PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden sendikalı olamıyoruz?

burcettin
09.Ocak.2007, 14:47
bildiğiniz gibi sendikalı olmak bir takım haklar kazandırır.Özel havayolarında calışıpta sendikalı olabilmek imkansız bu sizce bize iş verenin akıllı olmasından mı yoksa biz kabin memurlarının birlik beraberlik ve bütünlük içinde olmamamızdan mı kaynaklanıyor?:doh:

LTAC
09.Ocak.2007, 17:31
sendikaya üye olmak çalışan personelin elindedir ama işverenin sendika işleriyle uğraşan personelin iş hakkını fes etmesi diğer çalışan personelinde gözünü korkutmaktadır.

skycrew
11.Ocak.2007, 13:10
Bu kadar kısa ve öz
Partoncu bir ülkede yaşadığımızı unutmamamız lazım yoksa aç kalırız ;
hani patronun çok umurunda ali ayşe fatma .... 1 kelime çıkarın işten bu kadar
Bu fantaziler sadece masallarda

emre347
11.Ocak.2007, 19:09
sendikalı olmak için o sendikaya guvenmek gerekır,en güzel ornegi gecen sene ki toplu sozlesmeler (yani bence öyle)

Wile
19.Ocak.2007, 13:28
Ben Harranlıyam :yahoo:

Wile
19.Ocak.2007, 14:06
Sendika ne kadar çaba sarfederse etsin yönetimler yine bildiğini okuyor.

emre347
20.Ocak.2007, 21:14
Sendika ne kadar çaba sarfederse etsin yönetimler yine bildiğini okuyor.

veya sendıkalara bıldıgını okutuyorlar

milkshake
05.Mart.2007, 19:39
bizim sektörümüz icin inanilmaz derece gerekli bence...
tassa yetersiz ve yetkisiz kaliyor bazi durumlarda...bu ülkede yaptigimiz is bir meslek olarak görülmezken sendika mensubu olmak hayal tabiiki...erken emeklilik, yipranma payi.. hic biri yok hangimiz 45 ine kadar ucabilecek??

emre347
05.Mart.2007, 19:53
tassa'nın zaten bıçok konuda yetkısı yok zaten bıldıgım kadarıyla,talpa daha yetkılı ve kabın ıcınde bazı kararlarda talpa daha etkılı oluyor bildigim kadarıyla

gıcık
05.Mart.2007, 20:41
kişisel fikrim diye belirticem ancak şirketten biçok arkadaşımla da hemfikir olduguna şahidim demeyide eklemek istiyorum... tassa hakkındaki düşüncelerim düğün,bayram,cenaze tazıyeleri,doğum tebriklerinden başka ben bi faaliyetlerini göremiyorum.pek tabıkıde bu kadar da yapılsın...ee bıde indirimli bi kaç alışveriş yada saglık kurulusu alternatıflerı..ben uye degılım hıcde nıyetım yok olmaya.sendikaya kesınlıkle uye olunmalı ve yenı arkadasların basta cekındıgını bılıyoruz ancak ınanınkı basınız cıddı derde gırdıgınde tekıl dahı olsa ılgılenıyorlar -yanınızdalar.tabi üye olmakla kalmayıp biçok şeyide takip etmeyen arkadaşlarımız var.hadı gecelım takıp edıp etmemeyı cunkı kısı ne yaparsa kendıne yapar yada yapmaz..sendıkanın yerını bılmeyenler var....bu arada bu ayın 16 sında toplantı olucak.uye olanlar katılmak ısterse tabı bıde boş gunune denk gelıyorsa. 0212 660 20 95 ten bılgı alabılırler.bu ay boyunca toplantılar mevcut.ben 16sıdakıne katılabılıyorum...saygılar....

