Pilotaj bölümüne ulaşmak için şifre kısmına "123456" yazarak giriş yapabilirsiniz
3. Sayfa - Toplam 42 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 ve 415

Konu: Hava trafik kontrolörü arkadaşlara sorular

Pilot Array Beyond Horizon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4773

yada genişleteyim soruyu...

radar ekranında benim uçagımla ilgili, kaç bilgi geliyor, ve bunlar neler?

SCHEDULING & PLANNING Array dispatcher of future - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    4884

Cok zevk alarak okudum gercekten cok guzel bir yazisma olmus....Devamini bekleriz tesekkurler

Üye Array atc_pilot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İtibar Gücü
    0

Merhabalar,
    Oncelikle seviyeli degerlendirmelerinizden dolayi tesekkurlerimi iletiyorum...
    ATC olarak bizlere ogretilen ilk kurallar arasinda, karsilikli rotada dikey ayirmadan baska herhangi bir ayirmanin mevcut olmadigi kurali vardi. Bu sizlere garip geldigi gibi bizlere de anlasilmaz gelmisti ama kural boyle ve bizler de kurallari uygulamak zorundayiz, kurallari sahsi kanaatlerimize gore yorumlayamayiz yada esnetemeyiz cunku havacilikta kurallar bildiginiz gibi kanla yazilmistir.
    Karsilikli rotada ayirmaya iliskin kural 4444 te asagidaki gibi, bunun haricinde karsilikli rota icin dikey ayirma disinda farkli bir ayirma mevcut degil, aynen aktariyorum.
    5.4.2.2.3 Aircraft on reciprocal tracks. Where lateral separation is not provided, vertical separation shall be provided for at least ten minutes prior to and after the time the aircraft are estimated to pass, or are estimated to have passed. Provided it has been determined that the aircraft have passed each other, this minimum need not apply.
    ps
    Benimde minik bir sorum olacak beyond horizon sana ve diger pilotlarimiza, ulkemizde pilotlar hayatlarindan memnun mu, calisma sartlariniz nasil ?
    Selamlar.

Hızlı üye Array
    İtibar Gücü
    4930

baştan sona soluksuz okudum gercekten cok zevkliydi. ben de online uçarken ATC kardeşim alçalm avermeyince acaba ben mi saçmalıyorum diye düşünür dururdum.
    bu arada benim de bir sorum var. 734 de ucan ekip 738 de de ucuyor mu? bildiğim kadarıtyla glass cockpit dısındafark yok genel olarak

hocam hepinize hayırlı uçuşlar. ATC arkadaşlarımıza da kolaylıklar dilerim.

İtibar Gücü
    4773

dostlar,

teşekkurleriniz için sagolun. Pilotluk ile ilgili sorularınızı keyifle cevaplarım tabii ki...Dilerseniz o sorularınızı başka bir konu altında cevaplayalım ki konu karışmasın. Siz sorun, ben vakit buldukca cevaplarım.

Sevgili ATC arkadaşlarım, sizlerden de daha çok katılım ve yorum bekliyorum esasında. Sadece soru soran kişi olmak istemiyorum,(hesap sorar gibi oluyor) biraz da çözüm nasıl üretebiliriz, size daha fazla nasıl yardımcı olabiliriz ve radar da iş yükünüzü nasıl hafifletebiliriz diye soruyorum ben bunları. Lütfen katılım gösterin..yorumlarınız bekliyorum...

Genel sıkıntı mevzuatınızın çag dışı olması sanırım. Yeni kurallar ve kanunlar yazılmalı, prosedurler yeniden düzenlenmeli... tabii kullanılan teknoloji, personel eksikligi, yetersiz maaş, yogun çalışma saatleri de baştan düzenlenmeli... biz bunları 10 yıl evvelde konuşuyorduk malesef..

sizler benim gözümde yorulmak nedir bilmez birer şovalyesiniz. İmkansızlıklar içinde çözüm üretmeye çalışıyorsunuz bir yandan da gardınızı almış devamlı savunma konumundasın. Allah sizlere sabırlar versin, kolaylıklar versin...

bir soru daha sorayım
    indikten sonra bizlerden register istiyorsunuz. Bazı meydanlarda da hem inişten sonra hemde klerans öncesi istiyorsunuz. Bu neye göre degişiyor? Tabii bu da bir tek Türkiyede var. Başka yerde böyle birşey sorulmuyor da...

