2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 18 ve 18

Konu: Yurt İÇİ - yurt diŞi Özel uÇuŞ okulu tavsİye , tecrÜbe tek baŞlik

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Uzun zamandir bende arastiriyorum birkac yere gittim nacizane bir kac tavsiyem olacak benimde arkadaslara,

-Turkiyede her ne kadar easa olmasada bence iyi kurumlarimiz mevcut ozellikle ayjet ve afanin verdigi fiyatlar yurtdisina gore pahali,filolari ve ucaklari belli bir seviyede egitim kaliteside fena degil her ne kadar elestirsekte piyasaya bir cok pilot yetistirmis kurumlar..

Yurtdisini insanlarimiz biraz daha ucuz diye seciyorlar fakat bu biraz daha kaliteyi dusuruyor, gozlemlerime gore bu macaristan,polonya,cek cumhuriyetindeki hic bir okul ne ayjet ne afadaki filolari glass kokpit ucaklari ogrencilerine sunamiyorlar..Hava konusuna gelince turkiyenin havasi bu ulkelerin havalarina gore kat kat daha iyi, yani soyle birsey var turkiyede eger afa gel c152 ile uc derse cogu arkadasimiz ya bunlarla uculurmu g500/1000 bile yok derken avrupada ise ya nolacak ucarim durumuna geliyor bence en buyuk sorun orda..PIC olarak evet turkiyede duzgun plan olmadigi icin ordaki arkadaslarimiz cok hizli bitiriyor ve tabiki fiyat avantaji..

Ikinci olarak tavsiyem ucus okullarini acin ozellikle marketing degil ogrencileriyle ya birebir ya email yoluyla iletisime gecin,okulun sundugu imkanlarin farkinda olun,marketing kismi atar tutar fakat gercekte olanlar farkli olabilir.

Ucuncu olarak turk pasaportuna sahip oldugunuz icin avrupadaki imkanlarinizi ilerideki yasantinizi nasil maximum seviyeye cikartabilirsiniz onun planini yapin,yolunuz yeniden turkiyeye donmek mi olmali yoksa orda bir sekilde kalmak mi olmali..Emin oldugum bir durum var avrupadada dogu ve bati ayrimi soz konusu ayni lisans olsa bile macaristandan alacaginiz lisans sizi turkiyede kurtarabilir evet fakat avrupanin bati tarafi icin basinizi agritabilir,lhdan self sponsored olarak type rating alan arkadasim bunun bir ornegi adama etmediklerini birakmadilar.

Dorduncu olarak price/quality oranini dengelemeniz sizin lehinize olacaktir avrupa ucuz diye kanaat var fakat oyle okullar varki 120k euro/110k euro/90 k pound lar havada ucanlarda var..O insanlarda sonucta o paralari oralara babalarinin hayrina vermiyor. Ordada sektorun abileri kendi unvanlarini koruma pesinde burda turk vatandaslarinin dezavantaji pasaport sorunundan kaynaklaniyor parayi verirsiniz fakat o okulun anlasmali oldugu sirketlerden yararlanamassaniz dunyanin parasini bosa verirsiniz geri arkaya baka baka evinize donersiniz..

Son olarak tavsiyem bu ise baslayacak arkadaslar yollarina moduler mi entegremi devam edeceklerini belirlemelidir.Her ne kadar ikiside ayni kapiya gelsese iki durumunda artisi eksisi mevcuttur..Benim acikcasi cok zaman ve ulke degisikligi yapmam istememem sebebiyle entegre olanlara baktim ve bakiyorum..Zaman ve ulke degistiririm kagit kurek ugrasirim diyen arkadaslara moduler kurslar daha avantajli olacaktir..Yeni thy gazisi olarak bir kac yer benim aklimda mevcut ciddi arkadaslar iletisime gecerse bilgi firtinasi yapabiliriz yurtdisi hakkinda..Bunlar sadece benim yapitigim gozlemlerdir ucus okulu secerkende bu ve bunun gibi extra bir kac kriter koyarak bakiyorum olaya..Digerki turlu zaten elimizin altinda afa ve ayjet gibi gercekten avrupada olsalar fena sayilmayacak okullarimizda mevcut onlari birakipta daha iyisini yurtdisinda yapamayacaksam gitmenin cokta anlamli olmayacagi kanaatindeyim..Umarim hersey gonlunuzce olur

