Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Cumhurbaskanligina yazdigim yabanci pilotlar sorununa aldigim cevap

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart Cumhurbaskanligina yazdigim yabanci pilotlar sorununa aldigim cevap

Yaklaşık 2 hafta önce CİMER üzerinden cumhurbaşkanlığına şu yazıyı ilettim

SAYIN CUMHURBAŞKANIM BEN PİLOTAJ EĞİTİMİNİ TAMAMLAMIŞ VE HALİ HAZIRDA İŞ ARAYAN BİRÇOK İŞSİZ PİLOTTAN BİRİYİM. ANCAK YURTDIŞINDA BİLE İŞ BAKMIŞ OLMAMA RAĞMEN AVRUPADA VE ÇOĞU ÜLKELERDE ALDIĞIM YANIT SADECE KENDİ ÜLKE VATANDAŞLARININ İŞE KABUL EDİLDİĞİDİR. YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI ÇOK ÜST DÜZEY TECRÜBELERİ VARSA KABUL EDİLMEKTEDİR VE BU ÜLKE POLİTAKASIDIR. ANCAK TÜRKİYEDE BU ŞEKİLDE BİR PLANLAMA, YASA OLMADIĞI İÇİN YABANCI PİLOTLARIN RAHATLIKLA ÇALIŞABİLDİĞİ BİR ÜLKE DURUMUNDADIR. ÖZEL FİRMALAR DA BU DURUMDAN İSTİFADE EDEREK TÜRK VATANDAŞLARINDAN ALDIKLARI YÜKSEK EĞİTİM PARALARI SONUCUNDA İŞ GARANTİSİ VERMEMEKTE BOŞ OLAN İŞ İMKANLARINIDA YABANCILARA SUNMAKTADIR. KONUNUN DİKKATLE DEĞERLENDİRİLMESİNİ ARZ EDERİM.

Aldığım cevap ise yabancı pilot alımları konusunda birşeyin devlet tarafından yapılacağını gösterin. İçeriği genelde bizi rahatlatmak için yazılmış bi yazı. Yurt dşında insanlar direk olarak kanun çıkararak yabancı pilot alımlarına engel olurken bizde ki cevap şu şekilde SHGM den geldi

“Ülkemizdeki havacılık işletmeleri pilot seçim kriterlerini ve şartlarını kendisi belirlemektedir. Bazı havacılık işletmeleri, pilot seçimi öncesinde, kendi belirledikleri testlerle pilotun çeşitli konularda yeterlilikleri tespit ettikleri gibi, bazı havacılık işletmeleri ise pilotun geçmiş tecrübesini referans alarak pilot seçimini yapmaktadır. Havacılık işletmelerinin pilot seçimine ve belirledikleri kriterlere Genel Müdürlüğümüzün herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.”

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

E adam haklı serbest piyasa bu. Ötekisi kendi vatandaşına öncelik tanıyormuş o onun bileceği iş. İnsanları zorla milliyetçi yapamazsın. Fokker önce Hollandalı ister. Sen Türk istiyorum dersen memleketin yarısı kazan kaldırır. Burada bile ben doğulu olduğum için DLR'den elendim bence diye gezen tipler var. Böyle bir ülke burası.

Üye Array ismail.on - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

konuyu hortlatıyorum Thy pilotları türkleştirme çabası içersinde diyebiliriz. Eğer bir aksilik olmazda thy pilot yetiştirmeye devam ederse yakında thy bünyesinde yabancı pilota ihtiyaç kalmayacak. Diğer havayolu şirketlerinde durum nasıldır bilmiyorum.
    09.09.2017 IELTS: S:6 O:6
    23.09.2017 Online Başvuru
    02.10.2017 Evrak Teslimi
    30.10.2017 DLR1
    09.11.2017 DLR olumlu
    22.11.2017 Kurul Mülakatı
    24.11.2017 Kurul Mülakatı olumlu
    12.12.2017 İstanbul Üniversitesi
    14.12.2017 DLR2 ( İngilizce Erteleme)
    27.03.2018 İstanbul Üniversitesi
    29.03.2018 Crm olumsuz
    29.06.2018 Online Başvuru
    23.07.2018 Boy-Kilo ölçümü
    14.09.2018 Crm
    17.09.2018 Crm olumsuz

Üye Array EErgul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Bildiğim kadarıyla SHGM konuyu açan arkadaşın da istediği o kısıtlamayı getirdi zaten.
    Do not go where the path may lead but go where there is no path and leave a trail...