sevgiler

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

merhaba,
    öncelikle tartışmanın bu kadar seviyeli olmasından dolayı herkesi tebrik ederim.( pek fazla görülen bir olay değil de)

beyond horizon arkadaşın tescil ile ilgili soruya yanıt vermeye çalışayım kısaca;
    register ların istenmesi tamamen işletme ile ilgili bir konudur.Önceleri formlara işlenen şimdilerde ise tamamen elektronik ortama taşınan bu bilgiler hasılat biriminin ilgili şirketten yapacağı tahsilatla ilgilidir.Kule bu bilgileri dogru girmelidir ki hasılat tahsilatını dogru yapabilsin.Konuya bu kadar özen gösterilmesinin sebebi ise; herhangi bir tescil işaret hatasında ilgili şirket o uçağının belirtilen seferi yapmadığını belirterek şikayette bulunması ve kurumun tahsilatının yanlış hatırlamıyorsam 60 gün kadar gecikmesine neden olmasıdır.Hasılatın yaptığı bu tahsilatlar uçak tipi ve ağırlığına göre de değiştiği için önemlidir.Eğer tescil hatası şirketin çıkarına yönelik ise ( daha hafif uçaklar) genellikle itiraz olmamaktadır. yani burada ATC nin sormaktan başka yapabileceği birşey yoktur.Takdir edersiniz ki dürbün ile bakmaktan daha kolaydır

selamlar

İtibar Gücü
    4773

hmm..
    peki diger ülkelerde nasıl hallediliyor bu..yani bir tek bizim ülkemizde register soruluyorda...

Yeni Üye Array
    İtibar Gücü
    0

herhalde bir tek bizim burada oluyordur gelen planla ucagın cagrı adının cogu zaman tutmadığı ya da chg mesajı bu kadar fazla ceken herhalde bizizdir

saka bir yana diger ülkeleri bilmem ama bizim burada RPL ler de cagrı işareti yazmıyor.yani gelen uçagın tescilini bilemiyoruz.Belki diger ulkelerde bu durum apron birimi tarafından hallediliyor olabilir.Ama ben bunun ATC tarafından sorulmaması taraftarıyım..frekans yogunluğunu azaltmak amacıyla...

saygılar,

ATC Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Beyond Horizon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yada genişleteyim soruyu...

radar ekranında benim uçagımla ilgili, kaç bilgi geliyor, ve bunlar neler?

Sevgili Beyond Horizon diğer ATCO larıda aramızda görmek isterim demişsin işte geldim Öncelikle şunu belirteyim ben Ankara ACC de takriben 7 sendeir çalışmakta olan bir hava trafik kontrolörüyüm.

Sorunun cevabına gelince size tahsis ettiğimiz kodu siz set ettiğiniz zaman bizim radar ekranımızda çağrı adınız, seviyeniz, knot cinsinsinden hızınız, bir sonraki FIR' a geçiş noktanızın kısaltması( eğer Türkiye içinde bir meydana inecekseniz o meydanın kodu) ve kullanmak durumunda kalırsanız ( umarım hiç bi zaman kullanmak zorunda kalmazsınız) acil durum kodlarına bağlı olarak kaçırılma , emergency veya radio failure olduğunuzu gösteren kısaltmaların bilgisi görülür.

Hepinize saygılar kolay gelsin...

ATC Array
    İtibar Gücü
    0

Alıntı Beyond Horizon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hmm..
    peki diger ülkelerde nasıl hallediliyor bu..yani bir tek bizim ülkemizde register soruluyorda...
    Takdir edersiniz ki uçakların tescillerini takip etmek, olmayanların kuyruklarını almak hem frekansın boşa meşgul edilmesi anlamına gelir hem de kontrolörün asıl işini yapmasını engelleyen bir angaryadan başka bir şey değildir. Ama malesef bir kontrolör çok iyi bir boarda atmış, muhteşem ayırmalar yapmış, hiç bir uçağı beklemeye almadan harika bir sıralama yapmış, çok yoğun bir boardda çalışmış ve bu aradada bir uçağın tescilini kaçırmışsa o kontrolör ne yazık ki en kötü kontrolördür. Yaptığı onca iyi şey unutulup yapmış olduğu bu hata (!) o kişinin başına bela olur malesef. Peki çözüm ne?

Bildiğim kadarıyla diğer ülkelerde FIC tarafından uçağın planından tescil kontrolü yapılarak olmayan uçaklar için şirketleriyle temasa geçilerek temini sağlanıyor böylece boardda bir çok insanın hayatını etkileyen bir ayırmanın ortasında bence hava trafiği için daha az önemi ve önceliği olan kuyruk alma işiyle uğraşılmak zorunda kalınmıyor.

Kolay gelsin....

3. Sayfa - Toplam 42 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Paylaş

Paylaş