3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 26 ve 26

Konu: Mühendislik mezunu olup kabin memurluğu yapmak sizce ne kadar doğru?

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

mühendislik sektöründe önde gelen firmalar genellikle iş ilanlarına odtü,itü..vb okullardan mezuniyet şartı koyarlar bunun sebebi ise bu okullardan çıkanların aldığı eğitim kalitesinin daha üst düzeyde olmasıdır. bu kişilerin de iş hayatında bir kaç adım önde olması gayet doğal bir durum. önde gelen okulları bitirenlerin dışında, öğrenci kendini yeteri kadar geliştirmişse (not ortalaması, yaptığı projeler,..vb.) aradaki farkı kapatacaktır ki yukarıdaki yazımda tam olarak bahsettiğim olay bu.
    iş bulma konusu ise sektördeki eleman açığıyla ilgili. itü mezunu da olsa örneğin bir meteoroloji mühendisinin kendi alanında iş bulması kolay bir durum değil, fakat temel mühendislik bölümlerini göz önünde tutarsak bu alanlarda her zaman iyi üniversiteler avantaj sağlar.
    bunların dışında, önceki yazımın moral ya da motivasyon bozucu bir mesaj içerdiğini düşünmüyorum. kimsenin de illaki okuduğu bölümde çalışması gerekir gibi saçma bir fikri de savunmuyorum.
    iyi çalışmalar

Hızlı üye Array Korkmaz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    1172

Alıntı trk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mühendislik sektöründe önde gelen firmalar genellikle iş ilanlarına odtü,itü..vb okullardan mezuniyet şartı koyarlar bunun sebebi ise bu okullardan çıkanların aldığı eğitim kalitesinin daha üst düzeyde olmasıdır. bu kişilerin de iş hayatında bir kaç adım önde olması gayet doğal bir durum. önde gelen okulları bitirenlerin dışında, öğrenci kendini yeteri kadar geliştirmişse (not ortalaması, yaptığı projeler,..vb.) aradaki farkı kapatacaktır ki yukarıdaki yazımda tam olarak bahsettiğim olay bu.
    iş bulma konusu ise sektördeki eleman açığıyla ilgili. itü mezunu da olsa örneğin bir meteoroloji mühendisinin kendi alanında iş bulması kolay bir durum değil, fakat temel mühendislik bölümlerini göz önünde tutarsak bu alanlarda her zaman iyi üniversiteler avantaj sağlar.
    bunların dışında, önceki yazımın moral ya da motivasyon bozucu bir mesaj içerdiğini düşünmüyorum. kimsenin de illaki okuduğu bölümde çalışması gerekir gibi saçma bir fikri de savunmuyorum.
    iyi çalışmalar
    Yok dostum sen yanlış anladın. Daha doğrusu ben anlatırken biraz karmaşaya sebep oldum sanırım. Sen de mühendis misin bilmiyorum ama ben sadece sana ve senin gibi düşünen arkadaşlara bir mühendisin neden böyle başka işlere başvurmayı düşünebileceğini açıklamak istedim. O konuda da hemfikir olduğumuzu görmek sevindirici Onun dışında kalan kısımın senin yazdıklarınla bir ilgisi yok, seni kastederek söylemedim. Arkadaşın kafası zaten karışık, bize danışıp kafasında bişeleri netleştirmek istiyor ama bazı mesajlar durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirme potansiyeline sahip. O yüzden genel olarak destek verelim, zaten karışık olan kafasını daha da karıştırmayalım dedim. Herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olduysam, özür dilerim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Foruma yazan arkadaşların çok fazla iş tecrübeleri olmadığına inanmaya başladım. Yukarılarda yazılmış bir kaç şey bariz yanlış.
    Ama kavga çıkmasın ben yine bir "bence" parantezine alayım alttakileri.

Mühendislik çok çok geniş bir alan, genele konuşmak çok zor. Sektör bilgisi olmadan tartışmak mantıksız. neyin mühendisliği?
    Mühendislik bir statü sağlamaz, sağladığını düşünen yanlış yolda. Olay heeep maaşla ilgili.
    İyi okullardan gelmek çok özel avantajlar sağlamıyor. çalışandan beklenen şey iş, vitrin değil sonuçta
    İş ilanlarında "bazen" mezun olunan okul bilgisi geçse de bu yeni mezunlar için geçerlidir çok büyük çoğunlukta. (kariyer.netten bulabilirsiniz)
    Okul başarısı zaman içerisinde eriyip giden bir konu. Bir süre sonra konuşulmuyor.
    İşte en önemli şey o işi ne kadar iyi yaptığın veya yaptığına iş verenini ne kadar ikna edebildiğindir.

