Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 114

Konu: İnşaat Mühendisliği vs Pilotluk

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart İnşaat Mühendisliği vs Pilotluk

Arkadaşlar öncelikle iyi günler/iyi akşamlar

Aranıza yeni katıldım ve katılmadan önce bolca takip ettim forumu ama asıl sorumun cevabını bulamadım.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunuyum. 25 yaşındayım ve inşaat mühendisi olarak çalışıyorum ve ortamını az çok biliyorum ofis olsun şantiye olsun. İnşaatı severek yazmıştım ama okuma sırasında olsun çalışma hayatı olsun (özellikle şantiye) sıkıntılı gibi geldi. MBA masterı yapıp belki biraz daha uzaklaşırım inşaat ortamından diye de ummuyor değilim. Pilotluğa başvurmayı düşünüyorum ama İnşaat Mühendisliği mi benim için daha iyi olacak yoksa pilotluk mu bilemiyorum.

Hani ana sorularım şu başlıklar altında

-Çalışma saatleri (İnşaatta ofiste isen sabah 9 akşam 6 gibi, şantiye desen onun sabah 9 akşam 7-8 ve cumartesi de full time çalışılıyor) pilotluk ise karışık sosyal hayat ne durumda)
    -Maaş (İnşaatta başta düşük ama sonra yükseliyor bu noktada pilotluk zaten baştan farkı açıyor ama o parayı harcayacak zaman bulamazsan ne anladım ben bu işten )
    -Kariyer (İnşaatta yöneticiliğe kadar yükselme şansın var, diğer yandan pilotlukta ise eğitmenliğe kadar gidiyor sanırım ama bu noktada sağlık önemli gibi. Bir sağlık sorunu çıkarsa pilotluk hayatın bitiyor gibi ve belli bir saatten sonra (atıyorum 40 yaşında) inşaat sektörüne dönmek zor olur gibi. Pilotluğun bunun yanında radyasyon, yorgunluk, düzensiz uyku vb sağlığa zararlı olabilecek sıkıntıları var, bunun için ne diyorsunuz)
    -Çalışma ortamı/iş ortamı (İnşaatta şantiye desen yorucu ve kirli bir ortam, ofis desen farklı sorunlar ama sürekli bilgisayarın başındasın, pilot desen evet uçuyorsun uçuruyorsun ofisin (kokpitin) manzara da güzel ama o da rutine bağlamasın) (bir de iş ortamı var tabi inşaatta bir süre sonra çalıştığın ekip ile arkadaşlık da oluyor gibi, pilotlukta bu durum nasıl?)
    -Aile hayatı (Bu konu çalışma saatlerinin de içine girebilir aslında. İnşaatta ofiste isen hafta sonun sana kalır bilirsin ki o saatleri aileyle geçirirsin, şantiye biraz zor gibi yurtdışı falan olursa aylarca yoksun şehiriçi şantiye ise sadece pazarları. Ama pilotlukta nasıl oluyor bu iş)

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim
    Konu umutuk tarafından (31.Ocak.2013 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    3585

çok temel sorular bunların cevabı şuanda sizde soksa bence hiç ilerlemeyin

bundan sonrada nasıl pilot olurum kısmına geçersiniz muhtemelen, hangi uçuş okulu iş garantisi falan THY ne zaman alım yapıyor tarzi sorular

bazı şeyler zihninizde canlanmamış gibi duruyor bariz şekilde.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Ya var aslında ama sürekli bir ikilemdeyim açıkçası. İnşaatı biliyor gibiyim ama mba'den sonraki kısmını bilmiyorum (sizin de bilmediğini varsayıyorum). pilotluk kısmında tam bir netlik yok şu an. Özellikle çalışma saatleri sosyal hayat kısmında. Hani örnek bir aylık uçuş planı olsa belki daha kolaylaşacak işim.