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Su anda hali hazirda thy gibi buyuk pegasus ve sun express gibi orta olcekli onur air ve atlasglobal gibi onlari tamamlayici sirketlerimiz mevcuttur.

Ilginctir ki gecen sun expressin ilanda calisma izinlerinin sirket tarafindan karsilanacagi yazmaktaydi bu avrupalilarin ekmegine bal surmek degilde nedir bunu sormak gerekir.

Hicbir avrupa sirketi boyle ilan vermez adamlar zaten ilk olarak calisma izni hatta bazilari direk vatandaslik istemekte hal boyleyken turk pilotlari kucumsemek neyin nesi.

Thy akademi disinda gelen pilotlari begenmiyorsa yada diger sirketler bunu shgm ile oturup konusup sistemde yanlislik varsa bunu cok rahat cozebilirler fakat boyle bir talepleride yok bildigim kadariyla.Ucus okullari giriste formalite icabi degilde ciddi olarak dlr,compass,pilapt neyse sinavini yapar dil belgesi gerekliliklerini saglatir ve bu sayede en azindan ilk etap gecilmis olur eger havayollarinin istegi bu sinavlarsa fakat goruldugu uzere bu konudada bir calisma yok bildigim kadariyla.

Thy hala 2010 yilinin argumanlarini kullaniyor o zaman kaptan pilotumuz yok diye disaridan aldilar adamlari gelen butun yabancilar icin demiyorum fakat hepsinin cok iyi olmadigida asikardi. Sene oldu 2018 hala azalmis olsa bile hatri sayilir yabanci pilot var sadece thy icin degil diger sirketlerdede var.Zamaninda elinde 7-8 senedir ucupta kaptanligini bekleyen yardimci pilotlari kaptan yapmak varken yunanistandan kaptan getirmedimi thy bu kadar balik hafizali degiliz.Yine ayni arguman bir suru kaptanligi gelen pilotumuz var neden kaptan yapip yabancilara gule gule demiyor akil alir bir durum degil ve thynin bu tutumundan dolayi haliyle pilot pazari sismis vaziyette.Sagolsunlar bazi kaptanlarimizda buna seyirci oluyor.Atlasglobal tip egitimi(40.000€ orasida tartisilirda) verdigi pilotlari 1300 liraya ucurdu gecen seneye kadar kimsenin giki cikmadi.Pegasus pilotlari full ucuyorlar belki insanliktan cikiyorlar gene tik yok belkide yapilan kazanin bir sebebide pilotlarin yorgun olmasiydi ama yine kimse ses etmedi.

Egitim verirken guncel kur 1 euro 4,65 fakat is maasa gelence 1 euro 3,30 olsun dediler bunada ok deyip gectiler.Thy akademiye bir senede 40 bin euro zam yapti biz gittik bunada eyvallah demedik mi.

Qatar,emirates,etihadda yabanci aliyor diyolar adamlarin nufusumu var birakinda alsinlar zaten arap gorunumlu yabanci adamlar biz 80 milyonluk ulkeden thyye yetecek kadar pilot cikaramiyorsak vay halimize zaten ama dedigim gibi su anda pilot pazarinda yeteri kadar pilot var belkide yabanciyi cikarip turk pilotu alacak sirket yok nasil bir yabanci hayranligi anlamis degilim.

Yabanciyi alip besliyoruz 1500 saate guzelce getirip hadi siz emirates,qatar a falan gidin diyoruz.Adam darbe gecesi ucagi birakip kacip ulkesine giderken benim turk pilotumda thy bana ne zaman is verir diye bekliyor.Tepedekiler zaten parami aliyorum ne ses cikaricamda birseylerden olacagim korkusuyla arkalarina yaslandigi surece bizim pilotumuz beklemeye devam eder daha.

Ozellikle thy yoneticileri kor degildir diye dusunuyorum cunku thyden ayrilan yabanci pilotlarin bazilari sirkete nasil kin kustuklari yabanci forumlarda carsaf carsaf yazilan yazilarla ortaya konulmaktadir. Bu sirket sayesinde evine ekmek goturen avrupali sirketten ayrildigi gun zehrini akitmaya basliyor. Helal olsun o yoneticilerede boyle devam etsinler.

Zamaninda greve giden pilotlarin yanina donemin cumhurbaskani ziyarette bulunmus ve vazgecirmeye calismisti meslege olan saygiyi gorun.Simdi bi grev yapsinlarda Rte’nin onlara neler yapacagini izlesinler bu hale geldi iste meslek umarim ileride daha iyi olur.Sadece parasi icin demiyorum cunku verilenin yaninda o kadar cok para almiyorlar dunyaya baktigimizda fakat en azindan sayginligimizi yitirmeyelim.

Herkese iyi ucuslar olsun,

Yönetici Array hans345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Beğenirsiniz beğenmezsiniz THY'deki yabancı f/o'ların hepsi 20 ton üstü airline uçaklarında (Embraer vs.) 1000-1500 saat yapıp gelen kişiler. Türkiye'de herhangi bir uçuş okulunda instructor olup tek motorlu Cessna'da 500 saat yapanın bile bir tarafları kalkıyor hemen 500 saatim var diye ki yabancıların en azından airline tecrübesi var. THY'nin sıfır kilometre yabancı f/o aldığı hiç olmadı, bu konuda ancak Sunexpress eleştirilebilir. Dolayısıyla THY'deki yabancı pilotların kimsenin ekmeğine taş koyduğu falan yok ilk önce onu bir geçelim. TK-Sunex hariç diğer özel havayollarında çalışan yabancı f/o'lardan tecrübesiz olanları da büyük ihtimalle line anlaşması ile gelenler. Zaman zaman dış kaynaklı havacılık kariyer sitelerini takip ederseniz orada Türkiye'de bazı havayollarının Airbus A320 tipinde 100-200-500 saat program şeklinde 40-50 bin € gibi rakamlarla (type rating hariç) yabancılara saat yapma teklifi yaptığı görülebilir. Bunun adına "pay to fly" diyoruz. Avrupada bu sistem daha yaygın.

Atlasglobal tip eğitimine başvuran adaylara karşı çok dürüst. Açık açık söylüyor AFA'dan yetişen kendi öğrencilerimiz öncelikli, eskiden 500 saat yapana kadar sizleri uçurabilmeye çalışıyorduk ancak şimdi bu da mümkün olmuyor 100 saat line eğitiminden sonra genellikle işten çıkarıyoruz, bizden tip eğitimi almanızı tavsiye etmeyiz diye belirtiyorlar. Kimse kimseye zorla tip eğitimi aldırmıyor. Zaten AFA harici uçuş okullarından mezun olup Atlasglobal'de tip eğitimi alanlar çok büyük ihtimalle mecburiyetten tercih ediyorlar. Çünkü Türkiye'de DLR ve/veya Mollymawk talep etmeyen iki şirket var. Bunlardan bir tanesi Atlasglobal diğeri Tailwind.