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Arkadaslar istanbul'da ki ozel ucus okullari ile ilgili birsey sormak istiyorum. Bu okullar icin kredi cekerseniz hemen mi odemeye basliyorsunuz? Bankalar nasil bir opsiyon sunuyor? Bu yukun altina girip basaranlar deneyimlerini oaylasabilir mi? Tesekkurler

Hızlı üye Array hans345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    1131

Bu işler glass kokpit ile olsaydı bugün AFA'da 70-80 saatte PPL alan çıkmazdı. Ortalama 10 ay sürmesi gereken bir eğitimin 1 ay PPL teori + 6 ay ATPL teori olmak üzere 7 ayı yer dersi yani teorik eğitimlerden oluşuyor. % 70'lik bir kısımdan bahsediyoruz. Kalan % 30'luk kısmı ise uçuşlardan oluşuyor. Bu iş sadece bilek işi değil kaldı ki zaten glass kokpit ile de bilek gelişmez orası ayrı konu.

Bugün Çek Cumhuriyeti, Polonya'da vs. eğitim alıp DHL, Ryanair, Easyjet gibi Avrupadaki şirketlere girip 737/320 vs. sağ koltuğuna oturan çok mezun oldu. Lisans EASA olduktan sonra Avrupadaki şirketler sizin mezun olduğunuz ülkeyle ilgilenmez. C152 bahsine gelince bugün hem Amerika'da hem de Almanya'da birçok uçuş okulu hala Cessna 152 kullanıyor. O halde Almanya ve Amerika'da sivil havacılık bitmiş. Ayrıca araştırmanı da iyi yapmamışsın yazında bahsettiğin demir perde ülkelerindeki okullarda C172 ve DA 20 ile eğitim veren birçok uçuş okulu var.

İnsanlar yurt dışını "biraz daha" değil "çok fazla" ucuz olduğu için tercih ediyorlar. Bugün Türkiye'de PPL eğitimi 15-16 bin €'dan aşağı değilken DA 40 G1000 ( https://s3-media4.fl.yelpcdn.com/bph...4roca7Nw/o.jpg ) PPL'ini halletmen en fazla (konaklama, uçak gidiş geliş ve diğer masraflar) 12-13 bin € tutuyor üstelik lisansları da EASA oluyor. Bugün Er-Ah'ta 88 saatlik pic uçmak 19.000 €. Yani saati 215 €'ya denk geliyor. Eğitim uçuşlarını Cessna 172 ile yapıyor ama kaçı Garmin? Şu an 12 tane C172'sinden sadece 4'ü G1000. Çek Cumhuriyeti vs. bugün saatliği 170-175 €'dan C172 G1000'de çok rahat uçarsın. 88 saat 15 bin € civarı yapar. En fazla 2 bin € da konaklama + uçakla gidiş geliş vs. tutar 17 bin €'ya halleder gelirsin. Ayjet'te tek motorlu uçakla uçmak saati 300 €, AFA'yı bilmiyorum ancak onun da aşağı yukarı bu civardadır. G1000'de uçmayı çok istiyorsan Avrupa yine ucuza gelmiş oluyor.

Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden havasının iyi olması bir şeyi değiştirir mi? Türkiye'de AFA - Ayjet ve Er-Ah 18 aydan önce ATPL eğitimini bitiremiyor. Bugün Avrupa'da 1 ay ppl teori 2 ay ppl pratik + 6 ay ATPL teori + 2 ay pic + 3 ay cpl-me-ir = toplamda en fazla 14 ayda eğitim alırsın ki normalde ppl uçuşları 1 ay, pic 1 ay, cpl-me-ir de en geç 2 ayda yani ortalama 10-11 ayda eğitim rahatlıkla biter.

İnsanlar yurt dışını tercih ediyor çünkü keriz yerine koyulmak istemiyor kimse. Ülkemizdeki uçuş okulları her sene neredeyse 5 bin € zam yapıyorlar. Ayjet fiyatı 65 bin €'ydu 72 bin € yaptı şimdi, Er-Ah geçen sene 60 bin €'ydu 65 bin €'ya çıkardı. JAA lisansı için bu miktarlar çok fazla. Bakıyorsun Almanya dahil Avrupadaki birçok uçuş okuluna yılda en fazla 500-1000 € yapıyorlar toplam miktarına. Geçenlerde şu haberi gördüm. http://www.airporthaber.com/havacili...r-firsati.html Er-Ah euro kurunu 4'e sabitlemiş. Büyük (!) iyilik yapmış, sağolsun.
    EASA PPL
    EASA ATPL Theory

