sahip olabilir. O kadar uçuş okulundan o kadar mezun var ama çok az bilgi paylaşımı söz konusu.

Not: Kokpite girmek için bilenmiş insan zaten çılgınlar gibi araştırıp en mantıklı kararı vermeye çalışıyor. Bunu biliyoruz. Ancak gözümüzden bir şey kaçabilir diye , tecrübeye inandığım için yine de böyle bir kapsamlı başlığa ihtiyaç var diye düşündüm.. Dilerim amacına hizmet eder.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

alttaki mesajı forumun emektarlarından bir abimiz bana özelden yazmıştı. Kendisine sormadım ama bir sorun olacağını düşünmeden paylaşıyorum..

bu işi yurt dışında en fazla 45.000 €'ya çok rahat halledersin. Lisansın da EASA olur. Daha şık durur ama EASA olduğu için çok bir artı bekleme Avrupa şirketleri AB vatandaşlığı ister. İstemeyeni de köle gibi maaş verir. Small Planet Paris ve Londra merkezli alım için kaptanına 4.000 € maaş teklif ediyordu. Nasıl halledersin? PPL Macaristan, Hırvatistan gibi ülkelerde en fazla 10.000 € kadar tutar. Night VFR en fazla 1500 € tutar. ATPL Teori için eğitim ücreti 1500 €. 90 saatlik PIC en fazla konaklama dahil 11.000 €. Geri kalan cpl-me-ir-me/ir eğitimin de konaklama dahil en fazla 19.000 € eder. Etti 43.000 €. Bunların içine konaklamalar da dahil (atpl teori'deki uzaktan olduğu için 15 günlük yeme içme konaklama hariç) sınav otorite ücretleri vs. en fazla sana 45 bin € olsun. Yurt dışında konaklaman gereken süre PPL için 1 ay, night vfr için 3 gün, atpl teori için 15 gün, pic için 25-30 gün, geri kalan cpl-me-ir-me/ir eğitimin için en fazla 2 ay. Yani yurt dışında konaklayacağın süre sana en fazla 4 ay 18 gün kadar. Toplam ATPL'i yurt dışında en geç 10-11 ayda alman mümkün. Eğer 60 bin lira kadar birikmişin varsa zaten bu parayla 7-8 aylık eğitimini (ppl + atpl teori) karşılarsın. Geriye 1 ay pic ve 2 ay diğer eğitim 3 aylık eğitimin kalıyor onun için de kredi çekebilirsin ya da sana uygun düşen herhangi bir bütçe ayarlaması kendince yaparsın artık orası senin bileceğin iş.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

macaristan - 1 Mjöllnir nicli üye 2017

Flycoop çalışan insanlara yönelik programı olan Macaristan'daki tek okul sanırım, ben de daha yeni kayıt oldum ve bugün uzaktan eğitime başladım. Zamanım oldukça okulla haberleşip sınavlara ve uçmaya gideceğim. Bana verilen uzaktan eğitime bakarak düzenli ve kaliteli bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim ama benim için de her şey daha çok yeni, detaylı bilgi sahibi olduğumda hâlâ ihtiyacın olursa seve seve paylaşırım ama açıkçası okulla ilgili memnuniyetsiz kalacağımı sanmıyorum.

Bu konuda beni endişelendiren tek şey THY akademi veya başka bir full time gidilen uçuş okulunda olduğu gibi bir sınıf ortamının olmaması ve bu yolda yalnız olmak. Bir şeyleri eksik veya yetersiz öğrenmekten korkuyorum açıkçası. Bu noktada da benim üzerime daha fazla iş yükü biniyor, hem ders çalışma düzenimi oturtmak hem de bir yandan bilgi eksikliğim olmaması için kendimi daha fazla paralamam gerekecekmiş gibi hissediyorum. Bu psikolojiye de kendini hazırlamak lazım.

