PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TATSETPA (Türkiye Hava Trafik Güvenlik Elektronigi Teknik Elemanlar Dernegi)

LTAC
01.Şubat.2007, 20:32
MİSYON-VİZYON

Ziyaret etmekte olduğunuz "www. atsetpa.org.tr" sitesi ile

Mesleğimizin özelliklerini ve havacılığa katkılarını,
Faaliyetleri ve aktiviteleri konusunda üyelerine ve havacılık kuruluşlarına bilgi vermeyi,
Türk Sivil Havacılığının gelişmesi konusunda, ilgili kurum ve kuruluşlar ile bilgi alışverişi sağlamayı, tüm kurumlara karşı tarafsız ve objektif davranarak, Sektörde görev yapan personelin ortak sesi olmayı,
Türk ve Dünya havacılığında yer alan kurum ve kuruluşları tanıtmayı,
Havacılık konusunda yetişmiş uzmanların bilgi ve tecrübelerini aktararak, kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmeyi,
Ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki sivil havacılık olaylarını ve teknolojik gelişmeleri izlemeyi sonuçlarını üyelerine ve havacılık camiasına duyurmayı
Üyelerimizin havacılık ve günlük yaşamda gerek duyabilecekleri mümkün olduğunca her türlü bilgiyi elde etmelerini
amaç edinmiştir.

http://www.atsetpa.org.tr

LTAC
01.Şubat.2007, 20:34
DHMİ Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği 31 Ocak 2007 tarih ve 26420 sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

“Yıllardan beri Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde istasyon istasyon gezerek Havacılık Yer Sistemlerinin temini, tesisi, bakımı ve onarımını yapan DHMİ Elektronik personeli sonunda lisans yönetmeliğine kavuştu. Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği; Hava trafiğinin emniyetli, düzenli ve hızlı akışını temel alan hava trafik emniyeti elektronik hizmetlerinin, Türkiye hava sahası içinde, hava liman ve meydanlarında, teknik alt yapısının planlanması, işletilmesi ve bakımını sağlamakla yükümlü emniyetle ilgili operasyonel görevleri yürüten tüm teknik personelin sahip olması gereken sağlık, eğitim şartlarının belirlenmesi, sertifika, lisans ve derecelerinin verilmesi, muhafaza edilmesi, yenilenmesi, süreli veya süresiz olarak iptal edilmesine ilişkin esasları düzenlemektedir.

EUROCONTROL tarafından hava trafik emniyetini sağlamak ve uyumlu hava trafik politikalarının izlenmesi amacıyla oluşturulan ve EUROCONTROL Emniyet düzenleyici kuralları olarak bilinen 5 adet ESARR’dan biri olan ESARR-5’e uyum için hazırlanan yönetmelik, CNS/ATM (Haberleşme, Seyrüsefer,Takip/Hava Trafik Yönetimi) sistemlerinin idamesinden, bakım ve onarımından sorumlu olan personelin yeterliliği ve yetkinliği konusunu kapsamaktadır.

Devlet Hava Meydanları İşletmesinin, İşletme ve Seyrüsefer Hizmetleri olarak ikiye bölünmesinin gündemde olduğu şu günlerde bu lisansın çıkmasının ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliğinde, lisansın onay merci otorite olarak SHGM’ne verilmiştir.

Ülkemizde halen tek havacılık teknik hizmet sağlayıcısı olan DHMİ’nin bu yönetmeliğe uyumu için yönetmelikte geçici maddelerle 2 yıllık bir süre öngörülmüştür.

Artık eskisi gibi hava meydanlarına birkaç teknisyen tayin edip, hadi bakalım buradaki tüm sistemlerden (seyrüsefer, haberleşme, radar, terminal, güvenlik, santral, bilgi işlem ve diğer sistemlerin idamesi, bakımı ve onarımı ile mutemetlik, rapor yazma ve diğer yazışmaların yapılmasından) siz sorumlusunuz devri kapanacak, eğitimini almış ve buna bağlı olarak yetkilendirilmiş, lisanslandırılmış, aldığı eğitime göre derecelendirilmiş, işi sadece aldığı dereceye göre yetkilendirildiği sistemin idamesi, bakımı ve onarımı olan personel devri başlayacaktır.”

Fuat BÖLÜK

TATSETPA
Genel Başkanı

AirportHaber
07.Şubat.2007, 10:52
Hava taşımacılığında hayati önemi olan Hava Trafik Emniyeti Elektronik Sistemlerinin 24 saat faal olmasından sorumlu olan hava trafik emniyeti elektronik personeli metrelerce yükseklikte, inanılmaz hava koşullarına rağmen görevlerini cansiperane yapıyorlar.

Hava trafik emniyeti elektronik personeli yıllardan beri Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde istasyon istasyon gezerek havacılık yer sistemlerinin temini, tesisi, bakımı ve onarımını dünya standartlarında yapıyorlar.

İşte haberimizin resminde göreceğiniz gibi -30 derecelerde bile havacılık aşkına, hayatlarını riske atan Hava Trafik Emniyeti Elektronik Sistemleri personeli havacılığımızın gizli kahramanları. Onlar hayatları pahasına en olumsuz şartlarda bile görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar.

Hava emniyetinde büyük rol oynayan hava trafik emniyeti elektronik personeli metrelerce yükseklikte, karlar içinde kalmalarına rağmen görevlerini aksatmıyorlar.

AirportHaber olarak havacılık adına görevlerini layıkıyla yapan bu insanlara şapka çıkartarak alkışlıyoruz.

http://www.airporthaber.com/hb/resimdb/8386.jpg

http://www.airporthaber.com/hb/resimdb/8385.jpg

Tango&Charlie
18.Şubat.2007, 18:21
forumda elektronikçi arkadaş yok sanırım bu başlıkla hiç ilgilenen olmamış

saltuk
05.Nisan.2008, 18:53
nihayet meydanlara ve limanlara atsep personeli ilgili yazı gönderildi hadi atsep personel adayları düşünce ve görüşlerimizi burada paylaşalım

atalante
06.Nisan.2008, 11:11
valla bi ayrıma gidilmesi çok yanlış oluyor bence yapılması gereken şu olmalıydı hep birlikte atsep olmak sonuçta yarın yüzyüze bakacağınız insanlardan konum ve maddi anlamda farklı olmanız ne kadar doğru bu mesleği yapan herkes gerekli donanıma ve tecrübeye sahip ayrım oloması yanlış hem ayrım olcaksa o zaman her yerde olsun aftn ve aim arasında da ayrım olsun bakayım o zaman
her yerde 20 tane muhabereci varken az personelle çalışmaya çalışan elektronik camiasını bölmek yanlış oluyor

saltuk
06.Nisan.2008, 19:58
meydanlara gönderilen yazıda yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihden itibaren ilgili pozisyonlarda çalışanların tüm hakları saklıdır ibaresine de yer verilmiş.herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesinden bahsedilmiş ama yinede yöneticilerin eline bırakılmış ne olacağı belli olmaz yani burası dhmi

Yol
07.Nisan.2008, 08:07
atsep den kastedilen eski adı ATSETPA şimdi TATSETPA olan elektronikçiler derneğini mi kastediliyor ? öyleyse henüz bu meydana böyle bir yazı ulaşmadı İÇERİK kısaca nedir ? söylermisiniz !

Yol
07.Nisan.2008, 10:23
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden DHMİ Genel Müdürlüğü'ne ;

......'' ATSEP olmaya elverişli personelin belirlenmesi ve hangi dereceyi almaya uygun olduklarının tespit edilmesi .......

DHMİ Genel Müdürlüğü'nden Liman / Meydan lara ;

.....''ATSEP olmaya elverişli personelin ve hangi dereceyi almaya uygun olduklarının belirlenmesi ........

Yol
07.Nisan.2008, 12:40
sertifika henüz almamış elektronik personelinin durumu belirsizliğini koruyor .ilerde elektronik personeli sertifika alırsa tekrar ATSEP olunabilecek mi ? (tabii ilerdeye kadar DHMİ isminde bir İşletme kalırsa ! )

Yol
07.Nisan.2008, 21:06
bu YOL un sonu umarım tekrar Mahkemeden geçmez ama oraya doğru gidiyor en azından bir kısım elektronikçiler için

yılların deneyimli dhmi si kararları tümden piyasaya yeni çıkmış adı en fazla uçak düşmelerinde duyulan ve var olan pastadan büyük lokma kapmak isteyen sghm nin eline vermesi düşündürücüdür