İtibar Gücü
    1131

Alıntı fbmer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar istanbul'da ki ozel ucus okullari ile ilgili birsey sormak istiyorum. Bu okullar icin kredi cekerseniz hemen mi odemeye basliyorsunuz? Bankalar nasil bir opsiyon sunuyor? Bu yukun altina girip basaranlar deneyimlerini oaylasabilir mi? Tesekkurler
    Ödemeye 24 ay sonra başlayabiliyorsun, yani en fazla 24 ay öteliyorlar vadeyi ve genellikle 100 bin lira üstü çekilen krediler için taşınmaz teminatı (ipotek) istiyorlar.
    EASA PPL
    EASA ATPL Theory

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı hans345 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu işler glass kokpit ile olsaydı bugün AFA'da 70-80 saatte PPL alan çıkmazdı. Ortalama 10 ay sürmesi gereken bir eğitimin 1 ay PPL teori + 6 ay ATPL teori olmak üzere 7 ayı yer dersi yani teorik eğitimlerden oluşuyor. % 70'lik bir kısımdan bahsediyoruz. Kalan % 30'luk kısmı ise uçuşlardan oluşuyor. Bu iş sadece bilek işi değil kaldı ki zaten glass kokpit ile de bilek gelişmez orası ayrı konu.

Bugün Çek Cumhuriyeti, Polonya'da vs. eğitim alıp DHL, Ryanair, Easyjet gibi Avrupadaki şirketlere girip 737/320 vs. sağ koltuğuna oturan çok mezun oldu. Lisans EASA olduktan sonra Avrupadaki şirketler sizin mezun olduğunuz ülkeyle ilgilenmez. C152 bahsine gelince bugün hem Amerika'da hem de Almanya'da birçok uçuş okulu hala Cessna 152 kullanıyor. O halde Almanya ve Amerika'da sivil havacılık bitmiş. Ayrıca araştırmanı da iyi yapmamışsın yazında bahsettiğin demir perde ülkelerindeki okullarda C172 ve DA 20 ile eğitim veren birçok uçuş okulu var.

İnsanlar yurt dışını "biraz daha" değil "çok fazla" ucuz olduğu için tercih ediyorlar. Bugün Türkiye'de PPL eğitimi 15-16 bin €'dan aşağı değilken DA 40 G1000 ( https://s3-media4.fl.yelpcdn.com/bph...4roca7Nw/o.jpg ) PPL'ini halletmen en fazla (konaklama, uçak gidiş geliş ve diğer masraflar) 12-13 bin € tutuyor üstelik lisansları da EASA oluyor. Bugün Er-Ah'ta 88 saatlik pic uçmak 19.000 €. Yani saati 215 €'ya denk geliyor. Eğitim uçuşlarını Cessna 172 ile yapıyor ama kaçı Garmin? Şu an 12 tane C172'sinden sadece 4'ü G1000. Çek Cumhuriyeti vs. bugün saatliği 170-175 €'dan C172 G1000'de çok rahat uçarsın. 88 saat 15 bin € civarı yapar. En fazla 2 bin € da konaklama + uçakla gidiş geliş vs. tutar 17 bin €'ya halleder gelirsin. Ayjet'te tek motorlu uçakla uçmak saati 300 €, AFA'yı bilmiyorum ancak onun da aşağı yukarı bu civardadır. G1000'de uçmayı çok istiyorsan Avrupa yine ucuza gelmiş oluyor.

Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden havasının iyi olması bir şeyi değiştirir mi? Türkiye'de AFA - Ayjet ve Er-Ah 18 aydan önce ATPL eğitimini bitiremiyor. Bugün Avrupa'da 1 ay ppl teori 2 ay ppl pratik + 6 ay ATPL teori + 2 ay pic + 3 ay cpl-me-ir = toplamda en fazla 14 ayda eğitim alırsın ki normalde ppl uçuşları 1 ay, pic 1 ay, cpl-me-ir de en geç 2 ayda yani ortalama 10-11 ayda eğitim rahatlıkla biter.

