12. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var BirinciBirinci ... 2101112
Gösterilen sonuçlar: 111 ile 117 ve 117

Konu: CRM ve HTA'nın sisteminin düzeltilmesi veya kaldırılması

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntının alıntısı,
    belge teslimi edenler pilot olabilmek için önce onun olurundan geçecek. onunla kesinlikle tartışmaya girmeyin. kendisi 4x4'lük karenin 16 küçük kareden oluşmadığını iddia etmişti, ben de aksini savunmuştum. matematik bilgisi incinmiş olacak ki eledi beni.
    Konuyla ilgisi yok kusura bakmayın ama, 4x4lük bir kare, gerçekten de 16 küçük kareden oluşmaz, 1birimlik 16 kare vardır bunun dışında 2birimlik(9 tane) ve 3birimlik(4 tane) kareleri de hesaba katmak lazım. olan olmuş artık geçmiş olsun.

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

(Başka bir yere de yazdım bu yazıyı ancak burada da durmasını istiyorum.)

Ben de 4 temmuz’da bu sınava girip elenmiş bulunmaktayım. Geçmiş senelerden farklı olarak bu seneki aşamada CRM değerlendirmesine iki farklı aşama daha katılmış. Münazara ve adayların birbirlerine çeşitli sıfatlar içeren kart dağıtımı. Aşamalar hakkında yeteri kadar bilgi verildiği için oralara girmiyorum. Ancak süreçte birtakım ciddi hatalar olduğunu düşünüyorum. O yüzden öncelikle kısaca kendi başımdan geçenleri anlatayım.

Şimdi bizim grup toplam 8 kişiden oluşuyordu. Bu 8 kişinin bence tamamı gayet başarılı bir süreç geçirdi. Hem bireysel olarak hem de grup çalışmasında herkes ne agresif ne de çok pasifti. Ancak kart dağıtımına geçildiğinde (ki herkesin bu kartların tamamını ikişer olarak birilerine vermesini bekliyorlar) bana toplam 6 çekingen çıktı. Kalan kartlar olumluydu ama 6 çekingen çıkması işimi çok zora soktu. Birebir mülakatta görevli kadın bu konuyu sordu. Ben de aslında şaşırmıştım bunun olmasına ama soğukkanlı olmak adına bu tip bir sürece ilk defa girdiğimi, belki de başlangıçta biraz soğuk olduğumu bununla ilgili olabileceğini, ancak devamında iyi bir süreç geçirdiğimi ifade ettim. Bu cevap onu tatmin etmemiş olacak ki biraz daha üzerime geldi bu konuda. Şaşırdığım diğer bir nokta da “Neden pilot olmak istiyorsun?” sorusuna verdiğim “Eskişehir’de büyüdüm, o zamandan beri kafamdaydı ancak pahalı bir süreç olduğunu düşünüyordum, THY’nin böyle bir fırsatını kullanmak istedim” cevabını beğenmemesi ve üzerine gitmesi oldu. Açıkçası belki de bilerek bunu yaptığını ve benim verdiğim tepkileri ölçmek istediğini düşündüm. Sakin ve ciddi bir şekilde kendimi ifade ettim. Ancak sonuçta elendim.
    Şimdi bu noktada canımı sıkan bazı şeyler var:

1) Bu kararları kim neye göre veriyor? Sınav öncesi 240 lira alındı. Sınavda da yaptıklarımız (orada görevli kadın ve not tutan başka bir kadın tarafından) izlendi ve not tutuldu. Ayrıca görüntüler kameraya da alındı. Tüm bunlara rağmen bana gelen mailde herhangi bir açıklama yok. Neden elendiğime dair en ufak bir ifade yok. Kendilerine mail attım, cevap yok. Belki de sürece gelecek sene tekrar katılmak isteyeceğim, hatamız ne ise söyleyin onu geliştirmeye çalışalım öyle değil mi? Bunu söylemek zorundalar gibi düşünmeyin, dediğim gibi 240 lira alındı, o paranın dekontunu istemeyi biliyorlar, kameraya çekmesini biliyorlar o zaman bir ufak açıklamayı da katılımcılar olarak hakettiğimize inanıyorum.

