Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Pilot Olma Yolunda Tecrübelerinize İhtiyacım Var

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart Pilot Olma Yolunda Tecrübelerinize İhtiyacım Var

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Bir çoğunuz gibi ben de yıllardır içimde yatan pilot olma sevdasının artık gün yüzüne çıkmasıyla bu güzel forumu bulmuş bulunmaktayım.
    Foruma açtığım ilk konu olduğu ve forumda "kendinizi tanıtın" tarzında bir bölüm bulamadığım için müsadenizle kısaca kendimden bahsetmek istiyorum.

Adım Sami Berkin Akdeniz, 28 yaşındayım, makine mühendisiyim, Kocaeli Gebze'de ikamet ediyor, Hitachi firmasında üretim yöneticisi olarak çalışıyorum, daha doğrusu çalışıyordum. Geçtiğimiz hafta istifamı vermiş olup ihbar süremi doldurup 14 Temmuz'da işten ayrılacağım zamanı bekliyorum.
    İşten ayrılmamdaki tek sebep THY'nin 30 Eylül 2017'ye kadar başvuru kabul edeceği 2. pilot aday adayı kontenjanı ile THY uçuş akademisine girmek. Eğer THY'ye giremezsem diye yaklaşık 2 haftalık çok detaylı bir araştırma yaptım diğer özel uçuş okulları ile ilgili. Bunların başında AFA ve Ayjet vardı tabi ki de ama uzun araştırmalar sonucu "iş garantisi" yalanına kanıp, 100 bin Euro gibi bir borcun altına girip ilerde işler umduğumuz gibi gitmezse ben bu krediyi şimdi nasıl ödeyeceğim telaşına düşmemenin pek mantıklı olmadığına kanaat getirdim. Ayrıca ilk bakışta 100 bin Euro 400 bin TL gibi görünebilir ama eğer cebinizde canlı 100 bin Euro'nun yoksa 100 bin Euro geri ödemesi 2 yıl ötelemeli olacak şekilde 400 bin TL'den çok ama çok daha fazlasıdır. Bu sebeple bana hayallerimin peşinden koşma fırsatı veren THY'ye girmekten başka lüksüm bulunmamaktadır.

Daha fazla uzatmadan sorularımı sorup değerli tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

1. Lisansımı Gaziantep Üniversitesi'nde %100 ingilizce olarak tamamladım. Mesleki ingilizcem iyidir ama okulda aman aman bir ingilizce eğitim almadığımız için genel bi değerlendirme yaparsak intermediate seviyeyim diyebilirim. (En yakın zamanda JustEnglish dil okuluyla görüşmeye gidip seviye tespit sınavına gireceğim) 14 Temmuz'da işten ayrıldığımı düşünürsek dil sınavından yeterli puanı alma durumumda en son 30 Eylül'e kadar dil sınavımın sonucunu gösteren belge ile başvuru yapmam lazım. Bu durumda sınav belgemin geleceği tarihi de hesaba katarak hareket etmem gerekiyor. TOEFL'a girsem sonuç belgemi ne zaman alabilirim? IELTS'e girsem sonuç belgemi ne zaman alabilirim?

2. Yukarıdaki durumumu göz önünde bulundurarak intermediate seviye ingilizceden TOEFL'dan 75, IELTS'den 6 puan almanın ne kadar zor olacağı ya da ne kadarlık bir eğitim süreci gerektirdiğini söyleyebilir misiniz?

3. Dil olayını halletmeden DLR1'e ve hatta DLR2'ye ağırlıklı olarak olmasa da çalışmaya başlamalı mıyım?

4. 30 Eylül'e kadar dil olayını halletsem evrak teslimine en erken, ya da en geç ne zaman çağırılırım?

5. 30 Eylül'den sonra DLR1'e gireceğim zamana kadar DLR1 ve 2'ye yeterli derecede çalışacak vaktim olur mu?

6. DLR1, DLR2, Kurul Mülakatı vs. gibi sınavlar hangi aralıklarla oluyor? Yani hepsini eşzamanlı mı çalışmak mantıklı, yoksa birini geçip sonra bir diğerine mi çalışmak?