İnsanlar yurt dışını tercih ediyor çünkü keriz yerine koyulmak istemiyor kimse. Ülkemizdeki uçuş okulları her sene neredeyse 5 bin € zam yapıyorlar. Ayjet fiyatı 65 bin €'ydu 72 bin € yaptı şimdi, Er-Ah geçen sene 60 bin €'ydu 65 bin €'ya çıkardı. JAA lisansı için bu miktarlar çok fazla. Bakıyorsun Almanya dahil Avrupadaki birçok uçuş okuluna yılda en fazla 500-1000 € yapıyorlar toplam miktarına. Geçenlerde şu haberi gördüm. http://www.airporthaber.com/havacili...r-firsati.html Er-Ah euro kurunu 4'e sabitlemiş. Büyük (!) iyilik yapmış, sağolsun.
    Size cevap vermek gibi bir durum içine girmeyeceğimi belirtmek isterim ..Ben kendi açımdan tavsiyelerimi yapmışım halada arkasındayım siz başka bir tavsiye yapabilirsiniz sizin kanaatinizdir. tutup çocuk gibi aa bura böyleydi falan deyip cevap vermeyeceğimi bilmenizi isterim.. Ama benim yazdıklarımın altına özellikle beni yok araştırmamışşın yok bakmamışşın gibi ithamlarla yargılamassan sevinirim insanları tanımadan etmeden kalkıp büyük laflar etmeyiniz..Kimseye zorla git bunu yap vs demiyorum kendi başıma gelenlerin başka arkadaşlarının başına gelmemesi için tavsiye veriyorum..Olayı ordan burdan bağlamanın bir manası yok..Kafana esmiyorsa benim tavsiyelerimi yapmassın olur biter.Size daha öncede yazdım yine yazıyorum..Burayı tartışma ortamına çekmeyin sizden bunu son kez rica ediyorum..

İtibar Gücü
    1131

Ben bu işin içindeyim zaten ve senin gibi bir arkadaşım ekolü ile de yazmıyorum. Lufthansa dediğin şirket pilotlarından ileri düzeyde Almanca istiyor. Türk olup pilotluk eğitimi alan arkadaşlar için İngilizce bile maalesef büyük bir sorun iken kim kalkıp bu yaştan sonra Almanca öğrenecek? Avrupadaki çoğu havayolu şirketinin kokpit ekibi için AB pasaportu - süresiz oturum izni gibi şartlar öne sunmasından bahsetmiyorum bile.

VFR uçuşlarda önemli olan glass cockpit değil, kıç hissidir. Yurt dışını da ben dahil birçok arkadaş ucuzluktan ziyade Türkiye'deki eğitim süresinin aşırı uzun olmasından dolayı tercih ediyor. Ben PPL eğitiminde günde 2-2,5 saat uçtum Avrupa'da, Türkiye'deki arkadaşlarım pikniğe gidermiş gibi günde anca yarım saat bilemedin 1 saat uçabiliyor. 6-8 ayda PPL almak normal mi? Alt tarafı 45 saat uçuş.

Senin kalkıp otorite gibi şu EASA ülkesinden alacağınız lisans başınızı ağrıtabilir demen için çok yol kat etmen gerekir. Eğitime hele bir başla da sonra otorite olma yolunda ilerlersin. Bir arkadaşım ekolü ile olmaz bu işler.
    EASA PPL
    EASA ATPL Theory

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Bakin hala bilip bilmeden yazmissiniz bu yuzden sizinle tartismaya girmek istemiyorum, her konuya bilip bilmeden yorum yapmaminizi oneririm ozellikle benim hakkimdaki kisisel konularda cunku ben sizin hakkinizda yok bilmiyosunuz yok cok yol alman gerekir diye bir ithamda bulunmuyorum cunku sizi tanimiyorum bile.. Ek olarak Sizinle buradan tartismak istemiyorum birgun ispanyaya gelirseniz benim ne oldugumu neler yaptigimi vs vs Yuz yuze soyleme imkani bulurum,hemde bir kahvemizi icer otururuz konusuruz etraflica ,o zaman belki anlarsiniz bizim bu isin icindemi disindami oldugumuzu.

-Daha oncede yazdim yine yaziyorum bunlar benim basima gelmis olan olaylar yada hergun contact kurdugumuz can ciger insanlar size niye dokundu bu kadar bunu anlamiyorum,kimseye silah dayayip boyle yapta demiyoruz adi ustunde forum burasi,bizim basimiza geldi diger insanlarin basina gelmemesi icin yaziyoruz,sizi geren uzen nedir bu konuda anlamis degilim..Begenmediniz yada yalan soyledigimi dusunuyosaniz yapmassiniz olur biter..Yok bigun etraflica konusuruz derseniz yerimi yurdumuda yazdim beklerim oturur konusuruz ,kahvemizi iceriz bu kadar basittir olay.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

hans345 mesaj kutuna bakabilir misin

2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)