2) Belirttiğim gibi bu değerlendirmeye sonradan katılan iki aşamadan biri olan kart dağıtımı bence tam anlamıyla saçmalık. Oradaki herkes olumlu ve başarılı bile olsa birisine agresif, birisine çekingen, birisine duygusal vs demek zorundasınız. Ancak bu hiçbir şey ifade etmez ki? 5 tane çok iyi boksörü önünüze aldığınızı düşünün. Hepsine iki kart veriyorsunuz. İyi boksör, kötü boksör diye ve bunları birbirlerine dağıtmasını istiyorsunuz. Sonuçta öyle ya da böyle birisine kötü demek zorundalar. Ama bu elinde kötü kartı olan birinin kötü boksör olduğunu göstermez ki? O anda kendi aralarında bir değerlendirmeye göre diğerlerine göre daha kötü dersiniz belki ama kötü diyemezsiniz.

3) DLR sınavında bildiğim kadarıyla hangi modülde eksik olduğunuz size bildiriliyor ve sonuç olarak da sizin performansınıza bağlı bir sınav. Ancak CRM’i açıkçası kimin neye göre geçtiği belli değil. Geçenler için sorun yok tabii ancak bizim de durumumuzu anlamanızı isterim. Ben bir sürü planımdan bu süreç için vazgeçtim ve elimden gelenin en iyisini de yaptım. Böylesine ne olduğu belli olmayan büyük ihtimalle tek bir kişinin kararlarıyla sonuçlanan subjektif bir değerlendirme hayatımızda büyük sıkıntılara yolaçıyor.

4) Bana gelen bir mesajda –isminin aramızda kalmasını istedi- bir arkadaş benzer durumda olduğunu, iyi bir süreç geçirmesine rağmen kendisine de birçok çekingen çıktığını üstelik kendi sınavlarında resim çizdirme yapılmadığını ifade etti. Bu eğer gerçekse sınavın herkese aynı şekilde yapılmadığını da gösterir. Bize resim çizdirilmişti ama başkalarına bu aşamayı yapmıyorsunuz, belki o aşamayı yapsanız başka birine çekingen diyecekler? Bu apaçık bir haksızlık, adaletsizlik değil midir?

Ben şu noktadan sonra en azından bu süreçten kalanların benimle iletişime geçmesini istiyorum. Belki birlikte toplanıp bir dilekçe vs yazarsak ikinci bir şans alma olasılığımız olur (geçen süreçte dlr’de bir modülde kalanlara ek sınav hakkı tanınmıştı, dlr için tanınıyorsa belki crm için de bu sağlanabilir). Benzer şekilde eğer sürecin bazı aşamaları size yapılmadıysa lütfen bunu da belirtin. Şu an ben de çok kötü ve rahatsız hissediyorum ama birlikte hareket edersek belki de bu haksızlığa karşı yeni bir şans elde etme fırsatını yakalarız.

Ulaşmak istenler için mail adresim: sslazioroma26 at yahoo.com

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

CRM'de kaldıktan ne kadar sonra direk CRM'e katılabileceğimiz bir dönem var mı yoksa THY'nin işe alımlarına tekrar başvurmaya gerek var mıdır? yani en baştan tüm süreci tamamlamaya gerek var mı?

varsa da CRM için bir sınır var mı, yani başvurumuz kabul olsa bile CRM'e en fazla 6 ayda bir, ya da yılda bir girebiliyoruz diye bir sınır var mıdır?

Teşekkürler...
    Mezuniyet................: 2012 (Endüstri müh.)
    Askerlik...................: Tecilli (2014 Eylül)
    TOEFL.....................: 82 (Ekim 2012) OK
    Başvuru...................: Nisan 2013 OK
    Belge teslim.............: 27 Haziran 2013 OK
    CRM........................: 24 Temmuz 2013 FAIL
    DLR.........................: X
    Mülakat....................: X
    Sağlık Kontrolü..........: X
    Eğitim yeri................: X

Hepsini tekrar tamalamak için;
    Bir sonraki başvuru....: beklemede.