7. Bu mülakatlar, piskolojik testler vs. hepsi ingilizce mi oluyor?

8. Yukarıdaki 7 soruma cevap vermeseniz bile eğer konuyu okuyanlardan, aranızda daha önce yaşamaya hazırlandığım bu süreçten geçeniniz varsa bana 30 Eylül son başvuru döneminden sonra neler ile karşılaşacağımı zaman aralıklarıyla beraber bana kısaca özetleyebilir mi?

Uzattığım için özür dilerim, ilk konu heyecanıma verin

Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Avrupada 40-45bin bandında bitirmen mümkün.
    1) Toefl'a bugün girsen 2 hafta içinde elektronik olarak sonuç açıklanır, sonuç açıklandıktan 1.5 ay sonra evrak olarak ulaşır.
    2)Bu kişinin İngilizcesine zor tanımına göre değişir
    3)Bence DLR 1 ve 2 (DLR 2 karaktere bakar iyi çalışmak sonucu garanti etmez...) için 1 aylık çalışma yeterli o sebeple dil halledilirse gerisi daha kolay olur.
    5) Genelde sınava kadar 3-4 hafta çalışacak süre oluyor. Kafidir.
    6) Sana bakar.
    7)Mülakat kismen İngilizce gerisi tamamen ingilizce

Üye Array phoenix34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

1) IELTS sınav tarihinden 13 gün sonra açıklanıyor. 2-3 günde de kargoyla ulaşıyor.
    2) Kişiden kişiye değişir ama min. 2 ay derim.
    3) Hayır. Sırayla gidin derim.
    4) Süreç son zamanlarda oldukça hızlandı ancak online başvurudan ortalama 1 1.5 ay sonra dlr1e girersin.
    5) Bu da yine kişinin kendi bilgi birikimiyle alakalı
    6) Dlr 2, kurul, crm hepsi aynı şey diye düşünüyorum. Dlr 1 çalış, geçersen mülakatlara çalışırsın.
    7) Dlr1 ingilizce, kurul (%50 ing gibi düşünebilirsin), dlr 2 ing, crm türkçe.
    8) Bu sorunun cevabını forumda kısa bir araştırma yaparak bulabilirsin.

Zaman aralıklarına çok takılmışsın bence. Süreçte zaman konusu çok değişken. 1 ay sonra kuruldan olumlu/olumsuz alan da var, aynı gün olumlu alıp haftaya dlr2ye gelin denilen de var ama şu bir gerçek ki süreç oldukça hızlandı.

Başarılar

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı phoenix34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1) IELTS sınav tarihinden 13 gün sonra açıklanıyor. 2-3 günde de kargoyla ulaşıyor.
    2) Kişiden kişiye değişir ama min. 2 ay derim.
    3) Hayır. Sırayla gidin derim.
    4) Süreç son zamanlarda oldukça hızlandı ancak online başvurudan ortalama 1 1.5 ay sonra dlr1e girersin.
    5) Bu da yine kişinin kendi bilgi birikimiyle alakalı
    6) Dlr 2, kurul, crm hepsi aynı şey diye düşünüyorum. Dlr 1 çalış, geçersen mülakatlara çalışırsın.
    7) Dlr1 ingilizce, kurul (%50 ing gibi düşünebilirsin), dlr 2 ing, crm türkçe.
    8) Bu sorunun cevabını forumda kısa bir araştırma yaparak bulabilirsin.

Zaman aralıklarına çok takılmışsın bence. Süreçte zaman konusu çok değişken. 1 ay sonra kuruldan olumlu/olumsuz alan da var, aynı gün olumlu alıp haftaya dlr2ye gelin denilen de var ama şu bir gerçek ki süreç oldukça hızlandı.