gıcık
05.Mart.2007, 20:44
sendikalı olmak için o sendikaya guvenmek gerekır,en güzel ornegi gecen sene ki toplu sozlesmeler (yani bence öyle)

haklısın arkadasım ......bazan tekıl yasanan problemde bıle personel hatalı olsa dahi!!!mınumum hasarla kurtulmanız ıcın ellerınden gelenı yapıyorlar.

gıcık
05.Mart.2007, 20:47
bizim sektörümüz icin inanilmaz derece gerekli bence...
tassa yetersiz ve yetkisiz kaliyor bazi durumlarda...bu ülkede yaptigimiz is bir meslek olarak görülmezken sendika mensubu olmak hayal tabiiki...erken emeklilik, yipranma payi.. hic biri yok hangimiz 45 ine kadar ucabilecek??

inşallah bıgun butun havayolları mecbur kalıcak personelının sendıkalı olmasına.yemın ederım bunu canı gönülden diliyorum...sevgıler.

gate
06.Mart.2007, 07:43
Sendika,18.ci yüzyılda ilk olarak İngilterede işçilerin ya da işverenlerin belirli bir işkolunda ortak ekonomik ve toplumsal çıkarlarını korumak ve geliştirmek amacıyla kurdukları mesleki örgüttür.Türkiye'de sendikacılık Osmanlı Devleti'nde 19.yüzyıl sonlarına doğru kurulan yardımlaşma derneği niteliğindeki ilk işçi örgütlerinden sonra,emeğin örgütlenmesi yönünde en büyük canlanma II.Meşrutiyet'in ilanıyla 1908 de başladı.Bu zamana kadar birçok tartışmalar,ciddi kavgalar yaşanmıştır dünyada.
1982 Anayasası son kanuni düzenlemeleri yapmıştır.Memletimizde yürürlükte olan sendika mevzuatına göre sendika ve üst kuruluşların kurulabilmesi için yasanın öngördüğü bilgi ve belgelerin yetkili merciye verilmesi yeterlidir.Anayasa sendika üyeliğini kişisel isteğe bağlı tutmuştur.Ama aynı zamanda birden çok sendikaya üye olunamaz.
Sendikalar siyasal amaç güdemeyecekleri gibi siyasal faaliyette bulunamazlar.Genel kurul üyelerden ve üye sayısının bini aştığı durumlarda delegelerden oluşur.Yönetim kurulu en az üç,en çok dokuz üyeden oluşur.Sendikaya üye olma hakkı yasayla sınırlandırılmıştır.Asker kişiler,idare kurumu,kuruluşu,banka ve sigorta şirketlerinde çalışan müfettişler,kontrolörler ile müdürler,buna eşit ve bunların üst kademelerindeki öteki yöneticiler,din ve ibadet işlerinde çalışanlar,Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na bağlı okullarda öğretmenlik yapanlar ve öğrenciler sendikaya üye olamaz ve sendika kuramazlar.

exit
09.Mart.2007, 08:27
Arkadaşlar o kadar ilginç ki daha düne kadar bırakın sendikayı Tassa'ya üye olmak yasaktı.daha sonra ne olduysa tabii ki devletin baskısıyla Tassanın THY tekilinde diğil ozel havayollarından da üye kabul etmesi kararlılığına varıldı.enteresan olan şu daha düne kadar Tassa ya üye olanların işten cıkarmakla tehdit eden yönetimler alınan karardan sonra da Tassa üye olunması için baskı yapmaya basladı hemde maaşlarından 10 ytl kesmek kaydı ile ! burası Türkiye burda hersey olur

skycrew
09.Mart.2007, 18:59
Turkiyede Patronlarin Kralligiyla Yonetiliyor Calisma Ve Sosyal Bilmem Neler Bakanligi Diye Bir Kurum Var Sanirm Ama Bu Kurum çalişan Değil Patronlara çalişa Bi Bakanlik çalişanin Hak Ve Ozgürlükleri Duzenlenmediği Surece Bi Arşin Yol Gidemeyiz

