Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Uzayda Hayat Var mı?

Forum kıdemlisi Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    7468

Standart Uzayda Hayat Var mı?

GÜNDÜZ VASSAF
    Radikal Gazetesi

Haddimizi bilmezliğin benmerkezciliğimizde Dünya'nın benzerini arıyoruz. Üstelik, bugün yaşadığımız Dünya hep böyleymiş gibi"
    Yazının tümü için:http://www.radikal.com.tr/Default.as...icleID=1043517
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

Pilot Array
    İtibar Gücü
    2591

Hayat, canlılık kavramına bağlı. Dunyadaki yaşam formu, O2 yi, laktik asidi fermante edebilen daha doğrusu bunları biyokimyasal tepkimelerde kullanıp kendine enerji sağlayabilen varlıklara canlı denir. Kısaca belirli bir sistem içinde programlanmış sürekli biyokimsyasal tepkimeler dizisi " Canlı " olarak tanımlanır. ( Yaşan Bilimi - Prof.Dr. Yalçın ŞAHİN )

Yani dünyada hiçbir canlılık belirtisi gösteremeyen varlıklar, dünya dışında " Canlı " statüsüne erişebilir. Sürekli uzayda su, buz tarzı şeyler aranıyor. Belkide oradaki canlıların hiçbir zaman suyla buzla bir bağlantısı olmamış. Dunyadaki canlıların yapısındaki bulunan ana moleküller C,H,N,O, diğer varlıklarla çok farklı bir biçimde çok farklı bir dizilişde bulunabilir. Demek istediğim, dünyadaki yaşamın birebirini bulmak zor, hatta bence imkansız güneşe olan uzaklığın hassaslıgından dolayı, ama dünyadaki yaşama benzer bir yaşam bulabilmesi ihtimaller dahilinde, bambaşka bir yaşam tarzının ise kesinlikle olduğunu düşünüyorum..

Forum kıdemlisi Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    7468

Standart Uzaylılar dünyaya geldiklerinde

Gündüz Vassaf
    Radikal

Kendimizi daha ne kadar ciddiye alacağız? Ya da kendimizi ne zaman ciddiye almaya başlayacağız?

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/g...erinde-1125482
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

Üye Array
    İtibar Gücü
    0

uzayda yasamin oldugu degil , olmadigi kanitlandigi zaman bu tartismanin son bulacagi kaanatindeyim .

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Yaşamın izlerini ararken O2 ve H2O'yu aradığımız için, bize benzer canlılara yakın çevremizde rastlamıyor olmamız ( en azından günümüzde ) yaşamın olmadığı anlamına gelmiyor bence. Çok aşırı farklı formlar olduğunu ve bu formlara ulaşma imkanımızın şuan itibariyle bulunmağı kanaatindeyim. Bundan 50 yıl önce de Mars yüzeyinden örnek alma gibi olanaklarımız yoktu, ama bugün bir gezegenin röntgenini çeker duruma gelindi ve bu bize gezegenlerin geçmişleri hakkında bile inanılmaz bilgiler sağlıyor. Evrenin büyüklüğü göz önüne alındığında, canlılığın olmaması durumu bana canlılığın olması durumundan daha düşük bir olasılık taşıyormuş gibi hissettiriyor. Bu kadar büyük bir olgunun içinde kapladığımız alan düşünülürse yalnız olma olasılığımız çok çok küçük değerlerde. Yaşamın bulunduğu diğer gezegenlerde evrim süreci ne durumda, hangi aşamada bilemediğimiz için, canlıların hangi ilkellikte ya da düzeyde olduğu konusunda fikir yürütmekte biraz zor gibi. Ama yakın gelecekte izlerine açık şekilde ulaşılacağından şüphem yok.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)