Macaristan 2 woland nicli üye (2017)

Ben daha önce CPL eğitimi için Pannona başvururken verdikleri cevaplar ilgili yönergeyi bilmedikleri ve amatör oldukları izlenimi vermişti. Daha önce bu okulla uçmuşluğum yok.
    Macaristan içi Flycoop ile ilgili genelde olumlu yorumlar duyuyorum. Fakat benim gördüğüm kadarı ile fiyatı diğerlerine göre daha pahalı olmakla beraber trener kft macaristandaki en iddialı okul. Geriye kalan okullar içinde hem öven hem söven var. Biraz şans meselesi olabilir.

Polonyada macaristanla aynı fiyatta ve daha kaliteli okullar var. Tavsiyem bir de ordaki okulları araştırman.
    Bi de teori kısmını online olarak sağlayan kurumlar var. Bunu çok tavsiye etmemekle beraber zamanın gerçekten iş vs gibi durumlardan çok kısıtlıysa bu kursu ilgili online kaynaktan alıp sınava girip okula sadece uçmaya da gidebilirsin.
    Konu lagnarlodbrok tarafından (15/06/2017 Saat 20:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: mesaj ekleme

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

puprst nickli üye (2016) Flying Academy (Çek Cumhuriyeti )

Hi guys,

Flying Academy has a good website and a good advertisement team in Prague, so it attracts some students. But it doesn’t reflect all the reality.

The school has a better facility comparing to some other schools in Czech Republic.

You can start the PPL any day you arrive. This is true. Because there are many instructors but with very less FI hours. Except 2-3 instructors, the rest has completed their Flight Instructor training over the last 1 year. So they have a little experience to teach. Some of them have even just become an FI. You may be their first student.

The aircrafts are really old and having problems. You can fly with no Turn Indicator, no Attitude Indicator, no Heading Indicator, broken radio, no GPS… The students are sent to flights in these conditions many times and this is normal for Flying Academy Management. I have many photos indicating this.

The school is located in an international airport. Before you start your training, it sounds like an advantage. You can experience the aviation phraseology in a better way. You may take off after RyanAir or WizAir with your small aircraft. Brno is a D Class Controlled Airspace (CTR), so your every movement in the CTR is controlled by the Tower like you will experience in an Airliner. However this comes with a major cost. The full stop landing and Touch&Go cost for Cessna 152 is 120 CZK (for C-172 it’s 160 CZK) and communication fee is 160 CZK in Brno. If you start your training in an ATZ (uncontrolled airspace), there will be NO communication fee and the landing fee will be 10 CZK, maybe 30 CZK at the most. You will be able to enter any CTR whenever you want during your flights and you will pay only the communication fee, only if the Tower will charge you, and NO landing cost. You will have exactly the same experience with much lesser cost. Imagine this cost difference with 150 take-offs and landings.

By the way, in Brno Airport, there are discounts for minimum hours spent in 1 month. If you exceed these minimum flight hours within 1 month, your costs are reduced up to 65%. However Flying Academy does not reflect this discount to the students. I assume the school makes a profit from this.

There are delays frequently for the flights due to lack of management and disorganization. If you are scheduled for 5pm, all students know that 90% they will not fly due to delays. With the disorganization, they can put you on a flight for 5-6-7pm even if you don’t have the night rating

This disorganization applies for serious issues as well and get worse. In this summer some university students came to school to complete their PPL in summer and the school forgot to sign them up for the theoretical exams. Imagine the next exam is in 1 month, and the time that these students lost. Some of them had to go back to university with 1 month delay in order to complete PPL.

Also the school forgot to sign Instrument Rating students up for English Exam of CAA. They had to wait for a whole month with doing nothing and spending money for accommodation and food. Another thing.. After you complete your PPL, or Night Rating or CPL; they need to issue the license for you and this process requires just a couple of documents. They forget to take all the documents and may call you to come to school for each document. Your medical, next time for your Power of Attorney, next time for your License.. If you go back to your country and you think meanwhile your license is being issued, you may receive call which tells you that they forgot to take a document from you and you can’t give this document because you are hundreds of kms away So enjoy your time off

The school lost Medical License, PPL/CPL License, Logbook of students during license issue as well

For all the important things, you need to communicate with a guy named Peter and you can be sure that not even 1 student in the school likes him; even the instructors. He basically doesn’t care about any of your problems and he even gives you even more. His life achievement is unknown

The school doesn’t have a good relation with the CAA and consequently they are having problem to arrange checkrides. IR students waited 1 month for checkride in summer of 2015 and in the meantime they lost their quickness.

