Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Onur Air "Karbon Emisyonu Personeli" Arıyor

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Standart Onur Air "Karbon Emisyonu Personeli" Arıyor

ONUR AIR "KARBON EMİSYON" PERSONELİ ARIYOR

Avrupa Birliği Komisyonu'nun 1 Ocak 2012 tarihinin ardından uygulamaya koyduğu karbon emisyon uygulamasıyla şirketler bünyelerine personel alımı yapmaya başladı.

Onur Air'den yapılan açıklamada şu ibareler yer aldı;
    Avrupa Birliği ve diğer emisyon ticaret sistemleri doğrultusunda şirketimiz karbon emisyon stratejileri konusunda analiz, takip ve raporlama desteği verebilecek, uluslar arası denetim firmaları ile birlikte çalışabilecek, personel aranıyor.

Aranan Nitelikler
    Üniversite Mezunu (Endüstri, Matematik, İşletme, İktisat ve Çevre Mühendisliği bölümlerden)
    İyi derecede okuma ve yazma İngilizce bilen (ikinci dil tercih sebebidir),
    İyi derecede Ofis programlarını kullanabilen, özellikle Excel ve Powerpoint,
    Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış,
    En fazla 27 yaşında,
    İstanbul-Avrupa yakasında ikamet eden(ofisimiz Atatürk Hava Limanı çevresindedir,)
    Analiz ve planlama yeteneği güçlü,
    Analitik düşünme yeteneğine sahip,
    Takipçi ve çözüm odaklı,
    Çevre konularına duyarlı,

Tarafımızdan yetiştirilmek üzere çalışma arkadaşı aranmaktadır.
    Yayınlanma Tarihi 09. 01. 2012

Son Başvuru Tarihi 24. 01. 2012

Sektörler

Lojistik - Taşımacılık

Hava Taşımacılığı

Eğitim Durumu

Lisans

Hızlı üye Array mkcecen1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3607

onur air kabin ve kookpit olarak en dusuk maasları verdigini duydum

acaba muhendislere de aynı muamele mi yapılıyor

Aktif Üye Array
    İtibar Gücü
    3334

onur air uygulamaya girmiş 15 gun olacak. biraz geç kalmadınız mı bu konuda analiz takip ve strateji geliştirecek birilerini almakta ?

Haberin Tek Kaynağı Array servetbasol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Bu yakıt konusu çok eski bir konu.
    Ben THY'den istifa edip TorosAir'e katıldığımda, istifa nedenlerinden biri de yakıt konusu idi.
    "Karbon emisyonu" demiyorduk o zamanlar.
    THY'de IST-LHR (B727) sefere çıkan kaptanlardan bazıları, salı günü 24 ton yakıtla LHR'a uçmuşken THY'den ayrılıp çarşamba günü TorosAir kaptanı olarak uçuşa geldiğinde 19 ton ile LHR'ye göndermiştim.
    Bilgisayar destekli uçuş planı döneminin ilk başladığı yıllardı.
    O zamanlar uçakların yakıt tüketimlerini, ağırlıklarını, meydanların taksi sürelerini, trip zamanını, kaptan adını vs.. hep kaydeder, istatistıki bilgi olarak kullanırdım.
    Sonraları bu şirketlerde usul oldu. Şimdiki adı ise "karbon salınımı".
    Bu tür verileri dispatch değerlendirir ve kontrol eder.
    Dışarıdan alınacak birine uçağa konacak yakıt miktarını ve sonrada hangi şartlarda ne yaktığını analiz edebilecek beceriyi ve bilgiyi öğretemezsiniz.
    Elinizdeki personeli doğru kullanırsanız, tüm bu verileri bir formül ile istendiği gibi sunarsınız, hem gereğini yerine getirmiş olur, hem de yakıt tasarrufu gerçekleştirirsiniz.
    İlgili ICAO yayınlarını takip etmeden, arkadan gelen verileri değerlendirmiş olmaz, belgelemiş olursunuz ve bu size pahalıya patlar.
    Konunun özü belgelemek değil, kontrol etmekir, kontrol altına almaktır.
    Ne kadar az yakarsanız o kadar az ödersiniz.
    Bunu da size dışarıdan işe alacağınız biri sağlayamaz, meslekten olmadıkça.
    Sevgiler

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

karbon emisyon çalışmaları yürütmüş birisi olarak şöyle bir değerlendirme yapabilirim; kanaatimce alınacak kişi öncelikle baz alınacak bir yıla ait karbon envanterini çıkaracak, bu çok zor ve detaylı hesaplamaları gerektiren bir iştir, ulusal ve uluslararası (daha çok uluslararası) pek çok kaynaktan elde edilecek formül, katsayı vblerini kullanacak, bu envanteri oluştururken şirket personeli ile koordineli çalışarak onlardan tüketim verilerini alacaktır. Sonrasında ise bu envanter nasıl azaltılabilir, ülke için ve sektör için belirlenmiş hedeflere (bu konu ile ilgili henüz somut hedefler yok bildiğim kadarıyla) nasıl ulaşabiliriz gibi konularda işletme personeli ile birlikte çalışacaktır, elbette bu iş yeni alınacak bir kişinin tek başına yapabileceği bir iş değildir, iyi bir ekip çalışması yürütülürse başarılı bir iş çıkarılabilir.

