Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Uçuş Harekât Uzmanı (DİSPEÇER)

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart Uçuş Harekât Uzmanı (DİSPEÇER)

Merhabalar arkadaslar, SHGM tarafindan verilen ucus harekat uzmani Lisans i bildigim kadariyla 15bin tl bu egitimi tamamladigim zaman is bulma durumlari nasil oluyor bu egitimi alan ya da bu konuda bilgi sahibi arkadaslar var ise yardimci olursaniz seviniirm. Biraz arastirma yaptim fakat kimileri olumlu, olumsuz seyler soyluyor tam bir bilgi alamadim acikcasi. Tesekkurler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhaba

Geçmişe yönelik yazılanları okuduysanız mesleğin nerede olduğunu mutlaka görürsünüz. Servet hocamızın çok değerli bilgileri vardır. Bende sizin gibi bir süre önce bu konuyu araştırmıştım. Kısaca şöyle özetliyeyim. Şuan bildiğimiz kadarıyla sektörde lisanslı ve lisans almayı bekleyen çok dispatcher adayı var. Herşey bilgisayar sistemine geçti dolasıyla çok az personel gücü ile çok fazla operasyon yapılabiliyor. Shgm deki müfredata göre (Bunu Servet hocamız çok iyi bilir) Operasyona koyduğunuz uçak uçuş sayısına göre belirli bir dispatcher kadronuz olması gerekiyor fakat güncel sayılar bununla uyuşmuyor. Toparlamak gerekirse meslek her geçen gün daralıyor. Piyasada işsiz lisans bekleyen arkadaşlar var. Havayollarıda genelde dispatcher açıklarını kendi mevcut kadrolarından tazeliyorlar. Önce yardımcı niteliğinde çalıştırıp sonra lisans aldırıyorlar. Bildiğim kadarıyla dışarıdan fazla alım yok. 1-2 seneye kadar öncede dispatcher eğitimi için birkaç kurs vardı. şuan talep olmadığı için yapılmıyor ya da yeterli sayı elde edilirse kurs açılıyor diye biliyorum. İş bulma konusu her sektörde olduğu burada da aynı. Lisansınız olur şansınız yaver gider o an ihtiyaç olur işe girersiniz ya da diğer lisans sahibi arkadaşlar gibi beklersiniz. Bende siz gibi eğitim almayı düşündüm 1-2 deneyim sahibi aktif çalışan abi ve arkadaşla görüştükten sonra hal ve piyasa bu durumda diye eğitime yatıracağım parayı öldüreceğimi düşünerek vazgeçtim. Karar sizin.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı deltawing Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Geçmişe yönelik yazılanları okuduysanız mesleğin nerede olduğunu mutlaka görürsünüz. Servet hocamızın çok değerli bilgileri vardır. Bende sizin gibi bir süre önce bu konuyu araştırmıştım. Kısaca şöyle özetliyeyim. Şuan bildiğimiz kadarıyla sektörde lisanslı ve lisans almayı bekleyen çok dispatcher adayı var. Herşey bilgisayar sistemine geçti dolasıyla çok az personel gücü ile çok fazla operasyon yapılabiliyor. Shgm deki müfredata göre (Bunu Servet hocamız çok iyi bilir) Operasyona koyduğunuz uçak uçuş sayısına göre belirli bir dispatcher kadronuz olması gerekiyor fakat güncel sayılar bununla uyuşmuyor. Toparlamak gerekirse meslek her geçen gün daralıyor. Piyasada işsiz lisans bekleyen arkadaşlar var. Havayollarıda genelde dispatcher açıklarını kendi mevcut kadrolarından tazeliyorlar. Önce yardımcı niteliğinde çalıştırıp sonra lisans aldırıyorlar. Bildiğim kadarıyla dışarıdan fazla alım yok. 1-2 seneye kadar öncede dispatcher eğitimi için birkaç kurs vardı. şuan talep olmadığı için yapılmıyor ya da yeterli sayı elde edilirse kurs açılıyor diye biliyorum. İş bulma konusu her sektörde olduğu burada da aynı. Lisansınız olur şansınız yaver gider o an ihtiyaç olur işe girersiniz ya da diğer lisans sahibi arkadaşlar gibi beklersiniz. Bende siz gibi eğitim almayı düşündüm 1-2 deneyim sahibi aktif çalışan abi ve arkadaşla görüştükten sonra hal ve piyasa bu durumda diye eğitime yatıracağım parayı öldüreceğimi düşünerek vazgeçtim. Karar sizin.
    Cok tesekkurler vermis oldugunuz aciklayi bilgiler icin gercekten. Evet bende okudum aslinda bu alanda cok kisinin bekledigini benim merak ettigim sadece burdan egitim alip is bulan ama aciklamalara bakilirsa bu da hayal den oteye gecmicek bizim icin malesef. 15 bin de az bir para degil cunku. Bunlardan sonra dediginiz gibi girmemek daha mantikli olur. Peki onerebileceginiz birsey var mi ucaklar ile ilgili bir pozisyon ilk deneyimim flying service chef olmustu do&co da 3.asama da elendik. thy kabin memurluguna yastan dolayi basvuru yapamiyorum. sunexpress de suan alim yok pegasus a basvurdum ordan da herhangi bir haber gelmedi daha. Ucaklari ucmayi sevdigim icin bu alanda birseyler yapmak istiyorum o yuzden dispecerlik dusundum ayrica hava trafik kontrolurlugunu de dusundum fakat 27 yas siniri oldugu icin oda hayal oldu. suan icin bildigim tek sey kabin memurlugu ve pilotluk kaliyor. Pilotluk da cok ciddi paralar donuyor thy nin anlasmali egitimi var fakat onun icinde toefl skor gerekli 80 gibi bir skor u almak icin de zaman a ihtiyacim var acikcasi ozaman a kadar ilan kapanir seneye tekrar acilsa da 85 dogumlu kabul ediyorlardi bu sene seneye ne olacagi belli olmayacagi icin oda zor gozukuyor acikcasi. Baska da yapabilecegim ne var diye dusunuyorum bu havacilik da aklima gelmiyor acikcasi.

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    2354

Eğer işin ekonomik yönü 1. kriterse gemilerde şef aşçı olarak çalışabilirsiniz onlar da iyi kazanıyor.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı irongate Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer işin ekonomik yönü 1. kriterse gemilerde şef aşçı olarak çalışabilirsiniz onlar da iyi kazanıyor.
    Haklisinda benim daha cok cezbeden ucaklar ve ucmak kardesim

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Şef aşçı olabilmek için Turkish Do&Co'da başlamak gerekiyor. Ben meslek lisesi gıda mezunuyum. Önlisansı da bitirdikten sonra Adecco beni Turkish Do&Co için iş görüşmesine çağırmıştı. Olumlu cevabı 1 yılı aşkın sürede ancak gelmişti. Ancak o zaman da bir turizm şirketinde çalışıyor olduğum için teklifi kabul etmemiştim. Teklif dediğim de Adecco'dan sonra 2. mülakat. Kesinliği yoktu yani. Ancak o zaman bilinçli bir şekilde cevap vermemiştim, yaşım çok gençti. Şimdiki aklım olsa en azından bir iş görüşmesine giderdim. Oradan flying chef olarak adaylar seçiyorlar. Eğitimi başarıyla tamamlayan flying chef olabiliyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)