1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 34

Konu: De-icing / Anti-icing üzerine

Onursal üye Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    8086

Standart De-icing / Anti-icing üzerine

Engin Aksüt
    Kaptan Pilot

DE-ICING / ANTI-ICING

.Kar yağışlarının çok yoğun olduğu kara kışın kapımıza dayandığı bu günlerde gecikmelerin ana nedeni olan de-icing / anti-icing prosedürü bir çok yolcu ve naif insan tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bu yazı naif insanlara bir fikir vermesi için olduğu kadar, uçuş emniyetinden sorumlu olan uçuş ve yer ekipleri için de bir kış operasyonu (Winter Ops) bilgi tazeleme kaynağı olarak hazırlanmıştır.
    DEVAMI:
    http://www.sh-akademi.org/2012/11/de-icing-anti-icing/
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

İtibar Gücü
    8086

BEN DE VİDEO GÖRÜNTÜLERİYLE katkıda bulundum.
    Marie Curie

Gazali

Flying Chef Array ciciairbus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3217

20 yada 30 dakika sonra kalkilmasi gerekiyormus yoksa hayde tekrar de-icing..
    Fly By Wire

Pilot Array Engin Aksüt (fubar) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    5148

Alıntı ciciairbus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20 yada 30 dakika sonra kalkilmasi gerekiyormus yoksa hayde tekrar de-icing..
    Hayde tekrar de-icing dis hava sicakligina, o andaki yagis durumuna ve kullanilan de-icing sivisina bagli olarak 15 dakika ile 2 saat arasinda degisebilir.
    Dikkat edilmesi gereken baska bir durum da o anda kar yagisi olmasa bile, taksi sirasinda ruzgarin veya yandaki, ondeki ucagin motor tazyiki ile ucusan yerdeki karlar kanat uzerine yapisabileceginden kalkis oncesi kanat ust satihlarinin kontrol edilmesi gerekir, cok ozel durumlarda da geri donup yeniden de icing yapilmasi da gerekebilir.

İtibar Gücü
    8086

DE-ICING'İN MALİYETİ NE KADAR?

Özellikle kanatlarda, kumanda yüzeyinde meydana gelen buzlanma, aerodinamik yapıyı bozuyor. Havada sürtünmeyi artırarak kazalara davetiye çıkartıyor. Uçaklarda buzlanmanın önlenmesi için yerde anti-icing ve de-icing işlemleri yapılıyor. Uçağın gövde ve kanatlarında biriken karın temizlenmesi, burun çözülmesi işlemine ‘de-icing’, koruma işlemi de ‘anti icing’ olarak adlandırılıyor.

İşlem uçak kalkmadan kısa bir süre önce pist başına yakın bir noktada gerçekleştiriliyor. Tek koridorlu uçaklarda 10, büyük gövdeli uçaklarda ise de-icing ortalama 20 dakika sürüyor.

Özel ekipmanlara sahip araç, uçağın altına geliyor. 7 metre uzunluğundaki vinçte görevli operatör, uçağın kanat, kuyruk, dikey-yatay stablize ile pilotun talebi doğrultusunda gövdesine özel sıvıyı sıkıyor.

De-icing sıvısı glikol ve alkol esaslı kimyasaldan oluşuyor. Buzu eritiyor, uçağın yapısına zarar vermiyor. Dört farklı tipi var. Hava sıcaklığına ve uçağın bekleme süresine göre farklı tür sıvılar kullanılıyor.

Kullanılan sıvının özelliğine göre uçağın 15-30 dakika içinde kalkışını yapması gerekiyor. Eğer bu süre içinde kalkamazsa, işlemin buzlanma oluşumunu önlemesi için tekrarlanması gerekiyor.

İşlemin fiyatı kullanılan sıvının tipi ve miktarına göre 350 Euro’dan başlayıp 500 Euro’ya kadar çıkıyor.
    Marie Curie

Gazali

İtibar Gücü
    8086

Alıntı Engin Aksüt (fubar) Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayde tekrar de-icing dis hava sicakligina, o andaki yagis durumuna ve kullanilan de-icing sivisina bagli olarak 15 dakika ile 2 saat arasinda degisebilir.
    Dikkat edilmesi gereken baska bir durum da o anda kar yagisi olmasa bile, taksi sirasinda ruzgarin veya yandaki, ondeki ucagin motor tazyiki ile ucusan yerdeki karlar kanat uzerine yapisabileceginden kalkis oncesi kanat ust satihlarinin kontrol edilmesi gerekir, cok ozel durumlarda da geri donup yeniden de icing yapilmasi da gerekebilir.
    Peki, böyle bir durumla karşılaştığınız oldu mu ?
    Marie Curie

Gazali

Flying Chef Array ciciairbus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    3217

Ekstra sebeplerden dolayi taxi suresi uzamasa bile bekleme suresi uzayabiliyor.
    Kalkista belki 6. 7. siralarda oldugunuzda bir ucagin klerans alip lining up yapip takeoff yapmasindan sonra airborn olmasini rapor etmesine muteakip diger ucagin line up yapmasi takeoff airborn suresi derken bu periyod uzuyor. Ne yazikki sonlardaki ucaklar icin bu sure dolabiliyor mecburen geri donus ve tekrar de-icing olabiliyor..
    Fly By Wire

Pilot Array
    İtibar Gücü
    3712

Böyle bir kaza vardı ama adını unuttum şimdi uçak de-ice işleminin ardından uzun bekleme yaptığı ve tekrar de-ice almadığı için kalkışı takiben düşmüştü. American Airlines uçağı olabilir.
    My Soul is in the SKY

Forum Bağımlısı Array Efe Cem Elçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4238

1989 yılında Air Ontario 1363 numaralı sefer... sonra da benzer şekilde 1992 yılında USAir 405 numaralı sefer... iki uçak da Fokker F28

Yakın zamanda forumda da konuşuldu: Uçuyorum
    Uçarken üç şeyin size faydası yoktur. Uçuş seviyenizin üzerindeki irtifa, arkanızda kalan pist ve yaktığınız veya tankerdeki yakıt.
    İyi bir pilot, üstün uçuş becerilerini kullanmasını gerektiren bir duruma girmemek için üstün karar verme becerisini kullanan pilottur.

İtibar Gücü
    8086

Bir de Washington DC.de Potamac nehrine düşen bir uçak vardı.Oda bu nedenleydi sanıyorum.
    Marie Curie

Gazali

1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş