Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
2. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 114

Konu: İnşaat Mühendisliği vs Pilotluk

Flying Chef Array ciciairbus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3356

Meslektasiniz bir tanidigim ajyet mezunu sun expresste ikinci pilot su anda. deneyin en azindan denemedim demezsiniz. thy deneyin.

iPad2 Tapatalk
    Fly By Wire

Hızlı üye Array jojoba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2959

bunu kimse size soyleyemez iki isin kiyaslamasi yapilamaz ama soyle bir yazi okudum belki size bir faydasi olur.

http://jetcareers.com/becoming-an-airline-pilot.html
    Universite : Iktisat
    Dil Belgesi : Tamam (IELTS )
    CRM(13/12/2012 ) : Olumlu
    DLR(03/01/2013) : Olumlu
    MULAKAT( 25/01/2013) : Olumlu
    BelgeTeslim(08/03/2013): OK
    Egitim Yeri : CAE OXFORD / 06/13

Hızlı üye Array ytu projeler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2910

Konuyu görünce SAZAN misali atlayım dedim Ben İnm.Müh. olarak biraz anlatayım. SMARTIE ile aynı okul farklı dönemlerden mezunuz, şimdilerde MBA aranıyor olabilir ama gel gör bütün proje müdürleri mba'lı mı, hiç alakası yok, bundan bikaç onyıl sonra sıra bize gelince (doğru bu işler parayla deil sırayla) proje müdürü olacağız bariz bir şekilde şimdikilerden daha donanımlı olacağız, Sen dostum, burada çalıştığım firmada bir yıldızlı ben varım gerisi hep senin okuldan valla derim ki eğer Ankara dışına (Odtü hakimiyeti dışına) çıkacaksan çok çalışman lazım çok... Pilotluk konusuna gelirsek, herşeyden önce absürd çalışma saatleri, askeri hiyerarşi, çok sıkı kurallar prosedürler silsilesi, aile hayatında bozulmalar, iyi maaş, iyi yan haklar, ve istesende istemesende gezme lüksü alacakların. Mühendisliğe devam edeceksen, Askerliğini yapanlar bilir, saha mühendisi (Çavuş) olursun, sonrası proje müdürlüğünde biter, Planlama, İhale hazırlık vs.. olursan anca Teknik Ofis müdürü vs.. olursun. Bu tamamen kendini nasıl geliştirdiğine bakar. Çok gezebilirsin bu ortam var, çok da ii maaş alabilirsin bu ortam da var. aile yaşantın düzenli ve huzurlu olabilir. Maaş konusunda ise bu tamamen firmanın sana ne kadar muhtaç senin de ne kadr pazarlık yapabildiğine bakar.

Herşey bir yana, her meslekte oldğu gibi bizim meslekte de kendini geliştirmen gerek, yeni mezun ingilizce eğitim veren bir üniden geliosun, ama sakın ingilizceni unutma bir bakarsın harcanmışsın devamlı pratik yap ne bilim inter ingilizce gibi konuşmaya yönelik şeyler... Bir şirkete gireceğim oradan emekli olacağım vs.. böyleşeyler bizde hayal. Sürekli aranırsın Kabil, Erbil, Basra, Katar, azerbaycan türkmenistan..... çağırırlar, daha telefonda dolarlardan bahsederler, gözün dolara döner Bu telefonların ardı arkası kesilmesin, herseferinde daha çok Sıfırlı rakam göreyim dersen çok çalışacaksın... çok insan tanıyacaksın....

Diğer bir artı ise kendi işini kurabilirsin dosstum, sanırım dünyada en kolay kendi işini kurabilen meslek budur. resmen berberlikle yarışır. hatta geçer. o yüzden ben naçizane sana derimki, ol pilot dene şansını, olmazsa dert etme, devam et kendi kariyerine, kendi hedeflerine... Su Yolunu bulur. bizimkiler sadece fikir...
    • Document Delivery 6 Eylül
    • IELTS Result Delivery 26 Kasım
    • CRM 13 Aralık
    • CRM-Sonuç 17 Aralık
    • DLR ???

Üye Array AminoAcid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

iyi para , boş zaman , muhabbet , sosyal ortam , dünyayı ve türkiyeyi görme fırsatı , bekarlara kız , evlilere hareketli ve duzenli bir yaşam , otlara su , erken yaşta girene 45 de yatış çekiş imkanı , hiç bırakmam diyene 65 de sıyırma imkanı , sağlıklı yaşam surekli kontrol haliyle otokontrol , sorumluluk heycan kafa dinlicek kendinle yalnız kalıcak uzun ucuslar , yapmak istiyiceğin diğer iş ve hobilere finans ve zaman garantisi , güzel arkdaşlıklar aynı frekans sosyal ve maddi ortakda buluştugun insanlarla bir arada olman , gereksiz alt veya üst mercilerden , anlaşma yada iletişim kurma imkanın olmayanlardan uzak bir yaşam , işi eve götürme söz konusu değil , son bacak körüğe yanaşırsın bir daha ki alarm çalana kadar hiç bir şey yok kafada işle ilgili , sağlık sigorta sendika vakıf dernek destekleri , şirket içi destek ve dayanışma (bu kısımda gerileme var , sabah 5 akşam 6 dan cok daha avantajlı çalışma saat ve günleri , sabah akşam trafiği yok , c.tesi pazar kalabalıklarına mahkum değilsin , bayram 15 tatil yaz tatili yoğunluk ve işkencelerini cekmek zorunda değilsin , tercihim pazartesi salı İstanbul senin , ayrıca boş günlerini secebilme imkanın , yıllık haftalık aylık boş günlerin düzenli verilme zorunlulugu , hak ve hukukunun cok acık ve net olması , haftanın 5 günü erken kalkma zorunlulugu olmaması , haliyle cuma c.tesi 11 gibi uykum geldi alışık değilim tabi tribi olmaması , uykusuz gecen ucuslardaki kahve sohbet kitap gazate sistem şirket kitapları ipad iphone bazende yıldız ve ufukla gecen sessiz gece veya gündüz ucuslarının zevki , sonrasındaki eve döndüğündeki dinlenmenin zevki , öğlen biten ucusdan sonra arabayı koyucak boş yeri otoparkda secme kararsızlığı , ucusun bir iş değil zevkle yapılan bir görev olması. . .

hee kötü yanları var mı ? Yok işini düzgün yap , sorumluluk ve akıl sahibi ol.. Kötü yanı yok.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Arkadaşlar merhaba,öncelikle foruma ve thy'nin akademic düzeyde pilotaj eğitimi verdiği bilgisine bugün sabah itibariyle öylesine sıradan bir sohbet ile vakıf oldum,şaşırdım,çok şükür.Rica etsem
    Thy'nin bu eğitim programını birileri detaylıca anlatabilir veya sağlıklı bilgi alabileceğim biryere beni yönlendirebilirmi?Merak ettiklerim şunlar ki

-Bu eğitim programı nedir-adı nedir?
    -Eğitim süreci nasıl finanse edilir,eğitim kurumu/kuruluşu muhattap merci neresidir ?
    -Başvuruyu,Başvuru kabulünü,yeterlilik sınavları ve mülakatları,kabul edilme ve eğitime başlama aşamalarının neler olduklarını,bunların hepsini açıklayan bir platform,website,sayfa,duyuru,yönetmelik varmıdır,varsa nerededir ?

Cevap verirseniz çok sevinirim.

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    3585

Alıntı AminoAcid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi para , boş zaman , muhabbet , sosyal ortam , dünyayı ve türkiyeyi görme fırsatı , bekarlara kız , evlilere hareketli ve duzenli bir yaşam , otlara su , erken yaşta girene 45 de yatış çekiş imkanı , hiç bırakmam diyene 65 de sıyırma imkanı , sağlıklı yaşam surekli kontrol haliyle otokontrol , sorumluluk heycan kafa dinlicek kendinle yalnız kalıcak uzun ucuslar , yapmak istiyiceğin diğer iş ve hobilere finans ve zaman garantisi , güzel arkdaşlıklar aynı frekans sosyal ve maddi ortakda buluştugun insanlarla bir arada olman , gereksiz alt veya üst mercilerden , anlaşma yada iletişim kurma imkanın olmayanlardan uzak bir yaşam , işi eve götürme söz konusu değil , son bacak körüğe yanaşırsın bir daha ki alarm çalana kadar hiç bir şey yok kafada işle ilgili , sağlık sigorta sendika vakıf dernek destekleri , şirket içi destek ve dayanışma (bu kısımda gerileme var , sabah 5 akşam 6 dan cok daha avantajlı çalışma saat ve günleri , sabah akşam trafiği yok , c.tesi pazar kalabalıklarına mahkum değilsin , bayram 15 tatil yaz tatili yoğunluk ve işkencelerini cekmek zorunda değilsin , tercihim pazartesi salı İstanbul senin , ayrıca boş günlerini secebilme imkanın , yıllık haftalık aylık boş günlerin düzenli verilme zorunlulugu , hak ve hukukunun cok acık ve net olması , haftanın 5 günü erken kalkma zorunlulugu olmaması , haliyle cuma c.tesi 11 gibi uykum geldi alışık değilim tabi tribi olmaması , uykusuz gecen ucuslardaki kahve sohbet kitap gazate sistem şirket kitapları ipad iphone bazende yıldız ve ufukla gecen sessiz gece veya gündüz ucuslarının zevki , sonrasındaki eve döndüğündeki dinlenmenin zevki , öğlen biten ucusdan sonra arabayı koyucak boş yeri otoparkda secme kararsızlığı , ucusun bir iş değil zevkle yapılan bir görev olması. . .

hee kötü yanları var mı ? Yok işini düzgün yap , sorumluluk ve akıl sahibi ol.. Kötü yanı yok.
    Böyle güzel mesajları notpad ile kaydediyorum

Forum Bağımlısı Array
    İtibar Gücü
    4080

İnşaat Mühendisliği vs. Pilotaj çok ilginç bir soru olmuş gerçekten. Bu iki mesleğin arasında kalabiliyorsan aklın çok karışık olmalı. Havacılık forumuna girip böyle bir soru sorarsan elbette herkes pilotluk diyecektir. Forum üyelerinin çoğunluğu ya pilot ya pilotaj öğrencisi ya da pilot olmak isteyen kişiler. Yani senin sorunun cevabını çoktan vermiş kişilere soruyorsun

Bence aklın bu kadar karışıkken bir karar verme. Bir süre işine yoğunlaş ve düşüncelerini topla. Emin olmadan bu yola girer sonra pişman olursan kaybettiğin para ve zaman ihmal edilebilir seviyede olmayacaktır.

