Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Kazakistan ve Ukrayna ortak uçak yapacak

Forum kıdemlisi Array bravecan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    7767

Standart Kazakistan ve Ukrayna ortak uçak yapacak

Kazakistan ve Ukrayna ortak uçak yapacak

Kazakistan ve Ukrayna'nın, Kazakistan'da ortak uçak üretimi gerçekleştirecekleri bildirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 14 Eylül'de Ukrayna'yı ziyareti sırasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'le yaptığı görüşme sırasında iki ülkenin uçak üretimi için bir ortaklık oluşturması masaya yatırıldı.

Kiev ile Astana arasında varılan anlaşma üzerine Kazakistan'da uçak üretiminin gerçekleştirilmesi için uygun yer aranmaya başladı. İki ülke yetkililerinin Kazakistan'ın başkenti Astana yakınlarında projenin gerçekleştirilmesini birinci öncelik olarak ele aldıkları öğrenildi.

Ukrayna Sanayi Bakan Yardımcısı Konstantin Kucher de yaptığı açıklamada, ''Biz uçak üretimi için Kazakistan'da ortak bir girişim oluşturmaya karar verdik. Şu anda konu ile ilgili hazırlıkları tamamlayıp belgeleri oluşturuyoruz. Çok yakın bir tarihte uçak üretimine start verileceğine inanıyorum'' dedi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?hab...k-ucak-yapacak
    '' İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. ''
    Marie Curie

'' Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim.''
    Gazali

İtibar Gücü
    7767

Kazakistan'ın Karagandı şehrinde inşa edilen uçak fabrikasında önümüzdeki yıldan itibaren uçak üretiminin başlayacağı bildirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Karagandı'ya yaptığı ziyaret sırasında geçtiğimiz yıl temeli atılan uçak fabrikasını ziyaret etti.

Karagandı'da önümüzdeki yıl uçak üretimine başlayacak fabrikada öncelikle tarım ilaçlama ilaçlarının üretileceğini ifade eden Nazarbayev, asıl hedeflerinin ise 2020 yılına kadar jet motorlu uçak üretimini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

18 milyon dolara mal olan tesiste, aynı zamanda motorlu tekne, kano, su panoları ve petrol tanklarının üretimi de gerçekleşecek.
    http://www.takvim.com.tr/Dunya/2011/...agini-uretecek
    Marie Curie

Gazali

Özel Üye Array
    İtibar Gücü
    5325

"Aray” deneme uçuşu yaptı

Kazakistan’da monte edilen ilk uçak ”Aray”, Almatı şehrinde deneme uçuşu yaptı.

Kazakistan Ulusal Tahıl Endüstrisi Şirketi tarafından satın alınan ve tarımsal faaliyetlerde kullanılması düşünülen, ”Aray” ismi verilen uçak Almatı’da bulunan Baiserke Havaalanı’nda gösteri uçuşu yaptı.

Havaalanı bulunmayan alanlara inme özelliği bulunan ve kendi ağırlığından daha fazla yük taşıyabilen uçağın, tarım sektörünün dışında petrol boru hatları ile elektrik şebekelerinin kontrolünde de kullanılabileceği kaydedildi.
    Ucuyorum.com Forum Haber Servisi

İtibar Gücü
    7767

ASTANA (AA) - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan'da uzun mesafelere uçabilecek büyük yolcu uçakları üretileceğini söyledi.
    Kazakistan'da büyük bir coşku ile 6 Temmuz'da kutlanan ''Astana Günleri'' öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ''Kazakistan topraklarında uzun mesafelere uçabilecek büyük yolcu uçakları üreteceğiz. Bunun için büyük bir tesis inşa edeceğiz'' dedi.
    Bu şekildeki bir uçak fabrikasının bölgede ilk olacağını ifade eden Nazarbayev, ''Bu muhteşem bir olaydır. Ben bu nedenle halkımızın geleceğe daha ümitli bakmasını istiyorum ve yaklaşan tatillerini tebrik ediyorum'' diye konuştu.
    Nazarbayev, ''Astana Günleri'' öncesinde helikopter montajı yapılacak bir tesis ile bazı hizmet binalarının da açılışını yaptı.
    Ucu:
    ** ** **

Tahminim bu işbirliğinin devamı bir proje olacak..Nazarbayev bu konuşmasında hangi ülke ile çalışma yapacağını açıklammaış.Ancak önceki demeçlerine göre bunu tahmin etmemek zor olmasa gerek.
    Marie Curie

Gazali

Özel Üye Array
    İtibar Gücü
    5325

Kazakistan’ın ilk uçak fabrikası iki yılda tek bir uçak üretemedi

Kazakistan’ın ilk uçak fabrikasının iki yıl içinde tek bir uçak üretememesi halkın tepkisini çekmekte. Karaganda Eyaleti’nde 2011 yılının kasım ayında açılan ülkenin ilk uçak fabrikasının üretim kapasitesinin yıllık 36 adet uçak olduğu açıklanmış;
    üretilecek uçakların Fermer-1, Fermer-2 ve Fermer-3 tipi tarım uçakları olacağı kamuoyuna duyurulmuştu. Yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen tek bir uçak üretilememesi tepki çekti. Konuya ilişkin olarak, 40 kişinin çalıştığı fabrika yetkilileri Rus meslektaşlarını suçluyor.
    Karaganda’daki Sunkar Uçak Fabrikası Kazakistan merkezli KazAviaSpektr şirketine ait. Rus şirketi ile yapılan ortaklığa göre, Rusya’nın Kazan şehrinde faaliyet gösteren MVEN (МВЕН) şirketi Karaganda’daki fabrikanın üretim sürecine teknik destek sağlayacağını taahhüt etmişti. Kazak şirketinin ortağı olan Karaganda Eyaleti Valiliği yetkilileri Rus şirketin uçak üretimi için gerekli olan teknik desteği ve lisans evraklarını Kazak tarafına vermemesinden dolayı üretimin yapılamadığını ve bu durumdan tamamen Rus tarafının sorumlu olduğunu iddia ediyor.
    Ucuyorum.com Forum Haber Servisi

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

Yaptıklarında görelim bakalım nasıl sonuç çıkacak.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş