Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Eurocontrol Deneyimim

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Airport Eurocontrol Deneyimim

Merhabalar, havacılık namına her şeyi yaptığım şu günlerde araya bir de Eurocontrol'ü sıkıştırdım. Ülkemizdeki kuruma Kpss gibi gereksiz bir nedenden dolayı başvuru dahi yapamazken, bu işin ehli olan Eurocontrol'e e-okul'dan aldığım bir ekran görüntüsüyle başvurup, ilk aşamaya katılmak üzere Hollanda'ya davet edildim. Geçtiğimiz hafta da bu sürece katıldım. Forumda bu konuyla ilgili güncel bilgiye rastlayamadım. Yakında başvurmayı düşünen olursa diye deneyimlerimi paylaşıyorum.

Eurocontrol'e başvurmak için temel gereklilikler nelerdir?
    - Lise mezunu olmak
    - İyi derecede İngilizce bilmek
    - 25 yaşından küçük olmak

Aslında hepsi bu! İngilizce için bile sizden herhangi bir belge talep etmiyorlar. Yapmanız gereken tek şey uzunca olan başvuru formunu doldurup, lise diplomanızın* fotokopisiyle birlikte yollamak. Belgelerinizi orijinal dillerinde istiyorlar hem de! İsterseniz 5 tane üniversite bitirmiş olun, üniversite diplomalarınızı dikkate almıyorlar çünkü aradıkları sadece lise düzeyinde matematik bilgisi. Ben yabancı dil mezunuydum bu yüzden lise diplomamda da bölümüm yabancı dil olarak görünüyordu. Sorun yarattı, ben de son sene seçmeli olarak aldığım matematik dersini göstermek için e-okuldan bir ekran görüntüsü alıp yolladım ve bir saat sonra sınava davet edildim!

*Üniversite mezunuysanız büyük ihtimalle lise diplomanız üniversitenizin arşivindedir. Öğrenci işlerinden isteyebilirsiniz.

Diğer şartlara ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, yine başvurunuzu da buradan yapabilirsiniz : http://atco.eurocontrol.int/#about

Başvurumu tamamladım, peki şimdi ne olacak?
    Biraz sabretmek gerekiyor. Şuan açık olan ilan 2017 Mart'ta başlayacak olan eğitim için. Sınav tarihleri belli olduktan 3 hafta önce sizi maille bilgilendirip hangi tarihlerde sınava katılabileceğinizi soracaklar. Her ay sınav yapıyorlar, endişeye gerek yok. Beni eylül ayındaki sınava davet etmişlerdi ama çok ani döndükleri için pasaportumu yenileyip vize çıkartmam 3 haftadan fazla sürecekti. Bu yüzden bir sonraki ay tekrar çağırmalarını rica ettim. Hiç bir sorun olmadan bir sonraki tarihler için tekrar mail aldım. Süreç boyunca insan kaynakları müdürü Imke ile iletişim halindeydim. Hızlıca dönüşler yaparak aklımdaki her soru işaretini giderdi.

*Eğer başvurunuzun üstünden uzun süre geçtiyse ve her hangi bir dönüş almadıysanız hemen bir mail atın, her hangi bir problem olup olmadığını sorun.

Sınav tarihimi onayladım, geriye ne kaldı?
    Hemen yoksa pasaport ve vize işlemlerinizi halletmelisiniz. Aklınızda bulunsun, öğrenciyseniz e-devletten alacağınız öğrenci belgesi ile 25 yaşına kadarlık pasaportunuzu harç ödemeden çıkarttırabilirsiniz. Bu arada Imke'den rica ederseniz vize süreçlerinin hızlanması için size davetiye tarzı bir belge yollayacaktır. Onun sayesinde mi oldu bilmiyorum ama benim vizem 3 iş gününde çıktı, zaten sıkıntılı kısım pasaport ve vize için randevu alabilmekte.

Sınavdan önceki ve sonraki günü kapsayan 2 gecelik kalacak yeriniz, uçak ve tren biletleri ve de vize masraflarınız Eurocontrol tarafından karşılanacak! O yüzden sürece dahil olduktan sonra hiç bir bileti, fişi atmayın!

Sınava Doğru
    Eurocontrol Hollanda'nın Maastricht şehrinde bulunuyor, dolayısıyla sınava gireceğimiz yer de burada. Buraya direkt uçuş bulmak zor, tavsiyem eğer vize sıkıntınız yoksa Köln ya da Brüksel'e uçakla gelip, trenle Maastricht'e geçmeniz. Vize sıkıntınız varsa da Amsterdam'dan 2,5 saatlik bir tren yolculuğuyla şehre ulaşabilirsiniz. 2 gecelik oteli onlar ayarlıyor. Benim için The Dutch isimli esprili, konsept bir otel ayarlamışlardı. Fazlasıyla memnun kaldım, umarım size de orası denk gelir.

Skytest
    Bildiğiniz gibi Eurocontrol FEAST sınavını uyguluyor. Bunun için Skytest alıp çalışmak bana çok mantıklı gelmişti ama sınav günü buna pişman oldum. Eurocontrol'ün bilgilendirme için yolladığı mailde, özellikle bu tarz uygulamalar alıp çalışmamanız gerektiği, bu meslek için eğer yeteneğiniz varsa zaten sınavı geçip eğitiminizi başarıyla tamamlayabileceğiniz belirtiliyor. Ben tabii panikle hemen uygulamayı alıp çalışmaya başladım. Modülleri ilk defa gerçek sınav anında görecek olmak beni korkutmuştu. Ama dedikleri gibi, sınavı geçseniz bile 2 yıllık eğitimin ortasında zorlanırsanız sizi şutlayabilirler :3 Yani kapağı atayım da gerisi gelir olayı orada ne yazık ki yok. Benimle birlikte sınava girenlerden Skytest alan sadece bendim sanırım. Hepsi, "eleneceksek şimdiden elenelim en iyisi" düşüncesindeydi, haklılardı da.

Sınav Günü
    Sınav, Maastricht Havaalanı'nın yanında bulunan Eurocontrol merkezinde yapılıyor. Benim kaldığım otelde kalırsanız buraya otobüs ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüsü beklerken durakta diğer adaylarla tanıştım, zaten hepimiz aynı oteldeymişiz :3 Sınava yaklaşık 15 kişi girdik ve neredeyse her ülkeden bir aday vardı. Belki de böyle bir politikaları vardır.

Önceden 2'ye bölünen süreci sanırım tek günde sonuçlandırmayı seçmişler. Programda 3 test aşaması ve son olarak da mülakat vardı. Sanırım önceki yıllarda mülakat için ayrıca tekrar gitmek gerekiyordu.

Herkes isimlerinin yazılı olduğu bilgisayarlara oturdu ve sınav başladı. İlk aşamada 4 tane test vardı. Aşağıda bu teslerin isimlerini Skytest'teki karşılıklarına göre yazdım. 2 test arası 10 dakikalık bir kahve molası verebilirsiniz. Sınav ortamı gayet rahat, isteyen bitiriyor ve kahvesini içmeye gidip süresi dolunca salona dönüp devam ediyor.

1. Coordinate System Test
    2. Planning and Ability Test
    3. Learning and Applying Rules
    4. Cube Folding Test

İlk 3 modülde harikalar yarattığımı düşünürken karşıma birden küpler çıktı... Beni en zorlayan kısım da bu olmuştu.
    Herkes sınavını bitirdikten yaklaşık yarım saat sonra ise kimlerin geçip kaldığı açıklandı. 15 kişilik gruptan sadece 2 kişi ilk aşamayı geçti. Geçenler de daha önceden sürece katılıp son aşamada elenen iki arkadaştı.

Benim için harika bir deneyim oldu. Sınava davet edilmiş olmak bile bana yetmişti. Üstüne bir de her türlü masrafım karşılanmışken biraz da Amsterdam'ın tadını çıkardım :3

Uzunca bir yazı oldu, umarım ilgilenenlerin işine yarar. Eurocontrol'ün insan kaynakları gerçekten çok ilgili, her türlü sorunuzu cevaplayacaktır. Ben de buradan başvuru aşamasında ve sonrasında her türlü yardımcı olabilirim.

Herkese başarılar!

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

çok güzel bir paylaşım teşekkürler

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhaba,

Yukarıda Eurocontrol Deneyiminizi okudum gerçekten harika bir yazı olmuş.Çok teşekkür ederim bu kıymetli bilgiler için. Ben de Eurocontrol'den onay aldım, şu anda asıl merak ettiğim husus şu: acaba sınava hazırlık amacıyla herhangi bir alıştırma testi yapmalı mıyım? Yani sınava yönelik herhangi bir şey yapılabilir mi sizce? Şimdiden çok teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Kaya96 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yukarıda Eurocontrol Deneyiminizi okudum gerçekten harika bir yazı olmuş.Çok teşekkür ederim bu kıymetli bilgiler için. Ben de Eurocontrol'den onay aldım, şu anda asıl merak ettiğim husus şu: acaba sınava hazırlık amacıyla herhangi bir alıştırma testi yapmalı mıyım? Yani sınava yönelik herhangi bir şey yapılabilir mi sizce? Şimdiden çok teşekkürler.
    Merhabaşar, yukarıda “SKYTEST” yazdığım yerde tüm deneyimimi anlattım bu konuyla ilgili. Skytestin atc için özel versiyonunu satın alıp alıştırma yapabilirsiniz.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

son kısmı geçen 2 arkadaş daha önceden girip elenenler demişsiniz. sitede daha önce elenmemiş olmak şart koşuluyor. ben mi anlamadım yoksa bu teste birden çok girme şansımız mı var?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)