Hızlı üye Array jojoba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2959

Alıntı AminoAcid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ya ne guzel yazmissiniz , Zamani fast-forward yapasim geldi simdi Bende hepsi ayni olmamakla birlikte bu bazilarinin duzensiz diyip burun kivirdigi negatif olarak gordugu hayat tarzi yuzunden bu meslegi istiyorum .Uzun ucuslar ,uzaga gitme, ozgurluk hissi.9-5 calismiyor olmak .Bazen cok yogun cok siki calisip bazen bir kac gun evde dinlenme hissi.

Ben ayrica pilotlarin hayatiyla sporcularinki cok benzetiyorum . Bir cok insanin negatif olarak gordugu zorluk olarak gorudug seyler beni cezbediyor bu meslekte.
    Universite : Iktisat
    Dil Belgesi : Tamam (IELTS )
    CRM(13/12/2012 ) : Olumlu
    DLR(03/01/2013) : Olumlu
    MULAKAT( 25/01/2013) : Olumlu
    BelgeTeslim(08/03/2013): OK
    Egitim Yeri : CAE OXFORD / 06/13

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı ciciairbus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meslektasiniz bir tanidigim ajyet mezunu sun expresste ikinci pilot su anda. deneyin en azindan denemedim demezsiniz. thy deneyin.

iPad2 Tapatalk
    Aslında denersem THY yetiştirilmek üzere pilot adaylığına başvurmayı düşünüyorum. Şu an için o eğitim masrafını karşılayamam. İşte thy'yi deneyeceğim için olursa geriye dönüşüm olmayacak gibi bir şey. Sonuçta 10 yıllık bir sözleşme söz konusu.hadi diyelim 5. sene tazminatı ödeyip çıkayım bu sefer de 31 yaşında falan deneyimsiz bir inşaat mühendisi olacağım işte o çok zor.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı apolloturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnşaat Mühendisliği vs. Pilotaj çok ilginç bir soru olmuş gerçekten. Bu iki mesleğin arasında kalabiliyorsan aklın çok karışık olmalı. Havacılık forumuna girip böyle bir soru sorarsan elbette herkes pilotluk diyecektir. Forum üyelerinin çoğunluğu ya pilot ya pilotaj öğrencisi ya da pilot olmak isteyen kişiler. Yani senin sorunun cevabını çoktan vermiş kişilere soruyorsun

Bence aklın bu kadar karışıkken bir karar verme. Bir süre işine yoğunlaş ve düşüncelerini topla. Emin olmadan bu yola girer sonra pişman olursan kaybettiğin para ve zaman ihmal edilebilir seviyede olmayacaktır.
    Emin ol pilot olsun başkaları olsun mühendis falan kime sorsam pilot ol diyor. Tabi onlar pilot olmanın zorluğunu tam olarak bilmediklerinden onlara söylemesi kolay. Biraz içeriden bilgi alayım dedim . Hani uçması olsun, karizması olsun, maaşı olsun, gezdiğin ülkeler olsun güzel duygular olacaktır ona şüphem yok. Benim asıl sorum şu çalışma saatleri

Eğer ben dolu dolu çalışıp o parayı harcayacak zaman bulamazsam ne anladım o işten. Aslında bana lazım olan bir pilotun aylık çalışma saatleri diyebilirim. ama onu bulamadım takdir edersiniz ki. Diğer yandan düzenli bir hayat olmayacak. Tamam olmasın belki şantiyeye gidersem daha da kötü. Ama ne kadar düzensiz. Aileme, arkadaşlarıma, kendime ne derece zaman ayırabiliyorum tam olarak. Bir de rutine bağlama olayı doğrusu her iş rutine bağlar gibi ama bilemiyorum bu konuyu.

Başka kritik sorunum ise şu. Diyelim ki oldum (bu arada lens kullanıyorum -3,50 miyop, sanırım 0,25 astigmat var ama bu sorun teşkil etmiyor anladığım kadarıyla) ileride kalpti şekerdi bir hastalık çıktı diyelim, işte o noktada nolcam. Haa hiçbir işin garantisi yok ama bu daha bi garantisiz gibi.

Sanırım pilot olmak istiyorum ama çalışma saatleri ve sağlıktan gelen garantisizlik gözümü ciddi anlamda korkutuyor.

2. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)