Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 19

Konu: Flight Dispatcher ile ilgili bilmek istedikleriniz ?

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Lightbulb Flight Dispatcher ile ilgili bilmek istedikleriniz ?

Merhaba arkadaşlar.

2-3 Haziran 2016 tarihinde girdiğim yazılı ve uygulama sınavını sınavı başarıyla tamamladım. 20.07.2016 tarihinde dispeçer lisansımı aldım. Bu mesleğe ilgi duyanlar veya eğitimi vs. hakkında bilgi almak isteyenler sorularını paylaşabilirler.
    Ben de elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.
    Aviation management !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhaba hocam, öncelikle tebrik ederim, lisansınız hayırlı olsun. Bende ayın 26sında Afa'da başlamayı düşünüyorum çünkü 3-4aralıktaki sınava yetiştiren tek şirket onlar fakat afaya gitmekle doğru mu yapacağım bilmiyorum. Kısa bir süre içerisinde hızlandırılmış programla hazırlayacaklar ve 2.5 ay bile olmadan sınada bulacağım kendimi. Size sormak istediklerim:
    Nerede kurs aldınız ve afayı önerir misiniz?
    Eğitim ağır mı ve materyal bulmak zor mu?
    Herkes iş bulmanın çok zor olduğunu söylüyor siz temmuzda lisansını almış biri olarak ne düşünüyorsunuz bu konuda?
    Son olarak eğer paylaşmanızda bi problem yoksa başlangıç maaşınızı merak ediyorum.

Kimseden net bilgi alınamadığı ve bilgi vermekten sakındıkları için baya çok sorum oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ederim.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

teşekkür ediyorum sorularınıza da tek tek cevap yazayım:
    - Duha havacılık kursunda eğitim aldım. ( benim eğitimim de 2.5 3 ay sürdü zaten bu normal ders süresi). AFA yı önerip önermemek için öncelikle orda eğitim görmüş olmam lazım kıyaslamak için. Yani oraya git gitme demek benim haddim değil ama ben aldığım eğitimden memnundum ancak bunu söyleyebilirim.
    - Eğitim hava hukuku, met. navigasyon weight and balance navigation communication gibi birçok alanda hem sözel hemde sayısal ağırlıkta dersler var. Eğer sözel bir insansanız zorlanma ihtimaliniz yüksek ama dediğim gibi zor kavramı çok öznel. Bence ilgili olan herkes yeterince çalışmayla yapabilir. Materyalleri de eğitim aldığınız kurum zaten sağlıyor.
    -İş bulmak konusunda şu dönemde havayolları olumsuz etkilendiği için biraz sıkıntı var evet. Ama lisanslı personele havayolları her zaman ihtiyaç duyar ve bünyesinde barındırmak zorundadır. o yüzden eninde sonunda iş bulunur.
    - Maaş konusunda bu meslekte tecrübe önemli olduğu için ilk 2 sene boyunca 1300,3000 iki seneden sonra 3000 ve üzeri diyerek genelleyebiliriz.
    -
    Aviation management !

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

maaş konusunda çok acımasız davrandım en kötü şartlar bunlar olur diye düşünüyorum. Yoksa 4.500 lira ile başlayıp bir kaç yılda 8-9000 lira para kazanma ihtimali de yok değil.
    Aviation management !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Teşekkür ederim cevaplarınız için, siz şuan çalışıyor musunuz? Zorunlu staj getirilmiş sanırım artık o da bi avantaj aslında.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hayır ben şuan çalışmıyorum. Zorunlu staj 5 ay önce getirildi. Ben daha önceden aldığım için ona gerek olmadan lisansımı aldım
    Aviation management !

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Umarım en kısa surede başlarsınız. Cevaplarınızla aydınlattığınız için tekrardan çok teşekkur ederim.