Haberin Tek Kaynağı Array servetbasol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5000

Standart Karbon Salınımı

11 Sep 1981 Annex 16 Volume I — Aircraft Noise ve Volume II — Aircraft Engine Emissions olarak iki bölüme ayrılması kararı çıktı.
    09 Dec 1996 35th Assembly of ICAO Environmental Charges and Taxes konusunda karara vardı.
    08 Oct 2004'de Doc.9848 Assebly Resolutions in Force yayınlandı.
    07 Sep 2007'de Doc.9884 yayınlandı. Aynı ay içerisinde de ICAO A36 Res.22 yayınlandı.
    13 Jan 2009'da Directive 2008/101/EC amending Directive 2003/87/EC ile EU ETS scheme yayınlandı.
    28 May 2009'da EU - Monitoring and Reporting Annual Emissions and Tonne km Data for EU Emissions Trading yayınlandı.
    31 Aug 2009'da şirketlerin Annual Emissions and Tonne km Data takip planlarının hazırlanarak yayınlanması istendi.
    01 Jan 2010'da plan yürürlüğe girecek dendi.
    01 Jan 2011'de uygulama başlayacak diye yayınlandı (data toplama süreci)
    01 Jan 2012'de resmen başladı.
    Nisan 2013'den itibaren de şirketler, bir önceki sene ile ilgili salınım değerleri üzerinden "vergi" ödeyecekler.

Bu arada bizler ne yaptık, aslında bilmiyorum.
    Üstelik bu salınım "vergileri" meydanları da kapsamakta.
    Meydanlarda çalışan içten yanmalı ve hava kirliliği yaratabilecek tüm araçların da kontrolünü gerektirmekte.

Bunun için
    a) Uçaklar,
    b) Yer Hizmet Kuruluşları,
    c) Binalar ve altyapı tesisleri ve
    d) Kara ve trafikteki araçlar
    olmak üzere her türlü salınımda bulunanların da kontrol altına alınması isteniyor.

Şirketin biri bu konuda personel alıp yetiştirecek miş. Bu güzel de diger şirket ve kurumlar ne yapıyor?
    Neyse, fazla kurcalamaya gerek yok.

Steam arkadan gelir!
    Sevgiler

Onursal üye Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    8230

http://www.ucuyorum.com/showthread.p...ghlight=karbon 'da yazılanlara bakılırsa, bu işten kaçışları yok.GERÇİ BU İŞ İÇİN ALINCAK KİŞİ BAŞKA İŞLERDE DE GÖREVLENDİRİLİRSE şaşırmamak lazım.
    İlkin buna inanmalılar, yoksa dostlar alışverişte hesabına döner..
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

Onursal üye Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    8230

Alıntı servetbasol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    11 Sep 1981 Annex 16 Volume I — Aircraft Noise ve Volume II — Aircraft Engine Emissions olarak iki bölüme ayrılması kararı çıktı.
    09 Dec 1996 35th Assembly of ICAO Environmental Charges and Taxes konusunda karara vardı.
    08 Oct 2004'de Doc.9848 Assebly Resolutions in Force yayınlandı.
    07 Sep 2007'de Doc.9884 yayınlandı. Aynı ay içerisinde de ICAO A36 Res.22 yayınlandı.
    13 Jan 2009'da Directive 2008/101/EC amending Directive 2003/87/EC ile EU ETS scheme yayınlandı.
    28 May 2009'da EU - Monitoring and Reporting Annual Emissions and Tonne km Data for EU Emissions Trading yayınlandı.
    31 Aug 2009'da şirketlerin Annual Emissions and Tonne km Data takip planlarının hazırlanarak yayınlanması istendi.
    01 Jan 2010'da plan yürürlüğe girecek dendi.
    01 Jan 2011'de uygulama başlayacak diye yayınlandı (data toplama süreci)
    01 Jan 2012'de resmen başladı.
    Nisan 2013'den itibaren de şirketler, bir önceki sene ile ilgili salınım değerleri üzerinden "vergi" ödeyecekler.

Bu arada bizler ne yaptık, aslında bilmiyorum.
    Üstelik bu salınım "vergileri" meydanları da kapsamakta.
    Meydanlarda çalışan içten yanmalı ve hava kirliliği yaratabilecek tüm araçların da kontrolünü gerektirmekte.

Bunun için
    a) Uçaklar,
    b) Yer Hizmet Kuruluşları,
    c) Binalar ve altyapı tesisleri ve
    d) Kara ve trafikteki araçlar
    olmak üzere her türlü salınımda bulunanların da kontrol altına alınması isteniyor.

Şirketin biri bu konuda personel alıp yetiştirecek miş. Bu güzel de diger şirket ve kurumlar ne yapıyor?
    Neyse, fazla kurcalamaya gerek yok.

Steam arkadan gelir!
    Sevgiler

Gerçekten böyle personel istihdam eden havayolu şirketleri var mı? Bildiğim kadar bununla ilgili olarak bilet ücretlerine de maliyet yazan şirketler mevcut....
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Paylaş

Paylaş