CPL students waited approximately 2 months for the fix of Piper.

The school has only 2 aircraft and 1 full-time instructor for the IR Training It is the biggest obstacle during your training here. All the students are stucking on this stage and losing a lot of time.

Even though that wasn’t in the contract, the school charged the IR students with briefing and de-briefing costs (10.000 CZK) after they completed their training as a surprise The students already paid for the Instructor Fee. When you are paying an instructor, you expect from him to teach you. And in order to teach, the instructor needs to open his mouth. But basically the school charged the students for having the instructors to speak There were many arguments after this and the management’s final word was “We don’t care, even it’s not in the agreement”. Now I see that they started to put this cost in the contracts of new students.

The school is also charging the students with IR English Training (50 hours). You don’t need this training and they don’t even give you even 1 hour of this training but they charge you with 10.000 CZK. Maybe more now..

They also charged the students for the Pilot Insurance with 5.000 CZK. They didn’t give anybody certificates. We assume that they made a profit from here.

It is really hard to embrace the Flying Academy as your training center. Unfortunately it is more like a commercial center.

Make your research carefully and decide wisely.

Wish you best of luck…

Yukarıya eklemeyi unuttum. 2 tane konaklama tesisleri var. İnternet sitelerinde ve öğrenci adaylarına verilen bilgilendirmede havaalanına yarım saat uzaklıkta olduğu yazar fakat tam 1 saat uzaklıktadır. Yani git gel hergün 2 saat demektir. Brno gibi bir şehir için çok uzun bir süredir.
    Konu lagnarlodbrok tarafından (15/06/2017 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir. Sebep: fake news

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Güzel bir konu olmuş, gerçekten isteyen arkadaşlara rehberlik edebilir. Benim de sadece online olarak bildiğim, hakkında pek bilgimin olmadığı Bartolini Air var polonyada. 40k euro yazıyor sitelerinde 0'dan EASA ATPL. Ülkemizdeki havayollarında ve daha başka birçok havayolunda da mezun öğrencileri olduğunu belirtmişler. Forumda da bahsi geçmişti bu okulun diye hatırlıyor, detayları ise hatırlamıyorum.
    Lisans - Endüstri Müh.
    26.10.2016 - Toefl-78 S:23
    26.10.2016 - Online Başvuru
    07.11.2016 - Belge Teslimi
    28.11.2016 - DLR-1
    08.12.2016 - Mülakat (Ertelendi)
    08.02.2017 - Mülakat
    09.02.2017 - Mülakat Olumsuz Maili

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Güzel bir konu olmuş , ben de bu işe yeni yeni başlamayı düşünüyorum

Ben genelde yurtiçindeki okulları araştırdım , evet okul ücretleri diğer ülkere göre biraz daha pahalı , ancak ben ülkede kalma adına bu bedeli ödemeye razıyım

Antalyada yaşıyorum ve önceliğim Er-Ah uçuş okulu oldu , ilk görüşmem gayet olumlu geçti , 16 aylık bir eğitim süreci sonunda ATPL Frozen lisansını edinmek mümkün , yer dersleri ve uçuş eğitimleri Isparta'da yapılıyor , ancak uçuş okulu konaklama sorununu çözüyor ve ücrete dahil , fiyat olarak da 65.000 Euro olarak görüştüm , peşin ödemede bir miktar daha ineceklerini düşünüyorum

Ayrıca AFA ile de görüştüm , belki sonrasında iş bulma konusunda avantajı olur diye , kendileri tabiki iş garantisi vermiyorlar ama görüştüğüm bayanın bana dediği şey AtlasGlobal'ın pilot alımlarında öncelikli olarak AFA mezunlarını tercih ettiği , fiyat olarak 72.000 euro , ayrıca istenirse ATPL Frozen + A320 Type Rating olarak paket programı da satın alabiliyorsunuz , bunun bedeli de toplam 110.000 euro , İstanbul'da konaklama da kendinize ait , yani totalde baya bir pahalıya geliyor , ama iş bulma konusunda biraz avantajlı olabileceğini düşünüyorum

Ayjet ile görüşmemde de fiyatlarının biraz daha yüksek olduğunu gördüm

Bu sebeple ben yaşadığım şehrin uçuş okulu olan Er-Ah'tan yana kullanacağım tercihimi

B737 Array Warlock1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3956

Alıntı burak_db Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ....