Hızlı üye Array dragonflight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    2531

Sanırım bu kurumun güvenilirliğini/şeffaflığını/tutarlığını sınamanın vakti geldi. Şunu belirtmek durumundayım, CRM'den geçtim, tuzum kuru ama bu yapılan haksızlıklara göz yumacağım anlamına gelmiyor. CRM kaldırılsın demiyorum kesinlikle ama HTA'nın şeffaflığını, güvenilirliği ve tutarlılığı tartışılmaya açılmalı.

Öncelikle yaşanmış gerçek bir olay üzerinden gidelim. THY kendi bünyesinde FO olarak çalışan her pilota 6 ayda bir HTA'nın değerlendirdiği CRM testine sokuyor. Neden aynı testin kaptan pilotlara uygulanmadığı ayrı bir tartışma konusu, şimdilik buna girmiyoruz. Geçen yıl Airbus filosundan P4 olarak görev yapan 10 tane FO pilot CRM için çağrılıyor ve değerlendirmeye sokuluyor. (Hata analizi, grup çalışması, kart olayı, kişilik testi, birebir mülakat) Bu değerlendirmenin sonunda P4'ler tekrar kokpitlere gönderiliyor. Bu P4'lerden 9 tanesine "A330 uçurmak ister misiniz?" diye soruluyor ve verdikleri cevaplara göre şirket kendi kararını belirliyor. 1 tanesine hiç bir şekilde sorulmuyor ve o kişi A330 uçurmak için çok istekli pilotlardan biri. Tam 3 ay boyunca A330 ile uçmasına izin vermiyor THY yönetimi. O kişi en sonunda neden böyle olduğuna dair Uçuş İşletme'ye gidip bir soru soruyor, onlar da durumun neden kaynaklandığını bilmediğini ve İnsan Kaynakları'yla gidip görüşmesini söylüyor. Pilot, İnsan Kaynakları'na gidip neden uçamadığını öğrenmek istediğinde, ona dosyası açılıyor ve dosyada HTA tarafından yazılan bir not var. "Kaptanlığa elverişli değildir" notunu buluyor ve HTA tarafından imzalanmış. Bu pilot şirketten ayrılmak istese, dosyasının içinde o notla başka şirkete başvuruda bulunsa, kesinlikle zor durumda kalacak. Pilot kara kara bu durumu nasıl düzeltebilirim diyor, İnsan Kaynakları ona bu eğitim için HTA'dan seans alabileceğini söylüyor. HTA'nın vereceği toplamda 7 seanslık eğitimde - THY sadece ilk seansı kendi cebinden ödeyeceğini söylüyor, kalan seansları pilot kendi cebinden karşılamak zorunda olduğunu belirtiyor - bu notu kendi dosyasından kaldırabileceğini söylüyor. Bu seanslardan tek bir tanesinin fiyatı 700 TL. Bunun adı eğitim değil, haraç.

İkinci olay ise aynı gruptan 2 yıl sonra kaptan pilot olacak adaylardan bir tanesine "Kaç yıl sonra kaptan pilotluk için uçuş saatlerinizi tamamlamış olacaksınız?" sorusu yöneltiliyor, P4 pilotumuz "2 yıl sonra" diye cevap veriyor ve psikolog "Güzel, çünkü bu profille kaptan olamazsınız" diyor. P4 sebebini öğrenmek istediğinde, psikolog sessiz kalıyor. Bu da onun için sebebini öğrenmek için HTA'ya gidip özel bir seans almasını gerektiriyor.

Peki neden güvenilirlik, şeffaflık ve tutarlılık tartışmasına girmeden önce biraz geçmişe gidelim. HTA ve THY nasıl anlaşma imzalıyor? Zamanında CRM'nin kendisi için bir tarafıyla gülen THY yöneticileri ve pilotlar için - detaylı bilgi için Engin Aksüt hocayla doğrudan iletişim kurabilirsiniz - hiç bir şey ifade etmiyordu ama bu havayolu şirketlerinin güvenliklerini arttırmak için uyguladığı protokollerden biri olduğu için THY geç de olsa bu yola başvurmak zorunda kalıyor. HTA nerede dahil oluyor sorusuna gelirseniz, THY'nin üst düzey yöneticilerinden üç tanesi - doğrudan isim vermeyi doğru bulmadığım için sansürlüyorum burayı - HTA ile bir şekilde bağlantılı. - maddi ve manevi - Üst düzey 3 yöneticinin ısrarcı yapısı sonuç veriyor ve THY yönetim kurulu HTA ile anlaşma imzalıyor ve HTA-THY ortaklığı başlıyor.

HTA neden şeffaf, güvenilir ve tutarlı değil?

1- Monopol bir yapısı var. Monopol, belirli bir pazarda tek üretici ya da sağlayacı kurum statüsünde olan şirketlere verilen isim. Üstelik kurumsal bir monopol. Kurumsal monopollerin piyasayı tekelleştirmemesi için yasa yoluyla rekabeti yasaklanır ama bu kurum için henüz yapılan bir şey yok.

2- Güvenilirliği denetleyecek bir üst kurul/yargısal kurul yok. Tek bir kişinin imzasına bakmak ve neden elendiğini/elverişli olmadığını/kaptan pilot olamayacağını bilememek, işin güvenilirliğini/şeffaflığını/tutarlılığını sorguluyor. En az 3 kişiden oluşan bir kurulun ortak kararın çok sağlıklı olacağını düşünüyorum.

3- Şeffaflık/tutarlılık/güvenilirlik yargıya intikal edildiğinde fişleme alışkanlığı olan bir kurum. Aynı zamanda pilotların kariyerleri açısından büyük bir risk içeriyor. O yüzden çoğu pilot olayı hukuki olarak çözmektense, kendi kaderine razı olup dediklerini yapmayı tercih ediyor.

4- Yaptıkları değerlendirmelerin geçerlilikleri yetersiz. Özellikle uluslararası platformda HTA'nın yaptığı değerlendirmeyi kabul eden hiç bir havayolu firması bulamazsınız. Qatar, Emirates vs dönüp bakmaz bile HTA'ya.

5- Aynı değerlendirmeyi yapan uluslararası firmaların THY tarafından kabul görmemesi çünkü THY'nin sadece HTA ile anlaşması olduğunu ileri sürmesi. Bu işi profesyonel olarak yürüten Global Air Training bile THY tarafından kabul görmüş değil, ki aynı firma NASA için uzaya gönderilecek astronotlara CRM kursları veriyor. İşin komikliğine gelin, THY'nin gözünde Global Air Training HTA kadar yeterli değil.

Yazılacak çok şey var daha, bunlar işin sadece başlangıcı. Bunların düzeltilmesi gerek, yoksa daha bir çok kişinin ağzı HTA'dan yanmaya devam edecek.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