Bunlari Geçtim Türkiyemde Mağlesef Ticaret Ahlaki Kalmamiş Ki Patronlarimiz Ahlakli Olsun çalişanina Hakkini Versin

cskndmr
09.Mart.2007, 19:10
...yani kısaca kahrolsun kapitalizm diyebilirmiyiz? eylemim geldi :)))

skycrew
09.Mart.2007, 19:34
OLUR:80: NEDEN OLMASIN EYLEM EYLEMDE BOSUNA POLİSTEN DAYAK YEMEK VAR MALUM SENDİKA İŞLERİ :)

...yani kısaca kahrolsun kapitalizm diyebilirmiyiz? eylemim geldi :)))

emre347
09.Mart.2007, 20:01
arkadaşlar konuyla ilgili yazalım lutfen eylem planı yapmayalım,teşekkurler

intruder
11.Mart.2007, 00:24
Ozellerde sendika imkani olsa gorursunuz bakalim farklari... Her sey toplusozlesme maddelerine gore yurur isler calisir.. Patron kafasina gore hareket edemez, istedigini ben yaptim oldu diyemez.. Calisanin lehine organizasyonlardir..
Bir konusu gecsin gorun bakalim nasil tuyleri diken diken olutor patronlarin.. Neden hic dusundunuz mu? Elbette ki bir sebebi var bunun...

ON_Lima
12.Mart.2007, 13:12
Cevap çok basit.
Hiç bir özel şirket buna izin vermez

bercetin
19.Mart.2007, 15:14
:sukur: içeride böyle niyetleri olan ve gruplaşmaya başlayanlar hemen işten atılıyor günümüzde örneklerini hep görüyoruz...helede benim iş yerim gibi bir yerde hayatta olmaz pembe bir rüya gibi sendika...

Galacticas
19.Mart.2007, 17:42
SENDİKALI OLABİLMEK İÇİN ÖNDELİKLE İŞVERENİN SENDİKA TEMSİLCİSİYLE TOPLU SÖZLEŞME İMZALAMASI GEREKİR Kİ BU FAZLASIYLA HAKEDİLEN HAKKA SAHİP TEK ŞİRKET ÇALIŞANLARI TK NINKİLER.

AN-26
20.Mart.2007, 08:19
Neden sendikalı olamıyorsunuz güzel bir soru ? cevap basit korktuğunuz için olamıyorsunuz peki neyden korkuyorsunuz tabiki işten çıkarılmaktan diyelim sendikalaşmaya başladınız bu yönde çalışma yapıyorsunuz çok kısa süre içinde yöneticiler duydu sonuç ne olur tabiki sözleşmeniz fesh edilir sizde gider dava açarsınız iş kanununa tabi çalışanlar koruma altında diğerleri malesef değil şimdi bakalım kanun ne diyor

Feshin geçerli sebebe dayandırılması
MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Altı aylık kıdem hesabında bu Kanunun 66 ncı maddesindeki süreler dikkate alınır.

Özellikle aşağıdaki hususlar fesih için geçerli bir sebep oluşturmaz:

Sendika üyeliği veya çalışma saatleri dışında veya işverenin rızası ile çalışma saatleri içinde sendikal faaliyetlere katılmak.
İşyeri sendika temsilciliği yapmak.
Mevzuattan veya sözleşmeden doğan haklarını takip için işveren aleyhine idari veya adli makamlara başvurmak veya bu hususta başlatılmış sürece katılmak