Ayrıca AFA ile de görüştüm , belki sonrasında iş bulma konusunda avantajı olur diye , kendileri tabiki iş garantisi vermiyorlar ama görüştüğüm bayanın bana dediği şey AtlasGlobal'ın pilot alımlarında öncelikli olarak AFA mezunlarını tercih ettiği , fiyat olarak 72.000 euro , ayrıca istenirse ATPL Frozen + A320 Type Rating olarak paket programı da satın alabiliyorsunuz , bunun bedeli de toplam 110.000 euro , İstanbul'da konaklama da kendinize ait , yani totalde baya bir pahalıya geliyor , ama iş bulma konusunda biraz avantajlı olabileceğini düşünüyorum
    110000 Euro bu olay icin fazlasiyla abartili bir rakam. Üstelik lisansin ICAO ve is garantisi yok.
    Yunanistandaki bu okula bir göz at istersen, tip egitimiyle beraber 62000 Euro civarina geliyor ve EASA lisansi aliyorsun. Tabi konaklama falan dahil degil.
    http://www.olympusacademy.gr/

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

qetech , burak_db , Warlock1 Çok değerli yorumlarınız için teşekkürler.. Bu başlığı açmamın en büyük maksatlarından biri de şu anda yurt içi ve dışında eğitim alan ya da tamamlamış arkadaşlarımızın , abilerimizin eğitim süreçleri hakkında bilgi aktarımını sağlayabilmekti.. Zaman çok değerli biliyorum ancak tecrübe de para ile satın alınamıyor ve kolay elde edilemiyor.. Ayıracağınız bir 5 dakika çok şeyi değiştireceğinizi yeniden belirtmek isterim.. Sessiz kalmayın azıcık şu başlığı hareketlendirelim

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

SKIES AVIATION ACADEMY - Bu da Yunanistandan bilgi aldığım bir okul.

Thank you for your interest in Skies Aviation Academy GR ATO-122, the first approved training organization under EASA regulations in Greece.

If you do not have any previous pilot experience, I strongly suggest you to enroll on Integrated ATPL course. Integrated ATPL Course is the fastest way to become an airline pilot and Integrated ATPL is more preferable by the airlines and it covers all the necessary stages to obtain a Commercial Pilot Licence with multi-engine and instrument ratings.

Kindly find attached the offer for the Airline Pilot Program (Integrated ATPL course) and the below the requirements and steps how to enroll for the course. The price for the course is €56.000 and includes:

200 hours of flying training (126h SE - Piper PA-28, 15h ME - Diamond DA-42, and 56.5h SIM FNPTII/MCC)
    800 hours of ATPL theory (residential)
    Multi crew co-operation (MCC) course
    Uniform (pilot shirts and epaulets)
    HCAA Fees (Theory exams, first attempt)
    Or, you may check the all inclusive package of EUR 60.000 in the flyer attached.
    The accommodation is not included in the price but our Housing Manager arranges suitable apartments for our students within a walking distance to our academy at a price of EUR 250-300/month depending on the chosen apartment.

ENTRY REQUIREMENTS:

Minimum age of 17 years old
    High School Degree or Equivalent
    Sufficient knowledge of English (written and spoken).
    ​Ability to pass Aviation Medical Class 1 Exam (arranged by Skies if required).

