Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Havayolu uçak bilet acentası açmak...

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Airport Havayolu uçak bilet acentası açmak...

Arkadaşlar uçak bilet acentesi açmak istiyorum TÜRSAB'ın sitesine baktım ama Seyahat acentesi ile ilgili bilgiler buldum.Bu konu hakkında bilgi verebilecek olan varsa minnettar kalırım.Şimdiden teşekkürler.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Merhaba

Türsab sitesinde yer alan linkten detayları öğrenebilirsiniz.

http://www.tursab.org.tr/dosya/6829/...29_4043057.doc

A grubu bir acenta işletme için genel olarak özet isterseniz aşağı yukarı 50.000 tl gibi bir harcama yaparsınız evraklar için.

A Gurubu acenta açarsanız, Yurt içi yurt dışı turlar, konferans, seminer, bilet satışı gibi tüm işlemleri tam yetkili yaparsınız. (B ve C grubu acentaları için hizmet kolları sınırı daha farklıdır)

Birde turizm okulu mezunu ve ya Türsab Enformasyon memuru (yabancı dil belgeli), ve ya turizm bakanlığından onaylı rehber sertifikalı bir çalışan gerekiyor.

Benim bildiğim bunlar.

Acenta açtığınızda hangi hizmetleri vermek istiyorsunuz?

Mesela yurt içi tur, uçak bileti, otel v.s. hizmet vermeyi düşündüğünüz alanlar belli mi acaba?

Belki daha iyi yardımcı olabilirim.

Not: Acenta açmadım ama acenta da çalıştım

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Airport

Başlangıç olarak yurt içi ve yurt dışı bilet satmayı düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda yukarıda da bahsettiğiniz gibi yurt içi ve yurt dışı turlar, seminer, konferans gibi işlerle de devam edebilirim. Örnek veriyorum THY'nin uçak bileti acentalığını almak istiyorum bununla ilgili işlemleri biliyor musunuz? İlk önce türsab'a mı başvuru yapmalıyım işlem önceliğini bilmiyorum bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim gerçekten.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

İnternetten bilet olayı bu kadar gelişmişler biraz kar riski yokum. Ben şahsen bilgisayar internet kullanan biri olarak daha hiçbir acentadan bilet almadım. Doğu şehirleri olabilir yada özel tür acentalığı..

Pilot Array abecikabeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2695

Acentalar internetteki fiyatlardan daha ucuza satis yapamiyorsa, acentadan almanin avantaji nedir?
    TOEFL: OK (91)
    Evrak Teslim: OK (26-27/11/2012)
    CRM (VTS kalktı): OK (14/12/2012)
    DLR: OK (16/01/2013)
    Kurul Mülakatı: OK (24/01/2013)
    Sağlık Raporu: OK (26/01/2013)
    Evrak Teslimi: OK (07-08/03/2013)
    Eğitim Başlangıcı: OK (26/04/2013)

Eğitim Yeri: CAE Oxford - THY 1.Filo

TOEFL püf noktalar: http://goo.gl/xDSIfL

CRM püf noktalar: http://goo.gl/xDSIfL

CAE Oxford: http://goo.gl/gm8llC

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Aslında evet insanlar her şeyi internet ortamında hallettiği için sadece uçak bileti acenteliği açmak saçma gibi gözükebilir dediğim gibi bu konu hakkında hiçbir fikrim yok sadece bilgi almak ve aşamalarını öğrenmek için bu konuyu açtım.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Acenta açmak konusunu şöyle toparlayabilirim;

Yaşadığım olaylar ve gözlemler sonucunda, Uçak bileti satışı konusu duruma göre biraz fark ediyor. Eğer işlek güzel bir caddede yer almışsanız, (kapı müşterisini yeterince

çekebilecek bir yer) şirketler v.s. bağlantınız varsa özellikle yurt dışı bilet satabilecek bir portföyünüz varsa uçak biletinin kazancı iyi oluyor. Özellikle yurt dışı biletler

iyi komisyonlar bırakıyor. Şirketlerle çalışmak ayrı bi konu aslında onlar genelde 30 ile 45 gün vade isterler 60 günden önce ödemezler. Eğer IATA üyesi değilseniz ki 1 yıl

doldurmanız ve ciddi bir ipotek para yatırmanız gerekiyor IATA olabilmek için bu ayrı bir konu olarak ele alalım. Bu rakamı çevirebilmek için kapasitenize göre minimum 15.000 tl

paranız olacak ki siz kasanızdan biletleri keserken bilet ücretleri zamanında gelsin ve tekrar o parayı yatırıp döngüyü oluşturabilirsiniz.

Ayrıca cari çalışmak büyük risktir. 2.000 tl yurt dışı bilet kesersiniz 40 50 lira için o parayı oraya bağlarsınız. ya da 500-600 lira yurt içi bilet kesersiniz 8-10 lira komisyon için o parayı oraya bağlar beklersiniz. Dönen paranın cirosu büyük karı az. Bazı durumlarda 1 bilet bile batak verirseniz sattığınız yüzlerce biletin karı 1 bilette gider karşılamaz bile belkide.