500-700 ve hatta son zamanlarda 1000 olduğu söylenen çalışmayan mezun pilot söylentilerine çok itibar etmiyorum. Geçenlerde Pegasus Mevlana'ya bağladı. Ben de hatta sitede başlık açarak paylaştım. Tip eğitimi ücretini maaştan keseceğini duyurdu. Orada ATPL lisansı şartını kaldırın, diğer koşullarla bir insanın herhangi bir bankaya gişe memuru olarak girmesi bile çok zor. O kadar esnekti ki şartlar. Son iki haftada askerlik tecili de kabul ettiğini duyurdu. 42 yaş - Ön Lisans Mezuniyeti - Pre Intermediate birinin bile güle oynaya geçebileceği Level 4 İngilizce Kabulü - DLR ya da Mollymawk sonuçlarının kabulü. İlan kariyer net'te 1 ay yayında kaldı ve başvuran sayısı 200-300 arasıydı. 1 ay sağır sultanın duyması için bile yeterli bir süre.

Eğitime başlarken hiçbir havayoluna danışmadan bu yola baş koyanların eğitim bitince istenen şartlara - yapılan alımlardaki seçimlere vs. sızlanması anlamsız. Pilot açığı var diye her 65 bin €'yu bastırıp lisans alanın iş bulması şart değil. O devirler 2005'lerde kaldı.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Kimi okusam ona hak veriyorum

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tas koymuyor olayini bencede gecelim yabancilardan saat istedigi dogru fakat onlardanda universite diplomasi istemiyor farkindaysaniz bugun turkiyede odtu,bogazici,itu,sabanci yada herhangi bir ingilizce bolumden bir egitim almak 5 seneden basliyor ki 1 sene uzatmamak bazen kacinilmaz oluyor bolumunuze bagli olarak oraya giden emek,para,hayatiniz,gecen gunleriniz nereye gidiyor efendim birde bunu soyleyin madem. 5-6 yil zaten turk pilotunun kafadan kaybi var. Birde bunun ustune kusura bakmasinlarda 1500 saat istemesin milli havayolumuz olarak.

Yada universite olayini kaldirip tamamen avrupadaki gibi bir sisteme cevirsin bunada varim.

500 saat ucan bir tarafi kalkiyor demissiniz dogrudur vardir bilmiyorum fakat bir o kadarda bu isi gonulden yapan meslegin hakkini veren insanda var onlar ne olacak? Hatirlarsaniz rumen pilot taksi yoluna inmisti zamaninda elin rumeni gelip benim havayolumda calisacak bide ustune boyle hatalar yapacak yok oyle is geciniz yukarida dedigim gibi aldiklari pilotlarin bir kismi iyi olabilir fakat hepsi icin ayni seyi soyleyemem.Yada thy iki tane alman kiz kardesin videosunu yayinlayacak benim mehmedim ahmedim evde oturacak yok oyle dava..Daha gecenlerdr haber vardi pakistandan thy 777 kokpitine uzanan hikayesi diye baslayan bir haber 777 ye koyacak turk pilotu mu bitti thyninde pakistanli ablamizi koyuyor oraya?

Thynin kendi insanina karsi yerine getirmesi gereken sorumluluklar var.Siz kac tane fransiz vatandasi olmayan insanin AF calistigini gordunuz ayni sekilde kac tane alman olmayanin lufthansada, dutch olmayanin klmde , ispanyol olmayanin iberiada ,ingiliz olmayanin britishde? Bir elin parmaklarini gecmez onlarda zaten kendini o ulkelerdr ispat etmis insanlardir.Ryan air gibi bir sirketten bahsetmiyoruz kendine aslinda yeten bir ulkenin bayrak tasiyicisindan bahsediyoruz.Gelen adamlari begenmiyor mu thy su an isteyecek shgm butun kurallari bastan yazar bu ulkede bunlardan bahsediyoruz..

Geldi adamlari aldi carsaf carsaf yazilari acip okuyun neler diyolar ekmegini yedigi sirkete onudami paylasiyim? Yunan pilot degilmi darbe gecesi ucagi birakip taksiyle bodruma ordan tekneyle yunanistana giden? Hangi birini yaziyim size ..Emirates ,Qatar, Etihadi zaten yukaridaki mesajimda yazdim.