hattorihanzo
07.Nisan.2008, 23:11
Arkadaşalar dhmi de çalışan personele verilecek olan ATSEP lisansı son aşamada dhmi elektronik bünyesine dahil olmak için çok kısa bir süre kaldı(dms sınavı ile seçim yapacak olanların dikkatine tabiki)lisans yürülüğe girdikten sonra oldukça fazla özelliğiniz olması gerktiği 2 yıl stajer olarak çalıştıktan sonra SHGM nin yaptığı kontrollerden sonra birde hastene kontrolünden geçip ancak bu lisansa sahip olabileceksiniz.Bu lisansı aldıktan sonra olay tabiki bitmiyor her 2 yılda bir tam teşekküllü hastaneden alınacak raporla beraber tekrar SHGM nin yapacağı yeterlilik sınavını geçmek zorunda kalacaksınız.
Yani artık memur oldum iş bitti mantığı son erdi,artık kendini geliştirmek zorundasın(heleki elektronik sistemlerdeki baş döndürücü gelişmeler göz önüne alınınca)Yani bir defa kurs eğitim vs alıp o eğitim ve kurstan değil her cihaz değiştiğinde (muhtemelen 5 yılda bir)(ki her cihazın bir kartı bile uzmanlık isteyen bir konu olduğunu gözden kaçırmayın)yeni kurs ve eğitim alıp yeni den hazırlık yapmak zorundasınız.
teknolojinin hele elektroniğin ne kadar baş döndürücü bir hızla ilerlediğini göz önüne alırsanız bu işi gerçekten sevmek gerektiğini açıklamama gerek bile yok.
Daha geniş kapsamlı bilgi almak için (lisan yönetmeliği hakkında)SHGM ninsitesinde aradığınız bilgi mevcut.havacılık camiasına hayırlı olması dileklerimler herkese çalışma hayatında başarılar dilerim.

hattorihanzo
07.Nisan.2008, 23:33
Air Traffic Safety Electronic Personel (ATSEP)

Yani hava seyrüsefer hizmetleri teknik personeli
Yani Radar(psr+ssr,radar bilgi işlem sys),Seyrüsefer(ils,vor,dme,ndb vs),Haberşeme(vcs yani hava yer-yer hava,yer yer haberleşmesi)sistemlerinin teknik personeli demek kısaca.uzunca bilgi SHGM nin lisans yönetmeliğinde açıkca anlatılıyor .selam ve kolaylıklar dileklerimle...

Yol
07.Nisan.2008, 23:38
Air Traffic Safety Electronic Personel (ATSEP)

Air Traffic Safety Electronics Personnel or Person ( ATSEP ) :ka19:

hattorihanzo
09.Nisan.2008, 23:45
eee o kadar kusur peri padişahının kızındada olur:))

Baba
11.Nisan.2008, 18:19
havacılık tazminatlarında yaşanılan terminal-seyrüsefer ayrımı nedeniyle bazı elektronikçi arkadaşlarım atsep ünvanı alamayacaklar,anlayacağınız işin başı bozuk ve haksızlık burada da devam edecek,başka türlü atsep ünvanı vermeyiz diyorlar aksi takdirde kurum mahkeme önünde haksız pozisyona düşecekmiş!

Yol
12.Nisan.2008, 13:35
DHMİ Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği 31 Ocak 2007 tarih ve 26420 sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

DHMİ’nin bu yönetmeliğe uyumu için yönetmelikte geçici maddelerle 2 yıllık bir süre öngörülmüştür.

Fuat BÖLÜK

TATSETPA
Genel Başkanı

1. iyi haber
bu yönetmelik için öngörülen süre içerisinde Kurum daki bütün elektronikçilerin ilgili yönetmeliğe uyumu rahatlıkla sağlanabilir (tabii iyiniyetli düşünülürse )

2.kötü haber

dhmi kötü niyetli (bu zamana kadar iyi niyet göremedik ) ise danıştayda bunu önümüze getirebilir (tabii bunlara karşıda savunmalarımız hazır )

DevriAlem
16.Nisan.2008, 20:14
dhmi danıştaydaki davayı kaybetmemek için elinden geleni yapıyor ama kaybetmeye mahkum bakan anlamış olacakki tazminat işinin düzeltilmesi için talimat vermiş şimdide herkesi atsep yapmamak için seçmece karpuz gibi personel seçiyor atsep olamayanlar küsecekler dava açacaklar al başına bi iş daha bu gidişle dhmi aleyhinde en çok dava açılan kurum olarak tarihe geçecek

bravecan
31.Ocak.2011, 20:08
"TÜRKİYE ATSEP GÜNÜ” SAYIN BAKANIMIZ VE GENEL MÜDÜRÜMÜZÜN KATILIMI İLE KUTLANDI...

Türkiye Hava Trafik Emniyeti Elektronik Teknik Elemanlar Derneği (TATSETPA) tarafından düzenlenen “31 OCAK TÜRKİYE ATSEP GÜNÜ” Ankara Grand Rixos Otelde kutlandı.