Eğer sadece bilet satmayı düşünürseniz bu koşullar sağlanmıyorsa ya da belirli bir hedef sürede sağlanmayacaksa hiç bulaşmayın. Artık herkes biletini internette alıyor ve

Acentalar da hizmet bedellerini düşürerek internette bu savaşı online satış siteleri ile veriyorlar. Herhangi bir arama motoruna uçak bileti yazın bakın kaç tane acenta çıkıyor bu arama motorlarında üst sırada çıkma savaşı mevcuttur. Bazı şeyler etiği aşmış durumdalar. Türkiye' deki en büyük acentalar bu alt yapıyı çoktan yaptı ve kullanıyorlar. Kısaca eski popülerliği kalmadı.

Eğer bu işe girmeyi düşünürseniz hedefsel olarak yaklaşmanızda fayda var. Mesela bizim şirketimizin asıl işi yurt dışı fuar organizasyonlarıydı. Bunun dışında uçak bileti, tur satışları, tatil ve otel satış hizmetleride vardı ama bunlar destekleyici unsurlardı müşteriye yok dememek için. Bu tarzda tek bir dalda isim yaparak ilerlemek bu koşullarda tutunabilmek sağlam tek iş sahasıyla ilerlemek ve destekleyici diğer hizmetleri kullanmak daha etkilidir.

Artık sistem öyle değişti ki, büyük tur operatörleri otellerden sezonluk toptan oda satın alıyorlar bünyelerinde satıyorlar. taksit, indirim, promosyon öyle seçenekler sunuyorlarki sizin otellerle anlaşıp verdikleri fiyatları vermeniz ve ekonomik olarak bunlara dayanabilmeniz mümkün değil. Otel ve tatille alaklı dönüp dolaşıp bunların alt acentaları olarak bunlar üzerinden tatil otel tur satıyorsunuz. (X tur acentası satış acentası, sizin acentanız şeklinde) sistem artık buraya döndü.

Daha aslında buraya yazılabilecek çok şey var ama ayrı bir sohbet konusu diyebilirim.

Şimdilik aktarabileceğim bunlar.

Saygılarımla.

Asil üye Array
    İtibar Gücü
    4267

Alıntı redno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar uçak bilet acentesi açmak istiyorum TÜRSAB'ın sitesine baktım ama Seyahat acentesi ile ilgili bilgiler buldum.Bu konu hakkında bilgi verebilecek olan varsa minnettar kalırım.Şimdiden teşekkürler.
    Merhaba,

Sadece bilet satmak istiyorsaniz A grubu acmaniza gerek yok. A grubu acenteler avrupada farkli bir statuye girerken, Turkiyede tur operatoru sinifina girmekte. Siz C sinifi acente acmalisiniz cunku tur hazirlayip satmayacaksiniz. C sinifi acenteler bilet satarlar.
    Ayrica A grubu acmak daha riskli, cunku A acarsaniz tur yapmak ve turist getirmek zorundasiniz once AG (a gecici ) verirler, her iki senede bir Turkiye`ye 90.000 USD doviz girisi yapmalisiniz. Yapinca tam yetki verirler, daha sonra belli bir sure bu geliri yapamazsaniz once uyarilir daha sonra gidisatiniz duzelmezse yetkiniz alinir ve kapatilirsiniz. (Turizm Bakanligi Tarafindan)

Bilet satmak icin C grubu acacaksiniz.
    Siz calisacaksaniz oncelikle otomasyon programlarinin egitimini almalisiniz (Amadeus, Galileo gibi). Bu programlar canli olarak ucaklarin rezervasyon durumunu, yer ayirtmanizi, bilet kesmenizi ve ucaktaki doluluk oranlari ile sizin charter ucak koltugu almanizi saglar. ( bunlar isin kolay taraflari)
    Siz calisan degil sadece isleten kisi olacaksaniz bu programlari bilen birini calistirmaniz yeterli fakat isletmek icin bazi belgeler gerekli. Tursab belgenizin yaninda birde IATA belgeniz olmasi gerekiyor. Fakat oncelikle tavsiyem birkac acentede calismaniz sonra acmaniz cunku turizm piyasasi hareketlidir, rekabet vardir. Buyuk sirketler kucuk ve yeni acilan yerleri bitirir, onlerini keser. Bir ucakta rezervasyon alacaksiniz, hop buyuk olan sirket o ucaktaki tum koltuklari almis, baska ucaga bakiyorsunuz, hop o sirket, o havayoluyla yillardir calisiyor diye size yer yok dediler ona sakladilar koltuklari...
    Ama biletci acenteler icin en onemli nokta, acenteyi acacaginiz yerde bitiyor. Islek ve ucak biletini satabileceginizi dusundugunuz bir yere acin.

Ve guvengenc isimli uyemizin dedikleri cok dogru, sirf bu tur seyleri dikkate almayipta batan sirketler var.

Hızlı üye Array beargrylls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3928

Benim turizm tecrübem yok ama artık bilet satışında tren kaçtı gibi.Küçük yatırımcı isen anca karnın doyar.Başınızı ağrıtmayın.
    Online yapmak lazım ama hem otobüs hem uçak gibi çeşitlilikte bilet satmak lazım.Hatta otel araba kiralama gibi ek hizmetlerde yapmalı.Bunun içinde milyon tl lik sermaye lazım.Zaten o kadar sermayen varsa git işyeri al kirala başın ağrımadan kira geliriyle yaşa git bulaşma
    kurabilsem tatilsepeti gibi birşey kurulabilse paraya para denmez

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)