12 Şubat 2015 Tarihinde, DLR1 i geçip- Amerikada 4 ay yaşamış üstelik Türkiye'de de ingilizce bölümden mezun olmuş biriyim,- DLR2 den elenmiş bir aday olarak CRM e girdim. 9 Kişiydik. Hepimiz de duruma uygun olarak takım elbiseliydik haliyle. Öncelikle klasik olarak U düzeninde psikolog hanım karşımızda oturur halde crm nedir neden ihtiyaç vardır nasıl olmalıdır gibi şeylerden bahsettik. Ardından herkese kağıt dağıtıldı herkes iş yaşamında yaptığı bir hatayı yazdı, kağıtlar karıştırılarak dağıtıldı ve her okuyan kimse, bu hata neden yapılmıştır ne hataya sebep olmuştur, varsa havacılık ile ilişkisi veya türevi ve son olarak da ne yapılması gerekti gibi şeylerden bahsettik. Ara verildi, aradan sonra ellerimize, üzerinde "Moskovadan başşka bir yere uçacka olan bir kaptan pilot ver yardımcısının, buzlanma önlemi alıp almaması durumu, inilecek meydanda havanın bozmaya başlaması, buzlanma sistemi maliyeti ve çatışma yaşaması" ile ilgili ucu açık bir metin dağıtıldı. U düzeni, Grup A ve grup B olarak 2 ye ayrıldı ve gruplar sırası ile kaptan ve yardımcıyı savundular. Ben yardımcıyı savunuyordum. Arından bildiğiniz üzre grup kendi kendini değerlendirdi, zarflara kartlar atıldı. Bana 4 adet heyecanlı ve diğerlerinden de 1 er tane çıkmıştı. Sonra bize çaprazlama sorular bulunan formları doldurttular. Bireysel görüşmeye geldiğimizde de bu bana soruldu, ben de genel olarak soğukkanlı ve sakin bir insan olduğumu fakat hızlı konuştuğum için heyecanlı algılanmış olabileceğimi, bazen kendim ile ilgili durumlarda sabırsızlık yaşayabildiğimi fakat üzerinde çalıştığımı söyledim. Kendini puanlandırma safhası, neden pilot olmak istediğim sorusuna da, makinelere ve onları kullanmaya özel bir ilgim olduğu, uçağı bir makine, pilotu da onu belirli prosedürler halinde yöneten kişi olarak gördüğüm ayrıca pilotluğun tabiiki de prestijli bir meslek oluğu yönünde cevap verdim. Özgeçişim ile ilgili hiçbir şey sormadı. Ardından 9 kişilik grubumuzdan 7 kişilik bir whatsapp grubu kurduk, 7 miz de olumsuz sonuç aldık. Neye göre olumsuz aldık, onu da bilmiyoruz elbette ki. Diğer 2 arkadaşımızdan haberimiz yok onlar bireysel görüşmeye ilk giren 2 kişi olarak girip gitmişlerdi. Hangi parametrelere göre değerlendiriliyor, bilmiyorum. Hepsi gizli saklı. Elendiğimize göre 7 miz de kokpit içerisinde iletişimi sağlayamayacak, kabin ile ilişki kuramayacak sosyopat, antisosyal veya psikopatlar mıyız, yoksa sürecin başındna beridir elenmiştik de sadece usulüne göre mi elendik, bunu sorgulamaya başladım. Süreç benim 6 ayıma mâl oldu. Eğitimde harcamam gereken askerlik tecilimi, boşa yedim, işimden çıktım. CRM denen şeyin, pilotlara eğitim olarak verildiğini biliyoruz, bunun bizden neye göre beklendiği belli değil. Hali hazırda binlerce saat askeri uçak uçurup DLR dan kalan pilotlar olduğu gibi, her pilot CRM testini geçebilir mi, tartışılır. Bu konuda yaralı birisi olarak DLR1 testini geçmiş adayların bu kadar kolay harcanmaması gerektiği, gerekirse de eğitime alınıp beraberinde CRM eğitimi verilip masrafının pilotaj eğitimi gibi kendilerine karşılatılması görüşündeyim.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı frtgngr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    12 Şubat 2015 Tarihinde, DLR1 i geçip- Amerikada 4 ay yaşamış üstelik Türkiye'de de ingilizce bölümden mezun olmuş biriyim,- DLR2 den elenmiş bir aday olarak CRM e girdim. 