Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: Türk pilot Sayısı 8 bine Ulaştı

Gözetmen Array EDemirel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4266

Standart Türk pilot Sayısı 8 bine Ulaştı

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye'de yılda ortalama 300 pilot yetiştirildiğini belirterek, lisanslı Türk pilot sayısının 8 bine ulaştığını söyledi.

Ekşi, özel sektör havayolu kuruluşlarının pilot alımlarında tercihlerini Türk pilotlardan yana kullanmalarını istedi. Bilal Ekşi, uçak sayısındaki artış karşısında ortaya çıkan pilot açığının mevcut pilot yetiştiren çeşitli kuruluşlarla kapatılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, 19 uçuş eğitim organizasyonunda yılda ortalama 300 pilotun sektöre kazandırıldığını bildirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emeklilik veya istifa suretiyle ayrılanların lisans almasıyla pilot sayısının yılda 500'e ulaştığını ifade eden Ekşi, lisanslı pilot sayısının 8 bine ulaştığını kaydetti. Ekşi, havayolu işletmeleri tarafından istihdam edilecek pilotların seçimi esnasında yerli pilotlara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Ellerinde veriler varsa kaç pilotumuzun boşta olduğunu söyleseydi daha aydınlatıcı olurdu..

University - Graduated
    Military Obligation - Completed (361.KD)
    Ielts - W:5.5 R:5.5 L:5.5 S:6 Overall:5.5 Damn ...

Asil üye Array
    İtibar Gücü
    3751

türk pilotlara öncelik verilmesi istenmiş ama havayollarımız nedense tercihlerini türk pilotlardan yana pek kullanmıyorlar.Bu düzeni değiştirecek olan yine shgm dir.Yabancı pilotların özellikle first officerların çalışmasını engelleyerek bu sorun giderilir ama bu sorun bilinmesine rağmen neden bu yabancı pilot sorununu giderecek çalışmalar yapılmıyor anlamıyorum.

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Hocam shgm boş konuşmuş yine .Bilal Ekşi madem bu kadar türk pilot sevdalısı neden türkiyede uçan yabancı pilotlar için türkçe koşulunu sunmuyor biz yabancı ülkeye gittiğimiz zaman güzel güzel adam bize almanca,italyanca,ispanyolca bilmeden artı ingilizce olmadan gelme diyorken.Bizde neden adama kardeşim sen türkçe bilmeden bu kokpite gelme demiyoruz bana bu konuyu açıklayacak birilerine gerçekten ihtiyacım var

Asil üye Array
    İtibar Gücü
    3751

hocam türkçe koşulu da sunmayı bırakacak yabancı first officer almayacak,çalıştırtmayacak bu kadar basit, gelen yabancıların eğitimini,seviyesini,havayollarının niye yabancı pilotları tercih ettiğini burda herkes biliyor defalarca anlatmaya gerek yok koysunlar böyle bir yasa bakalım hangi havayolu yabancı alıp çalıştırabilecek yapılacak iş çok basit dışarıda o kadar yeterli donanıma sahip türk pilot adayı bekliyor aynı zamanda daha yetişecek türk pilot adayları bizde bu yolun yolcusuyuz.

Aktif Üye Array
    İtibar Gücü
    3752

Elimizden hiç bir şey gelmiyor nedense Türk havacılığı elden gidiyor Atatürk İstikbal Göklerde demiş ama göklere çıkamadığımız için istikbal şuanda yerlerde.

Asil üye Array
    İtibar Gücü
    3751

katılıyorum zaten forumda bu konuya yapılan yorumların azlığı görünce geçen hafta da hanslar uçuyor,hasanlar da uçabilir adlı adlı konuda da yorum yapanların sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdı sanki herkes durumu kabullenmiş gibi görünüyor

Aktif Üye Array
    İtibar Gücü
    3752

Herkes susuyor onlarda kendince haklıdır. Şöyle düşünüyor olabilirler " Ya koskoca Türkiyede beni kim takar "

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Yabanci hic olmasin istemiyoruz diyemezler (hak hukuk etik sartlar yasa vs vs ) sanirim ama turkce bilme zorunlulugu istemeleri bence kesinlikle sart. Ee zaten turkce ogrenmek o yabancilara zor geleceginden kendiliginden birsuru yabanci pilota turk sirketleri kapanmos olur ve yeni mezun veya tecrubesi az FO 'larimiza gun dogar

Asil üye Array
    İtibar Gücü
    3751

''ya koskoca Türkiye'de beni kim takar'' bu anlayış oldukça zaten bizler istediğimiz yerde olamayacağız.Hiç yabancı olmasın demiyorum yabancı kaptanlar tabi ki olabilir ama bu yabancı first officer ler türkçe konuşma şartı bile aranmadan direk olarak çalıştırılmamalı gerçi ben onu da geçtim dediğin gibi bari türkçe şartı olsa o bile yeter

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    4120

Sn. Bilal Ekşi bu konuyu aylar öncesinden zaten havayolu firmalarına bildirmişti. Henüz konu hakkında atılan bir adım görmedik fakat bu aralar kulağımıza bir kaç olumlu gelişme çalınmaya başladı. Umarım doğrudur. Yabancı sözleşmeli pilotların tazeleme eğitimleri durdurulmaya başlanmış vs. die. Eğer böyle bir durum söz konusu ise Bilal Bey'in bu açıklamayı şimdi yapması boşuna değildir diye düşünüyorum.
    Kimseye adam muamelesi YAPMAYACAKSIN...

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)