Bu iş kanunu yani iş kanununa tabi çalışanlar biraz rahat ama borçlar kanununa göre çalışanların pek bir şansı yok

peki çözüm nedir bu forum açıldığından beri söylediğim gibi hava iş yasasının biran önce çıkması malesef sektör bile yasayı unuttu cılız bir ses bile vermiyor zaten ülke yakında seçim atmosferine girer bütün vekiller memleket turuna çıkar seçimler , sonuçlar , yeni hükümet derken bu yasa daha çok mecliste bekler sizde sendikalı olmayı tatlı rüyalarınıza görürsünüz ee ne yapalım dost acı söylermiş

gate
20.Mart.2007, 08:28
Bir kaç yıl önce tüm (Pegasus hariç)özel şirketlerin Kabin Hizmetleri Müdürleri defalarca toplanmışlardı.Aralarında eski Tassa başkanı da bulunuyordu.Her bir toplantıda bir kişi eksildi.Bizim müdür biraz dişli çıkmasına rağmen,sonunda kimse kalmamıştı.Şirketlerin hiç biri izin vermemişlerdi.Zamanlarını daha faydalı konulara yönlendirmeleri söylenmişti.

omomatik
09.Haziran.2007, 03:55
hakkaten arkadaşlar ne olacak böyle....bu yönde şimdilik hiç kimse bir adım atmıyor...
kabin hizmetler koltuklarında oturanlar o koltuklar sonsuza dek sizin olmayacak,azıcıkta sevap işleyin...

bravecan
24.Kasım.2009, 23:38
Bir kaç yıl önce tüm (Pegasus hariç)özel şirketlerin Kabin Hizmetleri Müdürleri defalarca toplanmışlardı.Aralarında eski Tassa başkanı da bulunuyordu.Her bir toplantıda bir kişi eksildi.Bizim müdür biraz dişli çıkmasına rağmen,sonunda kimse kalmamıştı.Şirketlerin hiç biri izin vermemişlerdi.Zamanlarını daha faydalı konulara yönlendirmeleri söylenmişti.

Çok güzel özetlemişin.
' YAŞŞA, VAROL ,ARKANIZDAYIZ ' nidalarıyla
yola çıkılır; bir bakarsanız ki, kimsede yok ortada..

kennyjet
25.Kasım.2009, 20:38
aslinda sendikanin yaptigi is sadece her sene patron ile isci arasindaki ZAM oranini tartismak degil.
ingilterede (sendikanin dogdugu yer) gidip bir sirkette calismak icin kabul edildiginizde once patronun adami (yani sizi ise alan insan kaynaklari departmani elinize hemen sendikanin brosurunu tutusturur. buyrun once sendikaya uye olun diye yol gosterir)
tabiiki oncelikli amaci sizin kanuni haklarinizi korumak kollamak. ama ote yandan sendikalar isyerindeki EMNIYETLI, SAGLIKLI VS calisma ortamini PATRON ILE ELBIRLIGI ICINDE :,, sizin en sihhi, en emniyetli sekilde calismaniz icin saglarlar. alacaginiz paradan daha onemli olan da budur.

sendikanin en onemli isi ISVEREN ILE CALISAN ARASINDAKI BLGI ALISVERISINI SAGLAMAK VE UYGULAMAKTIR.
sizin ulkenizde ise bu gorevi patronun bas yalakasi denen pozisyondaki adam/veyahut bayan saglamakta.

bravecan
26.Kasım.2009, 20:05
Kennyjet Kaptanım ,

Bizdeki sendikacıları , hem de işverenleri İngiltere'ye , - bunun kursu
yok mudur ?- göndersek olmaz mı ? Dediğin 'AB ' kriteri , bizde brikete dönüşür ; adamın kafasında paralarlar..
İŞÇİ ADAM ÖNCE SENDİKAYA GİDECEK..!! Üye olacak, sonra işe devam edecek..!!
İngilizler bunu bize anlatamazlar ki..
İngilizceleri yeterli gelmez , İngilizlerin..

kennyjet
01.Aralık.2009, 20:12
valla brevcan hocam. buraya yollamaya gerek yok. zaten sendikacilar kafalarina estikce INCELEME VE ARASTIRMA GEZISI yapiyorlar.