Is 65 bin euro verip pilot olma meselesi degil,is kendi adamini koruma meselesi nasil diger ulkeler yapiyorsa thyde bunu yapmak zorunda elin almani alip kafasina vurup vurup egitiyosa thyde yapar alasini yapar yeter ki yapmak istesin.Ama tutup yabanci pilot calistiracaksin elindeki pilotlari kaptan yapmak yerine tutup yabanci ulkeden kaptan getireceksin ,fo lari guzelce besleyeceksin sonra onlar teker teker korfeze gidecek sonra turk pilotlar gitmek istediginde shgmye izin verme diyeceksin elindeki pilotlari kaptan yapmadigin icin alttan gelen pilot pazarida gereksiz yere sisecek sonra ustune ee duzgun pilot gelmiyor yalaninin arkasina siginacaksin koca sirket olarak bizde bunu izleyecegiz oyle mi kusura bakmasin thy biraz..Bizim thy icin yazdiklarimiz kendi ekmek yedirdikleri yabanci pilotlarinin yazdiklari yaninda devede kulak kalir..

Bu arada hala madridde cay icme teklifim gecerli bir ara ugrada Easa atpl aliyorsun madem avrupadasindir gelde su cayimizida icelim.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Malum pilot darbe gecesi uçağı bırakıp taksiyle Yunanistan'a kaçtı evet ama THY hala yurt dışı fuarlarında pilot ilanı veriyor

Şirkette kaç tane yabancı F/O olduğunu biliyor musunuz ? Çocukla sohbet etmeye başlar başlamaz hemen Türkiye'yi sevmediğini ve saatim dolsa da Çin'e gidip başvuru yapsam diye aklındakileri söylüyor. Artık yabancı kaptanları saymaya bile gerek yok, yüzlerce var. Bunların düşüncelerini de amaçlarını da sende bende yönetim de çok iyi biliyor.

Malum 3-5 kişinin yüzünden THY'de yabancı pilot hayranlığı başladı ve bitmeyecek bunca olanlara rağmen. Yukarıda arkadaş taksi yoluna inen yabancı pilotu söylemiş ama THY Akademi'de ki epic failleri ne yapalım ? DLR - Sınav- Mülakatla seçmece çocuklar seçiliyor. Peki gerçekten kaç tanesi Fit to Fly, kaç tanesi gerçekten uçuşa yatkın , kaç tanesi pilot yaşantısını sürdürebilecek kapasiteye sahip ? Kimseye simülatör testi yapılmadan , uçuş testi yapılmadan gel seni pilot yapalım diyorlar.

İnternette basit bir aramayla ;

THY Akademi'den öğrencinin iniş sırasında landing gear'i açmayı unuttuğunu,
    THY Akademi'den öğrencinin itfaiye yolundan pisti terketmeye çalıştığından,
    Aydın'da gece uçuşu yapmadan ya da gece yalnız uçabilir onayını alamayan öğrenci yanında Safety Pilot ile yalnızmış gibi uçuşa çıktığını,
    10 yıllık sözleşme imzalayıp, eğitimi bitirip , Line Checkten 2 ay sonra mesleği bırakan insanları öğrenebilirsiniz.

Bunların hepsi anlık hevesle başvurup, gerçekte Fit to Fly değilken beleşe Pilot oluyorum hayali ilen yaşayan kişilerin sonuçları. Üzülerek söylüyorum ki son 1- 1.5 senedir Pilot adayı kalitesi baya düştü. Hal böyle olunca THY'nin kendi yetiştirdiği pilotlardan umudu kesti. Bu sebeple Tecrübesiz ilanı açık. Tecrübeli ilanından sonra yurt içinde epey karşılıklı transferler oldu.

Son 6-7 ayda Ayjet - AFA - Erah - Yabancı okul mezunu epey bir Tecrübesiz Pilotlar işe girdi. Yani genel olarak Türk - Yabancı ayrımına girilmesini doğru bulmuyorum. Rekabetse rekabet yeter ki eşit koşullar ve kayırma vs gibi işler dönmesin... Yani söylenenler gibi Türkleştirme çabası yok , aksine yabancı F/O alımı devam ediyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)