Üye Array sinceram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı mevlutuzulmez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkür ediyorum sorularınıza da tek tek cevap yazayım:
    - Duha havacılık kursunda eğitim aldım. ( benim eğitimim de 2.5 3 ay sürdü zaten bu normal ders süresi). AFA yı önerip önermemek için öncelikle orda eğitim görmüş olmam lazım kıyaslamak için. Yani oraya git gitme demek benim haddim değil ama ben aldığım eğitimden memnundum ancak bunu söyleyebilirim.
    - Eğitim hava hukuku, met. navigasyon weight and balance navigation communication gibi birçok alanda hem sözel hemde sayısal ağırlıkta dersler var. Eğer sözel bir insansanız zorlanma ihtimaliniz yüksek ama dediğim gibi zor kavramı çok öznel. Bence ilgili olan herkes yeterince çalışmayla yapabilir. Materyalleri de eğitim aldığınız kurum zaten sağlıyor.
    -İş bulmak konusunda şu dönemde havayolları olumsuz etkilendiği için biraz sıkıntı var evet. Ama lisanslı personele havayolları her zaman ihtiyaç duyar ve bünyesinde barındırmak zorundadır. o yüzden eninde sonunda iş bulunur.
    - Maaş konusunda bu meslekte tecrübe önemli olduğu için ilk 2 sene boyunca 1300,3000 iki seneden sonra 3000 ve üzeri diyerek genelleyebiliriz.
    -
    Çok teşekkürler hocam çom faydalı oldu. kaç aydır sorularımızı soracağımız uzman arıyoruz nerelerdeydiniz

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Estağfurullah kardeşim bende baktım uzun zamandır aktif değil konuya bir canlılık gelsin istedim Başka sorularınız varsa sorabilirsiniz.
    Aviation management !

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Türkiye'deki havayollarının dispeçer alımları çok nadir oluyor bildiğim kadarıyla, iş eninde sonunda bulunur demişsiniz bundan kastınız cepte lisans herhangi bir havayolundan ilan beklemek mi yoksa gidip normal prosedür gibi CV bırakıyoruz onlar bize ihtiyaç olunca dönüyorlar mı? Sektörü az çok biliyorum tanıyorum ancak dispeçerlik konusunda oldukça karanlıkta kalmış gibiyim.

İkinci bir soru olarak çok özel değilse, kursun 15.000 TL civarında tuttuğunu biliyorum, siz DUHA'da bunu tek seferde mi verdiniz yoksa, taksit taksit olarak ödemek mümkün oluyor mu? Genel ödeme konusunda hepsinin farklı farklı koşulları olduğu konusunda hiç duyumunuz oldu mu?

Son olarak da meslek profilini biraz anlatabilir misiniz, neler yapıyorlar mesela, gece-gündüz vardiyaları, çalışma saatleri, rota/meteoroloji takip olayları var diye biliyorum. HTK'lar ve pilotlar hakkında çok fazla bilgi var ancak dispeçerlik konusundaki bilgiler gördüğüm kadarıyla minimum düzeyde. Oldukça merak ettiğim bir konu bu da, biraz değinmeniz mümkün olursa çok sevinirim.

Teşekkürler.
    1-) Lisansı aldıktan sonra hem CV bırakarak hem de açılan ilanları bekleyerek başvurma şansımız oluyor yani birinden birini seçmek zorunda değilsiniz ikisini de yapabilirsiniz. Şahsen cv bıraktığım yerden de arayan oldu ayrıca ilana başvurup da dönüt aldığım oldu.

2-) şuanda evet kurs ücretleri 10-16 bin civarında. Hatta bu günlerde(bunu yazdığımda tarih 8eylül2016) DUHA 11bin liraya veriyor bu kursu. Ben iki seferde vermiştim, kurumdan kuruma değişir ama taksit imkanı olduğuna eminim.

3-) Bu biraz genel bir soru ama havacılık 24saat bir sektör olduğu için dispeçler 8li yada 12 saatlik vardiyalarla ( gerek sabahcı gerek gececi) çalışırlar. Görev olarak uçuşun emniyetli ve ekonomik olması için en uygun rotayı seçip yeterli yakıtların yüklenip hava durumuna göre kalkışa/enroute a ve varışa yedek meydan seçimi yaparak uçuş planını hazırlar ve bu süreç boyunca uçuşu takip ederler.
    Aviation management !

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)