ENROLLMENT:

In order to enroll at our academy, the following steps should be done:

Complete our application form and send it back to us (attached - please specify possible starting date of the course in the application form)
    Send us a copy of your passport
    Pass a pre-entry test (basic knowledge of English, Math and Physics) - applicable for Integrated ATPL students only
    To pay the deposit to secure your seat
    Commence your training

VISA D (for non-EU students only):

Non-EU students should submit the following documents to the closest Greek Embassy:

Completed Application form for VISA D (taken in the Embassy)
    Copy of your passport (probably all the pages)
    Acceptance Letter both English and Greek (arranged by Skies)
    Proof of pre-payment of the 1/3 of the total course cost (the receipt of payment must be submitted to the Embassy by a student)
    Proof of lodging (arranged by Skies)
    Medical Certificate by a state or private organization certifying that the applicant does not have any foreign diseases
    Medical Insurance for the duration of stay in Greece
    Clear Criminal Record

Bu da Çek Cumhuriyetinden bir okul. ( daha makul fiyat)
    http://czechaviation.cz/letecka-skola/0-atpl-a-program/
    Konu lagnarlodbrok tarafından (24/06/2017 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Selamlar,

Forumu bir kaç yıldır iyi kötü takip ediyorum. Senin mesajına cevap yazabilmek için üye oldum .

Öncelikle kendimden çok kısa bahsedeyim sonra devam edeceğim.

35 yaşındayım. Maden mühendisiyim. Başından beri istediğim bir meslek değildi fakat şartlar öyle gerektirdi... Sektörde kabaca bir 8-9 yıl çalıştım. Son bir kaç aydır çalışmıyorum. Pilotluk çocukluktan beri hayalimdi fakat şartlar (cesaret, zaman, para, hali hazırda yaptığın işten yeteri kadar soğuma...) benim için ancak geçen yıl elverişli hale geldi ve ben de cesaretimi toplayıp PPLe başladım.

Evet konuya dönüyorum...

PPLe başladığım sırada çalıştığım için PPLi Türkiye'de yapmayı tercih ettim. Şu anda o kararın pişmanlığını yaşıyorum. Nedenine gelince: Özetle önce VAKİT sonra nakit. Nakit kısmını, vakitle kıyasladığımda çok önemsemiyorum ama vakit halen bir dezavantaj oluşturuyor.

PPLden sonra ATPL teorileri Macaristan'da tamamladım. Niyetim PICleri de Macaristan'da uçup ardından kabaca 2 ayda Türkiye'de IR CPL ME yapıp eğitimi tamamlamak şeklindeydi. Fakat işlerin (vakit açısından)hiç de benim planladığım gibi yürümeyeceğini Türkiye'de PPLi aldığım okulla IR için iletişime geçtiğimde anladım. Bilindiği gibi SE-IR 50 saatlik bir eğitim ve 35 sim 15 uçak şeklinde yapılabiliyor. Öğrencinin güçlük 3 saat ve haftalık 6 gün uçuş limiti ile teoride bu IR eğitiminin 19 günde bitmesi ve 20. gün kontrol uçuşuna girmek mümkün. Ufak tefek aksaklıklar, olumsuz hava koşulu ihtimali, kontrol randevusunda aksaklık vs göz önüne alındığında IR eğitimi için 30 gün hem makul hem de hızlı sayılabilecek bir süre. Fakat Türkiye'de 30 günde IR yapabilir miyim dediğinizde çok absürt birşey talep etmiş gibi karşılanıyorsunuz. Dolayısı ile arkasına gelecek olan CPL, ME falan derken o benim kafamda kurduğum toplam 2 aylık süre çok iyimser bir şekilde 4 aya çıkıveriyor. (Maliyet konusuna girmiyorum hiç.) Bu nedenle benim için bu bahsettiğim eğitimleri Türkiye'de tamamlamanın bir cazibesi kalmadı. İşte PPLi Türkiye'de almış olmanın pişmanlığı da tam o esnada başladı. Çünkü geri kalan eğitimler için Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 40-45 güne kadar garanti veren(mücbir sebepleri bir tarafa bırakacak olursak) okullar var. Fakat bunun için EASA PPL gerekiyor ve benim JAA PPLi EASA PPLe çevirmem gerekiyor. Aşağı yukarı 3 haftadır bununla uğraşıyorum ve ATPL teoriler sırasında bezmediğim kadar bezdirdi. Aynı EASA regülasyonunu her ülke farklı yorumluyor ve ufacık(ve saçma sapan) pürüzler nedeniyle lisans çevrimi işine başlama kısmı bayağı bir uğraştırıyor...