9 Kişiydik. Hepimiz de duruma uygun olarak takım elbiseliydik haliyle. Öncelikle klasik olarak U düzeninde psikolog hanım karşımızda oturur halde crm nedir neden ihtiyaç vardır nasıl olmalıdır gibi şeylerden bahsettik. Ardından herkese kağıt dağıtıldı herkes iş yaşamında yaptığı bir hatayı yazdı, kağıtlar karıştırılarak dağıtıldı ve her okuyan kimse, bu hata neden yapılmıştır ne hataya sebep olmuştur, varsa havacılık ile ilişkisi veya türevi ve son olarak da ne yapılması gerekti gibi şeylerden bahsettik. Ara verildi, aradan sonra ellerimize, üzerinde "Moskovadan başşka bir yere uçacka olan bir kaptan pilot ver yardımcısının, buzlanma önlemi alıp almaması durumu, inilecek meydanda havanın bozmaya başlaması, buzlanma sistemi maliyeti ve çatışma yaşaması" ile ilgili ucu açık bir metin dağıtıldı. U düzeni, Grup A ve grup B olarak 2 ye ayrıldı ve gruplar sırası ile kaptan ve yardımcıyı savundular. Ben yardımcıyı savunuyordum. Arından bildiğiniz üzre grup kendi kendini değerlendirdi, zarflara kartlar atıldı. Bana 4 adet heyecanlı ve diğerlerinden de 1 er tane çıkmıştı. Sonra bize çaprazlama sorular bulunan formları doldurttular. Bireysel görüşmeye geldiğimizde de bu bana soruldu, ben de genel olarak soğukkanlı ve sakin bir insan olduğumu fakat hızlı konuştuğum için heyecanlı algılanmış olabileceğimi, bazen kendim ile ilgili durumlarda sabırsızlık yaşayabildiğimi fakat üzerinde çalıştığımı söyledim. Kendini puanlandırma safhası, neden pilot olmak istediğim sorusuna da, makinelere ve onları kullanmaya özel bir ilgim olduğu, uçağı bir makine, pilotu da onu belirli prosedürler halinde yöneten kişi olarak gördüğüm ayrıca pilotluğun tabiiki de prestijli bir meslek oluğu yönünde cevap verdim. Özgeçişim ile ilgili hiçbir şey sormadı. Ardından 9 kişilik grubumuzdan 7 kişilik bir whatsapp grubu kurduk, 7 miz de olumsuz sonuç aldık. Neye göre olumsuz aldık, onu da bilmiyoruz elbette ki. Diğer 2 arkadaşımızdan haberimiz yok onlar bireysel görüşmeye ilk giren 2 kişi olarak girip gitmişlerdi. Hangi parametrelere göre değerlendiriliyor, bilmiyorum. Hepsi gizli saklı. Elendiğimize göre 7 miz de kokpit içerisinde iletişimi sağlayamayacak, kabin ile ilişki kuramayacak sosyopat, antisosyal veya psikopatlar mıyız, yoksa sürecin başındna beridir elenmiştik de sadece usulüne göre mi elendik, bunu sorgulamaya başladım. Süreç benim 6 ayıma mâl oldu. Eğitimde harcamam gereken askerlik tecilimi, boşa yedim, işimden çıktım. CRM denen şeyin, pilotlara eğitim olarak verildiğini biliyoruz, bunun bizden neye göre beklendiği belli değil. Hali hazırda binlerce saat askeri uçak uçurup DLR dan kalan pilotlar olduğu gibi, her pilot CRM testini geçebilir mi, tartışılır. Bu konuda yaralı birisi olarak DLR1 testini geçmiş adayların bu kadar kolay harcanmaması gerektiği, gerekirse de eğitime alınıp beraberinde CRM eğitimi verilip masrafının pilotaj eğitimi gibi kendilerine karşılatılması görüşündeyim.
    öncelikle geçmiş olsun.
    sözle bişeylerden elenmek biraz kritersiz ve meçhul olduğundan daha fazla burukluk yaratıyor.
    şu an hem dlr2 hem de crm gibi 2 farklı şans tanınıyor en azından, ve tüm bunları geçseniz bile hiçbir açıklamasız, sebebini bilmeden mülakatta elenmek daha nahoş bir durum.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Tesekkur ederim dogru diyorsunuz, hepsinden gecip en son mulakatta elenmek de var.. dlr1 gecebilmis insanlari boyle harcamamalari lazim diye dusunuyorum ihtiyac var gibi davranmiyorlar cunku..

12. Sayfa - Toplam 12 Sayfa var BirinciBirinci ... 2101112

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)