Kutlama törenine başta Sayın Bakanımız Binali YILDIRIM olmak üzere, Müsteşarımız Sayın M. Habip SOLUK, Genel Müdürümüz Sayın Orhan BİRDAL, Sivil Havacılık Genel Müdürü Sayın Ali ARIDURU, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdürü Sayın Mustafa CAVCAR, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet ATEŞ, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet KARAKAN, SHGM Genel Müdür Yardımcısı Sayın Haydar YALÇIN ve çok sayıda davetli katıldı.
Devamı :
http://www.dhmi.gov.tr/haberler.aspx?HaberID=481

flatron44
21.Şubat.2011, 14:27
DHMİ de çalışan Atsep arkadaşları buraya beklerim....

justwork
14.Nisan.2012, 17:51
ATSEP ünvanı alan elektronikteki arkadaşlar(Müh.Tknkr.Tknsyn)bu durumda hepinizin maaşlarının eşitlenmesi gerekmezmi?Nasıl ki hava trafik birimide bütün kontrolörler aşağı yukarı aynı maaşı alıyorlarsa,elektronik içinde ATSEP ünvanı alan bütün arkadaşların aynı maaşı(tahsil,derece,eş durumu ve kıdem hariç) alması gerekir diye düşünüyorum...

serkan_fb
14.Nisan.2012, 18:58
kesinlikle eşitlenmesi lazım.bu konuda bir çalışma varmı ?

gazabettin
14.Nisan.2012, 19:37
ATSEP ünvanı alan elektronikteki arkadaşlar(Müh.Tknkr.Tknsyn)bu durumda hepinizin maaşlarının eşitlenmesi gerekmezmi?Nasıl ki hava trafik birimide bütün kontrolörler aşağı yukarı aynı maaşı alıyorlarsa,elektronik içinde ATSEP ünvanı alan bütün arkadaşların aynı maaşı(tahsil,derece,eş durumu ve kıdem hariç) alması gerekir diye düşünüyorum...

aynen saçmalık adaletsizlik tam gaz devam ediyor aynı işi yaptığın arkadaşından 800 lira düşük alıyorsun başka hiç bnir birimde olmayan şey bizde var bakalım sonumuz ne olacak

kurumun yöneticileri de biliyor haksızlığı ama nedense hiçbir şeyde yapmıyorlar yapmak istemiyorlar nedenini çok düşünüyoruz ama ben bir türlü bulamadım

çünkü biz 2.gruptan tazminat aldığımız için hazineye yük oluyor 1.gruba geçirseler tüm maliyetimiz E.C den karşılanacak hem bizim maaşımız artacak hem iş barışı sağlanacak hem devletin cebinden para çıkmayacak cidden anlamak güç

2005 te kurumdaki %10 atsep oratk grupken ,yeni gelen atseplerle beraber bu sayı %40 lara dayandı neyi bekliyor acaba

gazabettin
14.Nisan.2012, 19:41
pardon sayın justwork haklısınız ben yanlış anlamışım konuyu bizim ondan önce ortak grup sorunumuz varken bu sonraki olay hem kaldı ki böyle bir durumda mühendisler ne diyecek onlar karşı çıkar çünkü teknisyenle aynı statüde olmak bazılarını rahatsız etmez mi veya her eşitlik bir adalet midir

justwork
14.Nisan.2012, 22:43
pardon sayın justwork haklısınız ben yanlış anlamışım konuyu bizim ondan önce ortak grup sorunumuz varken bu sonraki olay hem kaldı ki böyle bir durumda mühendisler ne diyecek onlar karşı çıkar çünkü teknisyenle aynı statüde olmak bazılarını rahatsız etmez mi veya her eşitlik bir adalet midir

rica ederim sayın gazabettin,ortak grupta bırakılan arkadaşların durumunu biliyorum ve gerçekten can sıkıcı bir durum o konuda dertli olduğunuzdan sanırım yazdıklarımı oraya bağlamışsınız,ama benim demek istediğim farklı bir yaklaşım,tabiki her eşitlik adalet değildir,shgm atsep yönetmeliğini ve bunu kurumumuzun nasıl uygulayacağını bilmediğim için öğrenmek istedim ve kendi düşünce tarzımda olması gerekeni yazdım,yazdıklarım mutlak doğru değil tabiki,bu şartlarda ya benim dediğim gibi bir uyguşama olacak yada atsep mühendis,atsep tekniker ve atsep teknisyen kadroları olacak gibi görünüyor,elbette yönetim kadrosundakiler bunlardan daha farklı bir alternatif çözüm üretebilirler,umarım hayırlısı ile herkesi memnun edecek bir yapı ortaya çıkar.