Başarılar
    Alıntı Woland Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avrupada 40-45bin bandında bitirmen mümkün.
    1) Toefl'a bugün girsen 2 hafta içinde elektronik olarak sonuç açıklanır, sonuç açıklandıktan 1.5 ay sonra evrak olarak ulaşır.
    2)Bu kişinin İngilizcesine zor tanımına göre değişir
    3)Bence DLR 1 ve 2 (DLR 2 karaktere bakar iyi çalışmak sonucu garanti etmez...) için 1 aylık çalışma yeterli o sebeple dil halledilirse gerisi daha kolay olur.
    5) Genelde sınava kadar 3-4 hafta çalışacak süre oluyor. Kafidir.
    6) Sana bakar.
    7)Mülakat kismen İngilizce gerisi tamamen ingilizce
    İlginiz için çok teşekkür ederim.
    Zaman konusuna takılmış durumdayım çünkü hepsini ancak çalışarak başarabileceğime çok fazla inanıyorum. Çalışmak için de ee malum zaman şart.

Saygılarımla.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhaba,

Öncelikle şunu söyleyeyim; bana kalırsa istifa etmekte biraz acele etmişsiniz ama kendi durumunuzu siz daha iyi bilirsiniz tabii. Daha İngilizce sınavına bile girmemiş biri olarak sınava hazırlanıp, girip sonucunuzu almanız ve ardından sürecinizin tamamlanması en iyi ihtimalle 5-6 ay sürecektir. Süreç bazı dönemlerde biraz daha yavaşlayabiliyor önceden tahmin etmek pek mümkün değil. Kaldı ki DLR 1 veya mülakatlardan olumsuz sonuç elde etmeniz durumunda bir veya birkaç kere alacağınız 6 aylık cezalar ile birlikte süreciniz epeyce uzayabilir. Bunu başta uyarı olarak belirtmek istedim.

Sorduğunuz soruların çoğunun, belki de hepsinin cevaplarını forumda bulabilirsiniz ama yine de söz konusu süreci olumlu tamamlamış birisi olarak biraz cevaplayayım.

1- Toefl sınavının sonucu sınavdan yaklaşık 10-14 gün sonra açıklanır ve bundan yaklaşık 3 hafta sonra belgesi elinize ulaşabilir. Ielts konusunda bilgim yok.
    2- Seviyenizden emin olun. Ben de kurs ile görüşmeye gittiğimde seviyeler konusunda pek bilgim olmadığı için seviyem intermediate falandır dedim fakat yaptıkları testten sonra kendinize haksızlık etmişsiniz seviyeniz daha yüksek dediler. Ardından kayıt olup katıldığım 2 aylık Toefl kursundan sonra sınava girip 103 puan aldım.
    3- DLR 1 ve mülakatlara ağırlıklı olarak çalışmaya başlamasanız da havacılıkla ilgili konuları yakından takip edin. Havacılığın geçmişi, bugünü ve geleceğine aşina olun, yoksa mülakatlarda işiniz çok zor olur.
    6- Dediğim gibi, mülakatlar için şimdiden havacılık bilginizi arttırmaya başlamanızı tavsiye ederim fakat ağırlığınız önünüzdeki ilk adımda olsun. Daha DLR 1'e girmemişken mülakatlara ağırlık vermeyin.
    7-Kurul mülakatı ve İstanbul Üniversitesi mülakatı Türkçe oluyor, DLR 1 ve DLR 2 ingilizce.

Son olarak forumun altını üstüne getirmenizi ve süreçteki her adımı ciddiye alarak, küçümsemeden çalışmanızı tavsiye ederim. Bu süreci olumlu şekilde tamamlamak için çalışmanın ve gayret etmenin önemi tabii ki çok büyük fakat her çalışan olumlu tamamlayacak diye birşey de yok maalesef. Bunu, "Çalışarak başarabileceğime çok fazla inanıyorum." dediğiniz için söyleme gereği duydum. Yanlış anlamayın hevesinizi kırmak için söylemiyorum fakat bu seçim sürecince kişiliğinizin bu mesleğe uygun olup olmaması da büyük rol oynuyor. Bu sebepten ötürü pilotlarda olması ve olmaması gerek kişilik özelliklerini araştırmanızı ve kendinizin hangi yönlerinizin uygun olduğunu ve olmadığını düşünüp bunları düzeltmeye çalışın.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)