Uzun zamandir bende arastiriyorum birkac yere gittim nacizane bir kac tavsiyem olacak benimde arkadaslara,

-Turkiyede her ne kadar easa olmasada bence iyi kurumlarimiz mevcut ozellikle ayjet ve afanin verdigi fiyatlar yurtdisina gore pahali,filolari ve ucaklari belli bir seviyede egitim kaliteside fena degil her ne kadar elestirsekte piyasaya bir cok pilot yetistirmis kurumlar..

Yurtdisini insanlarimiz biraz daha ucuz diye seciyorlar fakat bu biraz daha kaliteyi dusuruyor, gozlemlerime gore bu macaristan,polonya,cek cumhuriyetindeki hic bir okul ne ayjet ne afadaki filolari glass kokpit ucaklari ogrencilerine sunamiyorlar..Hava konusuna gelince turkiyenin havasi bu ulkelerin havalarina gore kat kat daha iyi, yani soyle birsey var turkiyede eger afa gel c152 ile uc derse cogu arkadasimiz ya bunlarla uculurmu g500/1000 bile yok derken avrupada ise ya nolacak ucarim durumuna geliyor bence en buyuk sorun orda..PIC olarak evet turkiyede duzgun plan olmadigi icin ordaki arkadaslarimiz cok hizli bitiriyor ve tabiki fiyat avantaji..

Ikinci olarak tavsiyem ucus okullarini acin ozellikle marketing degil ogrencileriyle ya birebir ya email yoluyla iletisime gecin,okulun sundugu imkanlarin farkinda olun,marketing kismi atar tutar fakat gercekte olanlar farkli olabilir.

Ucuncu olarak turk pasaportuna sahip oldugunuz icin avrupadaki imkanlarinizi ilerideki yasantinizi nasil maximum seviyeye cikartabilirsiniz onun planini yapin,yolunuz yeniden turkiyeye donmek mi olmali yoksa orda bir sekilde kalmak mi olmali..Emin oldugum bir durum var avrupadada dogu ve bati ayrimi soz konusu ayni lisans olsa bile macaristandan alacaginiz lisans sizi turkiyede kurtarabilir evet fakat avrupanin bati tarafi icin basinizi agritabilir,lhdan self sponsored olarak type rating alan arkadasim bunun bir ornegi adama etmediklerini birakmadilar.

Dorduncu olarak price/quality oranini dengelemeniz sizin lehinize olacaktir avrupa ucuz diye kanaat var fakat oyle okullar varki 120k euro/110k euro/90 k pound lar havada ucanlarda var..O insanlarda sonucta o paralari oralara babalarinin hayrina vermiyor. Ordada sektorun abileri kendi unvanlarini koruma pesinde burda turk vatandaslarinin dezavantaji pasaport sorunundan kaynaklaniyor parayi verirsiniz fakat o okulun anlasmali oldugu sirketlerden yararlanamassaniz dunyanin parasini bosa verirsiniz geri arkaya baka baka evinize donersiniz..

Son olarak tavsiyem bu ise baslayacak arkadaslar yollarina moduler mi entegremi devam edeceklerini belirlemelidir.Her ne kadar ikiside ayni kapiya gelsese iki durumunda artisi eksisi mevcuttur..Benim acikcasi cok zaman ve ulke degisikligi yapmam istememem sebebiyle entegre olanlara baktim ve bakiyorum..Zaman ve ulke degistiririm kagit kurek ugrasirim diyen arkadaslara moduler kurslar daha avantajli olacaktir..Yeni thy gazisi olarak bir kac yer benim aklimda mevcut ciddi arkadaslar iletisime gecerse bilgi firtinasi yapabiliriz yurtdisi hakkinda..Bunlar sadece benim yapitigim gozlemlerdir ucus okulu secerkende bu ve bunun gibi extra bir kac kriter koyarak bakiyorum olaya..Digerki turlu zaten elimizin altinda afa ve ayjet gibi gercekten avrupada olsalar fena sayilmayacak okullarimizda mevcut onlari birakipta daha iyisini yurtdisinda yapamayacaksam gitmenin cokta anlamli olmayacagi kanaatindeyim..Umarim hersey gonlunuzce olur