Asıl olay şu etrafımda mühendislere veya mühendis olmayanlara sorduğumda ya odtü inşaat okumuşsun bırakma güzelim işini pilotlukta ailen-zamanın falan olmaz diyorlar ya da pilotluk daha ne git diyorlar. Ama hiçbir pilotun cevabını alamadım bu konuda

Hızlı üye Array dragonflight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2794

Üniversitelere giriş sınavında çok iyi puanlar alıp tıp mı seçsem yoksa mühendislik mi seçsem diyen insanlar vardı. Çok tuhafıma gidiyordu, birbirinden tamamen alakasız iki meslek arasında neyi tercih edeceklerini bilmiyorlardı çünkü gerçekten neye ilgi duyduklarını bilmiyorlardı. Ne olmak istediklerini bilmedikleri halde çalışmaya ve soru çözmeye onları bu kadar motive eden şeyin ne olduğunu merak ediyorum.

İnşaat mühendisliği ve pilotluk da tamamen alakasız iki meslek. Önce neyi gerçekten sevdiğini ve neye ilgi duyduğunu öğren, ondan sonra karar vermen kolaylaşır.
    ~~

"İki şey sonsuzdur, insanoğlunun aptallığı ve evren. Fakat ikincisinden o kadar emin değilim..."

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

daha lise 1'de odtü inşaat yazacağım demiş diğer yandan okulda topluluk ile yamaç paraşütü yapmış uçmanın nasıl bir his olduğunu iyi kötü bilen bir insanım. ilgi 2'sine de var yani 2'sine de eşit uzaklıktayım gibi.
    inşaatta bir yapıyı yapıp bunu ben yaptım demek var pilotlukta şuraya uçtum şu uçağı kullanıyorum demek var mesela.

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    3585

vallahi pilotaja adım atmak isteyen birine hiçbir pilotun olumlu konuştuğunu görmedim daha

ne desem nasıl tatmin edici birşeyler yazsam bilemiyorum. Bu sorduklarınızın cevabını tamamen bulup adım atma meselem 3 yıl sürdü zor vallahi ne diyeyim ki.. sorunca cevap alınması zor sorulardan
    ama samimi fikrim sanıyorum pilotaj size göre değil gibi duruyor.

Üye Array AminoAcid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

su yolunu bulur..

not: acil pilot ol

Hızlı üye Array dragonflight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2794

Alıntı umutuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha lise 1'de odtü inşaat yazacağım demiş diğer yandan okulda topluluk ile yamaç paraşütü yapmış uçmanın nasıl bir his olduğunu iyi kötü bilen bir insanım. ilgi 2'sine de var yani 2'sine de eşit uzaklıktayım gibi.
    inşaatta bir yapıyı yapıp bunu ben yaptım demek var pilotlukta şuraya uçtum şu uçağı kullanıyorum demek var mesela.
    Yanlış anlaşılmayı önlemek adına belirtmek zorundayım. Havacılık sporları ile pilotluk aynı dallarda değildir. Tıpkı F1 yarışlarında sürüş yapan profesyonel pilot ile otoyollarda evden işe giden bir insanın rutin araba sürücüsünün aynı olmaması gibi. Arada çok ciddi farklar var.

Üstelik pilotluk kendi içerisinde bir çok dala ayrılıyor. Airline pilots (yolcu taşıyan pilotlar), commercial pilots(kargo taşıyan pilotlar), agriculture pilots(havadan tarım alanlara besin ve ek kimyasal madde taşıyan pilotlar), helicopter pilots, military pilots(askeri pilotlar), corporate pilots(şirketlere ait ve sadece belirli uçuşlar yapan pilotlar), test pilots (yeni uçak üretimlerini test eden pilotlar), air acrobacy pilots(akrobasi amaçlı pilotlar), spacecraft pilot(uzay araçları pilotları) ve aklıma gelmeyen diğerleri.

Bu iş "pilot olmak istiyorum" demekle bitecek bir şey değil.

Bu başlıkta yazılanlar size en azından bir fikir verecektir: http://www.ucuyorum.com/showthread.p...C5%9Flad%C4%B1
    ~~

"İki şey sonsuzdur, insanoğlunun aptallığı ve evren. Fakat ikincisinden o kadar emin değilim..."