Konuya cevabım ise:
    Kabin memuru olmak kötü birşey olmadığı gibi, mühendislikten "aşağı" bir meslek de değil.
    Mühendislik öyle özel bir şey de değil zaten.
    Hiçbir meslek STATÜ aracı değil. Para kazanmak için yaptığımız şeyler. (Belki zevk/tatmin için de olabilir tabii bazen)

Özet:
    Bir iş veya hayat tarzından mutluysan, kime ne ne okuduğundan?!

Not: Para pulu bırakıp bedavaya pilot olacak adam da gördüm, işi gücü okulu bırakıp da sokaklarda yaşamaya giden de, ülke ülke gezen de pek çok insan biliyorum. Ciddiyim. Hepsi de okumuş insanlar. (Çoğu da mühendis hatta ) Yaptıkları doğru mu, mutlularsa evet. Ötesinin de koy .....
    dersler zaman alıyor ama zevkli.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

arkadaslar su konuya açıklık getiriyim. bu başlıgı açarken ki amacım mühendislik ve kabin memurluğu arasında statü farkı vurgulamak yada yarıştırmak yada bazı arkadasların dediği gibi aşağılamak gibi bir niyetim yoktu kesinlikle öyle anlaşılmasın tamamen sektörlerin getirisi ve götürüsü hakkında özellikle TECRÜBELİ arkadaşlardan fikir almak ve aynı zamanda pilotaj eğitimi hakkını kazanmak niyetinde olduğum içinde bu mesleği ve sektörü avantajlı bir basamak olarak kullanıp kullanamayacagım hakkında fikir almaktı sonraki birkaç mesajlarımda arkadaslarla bu konu hakkında da konusmustuk ama malesef forumda sadece başlığı okuyup sonrasında tartışılan paylaşılan fikirlere aldırmadan yazan ve ahkam kesen ve afferdersiniz ama çok bilmişlik yapan arkadaşlar oluyo ve üstelik özel mesaj atıp hakaret boyutuna getirenler var o yüzden bu yazıyı yazma gerekliliği hissettim ve herkesten lütfen ART niyetli yaklaşmamalarını ve empati kurmaya çalışmalarını rica ediyorum öbür türlü ben bu arkadaşların fikirlerinde art niyet ararım. Özelliklede bunları yazdığım için birileri ile tartışmak istemiyorum çünkü kimseye forumda sataşma yada laf yetiştirme gibi bir niyetim yok sadece kendimi daha açık bir şekilde ifade etmek için yazdım çünkü bazı arkdasların yazılarında aradığım ve samimice sorduğum sorunun cevabını samimi bir şekilde alamadım malesef. herkese yinede teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

bana göre sonuç odaklıysan(para var huzur var) kabin memuru olman çok mantıklı, hangi alandan geldiğinin bir önemi yok. Bulundugun durumu her zaman bir üst seviyeye cıkarmaya calısan biriysen yine mantıklı kabin memurlugu, boşa kalan vakitlerinde yüksek lisans yapman gayet mümkün.4 yıl özel sektörde calıstım (veri tabanı yöneticisi olarak), akabinde thy de 5 yıldır km yim. bu sürede mühendislik fakültesini askıya almak zorunda kaldım ama , işletme lisansımın üzerine masterımı yaptım, şu anda pilotaja hazırlanıyorum.

Üye Array EErgul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Brktsc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana göre sonuç odaklıysan(para var huzur var) kabin memuru olman çok mantıklı, hangi alandan geldiğinin bir önemi yok. Bulundugun durumu her zaman bir üst seviyeye cıkarmaya calısan biriysen yine mantıklı kabin memurlugu, boşa kalan vakitlerinde yüksek lisans yapman gayet mümkün.4 yıl özel sektörde calıstım (veri tabanı yöneticisi olarak), akabinde thy de 5 yıldır km yim. bu sürede mühendislik fakültesini askıya almak zorunda kaldım ama , işletme lisansımın üzerine masterımı yaptım, şu anda pilotaja hazırlanıyorum.
    Abi muhtemelen arkadaş planladığı gibi başladıysa bu yola, şu anda İskandinav ülkelerinin üstünde bir 737de kabin amiri olmuştur diye düşünüyorum soruyu 2015te sorduğunu gözünden kaçırmışsın. Tabii aynı şekilde düşünen ve plan yapan arkadaşlara bir tavsiye bırakmış oldun.
    Bende bir tavsiye bırakmış olayım madem. Ne okuduysanız okudunuz, bir çoğumuz eğitim sisteminin ve geleneksel türk ailelerinin düşünce tarzının kurbanları olduk ne okuduğumuz konusunda, şuanda simitçi olmak istiyorsanız simitçi, otobüs şoförü olmak istiyorsanız şoför olun. Koca bir hayat keşkelerle geçmez! Ne kaybedeceğiz ki?
    29.09.2017 - THY Akademi Süreci [X]

Do not go where the path may lead but go where there is no path and leave a trail...

3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)