Neyse başka bir yer ve zamanda belki daha detaylı yazayım o konuyu.

Şu andaki edindiğim tecrübe geçen sene elimde olmuş olsaydı şöyle yapardım

PPL : Macaristan, Çek Cumhuriyeti Polonya veya Hırvatistan (Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan Polonya'yı internet araştırmalarıyla biliyorum. Macaristanı PICleri uçarken PPL alanları ve daha önce almış olanların görüşleriyle). PPL için kacaba 15-20 gün evde teori çalışıp, gidip sınavlara girip ertesi gün de uçuşlara başlanabiliyor ve çok ciddi bir aksaklık olmadığı sürece bahar/yaz mevsiminde 25-30 günde bitiyor. Macaristan için okul ücreti 6-7 bin euro. Diğer ülkelerde 5500 eurolara düşen fiyatlar da var. (1,5 ay)

Night VFR : 600-700 euroya düşen fiyatlar var. Çok olsa 1000 euro. (2-3 gün. Bu IR dan önce herhangi bir zaman yapılabilir)

ATPL teoriler için : 1500 euro (6-12 ay. Burası belki sürenin en esnek olduğu kısım. Çok zorlanırsa 6 aydan erken de bitebilir, 2 yıl da sürebilir. Ben 8 ayda bitirebildim. Tamamen kişiye bağlı.)

PIC ler: 20 gün. (Fiyat Macaristan için kabaca 100 euro C152 ile. Technam p2002 ile 80 euroya kadar düşen fiyatlar da söz konusu.Diğer ülkelerde de benzer fiyatlar bulmak mümkün 95-105 bandında) Kabaca 85 saat. 8500 euro. (buraya bir parantez açmak gerekiyor. eğer seir, cpl, me şeklinde de değil de me, meir, cpl şeklinde devam edilecekse fazladan kabaca bir 20 saat daha pic uçmak gerekiyor. easa'nın simülatör saatlerini uçuştan sayıp saymaması ile ilgili bir konu bu) Dolayısı ile fiyat olarak 8000-11000 euro diyebiliriz buraya.

SEIR - CPL - ME : Bu paketin fiyatı yukarıda saydığım ülkelerde 11000-13000 euro

veya alternatif olarak

MEP - MEPIR - CPL : Bu paketin fiyatı da yine yukarıda saydığım ülkelerde çeşitli okullarda 13000-16000 euro aralığında değişiyor. SEIR paketine göre süre açısından biraz avantajı var çünkü tek (veya iki tam emin olamadım) kontrol uçuşu ile tamamlayabiliyorsunuz. Dolayısı ile hem kontrol uçuşu bekleme hem de ratingin lisansınıza işlenmesi için beklediğiniz süre daha kısa oluyor. Başladıktan sonra kabaca 1,5 ayda herşey bitmiş oluyor.

Eğitim ücretlerini toplayacak olursak :
    En düşük : 5500 + 700 + 1500 + 8000 + 11000 = 26.700 euro + medical + icao level + uçak biletleri + konaklama + lisans işleme ücretleri + check ride ücretleri vs...
    Daha yüksek : 7000 + 1000 + 1500 + 11000 + 13000 = 33.500 euro + medical + icao level + uçak biletleri + konaklama + lisans işleme ücretleri + check ride ücretleri vs...
    (fiyatlar fazlaca düşük göründü gözüme umarım birşeyleri unutmadım.)

Her iki seçenek için de yurtdışında bulunulması gereken süre 3-6 ay. Toplam süre de teoride minimum 3 ay + ATPL teorileri ne kadar zamanda verirseniz. Fakat arada lisans işlemleri vs. için illa ki beklemeler olacak. O nedenle bu işe odaklanmış ve finansman konusunda sıkıntısı olmayan birisi için planını 10-14 ay arasında yapması doğru olur.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)