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı dragonflight Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlaşılmayı önlemek adına belirtmek zorundayım. Havacılık sporları ile pilotluk aynı dallarda değildir. Tıpkı F1 yarışlarında sürüş yapan profesyonel pilot ile otoyollarda evden işe giden bir insanın rutin araba sürücüsünün aynı olmaması gibi. Arada çok ciddi farklar var.

Üstelik pilotluk kendi içerisinde bir çok dala ayrılıyor. Airline pilots (yolcu taşıyan pilotlar), commercial pilots(kargo taşıyan pilotlar), agriculture pilots(havadan tarım alanlara besin ve ek kimyasal madde taşıyan pilotlar), helicopter pilots, military pilots(askeri pilotlar), corporate pilots(şirketlere ait ve sadece belirli uçuşlar yapan pilotlar), test pilots (yeni uçak üretimlerini test eden pilotlar), air acrobacy pilots(akrobasi amaçlı pilotlar), spacecraft pilot(uzay araçları pilotları) ve aklıma gelmeyen diğerleri.

Bu iş "pilot olmak istiyorum" demekle bitecek bir şey değil.
    Teşekkür ederim.
    hani benim orada belirtmek istediğim uçma hissini bir şekilde tattığımdır yoksa tabi ki ciddi bir fark var. Ama şöyle demem daha güzel olabilirdi. Uçak kalktığı sırada motora verilen güç ve onu hissetmek beni cezbetmiyor değil, hatta bir uçağı kullanabilmek bile yeterli.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı smartie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Insaat y. muhendisiyim. Cogu meslekle oldugu gibi, insaat muh. ile pilotluk da cok farkli meslekler. Ama bolumun avantaji ve kazandirdigi hayatin her asamasinda, ucakta da isine yarayacak cinsten. Analitik dusunme, bu yuzden insaat muhendisligini seviyorum.

Biliyorsundur, MBA yaparsan isletme dersleri alarak santiye ortamindan daha hizli uzaklasabilirsin. Teklif Hazirlama, Ihale ve Is Gelistirme Muhendisi ya da Planlama ve Maliyet Kontrol Muhendisi olarak calisabilirsin. Bu ikisi rahat ve kazancli isler. MBA olmadan sadece teknik muhendis olarak kalman daha muhtemel, o yuzden insaat sektorunde kalacaksan yuksek lisans oneririm. Dedigin gibi teknik ofiste calisirsan haftasonu tatilin de olabilir. Santiye ortamina ayagini bile atmazsin. Isin tek kotu yani birkac yil santiye tecrubesi her insaat muhendisine lazim.

Aile hayati konusunda pilotlugun daha zor oldugunu dusunuyorum, hatta aile hayatinin olamayacagini bile dusunuyorum. Maas konusunda pilotluk maaslarinin yeni havayolu sirketlerinin acilmasiyla azalacagi soyleniyor, ben de oyle saniyorum. Pilot olunca da yurtdisina sik sik cikabiliyorsun insaat muhendisi olunca da, danisman, koordinator, proje muduru, bolge sefi vb. yurtdisi konusunda aralarinda tek fark ins. muh. olarak sen daha cok karada kaliyorsun. Uyku sorunu olarak pilotluk daha sikintili deniliyor. Bir de, batacak olursa THY batar ama insaat sektoru batmaz, havayollarindan daha stabil sektor. Ama herseyden once, kafana neyi koyduysan onu basarmis olmanin zevki. Kararsizlik kotu bir sey
    Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak durumu var gözümde. Hani uçmak isterim şöyle ki hala otobüste falan bir yere giderken uçan bir uçak gördüm mü gözüm ister istemez takılır ona. Uçmak istediğimden midir, yoksa bu aletin uçuşundaki hayranlık mıdır bilemiyorum işte orasını. İnşaat garanti meslek ama havacılıkta risk ne derecedir bu riske değer mi? MBA yapabileceğimin de garantisi yok hani.

Şu an siz mühendislik mi yapıyorsunuz pilotluk mu?

1. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)