muhim olan insanlarin KUZU olmasi.muhim olan insanlarin kendini akilli zannetmeleri.
bugun git ozel sektorde calisan hehangibir sirkete bak. insanlarin cogu asgari ucret ile calisiyor. bu iki sekilde oluyor. patron ise alirken kardesim sana 1 milyar maas veririm ama asgari ucretten sigortani yaparim isine gelirse calis diyor. yada al sana bir milyar maas. ustune de su kadar sigorta farki. benden tazminat vs bekleme. (bu kisimi dun eksi sozlukte gordum odan yuruttum)

hakikatten dogru. herkes vergi vermekten yirtmaya calisiyor. ama evine giderken delik desik yolda araba kullanirken salliyor kufuru. yada cocugu 55 kisilik siniflarda okuyup 3 ucu sinifa geldigi halde hala niye dogru durust yazamiyor, okuyamiyor diye dusunuyor.
ote yandan sendikamin agasi bilmem kac milyonluk mersedesde gezinip dursun ama toplu is sozlesmesi zamani geldiginde isverene en buyuk zorlugu cikarsin. elinden gelen en buyuk zammi kapsin. pesinde. #
tabiiki patronlarda sendikaci tayfasi ile ugrasmak istemiyor.
oysa sendikanin amaclari baska olmali. daha evvel soyledigim gibi alinacak zam dan ziyade, calisanlarin hayat standardinin yukseltilmesi, cocuk bakimi, annelik izini, ucretsiz yabanci dil egitigimi.......... ivir zivir vs. (aklima gelmisken eger isvecte yasiyorsaniz. evinizde beslediginiz kedi kopek gibi evcil hayvanlariniza sizden baska bakacak kimse yok ise 6 AY UCRETLI IZINE CIKIYORSUNUZ amma abartmislar degilmi?)

ben de bugun patron olsam turkiyede karsima milleti sendikalasmaya tesvik eden bir calisanim ciksa :::; aman elim bhoka bulasmasin diyerek onu kovarim. baktim adam saglam kovmak ile cok sey kaybederim. giderim once "kardesim sana ne sendika mendika. otur poponun ustune. al sana su kadar zam sesini cikarma" diye susturmaya calisirim.

actirdik iyi kafaya cenemi anlatayim sana bir animi.
ben 747 yi hurdaya koydum. motorlarin sahibi aldi motorlari gitti. ondan yirttik. elimizde 747 var ama ucuracak motor yok. ben de ozaman topal topal anca ayaga dikilmisim (felc gecirmistim 9 canli oldugumdan olmemistim) . verdim iflas masasina. yatiyorum evde.
benim bir sekreterya vardi. ihtiyar bir kadin. 55 yaslarinda vs. tasfiye masasi ilk gelen paradan (satilan hurdadan) buna sizin turkiyede kidem tazminati dediginiz redundancy paymentini verdi. kadin dediki bu para bana yetmez. ben bu yastan sonra is bulamam.
catir catir gitti mahkemeye.
ciktik hakimin karsisina. adam dediki senin jaguar araban var. onu satacagiz. bu kadina ek tazminat vereceksin. (jaguar araba ama ozel yapim tam 70 bin paund degerindeydi)
ondan sonrada ekledi. goruyorum ki halin PERISAN SULEYMAN. sana yazi veriyoruz. git kendine full mobility bir araba al. (yani bana yeni arabayi devlet veriyor. citroen berlingo.parasini, vergisini devlet oduyor. cunku ikide bir gidip fizyoterapi gormem vs gerekiyor.(sakatim o zamanlar.) ) tabii bizim 70 binlik jaguar gitti 10 kusur bin paunda. sekreterya hanim aldi paraciklari yedi.

anladinmi sistem nasil isliyor abi? bir taraftan senin calisanini koruyor. ote taraftan seni magdur etmiyor.
allaha sukur o gunler gecti yine iki bacak ustune dikeldik.
)))